Notebookcheck Logo

Test laptopa Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5

13/05/2017

ThinkPad X1 Carbon 5 to biznesowy ultrabook wysokiej klasy. Tego można się domyślić, sprawdzając ceny tego laptopa. A jak sprawdza się on w praktyce?

Obudowa

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 to piąta odsłona prestiżowego, ekskluzywnego ultrabooka biznesowego. Jego obudowę wykonano z wielką starannością i z najlepszych materiałów. Znajdziemy tu stop magnezu i wzmocnienia z włókna węglowego. W stosunku do poprzedników najnowsza wersja Carbona została dość znacząco odchudzona. Omawiany model waży 1,125 kg i tym samym jest jednym z najlżejszych ultrabooków o przekątnej ekranu 14 cali. Dla porównania masa ThinkPad X1 Carbon 3 to nieco ponad 1,4 kg. Z biegiem czasu Carbony stawały się coraz cieńsze. Model 3. generacji miał 19 mm wysokości a najnowszy ma 16 mm wysokości. 

Wzmocniona włóknem węglowym obudowa wyświetlacza pomimo swojej szczupłości dość dobrze zabezpiecza matrycę – naciski, które nie doprowadzą do zamknięcia laptopa, nie będą też w stanie wywołać jakichkolwiek zakłóceń w wyświetlanym obrazie. Warto także pochwalić odporność obudowy na trudy dnia codziennego – nie straszne jej ani zabrudzenia ani zarysowania. Wykazuje natomiast pewną podatność na zatłuszczenie.

ThinkPad X1 Carbon 5 może poszczycić się dość porządnymi zawiasami. Cechują się one płynnym ruchem i umożliwiają położenie matrycy na płask. Ich opór, choć nie jest nadmiernie duży, przy zbyt lekkiej jednostce zasadniczej wymusza użycie dwóch rąk w celu otwarcia notebooka. Nie można natomiast narzekać na stabilność podniesionego ekranu.

Jak na tak szczupłą konstrukcję korpus jest dosyć sztywny. Podnoszenie X1 za rogi nie wykrzywi pulpitu. Standardowe naciski także nie wywołają wartych wzmianki ugięć. Spasowanie pulpitu z podstawą jest dość dobre. Niewielkie szparki na łączeniach są ukryte od spodu i nie mają większego wpływu na wizualną ocenę laptopa.

X1 Carbon nie ma wydzielonych klapek serwisowych, ale po odkręceniu pięciu standardowych śrubek krzyżowych można zdjąć całą spodnią pokrywę. W środku jest dostęp do: układu chłodzenia (w tym do wentylatora), wbudowanego akumulatora, gniazd na bezprzewodową kartę sieciową, WWAN i SSD formatu M.2 (wszystkie były zajęte w testowanym egzemplarzu) oraz do głośników. Nie ma niestety gniazd na RAM a pamięć operacyjna w tym modelu jest przylutowana do płyty głównej.

Porty w X1 Carbon 5 zostały zmodyfikowane w porównaniu z X1 Carbon 3. Zrezygnowano z szerokiego złącza zasilania oraz portów One-Link i mini DisplayPort. Zastąpiono je dwoma nowocześniejszymi gniazdami Thunderbolt 3. Pozostawiono natomiast dwa porty gniazdo USB 3.0, audio i złącze umożliwiające podłączenie adaptera Ethernet. Ponadto na wyposażeniu omawianego laptopa poza gniazdem SIM znalazł się także czytnik kart microSD.

z przodu brak złaczy
z przodu brak złaczy
lewy bok: dwa gniazda USB typu C z wsparciem standardu Thunderbolt 3 (pierwsze służy do zasilania laptopa), kontrolka stanu, USB 3.0, HDMI, złącze pod adapter Ethernet (mini Ethernet)
lewy bok: dwa gniazda USB typu C z wsparciem standardu Thunderbolt 3 (pierwsze służy do zasilania laptopa), kontrolka stanu, USB 3.0, HDMI, złącze pod adapter Ethernet (mini Ethernet)
prawy bok: gniazdo audio, otwory wentylacyjne, USB 3.0 (Always On), zaczep na linkę blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, otwory wentylacyjne, USB 3.0 (Always On), zaczep na linkę blokady Kensingtona
tył: czytnik kart pamięci i miejsce na kartę SIM
tył: czytnik kart pamięci i miejsce na kartę SIM

Osprzęt

1. poziom jasności podświetlenia klawiatury
1. poziom jasności
2. poziom jasności podświetlenia klawiatury
2. poziom jasności

Klawiatura, w którą wyposażono najnowszego Carbona, to ten sam przyrząd, który zyskał uznanie naszego recenzenta już w modelu 3. generacji. Pod względem mechanicznym jest to urządzenie właściwie perfekcyjne. Klawisze działają z dość głębokim, raczej cichym skokiem i idealnie dobraną odpowiedzią. Płytki klawiszy są zaokrąglone na rogach a ich rozmieszczenie jest odpowiednie do komfortowego wprowadzania znaków. Podparcie klawiatury jest jak na tak smukłą maszynę niezłe. Warto także wspomnieć o dwustopniowym podświetleniu o białej barwie. Kombinacja klawiszy służąca do sterowania intensywnością podświetlenia to Fn + spacja. Układ klawiatury nie odbiega zanadto od standardu, ale warto zwrócić uwagę na fakt, iż zamieniono miejscami lewy Ctrl i Fn. Ponadto pomiędzy prawym klawiszem Alt i prawym Ctrl ulokowano PrtSc.

Płytka dotykowa to kolejny element, który w X1 Carbon 5 został skopiowany z X1 Carbon 3. Ma ona wymiary 10 x 5,7 cm. Jest gładka, śliska, przyjemna w dotyku i ma wyczuwalne w dotyku granice. Czułość i rozdzielczość gładzika są stosownie dobrane i umożliwiają dość precyzyjne operowanie kursorem bez potrzeby podłączania zewnętrznej myszki. Gładzik nie ma oddzielnych przycisków a ich funkcję spełnia dolna część płytki. Za płytką dotykową znajdują się natomiast trzy przyciski do manipulatora punktowego, które równie dobrze mogą być użyte do pracy z gładzikiem.

Track Pointy od dawien dawna zbierają pozytywne opinie. Manipulator znajdujący się w laptopie X1 Carbon pozwala na komfortową obsługę omawianego ultrabooka z pominięciem gładzika. Wspomniane powyżej przyciski Track Pointa mają krótki, bardzo miękki i dość cichy skok.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
manipulator punktowy
manipulator punktowy
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 występuje z kilkoma różnymi wyświetlaczami. Ich cechą wspólną jest przekątna – 14 cali. Testowany egzemplarz był wyposażony w matrycę o oznaczeniu B140HAN03.1. Ekran ten wyświetla obraz z rozdzielczością natywną 1920 x 1080 pikseli. Ma antyodblaskową powierzchnię i wyjątkowo cienką ramkę (element ten pozwolił na zmniejszenie wymiarów całego laptopa). Parametry omawianego ekranu są bardzo dobre i pozwalają zaklasyfikować matrycę do segmentu premium. Maksymalna jasność sięga 330 cd/m² a średnia miała wartość 320 cd/m². Warto zwrócić uwagę na całkiem niezłą równomierność podświetlenia. Czerń o jasności 0,3 cd/m² jest odpowiednio głęboka. Na pochwałę zasługuje także kontrast (1100:1).

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności
302.5
cd/m²
329.7
cd/m²
312.3
cd/m²
308
cd/m²
330
cd/m²
315
cd/m²
338.3
cd/m²
315.6
cd/m²
329.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics B140HAN03.1
maksimum: 338.3 cd/m² (Nits) średnia: 320.1 cd/m² Minimum: 4.7 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 1100:1 (czerń: 0.3 cd/m²)69.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
95.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
67.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD ThinkPada X1 Carbon 5 przed kalibracją i po kalibracji
przed kalibracją i po kalibracji
paleta barw matrycy FHD ThinkPada X1 Carbon 5 a paleta barw matrycy FHD HP EliteBooka Folio 1040 G2
X1 Carbon 5 a Folio 1040 G2
paleta barw matrycy FHD ThinkPada X1 Carbon 5 a paleta barw matrycy FHD HP EliteBooka 840 G3
X1 Carbon 5 a EB 840 G3
paleta barw matrycy FHD ThinkPada X1 Carbon 5 a przestrzeń kolorów sRGB
X1 Carbon 5 a sRGB
paleta barw matrycy FHD ThinkPada X1 Carbon 5 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
X1 Carbon 5 a aRGB

Paleta barw jest przyzwoita. Niewiele zabrakło do pełnego pokrycia przestrzeni sRGB. Kąty widzenia natomiast są całkiem przeciętne jak na matrycę klasy IPS, choć oczywiście dużo lepsze niż te, z jakimi można się spotkać w matrycach TN.

Osiągi

ThinkPad X1 Carbon jest dostępny w kilku różnych konfiguracjach. Trzeba pamiętać, iż nie tylko procesor, ale także pamięć operacyjna w tym modelu jest przylutowana na stałe. W związku z tym oba wyżej wzmiankowane elementy wyposażenia są niemodyfikowalne i ostatecznego wyboru należy dokonać przy kupnie laptopa. Testowana wersja była wyposażona w procesor i5-7300U, 8 GB RAM-u (pracującego w trybie dwukanałowym) oraz dysk SSD formatu M.2.

Core i5-7300U to energooszczędny (TDP = 15 W) dwurdzeniowy procesor wykonany w litografii 14 nm. Należący do najnowszej, siódmej generacji jednostek Core (Kaby Lake). Wyposażono go w 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, zintegrowany chip graficzny (HD Graphics 620) oraz sporo nowoczesnych technologii (między innymi HT, umożliwiający przy dwóch fizycznych rdzeniach prowadzić jednoczesne obliczenia na czterech wątkach). W zależności od liczby użytych rdzeni taktowanie omawianego CPU pod obciążeniem powinno się zawierać w przedziale od 2,6 do 3,5 GHz.

W programie Cinebench R15 i5-7300U z omawianego laptopa uzyskał 142 pkt. w teście jednowątkowym i 357 pkt. w sprawdzianie wykorzystującym całą moc obliczeniową procesora. Wyniki te są bardzo dobre jak na niskonapięciowy procesor. W teście wielowątkowym rezultat okazał się lepszy od średniego osiągnięcia laptopów z procesorem i7-7600U.

Niestety, jak większość laptopów wyposażonych w energooszczędne procesory, X1 Carbon 5 cierpi na throttling pod ekstremalnym obciążeniem. Przy jednoczesnym użyciu FurMaka i Prime95 taktowanie procesora spada sporo poniżej wartości bazowej.

Intel HD Graphics 620 w testowanym laptopie jest jedynym generatorem grafiki. Układ ten jest taktowany z częstotliwością od 300 MHz do 1,1 GHz, ma 24 jednostki wykonawcze a ze względu na brak własnej pamięci korzysta z zasobów RAM-u laptopa.

Dzięki pracy pamięci RAM w trybie dwukanałowym omawiany egzemplarz może poszczycić się całkiem niezłymi osiągami (niezłymi oczywiście jak na zintegrowany chip graficzny). Test 3DMark 11 performance został uwieńczony wynikiem 1868 pkt. a cząstkowa ocena graficzna to 1692 pkt. Starsze laptopy z HD Graphics 520 osiągały średnio 1447 pkt. w klasyfikacji ogólnej i 1305 pkt. w klasyfikacji graficznej.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SVP
SVP
wPrime
wPrime
CB
CB
3DMark 11 Performance
1868 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
69770 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
7060 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1011 pkt.
Pomoc
Cloud Gate
Cloud Gate
Fire Strike
Fire Strike
Ice Storm
Ice Storm
Ice Storm Extreme
Ice Storm Extreme
Sky Diver
Sky Diver
Time Spy
Time Spy
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
142 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
357 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
50.1 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.7 %
Pomoc

Zamontowany w testowanym egzemplarzu dysk SSD SK hynix SC300B HFS256G39MND-3510B nie oferuje nadmiaru przestrzeni na dane. Dziś już 256 GB to niedużo zwłaszcza, gdy nie ma możliwości zmieszczenia wewnątrz dodatkowego magazynu danych. Transfery sekwencyjne omawianego dysku to 523,2 MB/s w czasie odczytu (czyli całkiem dobrze jak na typowy SSD) i 390 MB/s przy zapisie (tu mogłoby być nieco lepiej, gdyż popularne Samsungi Evo osiągają zapis na poziomie około 500 MB/s).

AS SSD
AS SSD
ATTO
ATTO
CDM
CDM
SSD-Z
SSD-Z
SSD-Z
SSD-Z
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND
Sequential Read: 523 MB/s
Sequential Write: 390 MB/s
512K Read: 363.8 MB/s
512K Write: 380.7 MB/s
4K Read: 30.46 MB/s
4K Write: 78.6 MB/s
4K QD32 Read: 385.9 MB/s
4K QD32 Write: 339.8 MB/s

Testy gier

Biznesowy ultrabook nie jest przeznaczony dla graczy, ale X1 Carbon dzięki pamięci pracującej w trybie dwukanałowym radzi sobie nawet nieźle ze starszymi i mniej wymagającymi tytułami przy nieco zmniejszonej rozdzielczości ekranu. Nowsze lub bardziej wymagające gry mogą być niegrywalne (vide Thief).

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 45 35.4 31.4 19.9
Total War: Rome II (2013) 60 42.8 34 5.2
Thief (2014) 24.1 16.3 13.4 6.6

Wpływ na otoczenie

Hałas

W czasie typowej pracy z dokumentami czy też wyświetlania prezentacji X1 Carbon 5 jest w zasadzie bezgłośny. Jeśli jednak obciążymy omawiany laptop Javą lub długotrwałym odtwarzaniem filmów, wentylator wyemituje do 31,7 dB.

Podczas pracy w środowisku 3D omawiany komputer staje się wyraźnie słyszalny. Wartość generowanego przez wentylator szumu wzrosła w tym trybie do 34,5 dB.

Przy jednoczesnym maksymalnym obciążeniu CPU i GPU wentylator rozpędza się do prędkości maksymalnej a natężenie hałasu osiągnęło 39,5 dB (po spadku taktowania CPU wynikającym z przekroczenia TDP wentylator zmniejsza swoje obroty).

Hałas

luz
30 / 31 / 31.7 dB
HDD
30 dB
obciążenie
34.5 / 39.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 podczas codziennych prac biznesowych pozostanie dość chłodny. W tym trybie najwyższa odnotowana na powierzchni obudowy temperatura nie przekroczyła 29°C.

Obciążenie opisywanego ultrabooka grami podniosło temperaturę procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego do 75°C.

Maksymalne obciążenie, podobnie jak gry, rozgrzało układ obliczeniowy do 75°C. Na obudowie zaś temperatury wzrosły do 37,7°C na pulpicie roboczym oraz do 42,4°C na spodzie. Laptop był zatem ciepły ale nie gorący.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 31.1 °C37.7 °C38.4 °C 
 27.4 °C34.8 °C37.2 °C 
 22.3 °C24.4 °C26.6 °C 
maks. w ogóle: 38.4 °C
średnia: 31.1 °C
34.4 °C42.4 °C39.4 °C
29.2 °C40.4 °C38.8 °C
25 °C27.4 °C28.5 °C
maks. w ogóle: 42.4 °C
średnia: 33.9 °C
zasilacz  36.2 °C | temperatura otoczenia 20.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.1 °C / 88 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.4 °C / 101 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.4 °C / 108 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.3 °C / 79 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 26.6 °C / 79.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (+1.1 °C / 2 F).

Głośniki

X1 Carbon 5 jest wyposażony w dwa głośniki w układzie stereo. Reprodukują one dźwięki z dość dużą głośnością i niezłą (zwłaszcza jak na tą klasę sprzętu) jakością. Nawet przy maksymalnym podbiciu głośności nie słychać większych przekłamań. Niestety brak głośnika niskotonowego jest odczuwalny – basów brakuje dość wyraźnie.

Wydajność akumulatora

Testowana wersja ThinkPada X1 Carbon została wyposażona w akumulator o pojemności 57 Wh. Jest to nieco większy zasób energetyczny od tego w modelu X1 Cabron 3 (starszy model miał akumulator o pojemności 50 Wh). Zestawiając dość spory akumulator z jeszcze bardziej dopracowaną energooszczędnością, należy spodziewać się bardzo długich przebiegów.

W teście symulującym pracę z dokumentem tekstowym (Battery Eater – test czytelnika) przy mocno zredukowanej jasności obrazu oraz wyłączonej karcie sieci bezprzewodowej X1 Carbon 5 działał nieprzerwanie przez dwadzieścia jeden godzin (!). Czyli o ponad 3,5 godziny dłużej, niż wspominany model 3. generacji.

Czas pracy na akumulatorze przy zrównoważonym schemacie zasilania, włączonej karcie WiFi i ekranie podświetlonym z 75-procentową intensywnością także jest imponujący. W tym trybie X1 Carbon 5 wytrwał bez zasilania z sieci aż 10 godzin i 46 minut (!). To wynik o cztery godziny lepszy od rezultatu starszego modelu.

Wydajność akumulatora
luz
21h 00min
sieć przez WLAN
10h 46min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 2.7 / 5.2 / 8.8 W
obciążenie midlight 27.2 / 30 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 w dużej mierze zasługuje na miano laptopa wybitnego. Jego ultra smukła i super lekka obudowa jest nie tylko elegancka i stylowa, ale także dość funkcjonalna i odporna na trudy dnia codziennego. Czasy pracy na zasilaniu z akumulatora są świetne. To zaś w połączeniu z wspomnianą powyżej niewielką masą urządzenia sprawia, że X1 jest wręcz kwintesencją mobilności. Korzystne wrażenia wzbudzają również: matryca klasy premium, bardzo wąska ramka okalająca ekran i wygodne urządzenia sterujące – podświetlana klawiatura o lekko profilowanych klawiszach oraz Track Point z własnymi przyciskami. Warto także wspomnieć o wydajnym jak na serię U procesorze, prawidłowych temperaturach i nowoczesnych złączach. 

Minusy są zasadniczo dwa. Brakuje możliwości rozbudowy raz zakupionej konfiguracji – wymienić można właściwie jedynie dysk. Drugim zaś minusem jest dławienie częstotliwości taktowania procesora pod ekstremalnym obciążeniem, co jest przypadłością mało istotną w laptopie niebędącym „wołem roboczym”.

Biorąc pod uwagę powyższe za i przeciw, z przyjemnością przyznaję ThinkPadowi X1 Carbon 5 wyróżnienie redakcji jako idealnemu laptopowi do mobilnej pracy biznesowej.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5
bohater testu: Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 20HQ001XPB
Procesor
Intel Core i5-7300U 2 x 2.6 - 3.5 GHz, Kaby Lake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 620, rdzeń: 300 MHz, 21.20.16.4590
Pamięć
8 GB 
, Samsung LPDDR3 1866 Mb/s
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 157 PPI, AU Optronics B140HAN03.1, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel Kaby Lake-U iHDCP 2.2 Premium PCH
Dysk twardy
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Kaby Lake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
2 USB 3.0, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: microSD, 1 czytnik linii papilarnych, Ethernet przez adapter
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2, opcjonalnie modem HSPA+/LTE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 16 x 323 x 217
Akumulator
57 Wh litowo-polimerowy, SMP 01AV430
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.06, zasilacz 20 V, 3,25 A, 65 W
Waga
1.125 kg, zasilacz: 350 g

 

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad T470s
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja AsusPro B9440UA
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja HP ProBook 440 G4
HD Graphics 620, Kaby Lake i3-7100U

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Lenovo ThinkPad L470
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 1.93 kg
Recenzja HP EliteBook 840 G4 z HP Sure View
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 1.7 kg
Recenzja HP ProBook 640 G3
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 2 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad E470 (FHD, HD 620)
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 1.8 kg

Za

+świetne czasy pracy na akumulatorze
+lekki
+funkcjonalność obudowy
+matryca premium
+wygodna podświetlana klawiatura
+Track Point
+dość cichy bez obciążenia
+wydajny jak na serię U procesor
+adapter z portem LAN
+2 x Thunderbolt 3
 

Przeciw

-dławienie CPU przy ekstremalnym obciążeniu
-nie ma możliwości rozszerzenia fabrycznego RAM-u i dodania drugiego dysku
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)