Notebookcheck Logo

Recenzja Yeedi Floor 3 Station: płaska i mocna ze stacją samoczyszczącą

Robot odkurzacz, który sam odkurza i mopuje. Nowy Yeedi Floor Station 3 może podobno znacznie precyzyjniej poruszać się po gospodarstwach domowych dzięki nowej kamerze ToF. Dzięki swojemu obrotowemu mopowi można dokładnie zwalczać brud. Jednak nie wszystko działa jeszcze idealnie z nowym asystentem domowym Yeedi.
Accessory Internet of Things (IoT) Smart Home

"Najlepszy robot mop - teraz jeszcze lepszy" - tak obiecuje Yeedi ze swoją nową stacją Floor 3. Dzięki mocy ssania do 5 100 Pa, robot odkurzacz z mopem może posprzątać dużo kurzu. Obracające się i oscylujące nakładki mopujące dokładnie czyszczą podłogi, a dzięki stacji mopującej znacznie poprawia się także komfort użytkowania.

Yeedi Floor Station 3
Typ produktu robot odkurzacz i mop
Konstrukcja okrągły robot średnica 350 mm: wysokość 84 mm
Stacja z zamkniętą pokrywą (B/T/H) 47 cm × 45 × 45 cm
Bateria 14,4 V; 5200 mAh; 74,88 Wh
Typ: S10-LI-144-520 4INR19/66-2
Nawigacja Kamera ToF z zapisem mapy i unikaniem kolizji
Siła ssania do 5100 Pa (według producenta)
Zbiornik na kurz 400 ml
Zbiornik świeżej wody 200 ml w robocie
4000 ml w stacji
Czasy ładowania 4 h 32 min (od 15 % do 100 %)
Połączenie WLAN wyłącznie z 2,4 GHz
Funkcje specjalne Przechowywanie map z ręcznym tworzeniem kopii zapasowych i przywracaniem na wielu piętrach
Rozpoznawanie dywanów
Sterowanie głosowe Alexa, Google Assistant i Siri
Link do producenta Stacja Yeedi Floor 3

Wzornictwo i wykończenie

Yeedi Floor 3 i towarzysząca mu stacja mają w większości błyszczący biały kolor. Dzięki kamerze Time-of-Flight (ToF) umieszczonej z przodu robota, jest on zbudowany znacznie bardziej płasko niż jego konkurenci z kamerami LiDAR. Yeedi Floor 3 ma zaledwie 84 mm wysokości i 350 mm średnicy. Dzięki temu odkurzacz nie powinien mieć problemów z czyszczeniem pod meblami. Podstawa i sam robot są ozdobione kilkoma akcentami w kolorze rose gold. Jego zaokrąglone krawędzie i ledwo widoczne szczeliny nadają robotowi wrażenie wysokiej jakości. Jednak, ponieważ wszystkie części są wykonane z plastiku i gumy, ultra błyszczące powierzchnie mogą prawdopodobnie zostać porysowane z czasem.

Pokrywa Yeedi Floor 3 jest całkowicie zdejmowana i jest utrzymywana na miejscu przez wiele silnych magnesów. Pod spodem znajduje się zbiornik na kurz, który mieści 400 ml i musi być regularnie opróżniany. Z tyłu urządzenia znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 ml, a po każdej stronie znajdują się 3 szczotki boczne. Dzięki temu robot może łatwiej zmieniać kierunki i skuteczniej czyścić podłogi. Jeśli przyjrzymy się dokładnie z tyłu odkurzacza, możemy zauważyć gumową wypustkę - jest ona w tym miejscu, aby automatyczna stacja opróżniająca mogła opróżnić zbiornik na kurz. Niestety, Floor 3 Station nie posiada tej funkcji.

Zakres dostawy i ustawienia

Stacja Yeedi Floor 3 jest dostarczana ze wszystkim co niezbędne, ale nie zawiera żadnych dodatków. Ponieważ wszystkie materiały eksploatacyjne, takie jak filtry, nakładki na mopy i szczotki, muszą być wymienione w pewnym momencie, musisz kupić je osobno później w dół linii. Akcesoria mają wystarczyć na około rok, a zestaw kosztuje około 84 dolarów. Do odkurzacza dołączona jest instrukcja obsługi, jednak uznaliśmy, że aplikacja Yeedi jest tak wszechstronna, że nie musieliśmy nawet zaglądać do papierowej instrukcji.

Poszczególne różne elementy są zgrupowane w opakowaniu urządzenia. Zbiorniki na kurz i wodę są już zainstalowane, a resztę można złożyć bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Do podstawy należy włożyć rampę, a także nakładki na mopa i szczotki. Zaraz po podłączeniu bazy do prądu można rozpocząć konfigurację ustawień za pomocą aplikacji Yeedi, która jest dostępna na Android oraz urządzeniach z systemem iOS. Tutaj napotkaliśmy pierwszy problem podczas naszego testu - urządzenie nie mogło połączyć się z naszym smartfonem. Zazwyczaj naciśnięcie przycisku WiFi wystarczyło, aby aktywować tryb ustawień robota. Jednak w naszym teście musieliśmy spróbować szczęścia naciskając wiele przycisków na podstawie, aż do momentu nawiązania połączenia. Później dowiedzieliśmy się, że Yeedi Floor 3 natychmiast aktywuje tryb ustawień, gdy znajduje się w swojej stacji - ale wtedy nie można uzyskać dostępu do kodu QR na urządzeniu. Po tym jak udało nam się podłączyć robota do naszej sieci WLAN, reszta konfiguracji przebiegła gładko i bez żadnych problemów. Następnie przeszliśmy do tworzenia naszej pierwszej mapy.

W opakowaniu urządzenia nie może zabraknąć instrukcji szybkiego startu
W opakowaniu urządzenia nie może zabraknąć instrukcji szybkiego startu
Stacja piętro 3 - zakres dostawy
Stacja piętro 3 - zakres dostawy

Tworzenie mapy

Na naszym parterze, który ma około 75 metrów kwadratowych powierzchni, znajduje sięYeedi Vac 2 Prozajęło około 2,5 godziny, aby utworzyć mapę - i pracował tylko po trzeciej próbie. Yeedi Floor 3 był znacznie szybszy. Po mniej niż 10 minutach mapowanie zostało zakończone, a robot wrócił na swoje stanowisko. Dzięki kamerze ToF umieszczonej z przodu odkurzacza, Yeedi Floor 3 musi tylko szybko rozejrzeć się po pomieszczeniu, aby stworzyć szczegółową mapę. Ponieważ urządzenie wyświetla niewidzialną siatkę punktów, może pracować również w ciemności i było w stanie wykryć nasze lustra o długości podłogi.

Sterowanie za pomocą aplikacji

Aplikacja Yeedi pokazuje przybliżony czas użytkowania materiałów eksploatacyjnych i można za jej pomocą ustawić elementy sterujące robotem. Obejmuje to moc ssania w poziomach cichym, standardowym, maksymalnym i maksymalnym+, a także ilość wody w trzech różnych poziomach. Ustawienia kontroli czyszczenia obejmują pełne czyszczenie, opcję czyszczenia konkretnych pomieszczeń, a także czyszczenie strefowe. Istnieje również wiele ustawień dla stacji Floor 3. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna. Jeśli wcześniej posiadałeś odkurzacz robota kontrolowany za pomocą aplikacji, to szybko zorientujesz się w aplikacji Yeedi. Jedyną opcją, której naszym zdaniem brakuje, jest możliwość nakazania robotowi udania się w określone miejsce w pokoju. Jeśli baza nie jest łatwo dostępna, to sprawia, że serwisowanie urządzenia jest dość trudne.

Jedną z największych krytyk aplikacji jest reklama, która jest wyświetlana po otwarciu. Mimo, że trwa ona tylko 3 sekundy i można ją pominąć, uważamy ją za dość irytującą, ponieważ już używamy urządzenia, które próbuje reklamować.

Menu główne Stacja Yeedi piętro 3
Menu główne Stacja Yeedi piętro 3
Edycja map
Edycja map
Ustawienia stacji czyszczącej
Ustawienia stacji czyszczącej
Ustawienia robota z nieprawidłowym tłumaczeniem
Ustawienia robota z nieprawidłowym tłumaczeniem
Ustawienia robota kilka dni później - błąd został naprawiony
Ustawienia robota kilka dni później - błąd został naprawiony
Przegląd zużycia
Przegląd zużycia

Wyjście głosowe

Yeedi Floor 3 ma możliwość korzystania z wyjścia głosowego, dzięki któremu robot może powiedzieć, nad jakimi zadaniami aktualnie pracuje i czy napotyka jakieś problemy. Jest to dostępne w wielu językach. Podczas konfiguracji i serwisowania urządzenie wydaje również jasne instrukcje. Głośność wyjścia głosowego można kontrolować, a także całkowicie je wyłączyć.

Wydajność

4 cm pas nieumytej podłogi wzdłuż krawędzi pomieszczenia
4 cm pas nieumytej podłogi wzdłuż krawędzi pomieszczenia

Yeedi Floor 3 dokładnie czyści podłogi. Dzięki dużej sile ssania i obrotowym nakładkom na mopa, może usunąć wiele zanieczyszczeń. Małe nakrętki i śruby są łatwo zasysane do zbiornika na kurz. Nakładki mopów również usuwają mnóstwo brudu - po około 10-20 metrach kwadratowych robot wraca do swojej stacji, aby wyczyścić i zwilżyć nakładki mopów. Nawet zaschnięta karma dla kotów, kawa i ketchup nie okazały się problemem dla Yeedi Floor 3 - ale były pewne wyjątki. W naszych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nakładki na mopy wysychały zbyt szybko - zwykle tuż przed powrotem robota do stacji, aby je wyczyścić. W takich sytuacjach urządzenie źle obliczało ilość potrzebnej wody. Na podłogach laminowanych i drewnianych bez ogrzewania podłogowego pady znacznie lepiej utrzymywały wilgoć. Gdy wszystko idzie zgodnie z planem, Yeedi Floor 3 pozostawia podłogi czyste i bez smug. Robot odkurzający radzi sobie z kurzem aż do krawędzi pomieszczenia dzięki bocznym szczotkom. Nakładki do mopa pozostawiają jednak po każdej stronie pas o szerokości 4 cm, który nie jest umyta.

Yeedi odmawia sprzątania pod kanapą - zaznaczone na czerwono
Yeedi odmawia sprzątania pod kanapą - zaznaczone na czerwono

Nawigacja ToF działa niezawodnie, ale nie do końca bez problemów. Przeszkody takie jak buty, kable i zabawki są w większości przypadków identyfikowane przez kamerę ToF i Yeedi unika wpadania na nie. Z Yeedi Vac 2 Pro, mogliśmy zgłosić, jak dobrze płaski odkurzacz był w stanie wyczyścić pod meblami - z Yeedi Floor 3, tak nie było. Często odmawiał on sprzątania pod meblami, pod którymi bez problemu się mieścił. Robot o wysokości 84 mm sprzątał pod meblami z odległością 11 cm od podłogi - a tym samym traci przewagę nad odkurzaczami z wieżą LiDar. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie to rozwiązane w aktualizacji firmware.

W dłuższej perspektywie robot może posprzątać około 200-400 metrów kwadratowych bez pomocy człowieka. Czynnikiem ograniczającym jest konieczność opróżniania i ponownego napełniania różnych zbiorników wody. Zbiorniki na świeżą i brudną wodę mogą z łatwością pomieścić 4 litry wody.

Serwisowanie

Teraz dochodzimy do prawdziwego sedna sprawy ze stacją Yeedi Floor 3. Technicznie wszystko mogłoby być tak proste - ale, aby utrzymać odkurzacz mopa działa, istnieje kilka rzeczy, które trzeba zachować w kontroli. Najważniejszą rzeczą jest regularne opróżnianie zbiornika na kurz, ponieważ Floor 3 Station nie robi tego automatycznie. Oprócz tego trzeba też zadbać o regularne uzupełnianie zbiornika na wodę i czyszczenie szczotek co jakiś czas. Aby serwisować robota, należy go wyjąć ze swojej stacji. Może on uwolnić się ze swojej stacji za pomocą przycisku, ale jeśli już tam jesteś, szybciej zrobisz to sam. Aplikacja nie ma opcji, aby robot ustawił się w pozycji serwisowej. Co więcej, zbiorniki wody w Yeedi Floor 3 Station muszą być regularnie opróżniane i uzupełniane. Oznacza to, że powinieneś upewnić się, że umieściłeś bazę gdzieś, gdzie jest łatwo dostępna.

Regularnie czyścić: zbiornik na kurz, szczotki i nakładki na mopy
Regularnie czyścić: zbiornik na kurz, szczotki i nakładki na mopy
Regularnie opróżniać i uzupełniać: zbiorniki na wodę
Regularnie opróżniać i uzupełniać: zbiorniki na wodę

Obok codziennego serwisowania, urządzenie może w pewnym momencie wymagać dodatkowych napraw. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć na przykład to, jak łatwo dostępna jest bateria. Wystarczy odkręcić kilka śrubek i można wymienić baterię. Bateria to S10-LI-144.520 - ta sama, którą można znaleźć w wielu innych odkurzaczach robotach mopach na rynku. Dzięki temu ta część zamienna jest stosunkowo tania i łatwa do znalezienia.

Dół Yeedi Piętro 3
Dół Yeedi Piętro 3
Zdjęta pokrywa
Zdjęta pokrywa
Wyjęta bateria
Wyjęta bateria

Emisja hałasu

Jeśli chodzi o emisję hałasu przez Yeedi Floor 3 ze stacją, to trzeba mieć na uwadze, że urządzenie hałasuje nie tylko podczas użytkowania i czyszczenia podłóg - stacja Yeedi Floor 3 sama również dość mocno hałasuje. Gdy robot czyścił swoje nakładki na mopy, Voltcraft SL-10 zmierzył głośność 54-64 dB(A) z odległości jednego metra. Podczas suszenia mopów, zmierzyliśmy głośność nieco poniżej 40 dB(A), co w naszych oczach nie jest głośnością uciążliwą. Odgłos suszenia nakładek na mopy to subtelny szum, który można łatwo zignorować.

Podczas użytkowania odkurzacz robot mop miał głośność co najmniej 52 dB(A) przy ustawieniu cichym i bez funkcji mopa. Przy pełnej mocy ssania głośność wzrosła do 75 dB(A). Dla niektórych może to być dość irytujący poziom hałasu - ale należy zauważyć, że nawet normalne odkurzacze mają średnią głośność około 80 dB(A).

Ustawienie siły ssania Głośność
Cichy 52 do 60 dB(A) bez funkcji mopa
56 do 60 dB(A) z funkcją mopa
Standard 58 do 62 dB(A)
Maximum 66 do 70 dB(A)
Maximum+ 72 do 75 dB(A)

Zużycie energii

W trybie czuwania stacja Yeedi Floor 3 wymaga tylko 1 wata, aby utrzymać stałe ładowanie bazy. Odkurzacz potrzebuje około 16 watów, aby naładować swój akumulator. Po nagrzaniu, nakładki na mopa potrzebują około 20 watów do wysuszenia. Czas suszenia można ustawić na 2, 3 lub 4 godziny. Przy 14 dniach codziennego użytkowania z 2 godzinami suszenia, zużycie energii przez urządzenie wynosi około 1,4 kWh. Urządzenie Voltcraft SEM6000został użyty do tych pomiarów. Dla porównania: Standardowe odkurzacze komercyjne zużywają około 600-850 W, co oznacza, że w ciągu 2-3 godzin użytkowania zużywają tyle samo energii.

Runtimes

Bateria Yeedi Floor 3 ma pojemność około 75 Wh. Oznacza to, że powinieneś uzyskać czas pracy około 180 minut. W zależności od tego, jakie ustawienia wybierzemy, czasy te mogą być znacznie krótsze. Przy ustawieniu urządzenia na cichą pracę i wyłączonej funkcji mopa można osiągnąć wyżej wymienione czasy pracy. Ustawienia maksimum i maksimum+ znacznie skracają czas pracy. W naszym teście zmierzyliśmy średnią prędkość czyszczenia 1 metra kwadratowego na minutę. Oznacza to, że przy standardowych ustawieniach i włączonej funkcji mopa odkurzacz może za jednym razem sprzątnąć powierzchnię ponad 120 metrów kwadratowych. Prawdziwy czas pracy robota jest trudny do określenia przy łączonym użytkowaniu, ponieważ baza jest ładowana automatycznie za każdym razem, gdy robot wraca do swojej stacji, aby oczyścić swoje nakładki na mopa. Jednak po 130 minutach bateria była tak słaba, że Yeedi Floor 3 musiał zrobić dłuższą przerwę na ładowanie.

Koszty operacyjne

Podczas naszego 14-dniowego testu, stacja Yeedi Floor 3 zużyła łącznie 1,4 kWh. Przy zastosowaniu ceny energii 0,42$/kWh oznacza to, że roczny koszt eksploatacji urządzenia wynosi około 16$. Elementy eksploatacyjne, takie jak szczotki boczne, szczotka główna i nakładki na mopy podobno również wystarczają na około rok. Według Yeedi, można kupić pakiet zamienników za około 84 dolarów. Oznacza to, że całkowite koszty eksploatacji Yeedi Floor 3 Station pochodzą około 100 dolarów rocznie.

Pros

+ siła ssania 5100 Pa
+smukła konstrukcja z ładnym wykończeniem
+stacja samoczyszcząca
+ przejrzysta aplikacja
+ sterowanie głosowe Alexa, Google Assistant i Siri
+ 84 mm płasko

Cons

- Aplikacja z reklamami
- nie wykorzystuje swojej płaskiej budowy do sprzątania pod meblami
- stacja samoczyszcząca nie posiada funkcji usuwania kurzu, mimo że w urządzeniu jest takie połączenie
- roczne koszty eksploatacji w wysokości około 100 USD

Werdykt - Nie wszystko co się błyszczy jest złotem (jeszcze)

Stacja Yeedi Floor 3 - dostarczona przez Yeedi
Stacja Yeedi Floor 3 - dostarczona przez Yeedi

Na pewno nie można narzekać na sprzęt Yeedi Floor 3 i Yeedi Floor 3 Station. Odkurzacz i jego stacja są dobrze zbudowane, mają wysoką jakość w dotyku, a oba urządzenia zostały technicznie dopracowane. Yeedi Floor 3 czyści dokładnie za pomocą kamery ToF - o ile nie trzeba sprzątać pod meblami.

Oprogramowanie to faktyczny słaby punkt urządzenia. Tutaj producent powinien naprawdę dostosować kilka aspektów, aby nie sfrustrować żadnego klienta. Problemy takie jak zaschnięte nakładki na mopa można by łatwo rozwiązać za pomocą aktualizacji oprogramowania. Dodatkowo brakuje automatycznego opróżniania zbiornika na kurz. Biorąc pod uwagę, że przystawka do tego jest już zainstalowana na urządzeniu, możemy tylko przypuszczać, że nowa i zaktualizowana stacja będzie wkrótce w ofercie.

Jako wczesny użytkownik stacji Yeedi Floor 3 krótko po jej premierze, naprawdę czułeś się jakbyś brał udział w Open Beta Test.

Oczywiście, każde gospodarstwo domowe jest inne i producent nie może zaplanować każdej ewentualności. Z naszego doświadczenia z innymi urządzeniami Yeedi możemy tylko przypuszczać, że dla stacji Yeedi Floor 3 Station będzie wiele aktualizacji oprogramowania. Byliśmy bardzo zadowoleni z obsługi klienta Yeedi, która zawsze szybko odpowiadała na nasze maile i odpowiadała na wszystkie pytania, które mieliśmy.

Cena i dostępność

Stacja Yeedi Floor 3 nie jest jeszcze dostępna u głównych sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon w USA. Kiedy będzie dostępna, będzie kosztować około 842 dolarów.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Yeedi Floor 3 Station: płaska i mocna ze stacją samoczyszczącą
Marc Herter, 2023-03- 9 (Update: 2023-03- 9)