Notebookcheck Logo

Redragon K565 Rudra i Ranger M910-K w rękach: Niedrogie mechaniczne klawiatury i myszy dla graczy oferują wiele

High-end funkcje, niska cena. Bardzo przystępna cenowo, mechaniczna klawiatura Redragon K565 Rudra RGB przekonuje w naszym teście programowalnymi klawiszami RGB, swoją stabilną metalową podstawą i wymienialnymi na gorąco, podobnymi do Cherry MX przełącznikami Red do szybkiego jak i dokładnego pisania. Testujemy również Ranger Basic M910-K firmy Redragon, lekką i kompaktową myszkę gamingową z dziewięcioma programowalnymi przyciskami, wysokiej klasy RGB, 1.000 Hz i 8.000 DPI.
Accessory Gaming Desktop

Redragon oferuje mechaniczną klawiaturę gamingową w bardzo rozsądnej cenie o nazwie K565 Rudra, a także mysz gamingową Ranger Basic M910-K RGB. Nasz test pokazuje, że funkcje i jakość nie muszą być poświęcone.

Za jedyne 34 euro (~37 zł, klawiatura) i 22 euro (~24 zł, mysz) otrzymujemy czerwone przełączniki z możliwością wymiany na gorąco, indywidualnie konfigurowane podświetlenie RGB w jakości zbliżonej do Razer Mamba, stabilną metalową płytkę na odpornej na zachlapania pełnowymiarowej klawiaturze oraz 9 programowalnych przycisków na gamingowej myszce o częstotliwości 1000 Hz i 8000 DPI. Producent oferuje także 24-miesięczną gwarancję i bezpłatne dożywotnie wsparcie techniczne.

Nasza recenzja pokazuje, czy te cechy wystarczą, aby stworzyć przyzwoite wrażenia z gry, stanąć w szranki z innymi tanimi producentami, a nawet konkurować z Razer DeathAdder czy Logitech G203.

Specyfikacje

Redragon K565 Rudra - klawiatura Redragon Ranger Basic M910-K - mysz
Typ klawiatura mechaniczna, 104 klawisze, przewodowa USB-A kompaktowa mysz do gier, przewodowa USB-A
Cechy Red Switches (Outemu) Hot-Swappable, Custom-RGB, Anti-Ghosting, N-Key Rollover Protection 250 - 8000 DPI, 1000 Hz, 9 programowalnych klawiszy, Custom-RGB
OS Windows, Linux, Chrome, MacOS Windows, Linux, Chrome
Wymiary 43,5 x 12,2 x 3,6 cm (dł.×szer.×wys.) 17,5 x 11,8 x 5 cm (dł.×szer.×wys.)
Waga 745 g 96 g / 130 g z kablem
Cena 59 Euro 26 Euro

Projekt i wykonanie: Zaskakująco solidne

Klawiatura do gier Redragon K565 Rudra jest pełnowymiarowa i posiada 105 klawiszy, w tym NumPad i klawisze funkcyjne. Układ obejmuje wszystkie ważne klawisze, a litery są drukowane w normalnym rozmiarze. Klawisze, które nie są zbyt małe, ale też nie za duże, znajdują się nieomylnie, natomiast nasadki wykonane są z gładkiego, jak i matowego twardego plastiku ABS i można je wymienić - podobnie jak przełączniki, do których dołączone jest narzędzie.

Trwałe, podwójnie formowane wtryskowo nasadki klawiatury K565 Rudra mechanical oferują dobry chwyt i nie grzechoczą, nawet gdy naciskamy największe klawisze daleko od ich środka. Jest to coś, czego wiele innych klawiatur w tym segmencie cenowym nie jest w stanie opanować. Elastyczność klawiatury jest również całkowicie wyeliminowana przez zastosowaną teksturowaną aluminiową płytę metalową - podczas gdy nawet spód jest wykonany z metalu. Ogólnie rzecz biorąc, klawiatura mechaniczna pozostawia wrażenie bardzo wysokiej jakości, które przewyższa nawet niektóre droższe klawiatury. Cztery gumowe nóżki również zapewniają bardzo stabilny chwyt, podczas gdy dwie tylne można ustawić pod bardziej komfortowym kątem.

Mysz gamingowa Ranger M910 z podświetleniem RGB wykonana jest w całości z matowego, czarnego plastiku o dobrym wyczuciu i jakościowym wykończeniu. Jest odpowiednia zarówno dla użytkowników praworęcznych, jak i leworęcznych. Wszystkie dziewięć przycisków dobrze siedzi w obudowie, w tym lekko gumowane kółko myszy. Jedynie plastik na bokach wygląda nieco tanio. Jest też kilka krawędzi, ale nie sprawiały nam one żadnych problemów.

Przy wadze 94 g (~3,3 oz) Ranger Basic M910 jest przyjemnie lekki, a także kompaktowy, co jest nieco nieoptymalne dla dużych dłoni testera, ale nie przeszkadzało nam zbytnio. Kabel (w przypadku myszy w oplocie) nie jest odłączany w obu urządzeniach, choć Redragon oferuje bezprzewodowe urządzenia peryferyjne jako alternatywę.

Test praktyczny: Precyzyjne czerwone przełączniki przypominają Cherry MX

Klawiatura mechaniczna Redragon K565 Rudra wyposażona jest w liniowe przełączniki Red firmy Outemu, klon przełączników Cherry MX Red, który jest zaskakująco bliski oryginałowi pod względem jakości, chociaż różnice w szczegółach są nadal zauważalne. Wymagana siła aktywacji 50 g (~1,8 oz) jest nieco większa niż 45 g (~1,6 oz) przełączników Cherry MX Red, a odległość do zwolnienia klawisza jest o 0,1 mm dłuższa i wynosi 2,1 mm (~0,08 in), podczas gdy całkowita odległość wynosi 4 mm (~0,16 in).

Dla porównania, przełączniki Cherry MX Brown wymagają 55 g (~1,9 uncji) siły aktywacji, a przełączniki Blue - 60 g (~2,1 uncji). Klawisze są więc bardzo gładkie, co pozwala na bardzo szybkie pisanie przez długi czas i szybkie uruchamianie podczas gier. Skok jest również liniowy, co preferuje wielu użytkowników. My preferujemy lekkie zatrzymanie Blue Switchespo pierwszych ~2 mm (~0,08 in) skoku, a także jego bardziej wyczuwalne i "klikalne" zachowanie.

Jeśli nie jesteś pewien lub nie lubisz Red Switches, możesz je łatwo zamienić, ale tylko 3-pinowe przełączniki od Redragona, Outemu i Akko są kompatybilne, co jest zaletą, jeśli kupujesz je tanio. Redragon wygodnie dołącza do testów dwa brązowe i dwa niebieskie przełączniki. Wyjęcie przełączników może być nieco trudniejsze, dlatego należy uważać, aby nie wygiąć pinów. Nieco lepsze przełączniki Gaterona niestety nie są obsługiwane.

Podczas gdy gracze będą zadowoleni z solidnej konfiguracji, entuzjaści mogą dokonać modyfikacji (na własne ryzyko), takich jak zastosowanie pianki PE lub posmarowanie stabilizatorów smarem dielektrycznym, aby klawisze dawały jeszcze solidniejsze i głębsze brzmienie.

Mysz gamingowa Ranger Basic posiada sensor klasy podstawowej w postaci Pixart P3327, który wykonuje swoją pracę wystarczająco dobrze i konsekwentnie, nawet na najwyższym poziomie DPI wynoszącym 8000. Za pomocą przednich przycisków na górze myszy można przełączać się między pięcioma trybami DPI i czterema trybami odświeżania. 8.000 DPI powinno wystarczyć również do gier w wysokich rozdzielczościach, natomiast przesunięciu pikseli zapobiegają różne techniki.

W przypadku strzelanek, na dole po lewej stronie znajduje się przycisk potrójnego strzału, natomiast pozostałe dwa przyciski realizują funkcję ruchu do przodu i do tyłu (spacer), zarówno w przypadku gier, jak i przeglądania stron internetowych. Każdy poszczególny przycisk można jednak dowolnie skonfigurować.

Przycisk szybkiego strzału oraz przyciski wstecz i do przodu
Przycisk szybkiego strzału oraz przyciski wstecz i do przodu
Trzy przyciski dla DPI, częstotliwości próbkowania i trybów RGB
Trzy przyciski dla DPI, częstotliwości próbkowania i trybów RGB

Oprogramowanie: Wysoce konfigurowalne i wysokiej klasy RGB

W przypadku Redragon K565 Rudra i Ranger Basic M910-K nie są wymagane żadne sterowniki, aby od razu rozpocząć pracę. Podświetlenie RGB można dostosować do każdego klawisza (za pomocą kombinacji klawiszy Fn), natomiast makra i profile dla graczy można tworzyć za pomocą narzędzia, które można pobrać ze strony internetowej Redragon. Do dyspozycji jest 18 wstępnie ustawionych wzorów RGB dla klawiatury mechanicznej, a także po 4 poziomy jasności i prędkości.

Podświetlenie potrafi się zrobić bardzo jasne, zwłaszcza że bardzo dobrze prześwituje przez litery, ale też mocno spod "pływających" klawiszy. Gamingowa MKB oferuje N-Key Rollover Protection i Anti-Ghosting, a klawisze takie jak klawisz Windows mogą być ponownie przypisane lub nawet zablokowane, na przykład aby zapobiec przerwom w grze.

Oprogramowanie myszy oferuje dziewięć efektów RGB, które można również przełączać za pomocą najbardziej wysuniętego do tyłu przycisku na górze myszy, a także możliwość definiowania makr i dostosowywania wartości DPI i odświeżania, na przykład do użytku biurowego i gier. Łącznie pięć trybów DPI można częściowo dezaktywować, dzięki czemu nie trzeba przełączać się przez wszystkie, jeśli potrzebne są tylko dwa tryby.

Podświetlenie jest bardzo jasne, a przejścia są naprawdę bardzo płynne, porównywalne do wysokiej klasy myszy RGB, takich jak Razer DeathAdder. W przypadku niedrogich myszy do gier byliśmy przyzwyczajeni do siekanych lub migoczących przejść RGB. Oprogramowanie dla Ranger M910-K, w przeciwieństwie do K565 Rudra, niestety nie obsługuje obecnie systemu macOS. Można je pobrać tutaj https://www.redragonzone.com/pages/download wyszukując oznaczenia modeli.

Tryby RGB
Tryby RGB
9 indywidualnie przypisywanych przycisków
9 indywidualnie przypisywanych przycisków
DPI i częstotliwość próbkowania
DPI i częstotliwość próbkowania
Makra myszy
Makra myszy
18 wstępnie ustawionych trybów RGB klawiatury Rudra
18 wstępnie ustawionych trybów RGB klawiatury Rudra
 
 
 

Pro

+ pełnowymiarowa klawiatura
+ przełączniki z możliwością wymiany w czasie pracy
+ dobry klon Cherry MX
+ bardzo tani
+ jasne i gładkie niestandardowe RGB
+ solidne wykonanie & stand
+ Podwójne formowane wtryskowo klawisze
+ wiele możliwości regulacji
+ klawiatura odporna na zachlapanie

Con

- przetwarzanie danych przez mysz nie jest doskonałe
- brak odłączanego kabla
- oprogramowanie myszy nie dla MacOS
- czujnik myszy klasy podstawowej

Werdykt: Niedroga klawiatura i mysz do gier przekonują

W teście: Redragon K565 Rudra klawiatura mechaniczna...
W teście: Redragon K565 Rudra klawiatura mechaniczna...
... oraz mysz gamingową Redragon Ranger Basic M910-K, dostarczoną przez firmę Redragon.
... oraz mysz gamingową Redragon Ranger Basic M910-K, dostarczoną przez firmę Redragon.

Mechaniczna, pełnowymiarowa klawiatura do gier Redragon K565 Rudra oraz mysz Ranger Basic M910-K RGB przekonują przede wszystkim bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Za tylko 34 Euro za klawiaturę lub 22 Euro za mysz (~$37 i ~$24, po zastosowaniu kuponów Amazon), nie trzeba się obawiać żadnych braków jakościowych czy brakujących funkcji. Wręcz przeciwnie: Urządzenia są zaskakująco dobrze wykonane i oferują wiele opcji ustawień.

Redragon składa solidny jak skała pakiet dla tych, którzy szukają solidnej klawiatury i myszy do gier w dwucyfrowym przedziale cenowym.

Szczególnie spodobała nam się możliwość zmiany solidnie spasowanych przełączników Outemu Red, chyba że wolisz liniową progresję, jak również płynny skok. Efekty RGB obu urządzeń są po prostu topowe, bardzo jasne i można je zaprogramować per przycisk. Dziewięć całkowicie zmienialnych przycisków myszy również nie jest standardem w tym segmencie cenowym. Wydajność w grach i w biurze jest przyzwoita, biorąc pod uwagę cenę

Disclosure: Testowana klawiatura K565 Rudra i mysz Ranger M910-K zostały dostarczone autorowi recenzji bezpłatnie przez firmę Redragon, ale nie wiązały się z tym żadne warunki, nie miało to wpływu na wyniki testu.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Redragon K565 Rudra i Ranger M910-K w rękach: Niedrogie mechaniczne klawiatury i myszy dla graczy oferują wiele
Marvin Gollor, 2023-03-23 (Update: 2023-03-23)