Notebookcheck Logo

Słuchawki douszne ANC Marshall MOTIF II A.N.C. - recenzja praktyczna: Ziarnisty dźwięk Marshalla i gorący design?

Amp look. Uznany producent Marshall wypuścił swoje słuchawki Motif II A.N.C. dla stylowych entuzjastów rocka. Według producenta, ich ANC został ulepszony w szczególności. Czy te wkładki douszne naprawdę zapewniają dźwięk, z którego słynie Marshall? Przetestowaliśmy je!
Accessory Gadget Smartwatch Wearable Audio

W dzisiejszych czasach wkładek dousznych jest mnóstwo, jednak wysokiej jakości wkładki douszne, które mają odwagę zrobić coś innego pod względem wzornictwa, są zawsze mile widziane. Teraz, uznany producent Marshall - znany od wielu dziesięcioleci z zapewniania gitarzystom charakterystycznych wrażeń dźwiękowych dzięki swoim wzmacniaczom - wprowadził na rynek swoje wkładki douszne Motif II A.N.C. o unikalnym designie. Zamiast lekkiego, gładkiego plastiku, ich obudowa ma wygląd ciemnej skóry ze słynnym białym, kursywnym napisem Marshall.

Oprócz wyjątkowego wyglądu, słuchawki douszne mogą pochwalić się również dobrymi parametrami technicznymi. Ich żywotność baterii jest dłuższa niż ich poprzedników, etui i wkładki douszne posiadają certyfikat IPX, etui można ładować bezprzewodowo, a aktywna redukcja szumów w słuchawkach została ulepszona i zoptymalizowana.

Specyfikacje

Typ Douszne
Łączność Bluetooth 5.3 LE
Zasięg do 10 metrów
Głośniki 6 mm dynamiczne, 20-20 000 Hz
Kodeki audio SBC + MPEG-2 AAC + LC3
Port ładowania USB-C
Ładowanie bezprzewodowe tak
Waga 4,53 grama (na wkładkę douszną), 47 gramów (etui ładujące)
Zakres dostawy słuchawki, etui ładujące, końcówki douszne (rozmiary: S, M, L), kabel USB-C
Cena (MRSP) 199 Euro

Obudowa i ergonomia - typowy wygląd Marshalla

Marshall prezentuje swoje wkładki douszne w typowym dla kultowego producenta designie; jest on podobny do jego wzmacniaczy gitarowych i głośników Bluetooth. Etui ładujące i same wkładki douszne są czarne - te pierwsze mają wygląd i strukturę sztucznej skóry, co oznacza, że wyróżniają się spośród wszystkich innych wkładek dousznych (o ile lubią Państwo tego rodzaju wzornictwo).

Biały, kursywny napis Marshall zdobi przód, a nad nim można znaleźć mini diodę LED, która tymczasowo pokazuje stan baterii lub gdy wyszukuje urządzenia po otwarciu i zamknięciu obudowy. Pod napisem znajduje się czarny przycisk do sterowania trybem Bluetooth.

Lustereczko, lustereczko na ścianie, które pąki są najładniejsze?
Lustereczko, lustereczko na ścianie, które pąki są najładniejsze?
Samsung Galaxy Buds2 Pro i Huawei FreeBuds Pro 2
Samsung Galaxy Buds2 Pro i Huawei FreeBuds Pro 2
Srebrne plastikowe jajko: Huawei FreeBuds 5
Srebrne plastikowe jajko: Huawei FreeBuds 5
Jabra Elite 5
Jabra Elite 5

Na spodzie obudowy znajduje się port USB-C, który można wykorzystać do ładowania - alternatywnie można to zrobić bezprzewodowo za pomocą Qi.

Białe "M" wyróżnia się na słuchawkach, a przypominające długopis uchwyty mają rowkowaną diamentową strukturę, co zapewnia im dobrą przyczepność. Spód jest pokryty złotym kolorem. Producent twierdzi, że łącznie 70 procent plastiku użytego do produkcji pochodzi z recyklingu. Słuchawki posiadają certyfikat IPX5, natomiast etui ładujące posiada certyfikat IPX4.

Słuchawki są dostarczane z trzema różnymi końcówkami dousznymi w rozmiarach S, M i L. Końcówki w rozmiarze M, które zostały fabrycznie zainstalowane, prawie pasowały do autora, ale zmiana na mniejszy rozmiar poprawiła nieco dopasowanie i dźwięk.

Łączność i obsługa - wrażliwa na dotyk, ale aplikacja wymaga włączonego GPS

Słuchawki są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z pudełka za pośrednictwem Bluetooth 5.3 LE i można je na przykład sparować z telefonem. Słuchawki można podłączyć do dwóch urządzeń jednocześnie (łączność wielopunktowa). Podłączyliśmy słuchawki do telefonu i komputera w tym samym czasie. Przy okazji zauważyliśmy spore opóźnienie między obrazem a dźwiękiem podczas oglądania wideo na YouTube. Zakres tego opóźnienia zmieniał się i był dość irytujący. Wyjęcie jednej słuchawki z ucha powoduje automatyczne wstrzymanie odtwarzania multimediów. Funkcję tę można wyłączyć za pomocą aplikacji.

Słuchawkami można sterować za pomocą ich wrażliwych na dotyk powierzchni. Różnorodne polecenia dotykowe sterują tym, czego Państwo słuchają: Pauza i odtwarzanie (stuknięcie raz), szybkie przewijanie do przodu (dwukrotne stuknięcie), odbieranie i kończenie połączeń (również dwukrotne stuknięcie), przełączanie ANC w tryb przezroczysty i z powrotem (długie dotknięcie, dwa różne dźwięki potwierdzenia), a nawet można uruchomić Spotify (dwukrotne stuknięcie i przytrzymanie). Potrzeba trochę czasu, aby wejścia dotykowe zaczęły działać - szczególnie jeśli chodzi o zmianę głośności (patrz poniżej).

Podczas wkładania słuchawek trochę irytujące jest to, że działania są uruchamiane przez przypadek; zwłaszcza przełączanie między ANC a trybem przezroczystości poprzez dłuższe dotknięcie. Nie jest tak łatwo włożyć słuchawki Motif II używając ich długich, bezdotykowych uchwytów - nieuchronnie kończy się to przypadkowym dotknięciem ich wrażliwych na dotyk powierzchni.

Strukturalne uchwyty i złote wykończenie
Strukturalne uchwyty i złote wykończenie
Wkładając je do uszu, nieumyślnie uruchamiają Państwo polecenia dotykowe.
Wkładając je do uszu, nieumyślnie uruchamiają Państwo polecenia dotykowe.

Niestety, w słuchawkach brakuje opcji zmiany głośności bez konieczności wyjmowania telefonu, co jest standardem w przypadku słuchawek dousznych. Jednak tutaj do gry wkracza aplikacja Bluetooth Marshalla. Jest ona dostępna na iOS i Android i oferuje mnóstwo ustawień. Jedną irytującą rzeczą jest to, że aplikacja wymaga aktywacji GPS, jeśli chcesz z niej korzystać, aby uzyskać bardziej precyzyjne lokalizowanie za pomocą UWB. Po co jednak korzystać z energooszczędnej technologii Bluetooth Low Energy, skoro bateria telefonu i tak zostanie rozładowana przez ciągłą aktywację GPS? Nie wspominając już o potencjalnych wątpliwych kwestiach związanych z prywatnością, które wynikają z tego, że aplikacja ma dostęp do robienia tego, co chce z danymi o lokalizacji użytkownika.

Sama aplikacja jest bardzo przejrzysta i funkcjonalna. ANC i tryb przezroczystości można regulować w trzech krokach (niski, średni, wysoki). Ponadto mają Państwo dostęp do korektora, który oprócz ustawionego dźwięku Marshalla i różnych innych ustawień wstępnych, pozwala na ręczne dostosowanie. W tym miejscu można również ustawić przynajmniej jedną z niestandardowych akcji dotykowych, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Następnie mają Państwo możliwość kontrolowania głośności za pomocą podpowiedzi dotykowych. Niestety oznacza to utratę funkcji przełączania między ANC a trybem przezroczystości. Twórcy naprawdę powinni byli użyć do tego polecenia dotykowego Spotify, ponieważ wolelibyśmy raczej zrezygnować z tej funkcji.

Wreszcie, można ustawić zachowanie baterii. Aby zapewnić dłuższą żywotność baterii, zaleca się ładowanie jej tylko od 30 do 80 procent lub rezygnację z szybkiego ładowania.

Wymóg lokalizacji w aplikacji = ochrona danych i problemy z baterią
Wymóg lokalizacji w aplikacji = ochrona danych i problemy z baterią
Ekran główny
Ekran główny
Uwagi dotyczące stanu baterii
Uwagi dotyczące stanu baterii
Ustawienia ładowania akumulatora
Ustawienia ładowania akumulatora
ANC i tryb przezroczystości...
ANC i tryb przezroczystości...
...funkcja 3 ustawienia...
...funkcja 3 ustawienia...
...które można przełączać między
...które można przełączać między
Wstępne ustawienia korektora
Wstępne ustawienia korektora
Polecenie długiego dotyku można dostosować
Polecenie długiego dotyku można dostosować
Standardowy przełącznik między ANC a trybem przezroczystości
Standardowy przełącznik między ANC a trybem przezroczystości
Spotify Tap
Spotify Tap
Dalsze ustawienia
Dalsze ustawienia

Dźwięk - Typowy dźwięk Marshalla?

Słuchawki Marshall Motif II obsługują różne kodeki zapewniające wysokiej jakości dźwięk, w tym kodek LC3, który jest obsługiwany na przykład przez system Windows 11. Niestety brakuje LDAC, ale AAC i SBC są na pokładzie.

Słuchawki douszne Marshall zapewniają dobry dźwięk, ponieważ są modelami dousznymi - w końcu chcą nadążyć za Apple AirPods Pro, ponieważ mają porównywalną cenę. Basy są dobrze słyszalne, są wystarczająco podkreślone, a dzięki korektorowi można stosunkowo dobrze dostosować dźwięk do własnych upodobań. W porównaniu do innych słuchawek dousznych, osiągają bardzo dobry bas, który jest również dobrze stopniowany, a nie tylko dudniący.

Dobrze leżą w uszach
Dobrze leżą w uszach

Wysokie tony są również obecne w 6-milimetrowych słuchawkach, ale ogólnie stwierdziliśmy, że brakuje im pewnych szczegółów, a zwłaszcza ostatecznego uderzenia. Względnie obecny bas sprawia, że dźwięk wydaje się mocny, ale nie jest wystarczająco wspierany w kierunku wysokich tonów. Szczególnie w przypadku rockowego brzmienia Marshalla, słuchawki Motif II A.N.C. wydają się nieco zbyt przytłumione. Po wyłączeniu ANC dźwięk wydaje się nieco bardziej otwarty, ale trzeba się obejść bez dużej ilości basów. Mamy wrażenie, że ANC filtruje również niektóre szczegóły.

Marshall wykonał sporo pracy nad aktywną redukcją szumów. Niektóre szumy mogą nadal być w stanie się przebić, ale przynajmniej tylko w niewielkim stopniu. Mimo to odgłosy stąpania i tarcia są przekazywane zbyt wyraźnie, na przykład podczas noszenia czapki w chłodniejsze dni. Jeśli nie odtwarzamy żadnego dźwięku, to po włączeniu trybu ANC słychać słabe lub średnie poziomy hałasu otoczenia. Oczywiście dźwięk jest znacznie głośniejszy przy włączonym trybie Transparency. Hałas z zewnątrz brzmi wtedy nieco sztucznie.

W porównaniu do innych słuchawek dousznych, Motif II wypadają dobrze - jednak ich dźwięk po prostu nie może konkurować ze słuchawkami nausznymi, takimi jak Beyerdynamic DT770 Pro. Może nie jest to punkt odniesienia, ale jest to to, do czego autor tej recenzji jest przyzwyczajony w codziennym użytkowaniu słuchawek. Motif II brzmią nieco stłumione i mniej wysokiej jakości w porównaniu. Ponadto słuchawki Marshalla są stosunkowo ciche, więc trzeba dość mocno podkręcić głośność.

Podczas wykonywania połączeń głos jest szczególnie dobrze transmitowany w trybie ANC, a hałas otoczenia, taki jak wiatr i ruch uliczny, jest dobrze tłumiony. Po części dźwięk jest taki jak w innych słuchawkach dousznych - nieco sztuczny i stłumiony, ale nadal wszystko można dobrze zrozumieć.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2028.529.328.52530.82530.83131.927.131.94021.81821.85023.822.623.86321.716.421.78018.11518.110018.415.618.412516.810.516.816018.69.918.620022.51422.525024.810.624.831526.57.926.540029.46.629.450033.18.133.163037.67.537.680041.37.741.3100045.18.345.1125049.28.649.2160054.59.454.5200060.49.660.4250066.610.166.6315070.210.870.2400069.51169.5500066.911.266.9630064.411.564.4800068.511.568.51000071.311.471.31250067.811.467.81600061.310.461.3SPL77.922.277.9N31.20.431.2median 49.2median 10.4median 49.2Delta18.91.418.930.746.120.838.51944.917.146.433.452.120.951.916.651.620.55116.552.314.754.21454.214.353.313.154.613.655.113.253.812.355.312.556.711.958.312.661.712.966.913.372.512.576.413.478.213.979.413.978.913.57513.773.913.977.913.573.413.765.325.3870.760.7median 13.5median 61.70.710.4hearing rangehide median Pink NoiseMarshall MOTIF II A.N.C.Huawei FreeBuds 5
Frequency diagram (checkboxes can be checked and unchecked to compare devices)
Marshall MOTIF II A.N.C. audio analysis

(±) | speaker loudness is average but good (77.86 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(-) | nearly no bass - on average 28% lower than median
(+) | bass is linear (5% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(±) | reduced mids - on average 9.5% lower than median
(±) | linearity of mids is average (10.9% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(-) | very high highs - on average 19% higher than median
(±) | linearity of highs is average (8.2% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(-) | overall sound is not linear (46.7% difference to median)
Compared to same class
» 95% of all tested devices in this class were better, 0% similar, 5% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 95% of all tested devices were better, 0% similar, 5% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Huawei FreeBuds 5 audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (87 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(±) | reduced bass - on average 8.4% lower than median
(+) | bass is linear (2.1% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(±) | reduced mids - on average 5.7% lower than median
(+) | mids are linear (5.3% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(-) | very high highs - on average 15.4% higher than median
(+) | highs are linear (4.8% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(±) | linearity of overall sound is average (20.4% difference to median)
Compared to same class
» 48% of all tested devices in this class were better, 8% similar, 44% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 48% of all tested devices were better, 8% similar, 44% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Czas trwania - 6 i 30 godzin

Marshall wskazuje, że czas pracy słuchawek wynosi 6 godzin i do 30 godzin w połączeniu z etui. W naszym teście słuchawki Marshall wytrzymały nawet nieco dłużej z aktywowanym ANC i głośnością muzyki około 65 dB (mierzoną z odległości około 1 cm).

Etui można ładować za pomocą dołączonego (krótkiego) kabla USB-C lub bezprzewodowo przez Qi. Co więcej, producent zainstalował funkcję szybkiego ładowania, która pozwala na słuchanie godziny muzyki po zaledwie 15 minutach ładowania.

Za

+ elegancka konstrukcja
+ wodoodporne etui i słuchawki
+ dobry, zdefiniowany bas
+ dobry czas pracy, wsparcie Qi
+ przejrzysta, dobrze zaprojektowana aplikacja, ale...

Przeciw

- ...Wymóg GPS podczas korzystania z aplikacji
- zauważalne opóźnienie

Werdykt - Elegancki wygląd, może za dużo ANC?

Marshall Motif II A.N.C., dostarczony przez firmę Marshall
Marshall Motif II A.N.C., dostarczony przez firmę Marshall

Oczywiście słuchawki Marshall Motif II A.N.C. wyglądają świetnie - ich obudowa robi znacznie więcej niż zwykłe błyszczące plastikowe jajka, które można znaleźć u konkurencji. Słuchawki Marshall generują mocny i dynamiczny dźwięk, ale brakuje mu nieco szczegółów. Dźwięk jest ogólnie nieco bardziej matowy niż byśmy chcieli. Szczególnie w przypadku szorstkiego brzmienia gitary, słuchawki Marshall wydają się być mniej odpowiednie niż ogólnie reklamowane.

Mimo to, jest to krytyka na bardzo wysokim poziomie. Reszta przewodowych słuchawek autora wyraźnie nie nadąża za dźwiękiem Motif II. Ogólnie rzecz biorąc, mogłyby być po prostu nieco głośniejsze.

Słuchawki douszne Marshall Motif II A.N.C. wyglądają świetnie i generują potężny i dynamiczny dźwięk. Ich ANC jest dobre, ale w żadnym wypadku nie doskonałe, tracąc przy tym kilka szczegółów dźwięku.

Cena i dostępność

Marshall Motif II można obecnie znaleźć na Amazon w cenie 199,99 USD.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Słuchawki douszne ANC Marshall MOTIF II A.N.C. - recenzja praktyczna: Ziarnisty dźwięk Marshalla i gorący design?
Christian Hintze, 2023-10-19 (Update: 2023-10-19)