Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T420

Z zewnątrz ThinkPad T420 nie zmienił się znacząco względem poprzednika, ale otrzymał on matrycę nowego formatu (16:9) oraz procesor oparty na mikroarchitekturze Sandy Bridge. Według producenta ThinkPady z serii T stanowią idealne połączenie mobilności, łatwości obsługi i bezpieczeństwa. Ekran zapewniający czytelność obrazu nawet w słońcu oraz możliwość długiej pracy na jednym ładowaniu akumulatora potwierdzają prawdziwość przynajmniej pierwszego elementu tego hasła.

Obudowa

ThinkPady T420 i T520 - wygląd pozostał po staremu
ThinkPady T420 i T520 - wygląd pozostał po staremu

Na pierwszy rzut oka ThinkPad T420 nie różni się znacząco od T410. Jest to jednak mylne wrażenie. Przede wszystkim zmieniły się proporcje matrycy (z 16:10 na 16:9), której przekątna wynosi 14 a nie 14,1”. Stosownie do formatu ekranu musiały się również zmienić gabaryty całego komputera. 

Lenovo zachowało jednak sprawdzony korpus ThinkPada z pokrywą ekranu typu clamshell. Nie zmieniono też koloru obudowy i użytych materiałów. Jest ona plastikowa [spód wykonano z CFRP, tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym, a obudowa matrycy jest wykonana z kompozytu włókna szklanego i węglowego – przyp. tłum.]. Matowe, nieco szorstkie powierzchnie obudowy nie są niemiłe w dotyku. 

Sztywność obudowy jest generalnie zadowalająca. Wykazuje jednak te same słabe punkty co w ThinkPadzie T400. Są to okolica kieszeni Ultra Bay oraz panel za klawiaturą. Obudowa może uginać się i trzeszczeć przy wywieraniu punktowego nacisku.  

Obudowa ekranu dobrze się spisała, przechodząc testy wyginania i nacisku. Nie odkształca się ona, kiedy podnosi się laptop trzymany za jeden z jej górnych rogów. Naciskana ramka matrycy ugina się jednak wyraźnie i dochodzi wówczas do powstawania zaburzeń w wyświetlanym obrazie.  

Metalowe zawiasy utrzymują stabilność ekranu w pozycji roboczej przy korekcie jego ustawienia. Co zaskakujące, nie radzą sobie w środowisku, gdzie występują wstrząsy (podróż pociągiem). Chodzą dość lekko, więc można otwierać i zamykać pokrywę jedną ręką. Maksymalny kąt wychylenia ekranu przekracza 180 stopni. 

Oprócz tego, że matryca jest chroniona pokrywą nawiązującą w kształcie do skorupy małża, na jej bezpieczeństwo wpływa pozytywnie fakt wyposażenia klapy w mechanizm zatrzaskowy. 

Rozmieszczenie portów jest korzystne dla osób używających myszy prawą ręką. W środkowej części lewej ścianki bocznej znajdują się bowiem dwa z pięciu ogółem portów USB 2.0, DisplayPort, gniazdo D-Sub i RJ-45. Znajdujące się na prawej ściance porty, które zwykle zajmuje się na dłużej lub na stałe (dwa USB 2.0 i kombinowany port eSATA/USB), leżą natomiast blisko tylnej krawędzi obudowy.  

Na tylnej ściance umieszczono port USB 2.0 (Powered), gniazdo RJ-11 (modemu) i gniazdo zasilania. 

Podobnie jak Dell w swoim E6420, Lenovo postanowiło nie wyposażyć T420 w port USB 3.0. ThinkPad góruje nad konkurentem, gdyż zamiast HDMI 1.3 (jak w laptopie Della) otrzymał on nowocześniejsze wyjście DisplayPort. 

W porównaniu do T410 nie nastąpiły istotne zmiany w kwestii interfejsów; doszedł tylko port Powered USB. Skorygowano rozmieszczenie portów peryferyjnych, ale nie można powiedzieć, by zmieniło się ono na lepsze. Jeżeli chcemy podłączać dużo urządzeń zewnętrznych, warto pomyśleć o zakupie stacji dokującej, którą wpina się do portu zlokalizowanego na spodzie obudowy T420.


przód: suwak otwierający
przód: suwak otwierający
lewy bok: otwory wentylacyjne, VGA (D-Sub), RJ-45 (LAN), 2x USB 2.0, kieszeń dysku twardego
lewy bok: otwory wentylacyjne, VGA (D-Sub), RJ-45 (LAN), 2x USB 2.0, kieszeń dysku twardego
tył: RJ-11 (modem), Powered USB, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
tył: RJ-11 (modem), Powered USB, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
prawy bok: gniazdo audio, napęd optyczny, ExpressCard/34, czytnik kart 4 w 1, USB 2.0, USB/eSATA, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, napęd optyczny, ExpressCard/34, czytnik kart 4 w 1, USB 2.0, USB/eSATA, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

W porównaniu do T410 nie zmieniono projektu, ani układu klawiatury. Poza zamienionymi miejscami Ctrl i Fn mamy do czynienia ze standardowym układem z wyraźnie rozgraniczonymi grupami klawiszy.  

Dla osoby dużo piszącej klawiatura ThinkPada jest wymarzona ze względu na swoje właściwości mechaniczne, w tym dobre dobrane skok i opór klawiszy. Bardzo pozytywne jest to, że klawisze mają wgłębienie w części wierzchołkowej. Niestety przy energicznym pisaniu klawiatura okazuje się dość głośna.  

Tak jak w T410, w górnej części ramki ekranu znajduje się lampka oświetlająca klawiaturę. Można ją włączyć/wyłączyć kombinacją klawiszy Fn+PgUp. Rozwiązanie to sprawdza się w praktyce gorzej, niż podświetlenie klawiatury.  

Powierzchnia płytki dotykowej ma przyjemnie szorstką fakturę. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami ślizgowymi. Możliwe jest precyzyjne sterowanie kursorem. Również funkcje dotyku wielopunktowego działają jak należy. Przyrząd ten obsługuje strefy przewijania w pionie i poziomie.  

Przynależne gładzikowi przyciski wymagają przyzwyczajenia, gdyż są umieszczone przy ściętej krawędzi. Chodzą one lekko, reagują dobrze na całej swojej powierzchni, a ich klik nie jest zbyt głośny. 

Drugim urządzeniem wskazującym jest czerwony manipulator trackpoint. Umożliwia on bardzo precyzyjne prowadzenie kursora. Towarzyszące mu przyciski działają dość cicho.

Płytkę dotykową i manipulator trackpoint można wyłączyć niezależnie kombinacją klawiszy Fn+F8.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
manipulator trackpoint
trackpoint

Obraz

Zamiast matrycy 16:10, która była stosowana w T410, nowy ThinkPad T420 otrzymał ekran formatu 16:9. Przekątna jest minimalnie mniejsza (14 zamiast 14,1”), ale za to zwiększyła się rozdzielczość - z 1440x900 do 1600x900 pikseli. Liczba linii w pionie została zatem zachowana, ale wzrosła ich liczba w poziomie. Matryca jest matowa, więc nadaje się do pracy poza pomieszczeniami.

197
cd/m²
190
cd/m²
214
cd/m²
213
cd/m²
223
cd/m²
221
cd/m²
210
cd/m²
198
cd/m²
194
cd/m²
podświetlenie ekranu
LEN40A1 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 223 cd/m² (Nits) średnia: 206.7 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 162:1 (czerń: 1.38 cd/m²)42.11% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
61% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
40.75% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Matryca T420 prezentuje lepsze parametry, aniżeli wyświetlacz T410. Wytwarza jaśniejszy obraz i jest bardziej równomiernie podświetlona. Jaśniejsza jest też niestety czerń, co skutkuje nieco niższym kontrastem. Konkurencyjny Dell E6420 z matrycą HD+ wykazuje się znacznie wyższą luminancją maksymalną (do 320 cd/m², a średnio 277,8 cd/m²). 

Jak można się przekonać na diagramach profili ICC, ThinkPad T420 nie został stworzony do profesjonalnej obróbki grafiki. Wbudowany wyświetlacz nie zapewnia pokrycia przestrzeni AdobeRGB i sRGB. Pod tym względem jest porównywalny z matrycą Della E6420. Dużo lepszym gamutem cechują się Apple MacBook Pro 13 i Dell XPS 15 (Full HD B+RGLED).

Lenovo ThinkPad T420 HD+ a przestrzeń sRGB (siatka)
T420 a sRGB
Lenovo ThinkPad T420 HD+ a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
T420 a Adobe RGB
Lenovo ThinkPad T420 HD+ a Dell Latitude E6420 HD+ (siatka)
T420 a Dell E6420
Lenovo ThinkPad T420 HD+ a Apple MacBook Pro 13 (siatka)
T420 a MBP 13
Lenovo ThinkPad T420 HD+ a Dell XPS 15 FHD (siatka)
T420 a Dell XPS 15
Lenovo ThinkPad T420 HD+ a Lenovo ThinkPad T520 HD+ (siatka)
T420 a T520

Dzięki antyodbiciowej powierzchni i średniej luminancji maksymalnej przekraczającej 200 cd/m² (także na zasilaniu akumulatorowym) ThinkPad T420 nadaje się nieźle do pracy na dworze. Treści wyświetlane na ekranie są dostatecznie czytelne nawet w słońcu.

laptop w cieniu, widok od frontu
cień, od frontu
laptop w cieniu, widok z boku
cień, z boku
laptop na słońcu, widok od frontu
słońce, od frontu
laptop na słońcu, widok z boku
słońce, z boku

Jeżeli chodzi o kąty widzenia, to z zadowoleniem można przyjąć fakt, że przy patrzeniu nań pod ostrym kątem z boku, obraz jest bez problemu rozpoznawalny. W płaszczyźnie pionowej zakres roboczy kątów jest o wiele węższy, co jest standardem w laptopach. Trzeba się więc liczyć z koniecznością częstego korygowania ustawienia ekranu względem pozycji użytkownika, szczególnie podczas pracy z komputerem trzymanym na kolanach.

kąty widzenia

Osiągi

Laptopy z serii ThinkPad T420 są wyposażone w chipset QM57 Express. Lenovo oferuje je z różnymi procesorami Core i5 lub i7 drugiej generacji.  

Testowany model otrzymał jednostkę Intel Core i7-2620M. Aktualnie jest to najszybszy dwurdzeniowy procesor Sandy Bridge przeznaczony do laptopów. Jest on taktowany z częstotliwością 2,7 GHz, ale technologia Turbo Boost 2.0 pozwala potencjalnie na zwiększenie taktowania do 3,4 GHz (jest to zależne od obciążenia i możliwości układu chłodzenia). Procesor ten jest w stanie obsłużyć cztery wątki jednocześnie dzięki technologii Hyper-Threading.  

Z procesorem zintegrowano układ graficzny Intel HD Graphics 3000. Jego wydajność jest porównywalna z niezależnym GeForce'em 310M. 

Testowany T420 był wyposażony w 4 GB pamięci operacyjnej DDR3 w jednym module, do którego użytkownik nie ma dostępu. Tylko drugie gniazdo pamięci jest łatwo dostępne (znajduje się za pokrywą serwisową). Kontroler pamięci może zaadresować do 8 GB RAM DDR3-1066/1333.

Wydajność procesora i szybkość działania aplikacji są większe niż w przypadku Della E6420 z procesorem Core i3-2310M. W teście PCMark Vantage ThinkPad uzyskał 7845 plkt. (głównie ze względu na wysoką składową Communication). To osiągnięcie zbliżone do wyniku Asusa G73SW (GF GTX 460M, i7-2630QM), który jest przecież wydajnym sprzętem dla gracza.  

Wyniki testów wydajności układu HD Graphics 3000 są ewidentnie zaniżone. Nie udało się ustalić, co było przyczyną tak słabych rezultatów (sprawdzono ustawienia w BIOS-ie oraz systemowe ustawienia planów zasilania). O ile na testy trafi inny egzemplarz T420, być może w przyszłości pojawi się w tym miejscu aktualizacja. Szczegółowe dane na temat osiągów i możliwości układu Intel HD Graphics 3000 można w każdym razie uzyskać w jego recenzji oraz na poświęconej mu stronie na łamach naszego serwisu.

CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z SPD
3DMark 05 Standard
6131 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3381 pkt.
3DMark Vantage P Result
1696 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
7845 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5438 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11507 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5566 Points
Pomoc
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
przesył danych (minimum): 50.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 102 MB/s
przesył danych (średnio): 79.7 MB/s
czas dostępu: 16.9 ms
szybkość interfejsu: 81.3 MB/s

Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy Seagate (ST9500420AS) o pojemności 500 GB (której część została zarezerwowana na ukrytą partycję odzyskiwania systemu) i prędkości 7200 obr/min. Jego osiągi w testach referencyjnych były na miarę klasy, do której przynależy.

HD Tune 2.54
HD Tune 2.54
CrystalDiskMark 3.0
CrystalDiskMark 3.0

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad T420 jest dość cichy niezależnie od skali obciążenia.  

Przy niewielkim obciążeniu szum wytwarzany przez działający laptop ma natężenie 32,2 dB. Odgłosy pracy głowicy dysku twardego powodują, że wartość ta wzrasta nieznacznie, do 32,5 dB. 

Przy maksymalnym obciążeniu CPU i GPU omawiany laptop generował hałas o natężeniu tylko 35,2 dB. Jest on stały i użytkownik odbiera go jako akceptowalny. Pomiar poboru mocy (maksymalnie 28 W) wskazuje jednak, że w tym teście możliwości procesora nie zostały w pełni wykorzystane. Monitorując taktowanie procesora narzędziem CPU-Z, stwierdzono, że taktowanie CPU wynosiło w teście maksymalnego obciążenia 2,7 GHz. Oznacza to brak wykorzystania funkcji Turbo. Kiedy procesor był obciążany tylko aplikacją Prime95, taktowanie wynosiło 3,2 GHz. Po dołożeniu testu FurMark, taktowanie procesora zostało obniżone do 2,7 GHz.

Podczas testu renderowania jednowątkowego Cinebench R10 zarejestrowano maksymalnie 3,2 GHz. W teście renderowania wielowątkowego taktowanie pozostało na tym samym poziomie. W żadnym z testów nie została uzyskana maksymalna dla i7-2620M fabryczna częstotliwość 3,4 GHz. Niemniej jednak wyniki testów Cinebench R10 przyniosły wyniki w granicach spodziewanych dla i7-2620M. 

test Cinebench R10 1 CPU, taktowanie procesora 3,2 GHz
Cinebench R10 1 CPU, 3,2 GHz
test Cinebench R10 x CPU, taktowanie procesora 3,2 GHz
Cinebench R10 x CPU, 3,2 GHz
test Prime95 (bez FurMarka), taktowanie procesora 3,2 GHz
Prime95 (bez FurMarka), 3,2 GHz

Hałas

luz
32.3 / 32.3 / 32.3 dB
HDD
32.5 dB
DVD
36.4 / dB
obciążenie
33.5 / 35.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-300 Plus (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów w teście maksymalnego obciążenia
maksymalne obciążenie

Ciepło

Obudowa T420 jest w każdym miejscu przyjemnie chłodna podczas pracy z lekkim obciążeniem. Umiarkowane temperatury panują również na górnej powierzchni jednostki zasadniczej przy dużym obciążeniu (w tym przypadku był to dwugodzinny test polegający na poddawaniu CPU i GPU maksymalnemu wysiłkowi). ThinkPad zrobił się ciepły tylko w niektórych miejscach na spodzie, przy czym najwyższą zmierzoną wartością było 39,7°C w pobliżu wylotowych otworów wentylacyjnych. Temperatury CPU sięgnęły w tym teście 87°C. 

w stresie
 34.2 °C34.4 °C30.6 °C 
 35.3 °C35.6 °C30.8 °C 
 31.7 °C30.3 °C27.1 °C 
maks. w ogóle: 35.6 °C
średnia: 32.2 °C
39.7 °C36.1 °C31.8 °C
29.1 °C37.7 °C38.4 °C
28.6 °C35.9 °C35.6 °C
maks. w ogóle: 39.7 °C
średnia: 34.8 °C
zasilacz  55.2 °C | temperatura otoczenia 21.5 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.2 °C / 90 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.6 °C / 96 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.7 °C / 103 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.7 °C / 80 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.7 °C / 89.1 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-4 °C / -7.2 F).

Głośniki

Głośniki stereo rozlokowane po bokach klawiatury są odpowiednie do reprodukcji mowy. Nie zapewnią korzystnych wrażeń ze słuchania muzyki ze względu na płaskie, metaliczne brzmienie. 

Wydajność akumulatora

Testowany egzemplarz był wyposażony w 6-komorowy akumulator o pojemności 57 Wh. Lenovo oferuje do tego modelu także baterię 9-komorową montowaną w tej samej wnęce oraz drugą 9-komorową, przeznaczoną do dokowania. Przy wykorzystaniu obu maksymalna długość pracy bez doładowania wynosi według producenta do 30 godzin. 

Użycie tylko akumulatora 6-komorowego pozwoliło na maksymalnie 7,5 h działania komputera (taki wynik uzyskano w teście czytelnika Battery Eater, przy minimalnej sile podświetlenia ekranu, która jest niewystarczająca do normalnego użytkowania notebooka, z wyłączonym modułem łączności bezprzewodowej i po wybraniu schematu oszczędzania energii). 

Test korzystania z internetu przy użyciu Wi-Fi, który został przeprowadzony przy sensownej jasności obrazu (tj. na poziomie 12. z 15 dostępnych) dał wynik sześciu godzin (również przy użyciu planu oszczędnego, bez oglądania filmów flash). 

Oglądanie filmu z płyty DVD okazało się możliwe przez blisko trzy godziny. Wykorzystano przy tym maksymalne podświetlenie ekranu i tryb „odtwarzanie wideo”.

Wydajność akumulatora
luz
7h 28min
sieć przez WLAN
5h 59min
obciążenie
1h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 6.8 / 10.2 / 11.5 W
obciążenie midlight 22.9 / 28.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Poza spodziewanym wzrostem wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji procesorów w ThinkPadzie T420 zachowano wiele wypróbowanych rozwiązań. Dotyczy to obudowy i preinstalowanych przydatnych narzędzi ThinkVantage. Pewne modyfikacje objęły porty peryferyjne, z tym że nabywca T420 musi się pogodzić z brakiem USB 3.0. 

Zaletą nowego ThinkPada z 14-calowym ekranem jest długa praca na baterii. Nawet akumulator 6-komorowy jest w stanie zapewnić sześć godzin normalnego korzystania z laptopa na jednym ładowaniu.

T420 został stworzony dla klientów biznesowych, którzy potrzebują solidnego  laptopa cechującego się sensowną wydajnością w aplikacjach użytkowych i cechami czyniącymi z niego urządzenie prawdziwie mobilne.

Aktualne ceny notebooków Lenovo ThinkPad T420

Please share our article, every link counts!
Lenovo ThinkPad T420
z bliska: Lenovo ThinkPad T420

Specyfikacja techniczna

Lenovo Thinkpad T420 4236-NGG
Procesor
Intel Core i7-2620M 2 x 2.7 - 3.4 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 3000, igdum64 8.15.10.2321 / Win 7 64
Pamięć
4 GB 
, PC3-10700, 1x 4 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, LEN40A1, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM67
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Conexant D330
Złącza
1 ExpressCard/34, 5 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, Thinkpad Modem Adapter modem, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC/MMC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Thinkpad Bluetooth 3.0, F5521gw Mobile Broadband
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7710H
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30.5 x 340.5 x 233
Akumulator
57 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1
Inne
-, ThinkVantage Tools, 36 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
1.96 kg, zasilacz: 190 g
Cena
1500 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Martina Osztovits
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Envy 4
HD Graphics 3000, Core i3 2367M
Recenzja HP Pavilion dm4-2110ew
HD Graphics 3000, Core i3 2330M
Recenzja Dell Inspiron 14z (N411z)
HD Graphics 3000, Core i3 2330M
Recenzja Samsung 400B4B
HD Graphics 3000, Core i3 2310M
Recenzja Lenovo ThinkPad L420
HD Graphics 3000, Core i5 2520M
Recenzja Dell Vostro 3450 (HD Graphics 3000)
HD Graphics 3000, Core i3 2310M
Recenzja HP ProBook 6460b
HD Graphics 3000, Core i5 2520M

Za

+wydajny procesor
+długa praca akumulatorze (z możliwością wydłużenia po zakupie pojemniejszych baterii)
+szeroki wachlarz dostępnych modułów komunikacyjnych
+wygodne urządzenia wejścia
+oświetlana klawiatura
+DisplayPort
 

Przeciw

-niski kontrast
-wąskie kąty widzenia w pionie
-brak USB 3.0
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T420
Martina Osztovits (Update: 2017-12-22)