Notebookcheck Logo

Recenzja hulajnogi SoFlow So4 Pro Gen 2 - Szwajcarska hulajnoga sportowa

Profesjonalny skuter? SoFlow wprowadza na rynek drugą generację topowego modelu marki - So4 Pro Gen 2. Został on zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności i pokonywaniu stromych gór. Nowe funkcje obejmują kierunkowskazy na końcach kierownicy i jeszcze lepsze przyspieszenie. Pokazujemy, gdzie leżą słabości flagowego skutera.
E-Mobility Gadget

So4 Pro Gen 2 to obecnie topowy model firmy SoFlow. Ten szwajcarski producent produkuje hulajnogi elektryczne, rowery elektryczne i deski elektryczne. So4 Pro Gen 2 jest zgodny z niemiecką ustawą o ruchu drogowym (StVO) i dlatego może być prowadzony na drogach publicznych w Niemczech - o ile kierowca ma co najmniej 14 lat, a skuter ma tablicę rejestracyjną ubezpieczenia.

W porównaniu do swojego poprzednika, SoFlow twierdzi, że ma jeszcze lepsze przyspieszenie, ale moc szczytowa jest identyczna na poziomie 500 watów, podobnie jak zasięg i zdolność pokonywania wzniesień. Kolejną innowacją są kierunkowskazy na końcach kierownicy. Hulajnoga jest dostępna wyłącznie w jednym wariancie kolorystycznym: czarno-miętowo-zielonym. Cena detaliczna wynosi 899 euro (~989 USD).

Dane techniczne SoFlow So4 Pro Gen 2
Akumulator 504 Wh
Napęd Napęd na tylne koła z bezszczotkowym silnikiem 500 W
Prędkość maksymalna 20 km/h (Niemcy) /25 km/h (~12 i 16 mph)
Zasięg według producenta 40 km/~25 mil
Ładowarka 108 watów
Ładowność 150 kg/~331 lb
Opony 10 x cal, opony pneumatyczne
Układ hamulcowy hamulce tarczowe, mechaniczne
Masa 18,73 kg/~41 lb
Oświetlenie Światło LED z przodu i z tyłu, kierunkowskazy LED na końcu kierownicy
Inne funkcje połączenie z aplikacją; elektryczna blokada napędu

Rozpakowanie i montaż - Łatwy montaż z SoFlow

Hulajnoga So4 Pro Gen 2 jest dostarczana w dużym brązowym pudełku zewnętrznym, które chroni faktyczne opakowanie hulajnogi. Sama hulajnoga jest utrzymywana na miejscu za pomocą kawałków styropianu. Montaż jest bardzo prosty, ponieważ hulajnoga jest całkowicie zmontowana, z wyjątkiem kierownicy. Wszystko, co należy zrobić, to podłączyć dwa końce kabli, które łączą wyświetlacz i przełącznik z resztą układu elektrycznego So4 Pro. Kierownica jest następnie wkładana do rury sterowej i łączona czterema śrubami.

Na pudełku hulajnogi znajduje się kod QR do zainstalowania aplikacji SoFlow. Oprogramowanie można również pobrać ze sklepu Google Playstore lub sklepu z aplikacjami Apple. Hulajnoga So4 Pro jest szybko rozpoznawana, a w celu unikalnego przypisania należy wprowadzić kod weryfikacyjny, który można znaleźć na samej hulajnodze.

Przed pierwszą jazdą oprogramowanie informuje użytkownika, jak wyregulować hamulec i że należy sprawdzić ciśnienie powietrza. Niezbędne narzędzia są dołączone do hulajnogi, podobnie jak przedłużenie zaworu dla wygodniejszego pompowania opon.

SoFlow So4 Pro Gen 2 Niu KQi3 Max Hulajnoga elektryczna Xiaomi 4 Pro Eleglide Coozy
Pojemność akumulatora 504 Wh 608 Wh 446 Wh 450 Wh
Prędkość maksymalna 25 km/h 20 km/h 25 km/h 25 km/h
Moc znamionowa/maksymalna 500 / 1000 watów 450 / 900 watów 350 / 700 watów 350 / 700 watów
Maks. Stopień nachylenia 27-33% 25% 20% 15%
Waga 18,73 kg 21,1 kg 17,4 18,7 kg
Opony 10" 9,5" 10" 10"
Maks. Maks. obciążenie 150 kg 120 kg 120 kg 120 kg

Wyposażenie i działanie - So4 Pro Gen 2 z 500-watowym silnikiem

So4 Pro Gen 2 ma silnik o mocy 500 W, który jest zintegrowany z tylnym kołem. Swoją energię czerpie z dużej baterii o pojemności 504 Wh, która znajduje się w podnóżku. So4 Pro Gen 2 jest wyposażony w hamulec tarczowy na każdym kole.

Duży wyświetlacz znajduje się na środku kierownicy. Wyświetlacz jest bardzo ograniczony. Podczas jazdy wyświetlacz pokazuje tylko aktualną prędkość i cztery paski poziomu naładowania baterii, z których każdy odpowiada 25 procentom. Wyświetlacz jest monochromatyczny, tylko symbole są wyświetlane w kolorze powyżej; światło na zielono, połączenie Bluetooth na niebiesko. Podczas postoju wyświetlacz zmienia się z km/h na całkowity odczyt licznika kilometrów. Zawartość wyświetlacza nie może zostać zmieniona.

Osiągi lub charakter silnika można regulować na trzech poziomach: eco, standard i sport. Zmiana trybu nie jest jednak możliwa na samym skuterze, a jedynie za pośrednictwem aplikacji. Moc silnika, a tym samym prędkość, reguluje się za pomocą dźwigni kciuka; niestety nie ma funkcji tempomatu.

Hulajnogę można łatwo złożyć. W tym celu kierownica jest składana nad głowicą kierownicy. Mechanizm ten jest kilkakrotnie zabezpieczony. Kierownica zaczepia się o osłonę tylnego koła, a hulajnogę można przenosić za drążek. Przy wadze 18,73 kg (~41 funtów), So4 Pro Gen 2 jest znacznie cięższa niż podano w specyfikacji fabrycznej (17 kg/~38 funtów), ale nadal łatwa do przenoszenia. Złożenie uchwytów nie jest możliwe.

So4 Pro Gen 2 można zaparkować za pomocą małej podstawki bocznej. Stojak nie ma czujnika, a zatem nie ma wpływu na napęd. Nawet przy rozłożonej podpórce można odjechać.

Sprzęt oświetleniowy - kierunkowskazy w So4 Pro Gen 2

Oprócz świateł LED z przodu i z tyłu, druga generacja hulajnogi SoFlow oferuje również kierunkowskazy na końcach kierownicy. Są one obsługiwane za pomocą kontrolera na lewym uchwycie. Ten kontroler ma również przycisk, który włącza i wyłącza hulajnogę. Długie naciśnięcie aktywuje światła.

Po włączeniu kierunkowskazu hulajnoga emituje jednorazowy sygnał dźwiękowy. Poza tym nie ma informacji zwrotnej o tym, czy kierunkowskaz jest aktywny, na przykład na wyświetlaczu. Nie ma również automatycznego resetowania. Aby wyłączyć kierunkowskaz, należy ponownie nacisnąć odpowiedni przycisk.

Widoczność kierunkowskazu jest dobra w ciemności, ale bardzo ograniczona w ciągu dnia. Szczególnie z tyłu widoczność jest wyraźnie ograniczona przez ramiona kierowcy. Z drugiej strony, moc światła So4 Pro Gen 2 jest dobra. Reflektor również niezawodnie oświetla ciemne ścieżki rowerowe. Niestety tylne światło nie ma funkcji światła hamowania.

Aplikacja i inteligentne funkcje - SoFlow oferuje blokowanie przez NFC

So4 Pro Gen 2 można sparować z aplikacją SoFlow. Funkcje oprogramowania są jednak bardzo ograniczone. Największą wartością dodaną jest to, że charakterystykę osiągów hulajnogi można regulować w trzech etapach. Wynika to z faktu, że zmiana ta nie jest możliwa na samej hulajnodze. Nie można jednak dalej dostosowywać trybów wydajności.

Ponadto smartfon z aplikacją może służyć jako klucz. Aplikacja może być używana do blokowania lub odblokowywania So4 Pro Gen 2. Działa to za pomocą wirtualnego suwaka z aktywnym połączeniem Bluetooth lub po prostu umieszczając smartfon na wyświetlaczu za pośrednictwem NFC.

Jeśli hulajnoga zostanie zablokowana za pośrednictwem aplikacji, na wyświetlaczu pojawi się odpowiedni komunikat, a hulajnogi nie będzie można już włączyć. Nie dochodzi jednak do zablokowania napędu, więc hulajnogę można po prostu odepchnąć. Jeśli hulajnoga So4 Pro Gen 2 zostanie przesunięta pomimo zablokowania, w aplikacji nie pojawi się żadne ostrzeżenie, a sama hulajnoga nie wyda żadnego dźwięku.

Ponadto aplikacja na smartfona może być używana do śledzenia przejazdów. Wyświetlanie aktualnej prędkości jest jednak przydatne tylko w połączeniu z uchwytem na kierownicę. Aplikacja wyświetla również przebytą odległość w kilometrach i czas, który upłynął. Ponadto aktualna pozycja hulajnogi jest wyświetlana na mapie, gdy połączenie jest aktywne.

Aplikacja wyświetla również historię wszystkich zarejestrowanych przejazdów za pośrednictwem zapisanego konta. W podziale na dni, oprogramowanie pokazuje przebytą podróż na mapie, podaje czas podróży, kilometry i średnią prędkość. Chociaż So 4 Pro Gen 2 był podłączony do smartfona przez cały czas, całkowita liczba kilometrów w aplikacji znacznie różni się od całkowitej liczby kilometrów wskazanych na hulajnodze.

Producent nie planuje żadnych aktualizacji OTA dla hulajnogi.

Wrażenia z jazdy i komfort - SoFlow jest stabilny i wygodny

SoFlow So4 Pro Gen 2 zapewnia duże bezpieczeństwo podczas jazdy. Nawet przy wyższych prędkościach - na przykład z górki - jeździ stabilnie. Podnóżek hulajnogi jest wystarczająco długi, ale mógłby być nieco szerszy. Umieszczenie stóp równolegle na desce jest możliwe tylko z trudem.

Irytujące jest to, że napęd potrzebuje czasu, aby dostarczyć moc. Jeśli zdejmiesz nogę z przepustnicy przed zakrętem, a następnie chcesz przyspieszyć poza zakrętem, potrzeba sekundy, aby polecenie z dźwigni kciuka zostało zaimplementowane w silniku. Opóźnienie to pogarsza kontrast potężnego napędu, gdy zaczyna on swoją pracę.

Irytujące jest również to, że wskaźnik prędkości przestaje działać, gdy dźwignia kciuka nie jest używana - na przykład na dłuższych zjazdach. Jeśli kierowca zdejmie przepustnicę, wyświetlacz aktualnej prędkości gaśnie i ustępuje miejsca wyświetlaczowi całkowitego przebiegu - co jest nieistotne na zjazdach.

So4 Pro Gen 2 nie należy również do najcichszych hulajnóg elektrycznych na rynku. Silnik zawsze pracuje dość głośno. Życzylibyśmy sobie również tempomatu na dłuższe wycieczki. Z drugiej strony, komfort toczenia opon jest pozytywny. Chociaż So4 Pro Gen 2 nie ma zawieszenia, komfort jazdy jest odpowiedni dzięki dobremu tłumieniu opon, co nie odbywa się kosztem stabilności na zakrętach. So4 Pro Gen 2 toczy się znacznie wygodniej niż np Niu KQi3 Max.

Przyspieszanie i hamowanie - So4 Pro Gen 2 przyspiesza z dużą mocą

So4 Pro Gen 2 jest zatrzymywany za pomocą dwóch hamulców tarczowych, sterowanych za pomocą linek. So4 Pro Gen 2 nie oferuje hamulca elektrycznego, a tym samym możliwości odzyskiwania energii podczas hamowania (rekuperacji). Szerokość długich klamek hamulcowych nie może być regulowana.

W praktyce system przekonuje dobrymi wartościami opóźnienia. Nawet w mokrych warunkach hamulce zawsze doprowadzają hulajnogę do bezpiecznego zatrzymania i robią to bez piszczenia lub innych niepokojących dźwięków. Aby uzyskać dobre wartości hamowania, system musi zostać najpierw rozgrzany. Po przejechaniu niecałych 40 km (~25 mil) przedni hamulec również wymagał ponownej regulacji, co można zrobić bez żadnych problemów. W aplikacji znajdują się dobre instrukcje wraz z filmem.

Maksymalna prędkość So4 Pro Gen 2 wynosi 20 km/h (~12 mph), co jest prawnym ograniczeniem w Niemczech. W innych krajach hulajnoga może poruszać się z prędkością 25 km/h (~16 mph). Prędkościomierz hulajnogi pokazuje 22 km/h (~14 mph) na prostej drodze. Charakter jazdy można ustawić na trzech poziomach: eco, standard i sport. Różnica między eco a sport jest znacznie większa niż między standard a sport. Różne poziomy nie mają wpływu na prędkość maksymalną.

Różnica jest zauważalna w intensywności przyspieszania. Podczas gdy So4 Pro Gen 2 przyspiesza bardzo płynnie w trybie Eco, moc jest dodawana selektywnie, zwłaszcza w trybie Sport. Umożliwia to wykonywanie niewielkich wheelie. W ciasnych zakrętach charakterystyka trybu Sport jest niemal zbyt ostra. W codziennym użytkowaniu tryb Standard jest przekonujący, ponieważ oferuje zrównoważoną mieszankę mocnego przyspieszenia i kontroli

W porównaniu wartości przyspieszenia z innymi skuterami, So4 Pro Gen 2 jest przekonujący i plasuje się na szczycie modeli, które testowaliśmy do tej pory. Przyspiesza szybciej niż Niu KQi3 Max lub Xiaomi Scooter 4 Pro. Zdolność hulajnogi do wspinaczki jest imponująca, opanowując nawet bardzo strome ścieżki i podjazdy. Przy niskim nachyleniu nie cierpi nawet maksymalna prędkość.

Przyspieszenie - średnia z pięciu pomiarów

0-15 km/h 0-20 km/h 5-15 km/h 5-20 km/h
Przyspieszenie (sportowe) 3,23 s 4,62 s 1,84 s 2,94 s
Przyspieszenie w porównaniu.
Przyspieszenie w porównaniu.
15-0 km/h 20-0 km/h
Droga hamowania na sucho 1,09 m 1,78 m
Droga hamowania w porównaniu.
Droga hamowania w porównaniu.

Bateria i ładowanie - bateria SoFlow jest wymienna

Szczególną cechą hulajnogi SoFlow jest możliwość demontażu zasobnika energii. W tym celu duża część deski do biegania składa się. Klapę odblokowuje się poprzez długie naciśnięcie prawego kierunkowskazu.

Z jednej strony demontaż ma ułatwić ładowanie, a z drugiej producent reklamuje, że akumulator może służyć jako duży power bank. W teście to się jednak nie sprawdziło. Próbowaliśmy różnych kabli i różnych urządzeń końcowych, ale w każdym przypadku otrzymywaliśmy komunikaty o błędach. Bateria może być również ładowana w stanie zainstalowanym za pośrednictwem zewnętrznego gniazda ładowania.

Dołączony zasilacz ładuje baterię w zakresie od 100 do 120 watów. Pozwala to naładować baterię od 0 do 100 procent w około pięć godzin. SoFlow reklamuje zasięg 40 kilometrów (~25 mil). Na 20-kilometrowym (~12 mil) okrążeniu testowym z kilkoma wzniesieniami i ciągłym pełnym gazem, So4 Pro Gen 2 potrzebuje 18,8 Wh na kilometr. Daje to minimalny zasięg około 27 kilometrów (~17 mil). Zużycie będzie niższe na płaskim terenie i w środowisku miejskim.

Konkluzja - So4 Pro Gen 2 świetnie się prowadzi, ale ma pewne niedociągnięcia

So4 Pro Gen 2 robi wiele dobrze. Hulajnoga ma wysokiej jakości konstrukcję i jest łatwa w użyciu. Szczególnie proste odblokowanie za pomocą NFC jest szybkie i ułatwia codzienne użytkowanie. Mieliśmy jednak nadzieję na więcej dzięki funkcji blokady, ponieważ skuter nadal można łatwo odepchnąć - nie ma możliwości obejścia blokady, nawet w przypadku krótkich postojów.

Różne tryby jazdy są rozsądnie zestrojone i każdy kierowca znajdzie tu coś dla siebie. Chcielibyśmy jednak mieć możliwość regulacji na hulajnodze bez objazdu przez aplikację. Ponadto irytujące jest opóźnienie podczas wykonywania poleceń jazdy. Jednak przyzwyczaisz się do tego opóźnienia wraz ze wzrostem użytkowania.

W zamian So4 Pro Gen 2 przekonuje bezpiecznym prowadzeniem i dobrym komfortem jazdy przez cały czas. Nawet wyższe prędkości nie denerwują skutera, a układ hamulcowy jest przygotowany na każdą sytuację. W tym momencie życzylibyśmy sobie jedynie możliwości rekuperacji.

So4 Pro Gen 2 to mocna, bezpieczna hulajnoga o dobrych właściwościach jezdnych. Nie jest jednak pozbawiona wad.

Zakres funkcji aplikacji jest łatwy do opanowania, a wartość dodana jest niska. Zaskakująca jest rozbieżność między całkowitym przebiegiem w aplikacji i na wyświetlaczu hulajnogi. Na wyświetlaczu irytujące jest znikające wyświetlanie prędkości podczas toczenia się - na przykład z górki. Z drugiej strony czytelność panelu jest dobra. System oświetlenia jest również przekonujący, ale kierunkowskazy można łatwo przeoczyć w świetle dziennym

Uwaga: Przepisy dotyczące eksploatacji hulajnogi elektrycznej zależą od danego kraju i w niektórych przypadkach mogą się znacznie różnić. W każdym przypadku należy się o tym wcześniej poinformować. Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz tutaj: AT, DE, CH

W teście: SoFlow So4 Pro Gen 2. Urządzenie testowe dostarczone przez SoFlow Germany.
W teście: SoFlow So4 Pro Gen 2. Urządzenie testowe dostarczone przez SoFlow Germany.

Cena i dostępność

SoFlow sprzedaje So4 Pro Gen 2 we własnym sklepie internetowym https://www.soflow.com/de/produkt/so4-pro-gen-2/. Ale także inni sprzedawcy detaliczni, tacy jak Amazon lub Expert umieścili hulajnogę na liście. Sugerowana cena detaliczna wynosi 899 euro (~ 989 USD).

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja hulajnogi SoFlow So4 Pro Gen 2 - Szwajcarska hulajnoga sportowa
Benedikt Winkel, 2023-08- 8 (Update: 2023-08- 8)