Notebookcheck Logo

Recenzja porównawcza Dreame L10s Pro Ultra Heat: Robot odkurzający z flagowymi funkcjami w niższej cenie

L10s Pro Ultra Heat to najnowszy model od popularnego producenta Dreame. Robot odkurzająco-mopujący z rozbudowaną stacją czyszczącą oferuje wiele flagowych funkcji w bardziej przystępnej cenie. Z naszego raportu testowego dowiedzą się Państwo, jak dobrze Dreame L10s Pro Ultra Heat wypadł w praktyce i co wyróżnia go na tle innych modeli producenta.
Smart Home

Firma Dreame zaprezentowała nowego robota odkurzająco-mopującego Dreame L10s Pro Ultra Heat(ok. 999 euro na Amazon) na targach CES 2024który pojawił się w sklepach w tym kraju kilka tygodni później. Nieco niezręczna nazwa wyjaśnia jedną z nowych funkcji trzeciego modelu z serii L10 Ultra - w porównaniu do L10s Ultra, jest on wyposażony w czyszczenie mopem gorącą wodą.

Dodatkowo, bardziej przystępny cenowo Dreame L10s Pro Ultra Heat odziedziczył ekscytującą funkcję z obecnego flagowca Dreame L20 Ultra(ok. 1299 euro na Amazon): wysuwany mop o nazwie MopExtend. Nasz test Dreame L10s Pro Ultra Heat ujawnia korzyści i to, jak dobrze nowy model sprawdza się w praktyce.

Uwaga: Autor oryginalnej recenzji odnosił się do cen na Amazon.de, podczas gdy zainteresowani użytkownicy mogą dowiedzieć się, że ceny obu modeli są równe i wynoszą około 1380 euro na Amazon.com: Dreame L10s Pro Ultra Heat, Dreame L20 Ultra.

Dreame L10s Pro Ultra Heat oferuje funkcję MopExtend i wykrywanie przeszkód

Zanim przejdziemy do wrażeń z naszego praktycznego testu Dreame L10s Pro Ultra Heat i różnic w stosunku do innych modeli producenta, kilka słów i wrażeń na temat funkcji i zakresu dostawy.

Zakres dostawy Dreame L10s Pro Ultra Heat
Zakres dostawy Dreame L10s Pro Ultra Heat

Dreame L10s Pro Ultra Heat oferuje prawie wszystkie funkcje obecnego topowego modelu, Dreame L20 Ultra, jak pokazuje poniższa tabela porównawcza. Obejmują one funkcję MopExtend. Nazwa ta odnosi się do faktu, że Dreame L10s Pro Ultra Heat może przesunąć prawy mop (widziany od tyłu) z dwóch obrotowych mopów, który można podnieść o 10,5 mm, na zewnątrz o kilka centymetrów. Znajduje się on w jednej płaszczyźnie z obudową i umożliwia wycieranie od krawędzi do krawędzi. Konwencjonalne odkurzacze automatyczne zwykle pozostawiają nieposprzątane kilkucentymetrowe pasy wzdłuż mebli, listew przypodłogowych itp.

Oprócz bardzo wysokiej mocy ssania wynoszącej 7000 Pa, Dreame L10s Pro Ultra Heat oferuje powszechną obecnie nawigację laserową, która jest obsługiwana przez szereg czujników, w tym kamerę AI z przodu. Rozpoznaje ona przeszkody i pozostawia wiadomość w aplikacji, w tym zdjęcie butów i innych przedmiotów leżących w pobliżu.

Kamera AI i strukturalne światło 3D do wykrywania przeszkód
Kamera AI i strukturalne światło 3D do wykrywania przeszkód

Oczywiście nie można nie wspomnieć o kompleksowej stacji czyszczącej. Wizualnie jedyną różnicą jest jasna złota pokrywa przed workiem na kurz zamiast srebrnej pokrywy w L10s Ultra. Pod maską nastąpił jednak dalszy rozwój.

Stacja czyszcząca Dreame L10s Pro Ultra Heat nie tylko odkurza pojemnik na kurz, umożliwiając dłuższą autonomiczną pracę, ale także dba o funkcję mopowania. Dwa mopy w nowym modelu są teraz nawet myte gorącą wodą. Nie było tak jeszcze w przypadku L10s Ultra.

Na pokładzie znajduje się również funkcja wykrywania zabrudzeń. Następnie są one suszone ciepłym powietrzem, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i zarazków. Stacja automatycznie uzupełnia również detergent i wodę, przy czym zbiorniki na świeżą i brudną wodę są większe (teraz na tym samym poziomie co w L20 Ultra). Stacja dostarcza również robotowi odkurzającemu detergent do funkcji mopowania za pomocą małego zbiornika.

Wrażenia z użytkowania Dreame L10s Pro Ultra Heat

Robot z wieżą LiDAR
Robot z wieżą LiDAR
Połączenia serwisowe
Połączenia serwisowe
Spód z technologią MopExtend
Spód z technologią MopExtend
Dostęp do głównej szczotki
Dostęp do głównej szczotki
Gumowa szczotka główna
Gumowa szczotka główna
Klapa otwarta
Klapa otwarta
Pojemnik na kurz
Pojemnik na kurz
Otwarty pojemnik na kurz
Otwarty pojemnik na kurz
Gotowy do użycia
Gotowy do użycia
Czyszczenie mopem
Czyszczenie mopem
Dostęp do worka na kurz
Dostęp do worka na kurz
Uszczelnienie z worka na kurz
Uszczelnienie z worka na kurz
Dostęp do zbiorników wody
Dostęp do zbiorników wody
Zbiornik brudnej i świeżej wody
Zbiornik brudnej i świeżej wody
Zbiornik na środki czyszczące
Zbiornik na środki czyszczące
Akcesoria w zestawie
Akcesoria w zestawie

Dreame L10s Pro Ultra Heat w porównaniu z L10s Ultra i L20 Ultra

Co odróżnia nowy model Dreame L10s Pro Ultra Heat od jego brata i poprzednika, L10s Ultra, oraz topowego modelu Dreame L20 Ultra? Poniższa tabela zawiera przegląd specyfikacji.

Funkcja/Model Dreame L10s Pro Ultra Heat Dreame L10s Ultra Dreame L20 Ultra
Nawigacja LiDAR LiDAR LiDAR
Unikanie przeszkód Kamera AI + światło 3D Kamera AI + światło 3D Kamera AI + światło 3D
Moc ssania 7,000 Pa 5,300 Pa 7,000 Pa
Szczotka główna Szczotka gumowa Szczotka gumowa Szczotka gumowa
Mopowanie dwa mopy obrotowe dwa mopy obrotowe dwa mopy obrotowe
Mopy podnoszone 10,5 mm 7 mm 10,5 mm
Mop wysuwany tak nie tak
Zdejmowanie mopa nie nie tak
Rozmiar worka na kurz 3,2 L 3 L 3,2 L
Pojemność zbiornika świeżej wody 4,5 L 3 L 4,5 L
Pojemność zbiornika brudnej wody 4 L 2,5 L 4 L
Maks. Czas pracy akumulatora 220 min 210 min 260 min
Stacja ssąca tak tak tak
Czyszczenie mopem tak tak tak
Czyszczenie gorącą wodą tak nie nie
Suszenie gorącym powietrzem tak tak tak
Dodatek detergentu tak tak tak
opcjonalne podłączenie wody tak nie tak
Cena (RRP) 999 Euro 799 Euro 1,199 Euro
Dreame L10s Pro Ultra Heat
Dreame L10s Pro Ultra Heat
Dreame L10s Ultra
Dreame L10s Ultra
Dreame L20 Ultra
Dreame L20 Ultra

Jak wyraźnie widać, nowe Dreame L10s Pro Ultra Heat oferują kilka ulepszeń w stosunku do Dreame L10s Ultra i niewiele ustępują droższym Dreame L20 Ultra, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają.

Przy okazji: The Dreame L10 Ultra (ok. 765 euro w Galaxus), który został wprowadzony w międzyczasie i ma mniej funkcji, został celowo pominięty w porównaniu ze względu na przejrzystość. Ten model to odchudzony Dreame L10s Ultra bez 3D i wykrywania przeszkód AI oraz automatycznego uzupełniania roztworu czyszczącego.

Jak dobrze Dreame L10s Pro Ultra Heat sprawdza się w praktyce?

MopExtend w praktyce
MopExtend w praktyce

Dreame L10s Pro Ultra Heat zajmował się czyszczeniem podłóg w moim domu przez kilka tygodni - i wykonał całkiem dobrą robotę. Obiecane przez producenta funkcje doskonale sprawdziły się w teście praktycznym.

W szczególności funkcja MopExtend zapewnia dokładniejsze czyszczenie wzdłuż listew przypodłogowych i mebli, ale także w pobliżu nóg krzeseł itp. Dzieje się tak, ponieważ robot nie tylko wysuwa prawy mop wzdłuż prostych krawędzi. Powoduje to powstanie szczeliny między dwoma mopami, które w przeciwnym razie znajdują się blisko siebie. Aby uniknąć pozostawienia nieczystego pasa, robot później ponownie porusza się wzdłuż tego obszaru oddzielnie. W ustawieniach dostępne są trzy etapy intensywności korzystania z funkcji MopExtend.

Bez MopExtend, niesprzątnięty pasek pozostaje
Bez MopExtend, niesprzątnięty pasek pozostaje
Wysuwany mop (MopExtend) zapewnia mopowanie praktycznie od krawędzi do krawędzi
Wysuwany mop (MopExtend) zapewnia mopowanie praktycznie od krawędzi do krawędzi

Podczas testów nawigacja i wykrywanie przeszkód działały w większości przypadków niezawodnie. Nie było znaczących kolizji, a w większości przypadków bez problemu rozpoznawał nawet cienkie nogi krzeseł. Jednak obiekty leżące lub stojące na drodze muszą mieć określony rozmiar. Na przykład niemiłosiernie zaplątuje się w sznurowadła leżące w pobliżu - ale tak jest też w przypadku innych modeli.

Praktyczną funkcją jest fakt, że robot wykorzystuje wbudowaną kamerę do robienia zdjęć, gdy wykryje przeszkodę i udostępnia je za pośrednictwem aplikacji. Pozwala to zobaczyć z daleka, co mu przeszkadza lub utrudnia pracę. Kamerę można również wykorzystać do monitorowania własnego domu. Na przykład, można użyć aplikacji do ustawienia robota odkurzającego tak, aby automatycznie patrolował dom, gdy użytkownik jest nieobecny.

Przeszkody na mapie
Przeszkody na mapie
Zdjęcie wykrytej przeszkody
Zdjęcie wykrytej przeszkody
Edytor testowy w drodze
Edytor testowy w drodze
Jazda na żywo przez kamerę
Jazda na żywo przez kamerę
 
 

Wydajność czyszczenia na poziomie 7000 Pa jest dobra i wystarczająca również w przypadku dywanów o krótkim włosiu. Po pracy (lub nawet w trakcie sprzątania), robot udaje się do rozbudowanej stacji. Nie jest ona tak elegancka jak Dreame L20 Ultra, ale również oferuje kompleksowe czyszczenie i konserwację robota. Jest głośny jak zwykle podczas odkurzania, a także głośny podczas suszenia. Dotyczy to jednak również wszystkich innych konkurentów, którzy oferują stację czyszczącą.

Ogólnie rzecz biorąc, stacja znacznie ułatwia pracę, ponieważ duży worek na kurz i dwa pojemniki na świeżą i brudną wodę muszą być napełniane lub opróżniane tylko od czasu do czasu. Jest to jeszcze łatwiejsze dzięki zestawowi do stałej instalacji na przyłączu wody (ok. 200 euro na Amazon), który Dreame oferuje jako opcję.

Wskazówka lub mała uwaga krytyczna: Jeśli stacja bazowa jest odłączona, robot odkurzający bardzo szybko traci naładowanie baterii. Po nieco ponad dniu bez stałego zasilania przez stację, w pełni naładowany akumulator był ledwo naładowany. Jeśli odłączą Państwo stację bazową w celu oszczędzania energii, gdy nie jest ona używana automatycznie, należy również upewnić się, że robot został całkowicie wyłączony.

Wrażenia z użytkowania aplikacji

Ekran wejściowy modelu
Ekran wejściowy modelu
Mapa i funkcje
Mapa i funkcje
Ustawienia czyszczenia
Ustawienia czyszczenia
Zarządzanie mapami i dostosowywanie
Zarządzanie mapami i dostosowywanie
Menu ustawień
Menu ustawień

Aplikacja oferuje wiele opcji zarządzania robotem odkurzającym. Oprócz różnych ustawień wydajności czyszczenia (moc ssania, wilgotność, trasa i inne), zapewnia ona kompleksowy przegląd procesu czyszczenia i potencjalnych obszarów problemowych w zwykły sposób za pośrednictwem wirtualnej mapy. Oczywiście mapy (które można również zapisać dla kilku pięter) można edytować, np. w celu nadania nazw poszczególnym pomieszczeniom i utworzenia wirtualnych granic.

Każdy, kto miał już odkurzacz automatyczny od Dreame lub innego producenta, powinien szybko się tu odnaleźć. Ale nawet nowicjusze nie powinni mieć problemów dzięki szczegółowym objaśnieniom - ani podczas konfiguracji, ani podczas użytkowania.

Pro

+ dobra moc ssania i nawigacja
+ niezawodne wykrywanie przeszkód
+ dokładne czyszczenie krawędzi dzięki MopExtend
+ rozbudowana stacja czyszcząca z mopem na gorącą wodę
+ aplikacja oferuje wiele możliwości

Contra

- delikatna biała konstrukcja o wysokim połysku
- duże zapotrzebowanie na miejsce na stacji

Werdykt: Czy warto kupić Dreame L10s Pro Ultra Heat?

Dreame L10s Pro Ultra Heat zostały dostarczone przez producenta do naszego testu.
Dreame L10s Pro Ultra Heat zostały dostarczone przez producenta do naszego testu.

Zgodnie z aktualną rekomendowaną ceną detaliczną, nowy Dreame L10s Pro Ultra Heat jest o 200 euro droższy niż Dreame L10s Ultra. Oferuje jednak również kilka ulepszeń, w szczególności bardziej higieniczne czyszczenie gorącą wodą i mopowanie bez obręczy dzięki MopExtend. Moim zdaniem dodatkowy koszt jest tego wart.

Jednak dopłata za Dreame L20 Ultra nie jest tego warta - chyba że robot odkurzający musi czyścić wiele dywanów, a 10 mm podnośnik mopa nie wystarcza. W tym przypadku flagowy L20 Ultra zyskuje dzięki wysuwanym mopom, ale poza tym ma niewiele więcej do zaoferowania.

999 euro według RRP to niewątpliwie dumna cena za robota odkurzającego i mopującego. Moim zdaniem jednak Dreame L10s Pro Ultra jest wart swojej ceny. Oferuje kilka ciekawych funkcji z jeszcze droższych modeli i ogólnie jest bardzo dobrze wyposażonym robotem odkurzającym w przedziale cenowym do 1000 euro.

Cena i dostępność Dreame L10s Pro Ultra Heat

Sugerowana cena detaliczna Dreame L10s Pro Ultra Heat wynosi 999 euro. Jest on dostępny między innymi w sklepach Amazon, MediaMarkt, Saturn, Cyberport i Galaxus.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja porównawcza Dreame L10s Pro Ultra Heat: Robot odkurzający z flagowymi funkcjami w niższej cenie
Marcus Schwarten, 2024-02-29 (Update: 2024-02-29)