Notebookcheck Logo

Recenzja Roborock S8: Doskonały robot odkurzacz z mopem z przydatnymi ulepszeniami

Roborock wypuścił nowy odkurzacz robotyczny z mopem - S8. Mimo że w naszym teście prawie nie wykazał słabych punktów, pytanie brzmi: czy kupić S8, czy poczekać na Roborock S8+ i Roborock S8 Pro Ultra? Mamy na nie odpowiedź!
Smart Home

Roborock S8, który został zaprezentowany nategorocznych targach CES, stał się dostępny do kupienia w Europie w tym tygodniu. Jego koledzy, Roborock S8+ i Roborock S8 Pro Ultra nie są jeszcze dostępne do kupienia. Roborock 8 jest nowym modelem entry-level we flagowej serii Roborock S8 i już teraz pokazuje wiele innych ulepszeń.

Jak dobrze Roborock S8 radzi sobie w codziennym użytkowaniu? Czy jest to dobry wybór, czy może powinieneś poczekać na jego lepiej wyposażone siostrzane modele z bardziej rozbudowaną stacją? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tej recenzji po kilkutygodniowym testowaniu Roborocka S8.

Dane techniczne Roborock S8

Zanim przejdziemy do poszczególnych funkcji i wyników naszego praktycznego testu, najpierw kilka faktów i liczb technicznych dotyczących Roborock S8:

Roborock S8
Typ produktu Robot odkurzacz z mopem
Konstrukcja Okrągła (średnica 350 mm; wysokość 97 mm)
Nawigacja Nawigacja laserowa LDS, unikanie przeszkód
Siła ssania 6.000 Pa
Zbiorniki na pył/wodę 400 ml / 300 ml
System mopa System mopa VibraRise
Bateria 5.200 mAh
Czas pracy max. 180 minut
Funkcje DuoRoller, podnoszenie mopa, ultradźwiękowe wykrywanie dywanów

Zakres dostawy i pierwsze wrażenia

Dzięki kompaktowej stacji ładującej, która w przeszłości była stosowana w większości robotów odkurzających, Roborock S8 jest wygodnie mały. Nie ma to porównania z masywnymi pudełkami, które są dostarczane z modelami z najwyższej półki ze skomplikowanymi stacjami czyszczącymi.

Oprócz samego robota, w pudełku znajdziemy także mopa, który można na nim zacisnąć, stację ładującą bez żadnej funkcji sprzątania, ochraniacz na podłogę, kabel zasilający i wszystkie zwykłe papierowe instrukcje. Producent nie przewidział żadnego osprzętu wymiennego, jak np. wymienne szczotki boczne - trochę szkoda w tej cenie.

Zakres dostawy Roborock S8
Zakres dostawy Roborock S8

Co mnie jeszcze bardziej zirytowało, to fakt, że z tyłu stacji ładowania nie ma żadnego rozwiązania do zwijania kabla. Jeśli przypadkiem nie zużyjesz całego kabla w drodze do najbliższego gniazdka, to on niezręcznie zwisa. Również ochraniacz na podłogę uważam za nieco niepraktyczny. W moich oczach to akcesorium jest niezbędne, jeśli chodzi o roboty odkurzające z mopem. Jednak plastikowa płytka nie jest przymocowana do samej stacji ładującej - zamiast tego trzeba ją przykleić do podłogi. Jeśli unikniesz tego (tak jak ja podczas kilku pierwszych testów), to musisz się zmierzyć z tym, że robot popycha ją po pokoju.

Jeśli chodzi o wykończenie odkurzacza nie ma na co narzekać - czego można się spodziewać po Roborocku. Wysokość robota jest bardzo praktyczna i wynosi niespełna 10 cm. Im bardziej płaski odkurzacz robot mop, tym lepiej może dotrzeć pod meble i zapewnić dokładne sprzątanie.

Ulepszenia w szczegółach: DuoRollers i większa siła ssania

W porównaniu z Roborock S7, Roborock S8 został zaktualizowany o wiele ulepszeń - jednym z najważniejszych są tzw. DuoRollers. Robot posiada teraz dwie duże gumowe rolki, które obracają się w przeciwnych kierunkach na spodzie urządzenia. Wraz ze zwiększoną siłą ssania wynoszącą 6000 Pa, ma to poprawić wydajność robota i uniknąć zaplątania się włosów w urządzeniu.

Spód Roborock S8...
Spód Roborock S8...
... teraz z dwoma gumowymi szczotkami (DuoRoller)
... teraz z dwoma gumowymi szczotkami (DuoRoller)

W praktycznym użyciu Roborock S8 skutecznie zasysa nawet najdrobniejszy kurz - ale także małe kamienie. Boczna szczotka po prawej stronie spycha brud w kierunku otworu ssącego. Moje pierwsze wrażenie jest takie, że robot faktycznie mniej walczy z zaplątaniem się w nim włosów - ale to się okaże dopiero przy dłuższym użytkowaniu. Emisja hałasu przez odkurzacz jest akceptowalna - zdecydowanie miałem do czynienia z głośniejszymi modelami.

Niestety, zbiornik na kurz wydaje się być nieco mniejszy niż wcześniej - prawdopodobnie jest to kompromis dla wszystkich nowych ulepszeń. Karta techniczna mówi, że mieści on 400 ml (w porównaniu do 470 ml). Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał opróżniać go nieco częściej - w przeciwnym razie jakość ssania szybko spadnie. Jeśli to będzie Cię denerwować, to Roborock S8 zdecydowanie nie jest odpowiednim modelem dla Ciebie. Roborock S8+ i Roborock S8 Pro Ultra oferują znacznie bardziej autonomiczne doświadczenie. Z kolei ich stacje czyszczące również zajmują dużo więcej miejsca.

Mniejszy zbiornik na kurz znajduje się pod osłoną
Mniejszy zbiornik na kurz znajduje się pod osłoną

Wykrywanie dywanów i system Carpet Boost+

Roborock S8 wykorzystuje ultradźwięki, aby określić, czy znajduje się aktualnie na dywanie czy gładkiej podłodze. W naszym teście działało to niezawodnie.

Wykrywanie dywanów jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, system Roborock Carpet Boost+ zapewnia lepsze i dokładniejsze sprzątanie. Robotowi udaje się zasysać brud i zapewnia przyzwoitą czystość na dywanach o niskim runie - dywany o wysokim runie zawsze okazywały się trudnością dla odkurzaczy robotów i wygląda na to, że tak jest nadal. Po drugie, robot może podnieść swojego mopa o 5 mm, aby uniknąć zamoczenia dywanu.

W porównaniu do flagowego S8 Pro Ultra, "mały" S8 nie może podnieść swoich szczotek. Ma to być praktyczne, gdy robot tylko mopuje i ma zmniejszyć liczbę pozostawianych smug. Nie uważam tego za ogromną wadę i szczerze mówiąc, w ogóle nie brakowało mi tej funkcji. "Nice to have", ale nie "must-have"...

Mop wibrujący zamiast obrotowego

Roborock S8 nadal wykorzystuje zaufany system mopowania VibroRise. Wibruje on 3 000 razy na minutę i udaje mu się usunąć z podłogi nawet lekko zaschnięty brud.

Wibrujące dno mopa
Wibrujące dno mopa
Zbiornik na wodę z boku...
Zbiornik na wodę z boku...
...które można usunąć
...które można usunąć

W naszym teście funkcja szorowania Roborocka działała całkiem nieźle jak na odkurzacz z mopem robota. Pozostawił za sobą 2,5 cm pasek nieumytej podłogi wzdłuż mebli i listew przypodłogowych. Brzmi to jak dużo, ale w rzeczywistości jest to połowa szerokości pozostawionej przez flagowy model Ecovacs Deebot X1 Omni ($999.99 na Amazon), który posiada obrotowe mopy.

Roborock S8 mopuje i odkurza
Roborock S8 mopuje i odkurza

Jeśli chodzi o czyszczenie naprawdę trudnych plam, wolałem rozwiązanie obrotowe nieco lepiej - ale to również miało swoje wady w postaci widocznych smug pozostawionych przez robota. S8 zmaga się z typowym problemem, jaki mają robotyczne odkurzacze z mopem: Z trudem dociera do samych rogów - zarówno podczas mopowania, jak i odkurzania.

Aplikacja (patrz sekcja poniżej) pozwala określić, ile wody powinno być zużyte ze zbiornika o pojemności 300 ml, gdy robot mopuje. Wcześniej musisz ręcznie napełnić odłączany zbiornik. Po zakończeniu mopowania przez robota zaleca się zdjęcie mopa, aby można było go wyczyścić i powiesić do wyschnięcia. Roborock S8 Pro Ultra robi to automatycznie za pomocą swojej stacji.

Nawigacja i unikanie przeszkód przetestowane

Na górze robota znajduje się zwykła wieża do nawigacji laserowej LiDAR. Dzięki temu robot może rozpoznawać swoje otoczenie, tworzyć wirtualne mapy i systematycznie poruszać się po Twoim domu lub mieszkaniu. Robot potrafi również łatwo i dokładnie poruszać się wokół mebli i wzdłuż listew przypodłogowych - to zostało już opanowane przez wcześniejsze modele Roborock i nie zmieniło się w Roborock S8.

Wieża laserowa na górze, unikanie przeszkód z przodu
Wieża laserowa na górze, unikanie przeszkód z przodu

Podczas gdy wieża laserowa na szczycie robota odpowiada za nawigację - reaktywne unikanie przeszkód w 3D jest możliwe dzięki technologii obrazowania światła 3D i podczerwieni z przodu urządzenia. Rozpoznaje ono przeszkody na podłodze i potrafi się po nich poruszać - producent twierdzi, że dzięki KI 42 jest w stanie rozpoznać wiele różnych przedmiotów.

W praktycznym zastosowaniu lepiej sprawdzało się to w przypadku większych przedmiotów, takich jak etui na telefon czy but. Mniejsze obiekty, jak klocki Lego o wymiarach 4x2, nie zostały przez S8 zidentyfikowane. Producent podaje jednak, że najmniejszy możliwy do zidentyfikowania rozmiar obiektu to 5x3 cm. Mimo to, bardzo przydatna funkcja - zwłaszcza w gospodarstwach domowych ze zwierzętami domowymi.

Wyzwanie dla unikania przeszkód
Wyzwanie dla unikania przeszkód

W moim domu prawdziwy test wytrzymałościowy dla odkurzaczy robotów odbywa się zawsze pod stołem jadalnym, który ma cztery krzesła z cienkimi, czarnymi metalowymi nogami. Oznacza to, że jest 16 przeszkód plus cztery nogi stołu - prawdziwy tor przeszkód dla urządzenia. W przeszłości okazało się, że jest to nie lada wyzwanie dla niektórych "mniej inteligentnych" robotów odkurzających. Roborock S8 z powodzeniem zidentyfikował każdą z nóg krzesła i unikał wpadania na nie. Poruszanie się po tym labiryncie nie stanowiło dla robota żadnego problemu.

Roborock S8 w labiryncie z nogami krzesła
Roborock S8 w labiryncie z nogami krzesła

Wszechstronna i wyrafinowana aplikacja

O konfiguracji S8 w aplikacji Roborock nie ma wiele do powiedzenia - skanujesz kod pod górną pokrywą, łączysz się z WLAN i gotowe. Wszystko jest dobrze wytłumaczone i w naszym teście działało bezbłędnie.

Mając wybranego S8 w aplikacji, można pobawić się jego indywidualnymi ustawieniami. Jeśli klikniesz na małą ikonę w prawym dolnym rogu, możesz wybrać cztery poziomy siły ssania, trzy poziomy intensywności mopowania, jak również preferowaną trasę (tryb standardowy, tryb szybkiego czyszczenia). Dodatkowo można wybrać, czy robot ma mopować, odkurzać czy robić obie te czynności - oraz czy ma sprzątać cały poziom, czy skupić się tylko na poszczególnych pomieszczeniach/strefach. Poręczne, ale dość standardowe nie tylko na tym poziomie cenowym.

Przegląd
Przegląd
Opcje czyszczenia
Opcje czyszczenia
Ustawienia menu
Ustawienia menu
ReactiveAI
ReactiveAI
Przegląd konserwacji
Przegląd konserwacji

Co więcej, możesz stworzyć ustawienia dla każdego pomieszczenia z osobna. Aby to zrobić, robot musi najpierw odbyć podróż po Twoim piętrze, aby mógł stworzyć wirtualną mapę. Następnie można ją zapisać i edytować w aplikacji. Oznacza to, że możesz określić poszczególne pomieszczenia, wyznaczyć strefy zastrzeżone i zdecydować o trasie - nawet dla wielu poziomów. Istnieje również możliwość obejrzenia mapy w 3D.

Na ekranie głównym możesz zobaczyć aktualnie wybraną mapę, która pokazuje również trasę, jaką pokona robot. Wyświetlane są również obszary do czyszczenia, czas trwania, a także poziom baterii. Poręczne: Podczas gdy S8 sprząta, pasek wypełnia się pokazując jego postęp i ile jeszcze pozostało do zrobienia.

W aplikacji można ustawić wiele innych opcji, w tym wyjście językowe w wielu różnych językach, opcję zdalnego sterowania robotem, aktualizacje oprogramowania sprzętowego i wiele innych dostosowań. Jedyną rzeczą, której nie ma, jest możliwość oglądania obrazu wideo robota podczas sprzątania, co można zaobserwować w modelu najwyższej klasy modelach Ecovacs.

Opcje mapy
Opcje mapy
widok 3D
widok 3D
Edycja mapy
Edycja mapy
Nadawanie nazw pomieszczeniom
Nadawanie nazw pomieszczeniom
Ustawianie obszarów ograniczonego użytkowania
Ustawianie obszarów ograniczonego użytkowania

Roborock S8, S8+ czy S8 Pro Ultra? Przegląd różnic

To wciąż rodzi pytanie: Dla kogo Roborock S8 jest idealnym wyborem? Jeśli szukasz robota odkurzacza z mopem, który dobrze i niezawodnie wykonuje swoją pracę, ale nie przeprowadza automatycznie konserwacji - to Roborock S8 jest świetnym wyborem. Zbiorniki na kurz i wodę muszą być regularnie opróżniane/wypełniane, aby robot mógł wykonywać swoją pracę.

Jeśli to Cię denerwuje, to prawdopodobnie powinieneś poczekać na premierę dwóch pozostałych. Roborock S8+ jest wyposażony w stację ekstrakcyjną, która automatycznie opróżnia zawartość zbiornika na kurz do 2,5-litrowego worka. Według Roborock, da to urządzeniu siedem tygodni autonomii, jeśli nie używasz funkcji mopa. Ten model kosztuje około 200 dolarów więcej, wchodząc w cenę 999,99 dolarów.

Roborock S8+
Roborock S8+
Roborock S8 Pro Ultra
Roborock S8 Pro Ultra

Jeśli używasz swojego robota regularnie i chcesz, aby nie było żadnych prac związanych z konserwacją, to powinieneś poczekać na Roborock S8 Pro Ultra z jego RockDock. Kosztuje on jednak aż 1599,99 dolarów - ponad dwa razy więcej niż zwykły Roborock S8. Za tę cenę otrzymujesz rozbudowaną stację czyszczącą, która automatycznie zajmuje się funkcjami mopa i odkurzacza S8.

Oznacza to, że nie tylko opróżnia zbiornik na kurz - dostarcza również wodę do funkcji mopa, a nawet czyści i suszy (nowość w generacji S8) mopa po każdym użyciu. Oznacza to, że robot może wykonywać swoją pracę przez wiele tygodni za jednym razem. Jedyne, co musisz zrobić, to opróżnić i uzupełnić zbiorniki wody co jakiś czas. Kolejnym minusem jest cena tego urządzenia: Stacja dokująca all-in-one zajmuje dużo więcej miejsca niż kompaktowa stacja S8 - zwłaszcza na wysokości.

Pros

+świetna wydajność mopowania i odkurzania
+ Inteligentna nawigacja
+identyfikacja dywanów i przeszkód
+świetna aplikacja z wieloma opcjami
+oszczędność miejsca dzięki kompaktowej stacji
+wysokiej jakości wzornictwo

Cons

-częstszy wysiłek manualny ze względu na małe zbiorniki
-małe obiekty nie są rozpoznawane
-zwykły nieumyty pasek podczas mopowania

Roborock S8 werdykt: Świetny robot odkurzacz z mopem, który jest w cenie

Oczekując niczego mniej od Roborock S8 po sukcesie jego poprzednika, S8 jest doskonałym odkurzaczem robotycznym, który również dobrze mopuje. Jego ulepszenia, takie jak DuoRollers i rozpoznawanie obiektów, mają wiele sensu. Poza tym robot dostarcza również dodatkowych nowych funkcji, takich jak inteligentna nawigacja i rozbudowana aplikacja z wieloma opcjami dostosowywania.

W moich oczach Roborock S8 jest obecnie odpoczynkowym robotem mopem odkurzaczem bez rozbudowanej stacji dokującej na rynku.

To również wiąże się z wyższą ceną, a mianowicie około 749,99 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, Roborock S8 nie jest jeszcze dostępny w USA, jednak można zapisać się na stronie Roborock aby zostać powiadomionym, gdy tylko stanie się dostępny.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Roborock S8: Doskonały robot odkurzacz z mopem z przydatnymi ulepszeniami
Marcus Schwarten, 2023-03-20 (Update: 2023-03-20)