Notebookcheck Logo

Recenzja Welock Smart Lock Touch41: Inteligentny zamek do drzwi z czujnikiem linii papilarnych

Bezkluczykowy. Smart Lock Touch41 firmy Welock można otworzyć za pomocą odcisku palca, karty RFID lub smartfona. Zamek zastępuje istniejącą wkładkę bębenkową i nie wymaga użycia klucza. Przetestowaliśmy, jak dobrze zamek sprawdza się w codziennym użytkowaniu, w tym co dzieje się podczas przerwy w dostawie prądu i kto może go odblokować.
Accessory DIY Gadget Security Smart Home

Smart Lock Touch41 firmy Welock to zamek do drzwi z czujnikiem linii papilarnych, rozpoznawaniem RFID i obsługą Bluetooth. Producent oferuje wiele innych zamków, w tym niektóre z klawiaturą numeryczną. Smart Lock Touch41 może być również wyposażony w zewnętrzną skrzynkę WLAN, która umożliwia odblokowanie go przez WiFi z dużej odległości.

Nasz model testowy to Smart Lock Touch41 (nie Mini) bez modułu WLAN. Jego MRSP wynosi około 200 USD. Cena ta obejmuje wkładkę bębenkową, ponieważ jest ona połączona z częścią elektroniczną. Nasza próbka testowa zawiera standardową europejską wkładkę bębenkową o długości 55 milimetrów.

Zakres dostawy

Smart Lock Touch41 jest dostarczany w kompaktowym pudełku. Oprócz zamontowanego zamka, zawiera ono ilustrowaną instrukcję obsługi w pięciu językach oraz pudełko z akcesoriami. Wewnątrz można znaleźć trzy karty RFID z opaskami, które umożliwiają podłączenie ich do breloka. Karty muszą najpierw nawiązać kontakt z zamkiem, zanim będzie można ich użyć.

Ponadto zamek jest dostarczany z kluczem krzyżakowym i kluczem imbusowym. Klucz krzyżakowy jest zwykle wymagany do śruby mocującej wkładkę bębenkową do drzwi. Klucz imbusowy jest używany do wkrętów dociskowych na zamku - na przykład do wkładania baterii lub regulacji długości.

Do zamka dołączony jest również pin SIM. Chociaż inteligentny zamek nie posiada karty SIM, narzędzie to jest wymagane do zresetowania urządzenia. Trzy baterie AAA, które są potrzebne do korzystania z niego, nie są dołączone do zamka. Na urządzeniu znajduje się również mały przycisk funkcyjny i czytnik linii papilarnych.

Instalacja

W przypadku zwykłych wkładek bębenkowych długość wkładki jest dostosowana do drzwi wejściowych. Odpowiednia długość jest mierzona od środka drzwi, a wkładka jest odpowiednio dobierana lub produkowana. Jednak Smart Lock Touch41 jest dostępny tylko w jednej długości. Aby uczynić zamek jak najbardziej uniwersalnym, producent umożliwia regulację niektórych obszarów dwóch obrotowych uchwytów. Można je przesuwać w obrębie kwadratu, a odpowiednie ustawienie jest zabezpieczone za pomocą wkrętu dociskowego.

Pokrętło po wewnętrznej stronie można całkowicie usunąć w celu instalacji. Jednostka na zewnątrz może być przesuwana, ale nie może być usunięta (ochrona antywłamaniowa). Pozwala to na regulację zamka w drzwiach o grubości od 50 do 100 mm. W naszym teście zadziałało to na dwóch z trzech drzwi. Problemem w przypadku trzecich drzwi nie była jednak ich grubość, lecz wbudowana rozeta zabezpieczająca przed wkładką. Została ona zaprojektowana tak, aby zapobiec wywierceniu i wyciągnięciu wkładki. Jednakże, zamek Smart Lock nie może zostać zainstalowany z powodu ograniczonego otworu.

Aby zamek działał, należy włożyć baterie. Aby to zrobić, należy zdjąć pokrywę przytrzymywaną śrubą, a następnie rozłożyć dwie klapki. Po zamontowaniu jedną z nich również zabezpieczamy za pomocą śrubki. Niestety, każdy, kto ma klucz imbusowy, może uzyskać dostęp do baterii i je wyjąć. Aby to złagodzić, Welock zainstalował w urządzeniu port Micro-USB. Jeśli podłączą Państwo do niego power bank, zamek może być zasilany, dzięki czemu można go odblokować. Jest to również rozwiązanie producenta na wypadek wyczerpania baterii, których nie można wymienić wystarczająco szybko. Podobno zamek może pracować od 10 do 12 miesięcy na jednym zestawie baterii.

Zamek jest zabezpieczony przed wodą i pyłem (certyfikat IP65). Mimo to producent zaleca instalowanie go w drzwiach, które znajdują się pod zadaszeniem.

Zamek Welock Smart Lock jest dostępny tylko w jednej długości cylindra.
Zamek Welock Smart Lock jest dostępny tylko w jednej długości cylindra.
Smart Lock Touch41 nie jest kompatybilny z rozetą zabezpieczającą.
Smart Lock Touch41 nie jest kompatybilny z rozetą zabezpieczającą.
Długość blokady można regulować za pomocą pokręteł.
Długość blokady można regulować za pomocą pokręteł.
Po obu stronach znajduje się pokrętło - nie ma już potrzeby używania klucza.
Po obu stronach znajduje się pokrętło - nie ma już potrzeby używania klucza.
Jeśli blokada nie jest odblokowana, jednostka sterująca obraca się swobodnie na zewnątrz.
Jeśli blokada nie jest odblokowana, jednostka sterująca obraca się swobodnie na zewnątrz.
Gałka od wewnątrz zawsze otwiera drzwi.
Gałka od wewnątrz zawsze otwiera drzwi.

Konfiguracja

Welock oferuje aplikację na smartfony dla Android i iOS, która może być używana do tego zamka. Blokadę można również skonfigurować bezpośrednio na urządzeniu za pomocą przycisków i wyświetlacza. Po zainstalowaniu aplikacji należy utworzyć konto użytkownika w Welock. Następnie do aplikacji można dodać urządzenia. Odbywa się to poprzez zeskanowanie kodu QR na blokadzie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy wprowadzić identyfikator zamka - jest on wydrukowany na wkładce bębenkowej i dlatego nie jest widoczny po zainstalowaniu zamka.

Sam zamek wymaga co najmniej jednego administratora. Administrator ten jest tworzony na początku procesu konfiguracji, a jego odcisk palca jest przechowywany. Sensowne jest przechowywanie kilku odcisków palców jednocześnie, aby nie utracić dostępu do zamka, ponieważ odcisk palca administratora jest zawsze wymagany do utworzenia do 97 dodatkowych użytkowników.

Aby uzyskać dostęp do menu ustawień, należy nacisnąć przycisk funkcyjny przez pięć sekund. Następnie administrator musi położyć palec na przycisku. Przycisk funkcyjny może być używany do poruszania się po menu. Możliwe jest dodawanie nowych użytkowników, którzy po prostu muszą umieścić palec na czytniku i przesunąć go dwukrotnie po wyświetleniu monitu. Możliwe jest również podłączenie kart blokujących RFID - takich jak trzy karty dostarczone w zestawie. W naszym teście zadziałało to szybko i łatwo. Język wyświetlacza można przełączać między angielskim, niemieckim i mandaryńskim.

Możliwe jest również usuwanie użytkowników, administratorów i kart RFID za pośrednictwem zamka. Dodatkowo można tworzyć piloty Bluetooth, a także dezaktywować funkcję Bluetooth. Obsługa za pomocą tylko jednego przycisku nie jest szczególnie wygodna, ale w naszym teście działała niezawodnie.

Aplikacja

Z aplikacją Welock można sparować kilka urządzeń, z możliwością indywidualnych ustawień dla każdego z nich. Dodatkowi użytkownicy aplikacji mogą zostać przypisani do zamka za pośrednictwem oprogramowania. Możliwe jest również przypisanie kart RFID za pośrednictwem aplikacji. W przeciwieństwie do samego zamka, można je również ustawić na ograniczony czas za pomocą oprogramowania. Karta RFID jest wtedy uprawniona do otwierania drzwi tylko przez określony czas.

Aplikacja może być również używana do usuwania kart i odcisków palców. Nie ma możliwości dodawania odcisków palców. Ponadto sam smartfon może być używany jako klucz, jeśli jest sparowany przez Bluetooth. Jeśli nic innego nie działa, zamek można również podłączyć do smartfona za pomocą kabla USB i odblokować - bez połączenia Bluetooth. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, ale wymaga kabla USB-C do micro USB lub odpowiedniego adaptera.

Skrzynkę WiFi można również skonfigurować za pomocą aplikacji Welock, aby umożliwić połączenie WLAN z zamkiem. Ponadto blokadę można następnie sparować z Amazon Alexa. Obsługa Asystenta Google jest podobno w przygotowaniu.

Aplikacja oferuje również opcję wyświetlania dziennika blokowania. Pozwala to zobaczyć, który użytkownik otworzył drzwi, kiedy i za pomocą jakiej metody blokowania. Aby wyświetlić wszystkie dane, zamek musi być jednak zsynchronizowany ze smartfonem przez Bluetooth. Oprogramowanie wyświetla również aktualny stan baterii zamka.

Codzienne użytkowanie

Welock Smart Lock Touch41 wywarł na nas całkiem dobre wrażenie w codziennym użytkowaniu. Odciski palców są rozpoznawane bardzo niezawodnie. Tylko gdy palce są mokre, otwarcie zamka zajmuje więcej niż jedną próbę. Ponieważ skanowanie odcisków palców działa tak szybko i niezawodnie, karty RFID i odblokowywanie smartfonem są rzadko potrzebne. Ponieważ smartfon musi najpierw nawiązać połączenie z zamkiem, otwarcie drzwi zajmuje kilka sekund.

Chociaż zamek musi zostać wybudzony przez naciśnięcie przycisku, zanim będzie można położyć na nim palec, jego obsługa jest dosłownie dziecinnie prosta. Pięciolatek w naszym testowym gospodarstwie domowym mógł z łatwością obsługiwać zamek i otwierać drzwi. W tym przypadku Smart Lock Touch41 jest bardzo praktyczny, ponieważ nie ma klucza, który dzieci mogłyby zgubić.

Jedną irytującą cechą jest to, że sam zamek jest nieco krzywy. Jest to zauważalne tylko wtedy, gdy patrzy się na niego z boku. Odległość między wewnętrzną gałką a drzwiami nie zawsze jest taka sama. Zamek ma również dość dużo miejsca na poruszanie się w drzwiach, chociaż jest mocno przykręcony. System działa płynnie, ale nie ma się wrażenia, że jest to urządzenie najwyższej jakości.

Zamek nigdy nie działał nieprawidłowo ani nie zawiódł podczas naszego testu. Wszyscy członkowie rodziny dobrze dogadywali się z Welockiem. Nie możemy powiedzieć nic o tym, jak bezpieczny jest zamek do drzwi.

Pros

+ prosta instalacja
+wiele sposobów odblokowania
+niezawodne funkcje i łatwa obsługa
+możliwość dodania funkcji WLAN

Kons

-nasza próbka testowa nie siedziała równo w drzwiach
-połączenie ze smartfonem zajmuje kilka chwil

Werdykt w sprawie inteligentnego zamka do drzwi Welock

Recenzja Welock Smart Lock Touch41. Próbka testowa dostarczona przez Geekbuying.com.
Recenzja Welock Smart Lock Touch41. Próbka testowa dostarczona przez Geekbuying.com.

Welock Smart Lock Touch41 zrobił na nas wrażenie. Jest prosty i szybki w instalacji. Inteligentny zamek ułatwia codzienne życie, ponieważ nie można się nim zablokować. Pozytywnym aspektem jest to, że można go odblokować na wiele różnych sposobów. Co więcej, zapewnia to większe bezpieczeństwo w przypadku, gdy jedna z metod nie zadziała.

W niektórych przypadkach przydatna może okazać się funkcja ograniczonego czasowo dostępu i rejestr odblokowania. Funkcje urządzenia można rozszerzyć za pomocą modułu WiFi - który umożliwia otwieranie zamka z daleka. Szczególnie w połączeniu z inteligentnym dzwonkiem do drzwi może się to bardzo przydać.

Welock Smart Lock Touch41 opanował szeroki zakres funkcji i działał bezbłędnie w naszym teście.

W każdym razie drzwi, na których ma zostać zainstalowany zamek, powinny zostać wcześniej sprawdzone. Oprócz wytrzymałości drzwi, należy również sprawdzić instalację wkładki bębenkowej. Drzwi powinny być również zabezpieczone daszkiem, aby zamek nie zawiódł w dłuższej perspektywie z powodu przenikania wilgoci. Niestety, nasze ogólne wrażenie dotyczące jakości urządzenia było nieco nadszarpnięte.

Cena i dostępność

Welock Smart Lock Touch41 kosztuje około 200 USD. Chociaż tego modelu nie można obecnie znaleźć na Amazon, można znaleźć wersje wyposażone w klawiaturę numeryczną.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Welock Smart Lock Touch41: Inteligentny zamek do drzwi z czujnikiem linii papilarnych
Benedikt Winkel, 2023-11-18 (Update: 2023-11-18)