Notebookcheck Logo

Recenzja praktyczna projektora laserowego Formovie Theater UST 4K: Świetna jakość obrazu za wysoką cenę

Projektor dobrej jakości, ale w zawyżonej cenie. Projektor laserowy Formovie Theater o ultrakrótkim rzucie 4K to kompaktowy projektor UST wypchany po brzegi funkcjami. Chociaż zapewnia solidne wrażenia multimedialne, jest ostatecznie zbyt drogi w porównaniu z innymi projektorami UST na rynku.
Accessory Gadget Monitor Android

Projektory stają się coraz bardziej powszechne w przeciętnym domu. Wraz z tym wzrostem popularności, więcej firm wyskakuje z nadzieją na sprzedaż projektora do domowej konfiguracji mediów. Jedną z najnowszych jest Formovie, spółka zależna Xiaomi. Formovie sprzedaje niewielki wybór przenośnych projektorów, ale flagowym modelem firmy jest Theater, projektor laserowy o ultrakrótkim rzucie, który obsługuje media w rozdzielczości do 4K.

Nie brakuje konkurencji ze strony większych graczy na rynku projektorów, w tym projektorów UST 4K od Samsunga, LG i Sony. Recenzowałem m.in XGIMI Aura, który moim zdaniem jest najbliższym konkurentem Theater, kilka miesięcy temu, więc będę porównywał te urządzenia, aby zobaczyć, który jest lepszym zakupem.

Spędziłem kilka miesięcy z Formovie Theater. Oto moje przemyślenia.

Projekt i sprawa

Jak większość projektorów ultrakrótkiego rzutu (UST), Theater jest dość duży. Przy wymiarach 55 x 34,92 x 10,75 cm (21,7 x 13,7 x 4,2 cala) zajmuje sporo miejsca. W porównaniu z innymi projektorami UST, Theater jest jednak stosunkowo kompaktowy. Dla porównania, Xgimi Aura ma wymiary 60,6 x 40,1 x 14,0 cm (23,9 x 15,8 x 5,5 cala); Theater jest mniej więcej 60% wielkości Xgimi. Ponieważ projektory UST muszą być umieszczone blisko ściany, na którą rzutują, do ustawienia potrzebna jest głęboka półka lub lada. Jeśli przestrzeń jest problemem, Theater może złagodzić niektóre z tych obaw, ponieważ jego półka może być znacznie krótsza niż u większości konkurentów.

Theater waży 9,8 kg (21,6 lbs), czyli jest o około 1 kg lżejszy od Xgimi Aura i lżejszy od innych projektorów UST.

Jak większość innych projektorów w tej cenie, Theater jest wykonany z plastiku. Sprawia on wrażenie dobrze i gęsto wykonanego, a jego ogólna jakość jest solidna. Obudowa jest gruba i solidna. Podsumowując, nie mam nic do zarzucenia w kwestii obudowy projektora. To dobrze wykonane urządzenie, które powinno służyć przez długi czas.

Głośniki siedzą na froncie urządzenia.
Głośniki siedzą na froncie urządzenia.
Tył: 3x HDMI 2.1 (1 z eARC), 2x USB-A 2.0, wyjście audio, S/PDIF, Ethernet
Tył: 3x HDMI 2.1 (1 z eARC), 2x USB-A 2.0, wyjście audio, S/PDIF, Ethernet
Mniejsze głośniki i otwory wentylacyjne znajdują się po obu stronach, a także pokrętło regulacji wysokości po prawej stronie.
Mniejsze głośniki i otwory wentylacyjne znajdują się po obu stronach, a także pokrętło regulacji wysokości po prawej stronie.

Z tyłu urządzenia znajdują się trzy porty HDMI 2.1, z których jeden obsługuje funkcję enhanced audio return (eARC). Taka konfiguracja oznacza, że Theater obsługuje najnowsze urządzenia multimedialne, w tym konsole. Projektor jest jednak ograniczony do 4K przy 60 FPS, głównie z powodu MediaTek MT9629 (więcej o wydajności poniżej). Do dyspozycji mamy także parę portów USB-A 2.0, które są wystarczająco dobre do odtwarzania multimediów 4K z pendrive'a (choć treści HDR źle się zacinają), wejście S/PDIF, wyjście audio 3,5 mm oraz port Ethernet. Portów jest wystarczająco dużo dla niemal każdej konfiguracji multimedialnej, choć Theater może być nieco ograniczający dla abonentów Netflixa (więcej na ten temat poniżej).

Podobnie jak w przypadku Xgimi Aura, brakuje tu jednego kluczowego elementu: wbudowanych elementów sterujących. Wszystko musi być sterowane za pomocą dołączonego pilota (z wyjątkiem włączania projektora), co jest frustrujące. Umieszczenie prostych elementów sterujących (np. głośność, wybór wejścia) na samym urządzeniu znacznie ułatwiłoby korzystanie z urządzenia. W obecnej sytuacji lepiej nie zgubić pilota, bo zostaniesz z drogim przyciskiem do papieru, dopóki nie zdobędziesz innego. Z tego co wiem, pilot nie jest dostępny do kupienia osobno, więc musisz skontaktować się z Formovie, aby go zdobyć (jeśli w ogóle oferują zamienniki).

Jakość obrazu

Formovie Theater może wyświetlać obrazy 4K z jasnością do 2800 ANSI lumenów. W porównaniu z Xgimi Aura, lampa w Theater jest o 17% jaśniejsza, choć na tych poziomach trudno dostrzec zauważalną różnicę. Jak wszystkie projektory, Theater nadal ma problemy z kontrastem i wyświetlaniem wystarczająco jasnego obrazu. Działa dobrze w ciemnym otoczeniu lub w nocy, ale nawet najmniejsze światło słoneczne przez szczelinę w żaluzji może wypłukać obraz. Powierzchnia, na którą wyświetlany jest obraz również może mieć znaczenie; preferowany jest dedykowany ekran projektora lub płaska ściana, ponieważ każda faktura jest dość łatwo widoczna.

Projektor DLP wykorzystuje 0,47-calowe cyfrowe urządzenie mikromirowe (DMD) firmy Texas Instruments (TI). Według TI, matryca mikroluster ma tylko 1920x1080, ale przesuwa się przez cztery obrazy 1080p z częstotliwością 240 Hz. Wynikowy obraz to 3840x2160 przy 60 Hz. Z mojego doświadczenia wynika, że projektor jest bardzo ostry, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar obrazów, które Theater produkuje (do 150 cali). Nawet w przypadku większych rozmiarów obraz pozostaje wyraźny (w większości). Są jednak pewne zastrzeżenia.

Największą wadą, jaką znalazłem, jest to, że wyświetlany obraz rozmywa się wzdłuż krawędzi. Bez względu na to, jak ustawiłem ostrość obrazu, krawędzie zawsze były rozmazane. Było to niezależne od powierzchni za obrazem; krawędzie (szczególnie wzdłuż górnej krawędzi) nigdy nie były tak wyraźne jak środek obrazu.

Kolejny problem, jaki napotkałem, dotyczył korekcji geometrii obrazu. Kino oferuje 4- lub 8-punktową korekcję geometrii obrazu i choć działa ona dobrze, to wzdłuż prawej górnej krawędzi występowało wygięcie, którego nigdy nie udało mi się wyprostować. I to pomimo ustawienia Teatru w czterech różnych środowiskach, dostosowania wysokości nóg za pomocą bocznego pokrętła i bawienia się z korekcją geometrii przez pół godziny za każdym razem; to wygięcie utrzymywało się. Może to być problem z moim konkretnym urządzeniem, więc nie będę tu winił Formovie, ale jest to coś, na co należy uważać.

Kolory są żywe, a kontrast dość dobry, nawet przy oświetleniu otoczenia.
Kolory są żywe, a kontrast dość dobry, nawet przy oświetleniu otoczenia.
Jasne światła i neonowe kolory, jak w tym wyścigu Mario Kart, są szczególnie poppy.
Jasne światła i neonowe kolory, jak w tym wyścigu Mario Kart, są szczególnie poppy.
Treści przesyłane strumieniowo również wyglądają doskonale. Obrazy są wyraźne, a kolory bogate.
Treści przesyłane strumieniowo również wyglądają doskonale. Obrazy są wyraźne, a kolory bogate.

Największą siłą Theater jest szerokie pokrycie kolorów i doskonałe odwzorowanie barw. Formovie twierdzi, że projektor pokrywa 107% gamy kolorów BT.2020, choć nie mogę obiektywnie zmierzyć tego twierdzenia. To co mogę powiedzieć to, że kolory wyglądają doskonale, przynajmniej po kilku kalibracjach. Po wyjęciu z pudełka Theater wygląda na nieco wyprany i blady w porównaniu z Xgimi Aura. Jednak po poświęceniu trochę czasu na dostosowanie poziomów kolorów, gammy i tym podobnych, projektor wygląda świetnie. Na szczególną uwagę zasługują kolorowe sceny o wysokim kontraście (pomyśl o kreskówkach i grach wideo, patrz zdjęcia powyżej); tego typu sceny wyglądają pięknie.

Formovie twierdzi, że Theater obsługuje HDR10+, ale nie sądzę, by było to zgodne z prawdą. Standardowa zawartość HDR10 wyglądała na wypraną, a kontrast był niewystarczający, nawet w ciemnym otoczeniu, więc chociaż projektor może technicznie wspierać HDR10+, myślę, że doświadczenie jest niewystarczające w porównaniu do zawartości HDR10+ na telewizorze. Jest to znana wada projektorów, ponieważ kontrast jest zazwyczaj niższy ze względu na charakter wyświetlanych obrazów w porównaniu z podświetlanym telewizorem.

Ogólnie rzecz biorąc, jakość obrazu jest doskonała, ale są pewne małe, ale irytujące dziwactwa. Chociaż nie przeszkadzają one większości ludzi, to gdy je zobaczysz, będą cię dręczyć przez cały film.

Obraz jest ostry...
Obraz jest ostry...
...z wyjątkiem górnej granicy, szczególnie w rogach.
...z wyjątkiem górnej granicy, szczególnie w rogach.

Dźwięk, oprogramowanie i funkcje

Głośniki robią się głośne, ale wysokie tony są trochę za ciche.
Głośniki robią się głośne, ale wysokie tony są trochę za ciche.

Kino posiada dwa 15-watowe głośniki marki Bowers & Wilkins. Głośniki są bardzo głośne (około 90 dB z odległości około 6 stóp), ale pozostają czyste przy maksymalnej głośności. Nie ma żadnego zauważalnego grzechotu ani zniekształceń. Bas jest bardzo pełny, choć wysokie tony są nieco słabsze. W związku z tym dźwięk jest nieco cięższy od basów, ale ogólny profil dźwiękowy jest dobry i zapewnia bogate wrażenia podczas oglądania filmów. Projektor posiada certyfikat Dolby Atmos, jeśli chcesz użyć zewnętrznego zestawu dźwiękowego, choć głośniki są wystarczająco dobre same w sobie.

Theater działa pod adresem Android 11 TV i obsługuje wszystkie oczekiwane aplikacje z jednym istotnym wyjątkiem: Netflix. Inne usługi strumieniowe (np. Disney+, Hulu, YouTube) działają bez zarzutu, a niektóre proste gry (jak Crossy Road) są dostępne. Formovie zaleca korzystanie z zewnętrznego urządzenia strumieniującego, takiego jak Fire TV Stick, w celu korzystania z Netflixa, choć istnieją inne metody załadowania aplikacji do projektora. (Jako interesująca strona, Xgimi zapewnia instrukcje dotyczące ładowania bocznego Netflixa na Aura i jego innych inteligentnych projektorach).

Podobnie jak inne projektory UST, Theater zawiera system zapobiegawczy, który wyłącza laser, jeśli wykryje ciało w pobliżu, aby zapobiec uszkodzeniu oczu. System ten nie jest domyślnie włączony, więc rodzice powinni włączyć to ustawienie podczas pierwszej konfiguracji projektora. Regulacja ostrości i geometrii obrazu odbywa się ręcznie, co jest dobre, ponieważ kino nie jest przeznaczone do przenoszenia po ustawieniu. Projektor posiada również wbudowany Chromecast, a strumieniowanie do niego jest bezproblemowe.

Formovie Theater ma wbudowane całkiem sporo funkcji.
Formovie Theater ma wbudowane całkiem sporo funkcji.
Projektor ma mniej więcej 27 GB wolnej pamięci masowej, co jest dobrym kawałkiem dla aplikacji. Pamięć wymienną można wykorzystać na filmy offline.
Projektor ma mniej więcej 27 GB wolnej pamięci masowej, co jest dobrym kawałkiem dla aplikacji. Pamięć wymienną można wykorzystać na filmy offline.
Netflix nie jest kompatybilny.
Netflix nie jest kompatybilny.

Theater implementuje MEMC do wygładzania ruchu, a efekt jest raczej dobry. Filmy i media, które normalnie odtwarzane są z prędkością 24 FPS, są podnoszone do 60 FPS. Dzięki temu filmy i programy wyglądają znacznie płynniej (choć niektórzy mogą preferować "filmowy" ruch standardowego filmu 24 FPS). Wygładzanie ruchu jest chyba najbardziej zauważalne w grach, które są zablokowane do 30 FPS. W moich testach, Breath of the Wild (która normalnie działa w statycznym 30 FPS) wygląda fantastycznie. Jedyną wadą jest input lag. Podczas gdy input delay nie jest już tak duży jak na Xgimi Aura, wciąż jest na tyle zauważalny, że wiele zgonów będzie wynikiem laga. Z mojego doświadczenia wynika, że opóźnienie między naciśnięciem przycisku a akcją na ekranie wynosi około 0,25 sekundy.

Pros

+ duża głębia kolorów
+ świetne pokrycie kolorem
+ głośne i wyraźne głośniki
+ Android 11 TV jest dobrze wyposażony
+ jasne światło projekcyjne
+ obsługuje treści 4K60 i HDR10

Cons

- słaba kalibracja kolorów po wyjęciu z pudełka
- głośny wentylator
- brak natywnej obsługi "Netflixa
- cena w porównaniu z konkurencją

 

 

Wnioski: Świetna jakość obrazu za wysoką cenę

Kino Formovie zawiera w sobie wszystko, co jest potrzebne w wysokiej klasy kinie domowym, oprócz foteli i popcornu. Oferuje doskonałą jakość obrazu z fantastyczną głębią kolorów i bogatym dźwiękiem, a wszystko to w stosunkowo niewielkim opakowaniu. Jest jednak kilka problemów, które powstrzymują mnie przed poleceniem go.

Po pierwsze, liczba małych irytacji (takich jak rozmyte krawędzie, nierówne górne obramowanie i brak obsługi Netflix) składają się na dość frustrujące doświadczenie. Być może są to problemy związane z moim egzemplarzem testowym, ale w tej cenie (3499 USD w chwili publikacji), spodziewałbym się więcej dopracowania.

Czy Formovie Theater jest wart swojej ceny? Obecnie nie. Ale jeśli uda się go dorwać w sprzedaży za mniej niż 3000 USD, to jest to całkiem niezły projektor.


 

To mniej więcej podsumowuje moje doświadczenia z Formovie Theater: szorstkość wokół krawędzi. Produkt trafia w niektóre wysokie tony, ale w dużej mierze sprawia wrażenie niedokończonego. Istnieją inne projektory 4K UST od takich potentatów jak LG i Samsung w tej cenie lub poniżej niej, i nie mają one tych drobnych niedociągnięć, które im przeszkadzają. Prawdopodobnie największym zagrożeniem dla Formovie Theater jest konkurencyjne Xgimi. Aura ma prawie wszystko, co Theater, choć ma mniejsze pokrycie kolorów i większą obudowę. Jest jednak o 500 dolarów tańsza od Theatera (1000 dolarów taniej z kuponem dostępnym w chwili pisania tego tekstu) i nie sądzę, aby zalety Theatera uzasadniały zwiększoną cenę.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja praktyczna projektora laserowego Formovie Theater UST 4K: Świetna jakość obrazu za wysoką cenę
Sam Medley, 2023-02-27 (Update: 2023-02-27)