Notebookcheck Logo

Recenzja drukarki 3D AnkerMake M5: Drukowanie pod czujnym okiem AI

Z AnkerMake M5, Anker dokonuje imponującego wejścia na arenę drukarek 3D i zapewnia wysoką jakość w wielu obszarach. Pomimo prostego montażu, łatwego do zrozumienia slicera, a także wysokiej prędkości, niestety nie byliśmy pod wrażeniem tej szybkiej drukarki
3D Printing Accessory DIY AI Smart Home

Kiedyś znany tylko z tanich i dobrej jakości baterii zamiennych, Anker rozwinął się obecnie w firmę oferującą wszelkiego rodzaju akcesoria do komputerów i smartfonów. Oprócz tego nadal produkuje akumulatory w postaciPowerstation. Na początku tego roku Anker rozpoczął wyjątkowo udaną kampanię Kickstarter dla AnkerMake M5, przyciągając 11 313 zwolenników i zbierając w ten sposób ponad 8 milionów dolarów. W międzyczasie zaczęli spełniać swoje obietnice, wysyłając partie M5 do backerów Kickstartera

W ramach kampanii Anker obiecywał jedną z najszybszych, najłatwiejszych w obsłudze, wysokiej jakości drukarek 3D. W tym dziale nie tylko dotrzymał tych obietnic, ale również w pełni je zrealizował. Na dodatek monitoring AI jest w stanie wspomóc drukarkę w identyfikacji błędnych wydruków lub błędów w druku i w razie potrzeby wstrzymać proces drukowania do czasu rozwiązania problemu przez użytkownika. Dzięki temu AnkerMake M5 jest w stanie drukować niemal bez przerwy z prędkością 250 mm/s. Jest to możliwe dzięki wysokim wartościom przyspieszenia, a solidna wytłaczarka z napędem bezpośrednim przyczynia się do bardzo wysokiej sztywności konstrukcji.

Dane techniczne

Jeśli przyjrzysz się bliżej AnkerMake M5 rozpoznasz wiele znajomych komponentów i części. Budowa jest podobna do znanego modelu Creality Ender 3. Jednak w wielu obszarach M5 błyszczy, dzięki sprytnym decyzjom projektowym, które są odpowiedzialne za dodatkową stabilność, jak również zmniejszenie liczby ruchomych części.

Drukarka 3D AnkerMake M5
Zastosowana technologia FDM, FFF
Maksymalna objętość wydruku 235 × 235 × 250 mm
Wymiary montażowe bez kabli, rolek filamentu 50,2 × 43,8 × 47 cm
System ruchowy Prusa/Mendel X,Y,Z pojedynczy napęd
Extruder Extruder z napędem bezpośrednim (Ultra Direct Extruder)
Łoże drukujące magnetyczne łoże drukujące ze stali sprężynowej z powłoką PIE
ogrzewane zasilaczem 24 V
Poziomowanie łoża siatkowego za pomocą ogniwa obciążeniowego
Temperatury Hotend maks. 260 °C łoże drukujące maks.
100 °C
Płyta sterującaMikro
kontrolerCPU








AnkeMake M5 Board V8111STM32F4

Dual XBurst(1.2GHz) + XBurst 0(240MHz)
Przykładowy firmware AnkerMake V2.0.46_2.0.40 (Linux based)
Porty USB-Typ-C
Obsługa slicerów AnkerMake Software (Windows/macOS), Ultimaker Cura, PrusaSlicer oraz dodatkowo
monitorowanie AI odbywa się tylko poprzez
Sterowanie ekran dotykowy, interfejs online przez przeglądarkę lub aplikację AnkerMake (wymagane połączenie internetowe i logowanie), cyfrowi asystenci głosowi, tacy jak Apple Home Kit i Alexa
Funkcje specjalne Monitoring wydruku AI oparty na kamerze
Zasilanie wewnętrzny zasilacz 110 V - 240 V do 24 V
Strona producenta AnkerMake







Budowa i zarządzanie kablami

Podstawa drukarki 3D składa się z odlewanej płyty z frezowanymi prowadnicami i gwintami, na której montowane są wszystkie pozostałe komponenty. To właśnie jest powodem dużej wagi AnkerMake M5, ponieważ drukarka 3D waży ponad 10 kg (22 funty). Ta solidna konstrukcja zapewnia wysoki poziom wytrzymałości, a co za tym idzie, ułatwia osiąganie dużych prędkości i przyspieszenia

Rzut oka pod dużą pokrywę podstawy ujawnia pierwszorzędne zarządzanie kablami. Każdy komponent i kabel ma swoje stałe miejsce. Części płyty głównej AnkerMake M5 są chłodzone przez mały wentylator.

Jeśli chodzi o połączenie z płytą główną, Anker zastosował między innymi porty USB-C und kable. Takie połączenie jest znane z trwałości i jako takie można je uznać za dobry wybór. Poza tym na płycie można znaleźć wytrzymałe złącza JST

Wielokątny kształt pomaga ustabilizować filary łuku, przez które kabel doprowadza do głowicy drukującej i jednostki sterującej, z wbudowanym ekranem dotykowym. Po prawej stronie drukarki, pasek świetlny RGB służy jako wskaźnik stanu. Różne kolory światła wskazują, czy drukarka aktualnie się nagrzewa, drukuje lub czy wystąpił błąd

Trawers, po którym porusza się głowica drukująca AnkerMake M5, jest napędzany przez dwa wrzeciona z gwintem T8. Oba pracują niezależnie od siebie i są pozycjonowane indywidualnie podczas procesu naprowadzania.

Płyta główna i jednostka sterująca

Płyta główna to autorska konstrukcja AnkerMake, która mieści nieoznakowany mikrokontroler. Dodatkowa jednostka sterująca znajduje się wewnątrz modułu z ekranem dotykowym i kamerą. Według AnkerMake uruchamia on bliżej nieokreśloną dystrybucję Linuksa

Niestety trudno jest uzyskać dodatkowe informacje o fimware i ustawieniach AnkerMake M5. Drukarki 3D nie da się podłączyć do komputera za pomocą kabla USB. Pozostaje nam polegać na specyfikacji producenta i zadowolić się informacjami na GitHub od AnkerMake. Na płycie głównej działa zaadaptowana wersja najczęściej spotykanego firmware'u dla drukarek 3D - Marlin 2.0, który został specjalnie dostosowany do sprzętu przez Ankera. W konsekwencji w pliku Configuration.h możemy znaleźć informacje dotyczące skonfigurowanych sterowników silników krokowych oraz mikrokontrolera. Mikrokontroler STM32F4 kontroluje sprzęt, jak również pięć sterowników silników krokowych TMC2209.

Drukarka 3D akceptuje G-kody w stylu Marlina z wszelkiego rodzaju slicerów. Jeszcze ciekawsze są jednak opracowane przez Ankera A-kody. Choć są one częściowo oparte na G-kodzie, to posiadają duży udział informacji, które są wykorzystywane do monitorowania AI. Te A-kody mogą być tworzone tylko za pomocą programu AnkerMake. Kody A und G mogą być przesyłane do drukarki za pośrednictwem wifi lub nośnika USB-C.

AnkerMake M5 Board V8111
AnkerMake M5 Board V8111
Port USB-C na płycie głównej
Port USB-C na płycie głównej

Montaż i konfiguracja - opakowanie służy jako pomoc w montażu

Otrzymaliśmy tę samą wersję AnkerMake M5, co osoby wspierające kampanię na Kickstarterze. W związku z tym, drukarka 3D, oprócz wysokiej jakości zestawu narzędzi, została wyposażona w kolejny hotend i płytę drukującą z powłoką PEI. Całość została uzupełniona o wybór dysz. W tym miejscu pojawia się jednak pierwszy punkt krytyki. Anker obiecał metalowy hotend, ale w naszym przypadku w zestawie znalazł się hotend z inlinerem PTFE, a inny hotend tego samego typu był już zainstalowany w drukarce. W efekcie podana maksymalna temperatura hotendu 260°C jest dość wysoka.

Montaż drukarki 3D był stosunkowo prosty dzięki dołączonemu zestawowi narzędzi. Na pewno warto mieć w pogotowiu zapakowane części piankowe. Anker wymyślił sprytny sposób na łatwe zarządzanie cięższymi częściami drukarki. Można to osiągnąć poprzez proste włożenie łuku do pianki, co ułatwia wkręcanie niewielkiej liczby śrub. W rezultacie podłączone są tylko cztery kable, z których dwa są zabezpieczone śrubami. Uchwyt na filament jest wkręcany w wybraną pozycję.

Opakowanie AnkerMake M5
Opakowanie AnkerMake M5
Opakowania jako pomoc w montażu
Opakowania jako pomoc w montażu
AnkerMake M5 co jest w pudełku
AnkerMake M5 co jest w pudełku
Zestaw narzędzi AnkerMake M5
Zestaw narzędzi AnkerMake M5

Konfigurację drukarki 3D trudno określić jako skomplikowaną. Aby jednak móc korzystać ze wszystkich funkcji AnkerMake M5, niezbędne jest połączenie z internetem, aplikacja AnkerMake na smartfony, slicer AnkerMake na komputerze oraz rejestracja za pomocą adresu e-mail. Połączenie z domową siecią wifi jest możliwe tylko poprzez aplikację. Po tym następuje pobranie pierwszej aktualizacji firmware od Ankera. W czasie trwania testu nastąpiły trzy dodatkowe aktualizacje - ostateczna wersja to V2.0.46. Z tego powodu testy przeprowadzono z wykorzystaniem trzech różnych wersji firmware'u. Za każdym razem, gdy drukarka jest włączona i znajdzie aktualizację, wymuszona aktualizacja jest nieunikniona.

Po skonfigurowaniu, AnkerMake M5 wykonuje poziomowanie łoża siatki. Jako czujnik zastosowano tu ogniwo obciążeniowe. Dzięki 49 punktom pomiarowym drukarka 3D jest wręcz przesadnie skrupulatna. Proces ten trwa około 10 minut. Inteligentnie, łoże drukujące i dysza są doprowadzane do temperatury roboczej. Bez tego pozostałości filamentu na dyszy i rozszerzalność termiczna łoża drukującego mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki.

Sterowanie systemem - aplikacja AnkerMake, krajalnica i ekran dotykowy

Aby móc obsługiwać drukarkę 3D, niezbędna jest aplikacja AnkerMake, a także odpowiedni program do krojenia AnkerMake. Aplikacja dostępna jest dla Android und iOS, a program do krojenia dla Windows und macOS.

Aplikacja

Aplikacja AnkerMake jest początkowo wymagana do skonfigurowania połączenia wifi. Jest przetłumaczony na różne języki i jest, w najlepszej części, łatwy do zrozumienia. Jeśli M5 jest podłączony przez wifi i połączony z kontem AnkerMake, drukarka 3D może być obsługiwana z poziomu aplikacji. Dzięki temu można ustawiać zadania i monitorować druk 3D za pomocą wbudowanej kamery drukarki. za pomocą aplikacji można również tworzyć filmy poklatkowe z druku 3D. W przypadku, gdy AnkerMake M5 rozpozna błędy w druku, dzięki pokładowej AI, do aplikacji wysyłane jest powiadomienie push. Co ciekawe, informacje z logu drukarki 3D można w każdej chwili odzyskać za pośrednictwem aplikacji. Zdarzało się, że dziennik urządzenia był dość nieuporządkowany. Wszystkie zdarzenia są wyszczególnione chronologicznie. Analizując logi, udało nam się ustalić kilka przeoczeń. Jest to jednak jeden z obszarów, w którym można spodziewać się poprawy. Anker nadal regularnie dopracowuje funkcje oprogramowania. W momencie przeprowadzania testów inne funkcje aplikacji nie zostały jeszcze udostępnione. Można się spodziewać, że szablony wydruków itp. pojawią się w późniejszym terminie.

Przegląd urządzeń z aplikacją AnkerMake
Przegląd urządzeń z aplikacją AnkerMake
Proces drukowania aplikacji AnkerMake
Proces drukowania aplikacji AnkerMake
AnkerWprowadź ustawienia aplikacji podczas procesu drukowania
AnkerWprowadź ustawienia aplikacji podczas procesu drukowania
Aplikacja AnkerMake na żywo
Aplikacja AnkerMake na żywo
Karty aplikacji AnkerMake discover
Karty aplikacji AnkerMake discover

Krajalnica

Aby móc przekształcić pliki 3D w nadający się do druku G-kod lub A-kod, niezbędny jest slicer. Programy te tną szablon 3D na plastry i przekształcają je w instrukcje dla drukarki 3D. G-code nie nadaje się tylko dla https://marlinfw.org/meta/gcode/komputerów, jeżeli potrafimy sobie poradzić z różnymi komendami. Drukarka 3D przetwarza instrukcje linia po linii.

Aby jednak móc skorzystać z możliwości monitorowania przez AnkerMake M5, konieczne jest dostarczenie do drukarki 3D kodu z slicera AnkerMake. Ten A-code zawiera czytelny dla człowieka G-code oraz sekcję, która dostarcza informacji dla AI. Już na samym początku, program AnkerMake wygląda znajomo. Każdy, kto korzystał już z Ultimaker Cura, powinien poczuć się jak w domu z interfejsem użytkownika programu - nawet jeśli wybór języków jest jak na razie ograniczony do angielskiego i chińskiego. Z tego powodu nie jest zaskoczeniem, że oprogramowanie wykorzystuje również Cura Slice Engine. Własny blok open source slicera może być używany przez wszystkich programistów zgodnie z licencją. Fakt, że nowszy silnik Arachne - który również został opracowany przez Ultimakera - nie jest tu jeszcze używany, ma niewielki wpływ na szybkość drukowania. Nowsze bloki programu mogą przyczynić się do znacznie większej prędkości druku, a także lepszej jakości wydruku.

Obecny program w wersji beta jest obarczony wadami, ale same podstawowe funkcje są bez zarzutu. Między innymi sterowanie kamerą jest dość frustrujące, a także nie działa jeszcze funkcja przeciągania i upuszczania danych. Kopiowanie i wklejanie obiektów 3D w AnkerMake slicer może odbywać się tylko ręcznie. Tworzenie plików do druku 3D jest bardzo nieskomplikowane. Po otwarciu pliku stl lub obj należy dokonać jedynie pięciu ustawień. eksperci w dziedzinie druku 3D mają także dostęp do pełnej gamy opcji, które oferuje Ultimaker Cura. Dla początkujących polecamy skupić się na wyborze materiału, wysokości warstwy i grubości wypełnienia. Pierwsze wydruki, które wykonaliśmy na AnkerMake M5, uruchomiliśmy ze zmienionymi ustawieniami i odkryliśmy, że w przypadku większości prac nie trzeba było niczego zmieniać.

Jeśli AnkerMake M5 jest już podłączony do wifi, pliki z wydrukami mogą być przesyłane bezprzewodowo do pamięci wewnętrznej drukarki. Możliwe jest również rozpoczęcie drukowania poprzez program i jednoczesny dostęp do niektórych innych funkcji drukarki.

AnkerPrzygotowanie krajalnicy
AnkerPrzygotowanie krajalnicy
AnkerMake slicer monitoring druku
AnkerMake slicer monitoring druku

Ekran dotykowy

Za ekranem dotykowym drukarki 3D kryje się niewielki komputer. Monitoruje on i steruje pracą drukarki 3D. Interfejs ekranu dotykowego oferuje podstawowe opcje sterowania i jest dostępny w wielu językach. Menu mają przejrzystą strukturę i są przetłumaczone. Pomaga to ustawić ustawienia diody statusu, a także dźwięki powiadomień. Dostępna jest nie tylko funkcja poziomowania łoża siatki, ale także możliwość zainicjowania wstępnego nagrzewania. Ekran dotykowy posiada również podstawowe sterowanie ruchem. Podczas drukowania wyświetlana jest prędkość drukowania. Jedyne parametry, które mogą być zmienione podczas drukowania to temperatura łoża i hotend. Opcje dotyczące prędkości druku, mnożnika wytłaczania i wentylatora nie są nigdzie widoczne.

Wydajność - brak utraty jakości pomimo prędkości

W naszej recenzji AnkerMake M5 zaimponował nam swoją szybkością. Każdy rodzaj drukarki 3D zwykle cierpi na utratę jakości przy dużych prędkościach. AnkerMake M5 wyraźnie pokazuje, że jest inna droga. Drukarka 3D robi przekonujące wrażenie swoją wysoką jakością i szybkością.

Łóżko do drukowania

Obraz termiczny podłoża drukującego
Obraz termiczny podłoża drukującego
Test szybkości przylegania pierwszej warstwy do podłoża druku
Test szybkości przylegania pierwszej warstwy do podłoża druku

Magnetyczna płyta ze stali sprężynowej AnkerMake M5 ma obustronną powłokę PEI. Jej czarna powierzchnia jest zdecydowanie szorstka i można ją porównać do gruboziarnistego papieru ściernego. Łóżko drukujące jest ogrzewane mocą do 330 W, co pozwala na rozgrzanie go do temperatury roboczej 60 °C - wszystko w ciągu dwóch i pół minuty. Łóżko drukujące nie posiada izolacji. Obraz termiczny pokazuje, że temperatura wyraźnie spada w kierunku krawędzi. Różnica temperatury od środka łoża drukującego do krawędzi wynosi trzy Kelwiny przy ustawieniu temperatury 60 °C.

Przyleganie łoża druku było udane niezależnie od rodzaju testowanych materiałów. PLA, PETG, TPU i ASA przylegają doskonale, gdy łoże drukujące jest ciepłe i można je łatwo usunąć po ostygnięciu. Obserwując ustawienia domyślne prędkości druku w slicerze, staje się jasne, że również AnkerMake wysoko ocenia przyczepność łoża drukującego. Przy prędkości drukowania 125 mm/s uzyskanie dobrego przylegania łoża druku w pierwszej warstwie jest normalnie niemożliwe. Dodatkowo dużą rolę odgrywa tutaj wspaniale działający mesh bed leveling. Warto się postarać, nawet jeśli trwa to mniej więcej 10 minut dłużej.

Hotend i wytłaczarka

Hotend AnkerMake M5 prawie nie wykorzystuje żadnych standardowych części. Przy rozmiarze jednego centymetra, długość gwintu dyszy leży pomiędzy MK8 a dyszą wulkaniczną. Również blok grzewczy nie posiada standardowych wymiarów. Przynajmniej grzałka kartridża i termistor odpowiadają standardom drukarek 3D. Przy mocy grzewczej 60 W, wkład grzewczy jest wystarczająco zwymiarowany do tego typu wysokich prędkości, które AnkerMake M5 powinien być w stanie osiągnąć. Wentylator chłodzący wypycha powietrze na tył głowicy drukującej. Dlatego podczas drukowania ASA lub ABS drukarka nie wytwarza przeciągu wzdłuż płyty drukarskiej.

Głowica drukująca bez osłony
Głowica drukująca bez osłony
Głowica drukująca bez wentylatora
Głowica drukująca bez wentylatora
Hotend
Hotend
Dysza Volcano; dysza AnkerMake, dysza MK8 (od góry do dołu)
Dysza Volcano; dysza AnkerMake, dysza MK8 (od góry do dołu)

Silnik ekstrudera jest zintegrowany bezpośrednio z głowicą drukującą. Wielostopniowa przekładnia zapewnia wydajny posuw. Przekładnia filamentu jest napędzana jednostronnie. Do ustawienia docisku koła transportowego potrzebne jest narzędzie. Podobnie jak w przypadku napinacza paska, jest on ustawiany za pomocą śruby z gniazdem sześciokątnym. W testach praktycznych drukarka 3D udowodniła, że jest w stanie bez problemu utrzymać obiecane wysokie prędkości druku. Tutaj drukarka 3D drukuje pętle i zwiększa prędkość druku w odstępach 5 mm. Jednak powyżej 270 mm/s nasz test nie jest już jednoznaczny. W pliku konfiguracyjnym maksymalny posuw filamentu i maksymalna prędkość ruchu zostały tak ograniczone, że drukarka nie była już w stanie utrzymać wyższych wymaganych wartości. Wydaje się, że tych wartości nie można nadpisać.

Test szybkości AnkerMake M5
Test szybkości AnkerMake M5

Jakość druku

Na pozór wszystko, co produkuje AnkerMake 5, wygląda cudownie. Nie można się od tego oderwać. Dopiero przy bliższych oględzinach byliśmy w stanie dostrzec małe obszary problemowe wynikające z dużych prędkości. W przypadku wielu drukarek możliwe jest wykrycie lekkiego niedotłoczenia. Ponieważ podczas drukowania na tym urządzeniu nie można dokonywać żadnych zmian w multiplikatorze wytłaczania, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich wartości do slicera przed drukowaniem.

Nasz plik testowy nie stanowił żadnego problemu dla AnkerMake M5, ponieważ wszystkie obszary wydruku zostały utworzone zgodnie z wielkością. W zależności od kierunku, zwisy do 60° nie stanowiły problemu dla drukarki 3D. Trudne okazało się odłączenie części w miejscu wydruku, co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że powinny być one ruchome. Podczas próby poluzowania drzwi, mała część odłamała się.

Monitoring AI

Jeśli chodzi o asystenta druku AI, to nie jesteśmy zdecydowani co do wyników pracy drukarki 3D. Za pomocą kamery na podczerwień monitoruje on, czy drukarka produkuje obiekty zgodnie z wymaganiami - nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Przede wszystkim SI AnkerMake M5 ma problemy z czarnym filamentem. W tym obszarze SI była bardzo zawodna. W najlepszym przypadku SI natychmiast rozpoznawała sprowokowane przesunięcie warstwy i automatycznie rozpoczynała naprowadzanie drukarki 3D, eliminując tym samym błąd. W negatywnym przypadku SI rozpoznała możliwy do wykonania offset dopiero po drugiej warstwie, czyli około 28 minut później. Również tutaj druk był kontynuowany po automatycznym naprowadzaniu i w konsekwencji nie nadawał się do użytku. Nawet po 12 minutach SI nie była w stanie rozpoznać, że druk oderwał się od powierzchni łoża. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia urządzenia, druk został zakończony ręcznie. Podczas testów, słabe przyleganie łoża druku zostało wymuszone przez nas poprzez nieprawidłowe ustawienie z-offset

Czarny filament to dodatkowy problem dla AI AnkerMake M5, co oznacza, że należy uważnie wybierać miejsce instalacji drukarki. Gdy tylko kamera zobaczy, że tło jest w większości jednolite, rozpoznanie się poprawia. Kolorowy lub biały filament ułatwia pracę SI. Wygląda na to, że SI to wciąż miły gadżet. Dodatkowym problemem, który zauważyliśmy podczas testowania SI AnkerMake M5, jest jej niski poziom błędów. Wszystkie błędy rozpoznane lub pominięte przez SI były spowodowane przez nas celowo. Podczas normalnej pracy miało miejsce wiele błędów w druku i tylko przy jednej okazji SI zgłosiła fałszywy alarm.

Wykryto błąd
Wykryto błąd
Wykryto błąd
Wykryto błąd
Zbyt późne wykrycie przesunięcia warstwy
Zbyt późne wykrycie przesunięcia warstwy
Nie wykryto odłączenia łoża drukującego
Nie wykryto odłączenia łoża drukującego
Obraz z kamery oderwania złoża drukującego
Obraz z kamery oderwania złoża drukującego
Kamera AnkerMake M5
Kamera AnkerMake M5
 
 

Bezpieczeństwo - maksymalna temperatura PTFE nie jest przestrzegana

Przyjrzeliśmy się bliżej plikowi konfiguracyjnemu, który AnkerMake udostępnia na Githubie.https://github.com/ankermake/AnkerMake-Marlin/blob/main/release_marlin2.0/maincode/Marlin/Configuration/V8111-5X/ANKER/DVT/Configuration.hlink. Wszystkie możliwe ustawienia dla firmware'u drukarki 3D opartego na Marlinie zostały wprowadzone za pomocą pliku "Configuration.h". Wszystkie przełączniki ochrony temperaturowej AnkerMake M5 były aktywowane. Zasymulowaliśmy wszystkie rodzaje błędów i w żadnym momencie zachowanie drukarki 3D nie dało powodów do niepokoju.

Wybór maksymalnej temperatury przez Hotend uważalibyśmy za niekorzystny, ponieważ jest on wyposażony w rurkę PTFE do podawania filamentu, sięgającą do strefy grzewczej. Uważamy, że maksymalna regulowana temperatura 260 °C jest zbyt wysoka dla hotendu. Firmware pozwala nawet na osiągnięcie 275 °C przez krótki czas, zanim błąd temperatury zmusi drukarkę 3D do bezpiecznego wyłączenia. PTFE, lepiej znany pod marką Teflon, zaczyna wydzielać toksyczne opary już przy 260 °C. Jako, że temperatura hotendu może zawsze wahać się o kilka stopni, punkt ten jest prawdopodobnie przekraczany podczas drukowania przy maksymalnych ustawieniach temperatury.

Emisje - szybko znaczy głośno

Podczas pracy AnkerMake M5 nie jest wcale cichy. Za pomocą miernika poziomu dźwięku Voltcraft SL 10 zmierzyliśmy do 65 dB(A) w odległości jednego metra od urządzenia. Za większość hałasu odpowiedzialne były oba potężne wentylatory hotendu. Ta emisja o wysokiej częstotliwości oznacza, że drukarka 3D nie jest idealna do stosowania w pomieszczeniach, w których stale przebywa operator. W przypadku wyłączenia wentylatorów podczas pracy, zarejestrowany poziom hałasu wynosił 50 dB(A).

Podobnie jak wszystkie drukarki 3D o otwartej konstrukcji, AnkerMake M5 uwalnia również potencjalnie niebezpieczne opary ze stosowanych materiałów. W zależności od filamentu, zalecana jest dobra wentylacja. Jedną z dodatkowych kwestii jest PTFE w samym hotendzie, który może wydzielać się przy ewentualnych wysokich temperaturach.

Zużycie energii - mniejsze zużycie dzięki większej prędkości

Aby zmierzyć zużycie energii przez drukarkę 3D pozwalamy jej drukować 3DBenchy przy użyciu standardowych ustawień dostarczonych przez producenta. Proces pracy można podzielić na mniej więcej trzy obszary. Po pierwsze, widzimy fazę nagrzewania, której szczytowa moc wynosi 340 W. W ciągu pierwszych dwóch i pół minuty hotend und extruder są doprowadzane do temperatury roboczej. Podczas drukowania pierwszej warstwy wentylatory obiektu nie są włączone, przez co zużycie energii spada na krótko do około 110 watów. Od drugiej warstwy wentylatory są włączone i wydmuchują dużo powietrza z łoża drukowego do pomieszczenia. Średnio drukarka 3D potrzebuje wtedy 145 watów

Pobór mocy przez AnkerMake M5 jest o około 30 watów wyższy niż w przypadku innych testowanych przez nas drukarek o podobnej wielkości. Ponieważ drukarka 3D Ankera jest znacznie szybsza od Anycubic Kobra, ogólne zużycie energii przez obie drukarki jest wyrównane. W przypadku 3DBenchy obie drukarki potrzebowały mniej więcej 130 watogodzin. Jeśli chodzi o większe obiekty, AnkerMake M5 powinien mieć swój nos z przodu.

Zużycie energii Druk 3DBenchy
Zużycie energii Druk 3DBenchy

Werdykt - brakuje oprogramowania

AnkerMake M5 - udostępniony przez Anker
AnkerMake M5 - udostępniony przez Anker

Przed nami pierwsza drukarka 3D od AnkerMake. Mimo wszelkiej krytyki urządzenia, nie należy zapominać o jednym: Anker tak naprawdę stara się stworzyć cały ekysytem, a nie tylko drukarkę. Stawia to przed nami pewne wyzwania, ponieważ hardware AnkerMake M5 jest bardzo wysokiej jakości. Krytycznym tematem pozostaje jedynie wysoki poziom hałasu drukarki 3D. W pozostałych przypadkach AnkerMake M5 jest stabilny, dobrze wykonany, dobrze wyglądający i innowacyjny. Niestety żadne z powiązanych oprogramowań nie spełnia swojego potencjału. Krajalnica AnkerMake nadal jest kłopotliwa w obsłudze i działa na przestarzałym silniku. Dodatkowo, aplikacja nadal oferuje niewiele w kwestii wartości dodanej. Nadal zbyt mało ustawień można wykonać na ekranie dotykowym. Ale, odkąd AnkerMake M5 dotarł do nas, Anker nieustannie dostarcza w krótkim czasie poprawki oprogramowania i firmware'u. Jeśli Ankerowi uda się również zwrócić uwagę na życzenia swoich klientów, to drukarka 3D, jako kompletny pakiet, powinna się znacznie poprawić zanim trafi na rynek. Jak na razie wysłano tylko zamówione na Kickstarterze urządzenia.

O ile AnkerMake wprowadzi duże usprawnienia w oprogramowaniu, AnkerMake M5 może okazać się świetną drukarką 3D.

Na chwilę obecną oceniając tę drukarkę 3D mam wrażenie, że albo testujemy półprodukt, albo taki, w którym analitycy rynku przeoczyli potrzeby wielu hobbystów. W tym przypadku mamy nadzieję na to pierwsze. Gdyby Anker zatrudnił doświadczonych programistów do rozwoju marki AnkerMake, oprogramowanie w szczególności zawierałoby bardziej dogłębne funkcje kontrolne. Może powinni byli wyjaśnić programistom Anker, co oznacza all metal hotend. Sama szybkość i monitoring druku AI nie może być jedynym kryterium zakupu AnkerMake M5 dla doświadczonych użytkowników

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku ambitnych nowicjuszy na scenie druku 3D. Każdy, kto chce wykorzystać wytwarzanie addytywne jako część innego hobby, znajdzie zdolnego kompana w postaci AnkerMake M5, ponieważ drukarka 3D oferuje doskonałą prędkość i jakość druku bez konieczności eksperymentowania. Jesteśmy mile zaskoczeni, jak wiele wydajności można wydobyć z typowego układu ruchu Prusa Mendel. Wysoka prędkość AnkerMake M5 była czymś, czego wcześniej można było się spodziewać jedynie po drukarkach 3D typu CoreXY czy LinearDelta.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja drukarki 3D AnkerMake M5: Drukowanie pod czujnym okiem AI
Marc Herter, 2022-11-19 (Update: 2022-11-19)