Notebookcheck Logo

Test HP G62

HP G62 należy do grupy laptopów niskobudżetowych, ale metalowe zawiasy sprawiają, że spogląda się na niego przychylniej niż na inne tanie laptopy. Jeden z naszych recenzentów sprawdził, jak ten nietypowo wyglądający komputer o niepowalającej konfiguracji sprzętowej wypada w codziennym użytkowaniu.

Obudowa

HP G62-110sw

HP G62 ma bardzo charakterystyczny wygląd z powodu faktury tworzywa, z którego została wykonana obudowa. Pokryto ją wzorem drobnych trójkącików, których wypukłość wyraźnie czuć pod palcami podczas ich kontaktu z notebookiem.  W połączeniu z szarym kolorem daje to efekt sugerujący, iż komputer wykonano z blachy ryflowanej, lub tektury falistej. W połączeniu ze smukłą i wąską obudową daje to wrażenie, że mamy do czynienia z grubą teczką, a nie notebookiem.

Tworzywo to ma niezaprzeczalne zalety - jest przyjemne w dotyku, nie brudzi się, ani nie widać na nim odcisków palców. Jednak jest bardzo charakterystyczne, a tym samym kontrowersyjne. Po prostu na pierwszy rzut oka albo się ten styl podoba, albo nie, i mimo upływu czasu ocena wyglądu HP G62 prawdopodobnie się nie zmienia.

Jeśli chodzi natomiast o solidność obudowy, to nie jest z tym najlepiej. Pokrywa ekranu ugina się na całej powierzchni, choć dość delikatnie. Powoduje to jednak zmiany w wyświetlanym na matrycy obrazie (widać po nich dokładnie, gdzie znajduje się w danym momencie naciskający na klapę palec).

Czarna ramka matrycy także nie jest zbyt sztywna, ponieważ wyraźnie ugina się podczas ściskania. Do tego - ponieważ jest on błyszcząca - po tej czynności wyraźnie widać na niej ślady palców.

Metalowe zawiasy są za to bardzo solidne. Pracują cicho, z odpowiednim oporem i bez problemów utrzymują wyświetlacz w pożądanej pozycji. Także zaraz po zmianie jego ustawienia, drgania są szybko tłumione i pokrywa kolebie się tylko przez krótką chwilę. Zawiasy są odpowiedzialne za utrzymywanie klapy w pozycji zamkniętej, a dzięki temu, że jest ona dość lekka, radzą sobie z tym nie najgorzej. Po odwróceniu notebooka do góry spodem pokrywa opada w stopniu minimalnym. Jedynym mankamentem jest sama konstrukcja zawiasów, która sprawia, że pokrywa zachodzi za tył obudowy, ograniczając maksymalny kąt otwarcia ekranu.

Jednostka zasadnicza także jest wykonana w głównej mierze z szarego tworzywa z wzorkiem. Niestety, również w tym miejscu można dostrzec jego zbyt małą wytrzymałość. Ugięcia są zauważalne nad baterią, w okolicy głośników a także w miejscu podparcia prawego nadgarstka. Po lewej stronie gładzika jest w miarę twardo, ale to marne pocieszenie.

Od spodu znajduje się czarny, twardy, sztywny plastik. Głównie dzięki niemu możemy bezpiecznie podnieść G62 za jeden z dowolnie wybranych rogów. W tym miejscu znajdują się także cztery niskie, gumowe nóżki, które minimalnie podnoszą notebook ponad powierzchnię, na której go położono.

Rozmieszczenie złączy w HP G62 nie jest najgorsze (tym bardziej, że z powodu zastosowanego typu zawiasów tylna ścianka musiała pozostać od nich wolna). Na szczęście także na przedniej ściance nie umieszczono jakichkolwiek interfejsów, które prawie zawsze przeszkadzają w tym miejscu.

Z prawej strony bliżej użytkownika znalazł się napęd optyczny, a dopiero dalej jedno USB i prawie na samym skraju - gniazdo zasilania i blokada Kensingtona. Na prawej stronie jest trochę mniej komfortowo, ale znośnie.  Przy przedniej krawędzi znajduje się czytnik kart pamięci (który tutaj nie przeszkadza), a dopiero w dalszej kolejności mamy złącza audio, dwa USB, LAN, wyjścia wideo a także niewielkie szczeliny wentylacyjne.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: wylot wentylacji, VGA, HDMI, LAN, 2x USB, złącza audio, czytnik kart
lewy bok: wylot wentylacji, VGA, HDMI, LAN, 2x USB, złącza audio, czytnik kart
prawy bok: napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura w HP G62 jest nie najgorszym tego typu urządzeniem, ale jej drobne wady skutecznie odbierają chęć korzystania z niej. Ugina się ona delikatnie, ledwo zauważalnie.

Rozmieszczenie klawiszy teoretycznie jest prawidłowe. Żaden z newralgicznych klawiszy nie jest pomniejszony; także strzałki są normalnej wielkości. Denerwuje jednak kolumna przycisków multimedialnych po lewej stronie. Spowodowało to mianowicie, iż lewy ctrl nie znajduje się w rogu klawiatury. Z tego powodu często zamiast skorzystać ze skrótów klawiaturowych, uruchamiałem systemowy kalkulator. Jego niechciany widok po kilkanaście razy w ciągu dnia naprawdę potrafi podnieść ciśnienie. Szkoda, że wspomnianych przycisków nie umieszczono z prawej strony klawiatury, gdzie by nie przeszkadzały. W końcu G62 nie posiada bloku numerycznego, wiec miejsce by się znalazło.  
 
Uprzykrzające jest także to, iż domyślnie aktywna jest multimedialna a nie standardowa funkcja klawiszy w najwyższym rzędzie; na szczęście można to jednak zmienić w BIOS-ie.

Jeśli chodzi o same klawisze, mają one średnio wygodny profil. Są płaskie, z obniżoną ramką dookoła, a lepiej pisze się na takich z delikatnym wgłębieniem. Skok klawiszy jest niezbyt głęboki i niezbyt miękki. Do tego wydają one w czasie użycia głośny klik, przypominający brzmieniem zderzające się dwa koraliki. To kolejny minus tej konstrukcji.

Gładzik w G62 nie posiada jakichkolwiek granic oddzielających go od pulpitu pod nadgarstki. Gdy z niego korzystamy, bardzo często zdarza się opuścić palcem jego strefę, co nie jest komfortowe.

Powierzchnia płytki dotykowej jest taka sama jak innych elementów notebooka. Palec przesuwa się po niej dość żwawo i precyzyjnie, co zapewnia dokładne panowanie nad kursorem.

Przyciski gładzika (a dokładnie pojedynczą belkę) również oceniam negatywnie. Są ciche, ale działają jedynie naciskane na skrajach - naciskanie na środku nic nie daje. Do tego ich skok jest twardy i płytki.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Zamontowana w HP G62 matryca o przekątnej 15,6 cala posiada proporcje 16:9 i rozdzielczość 1366x768 pikseli. Jest to wyrób firmy Innolux podświetlany diodami LED i z błyszczącą powłoką.

Dzięki tej ostatniej kolory są dość żywe. Wyświetlana czerń posiada natomiast za dużą jasność, przez co nie dostrzegamy w niej głębi. Obniża ona także kontrastowość obrazu.  Nie można za to przyczepić się do bieli, na której nie widać naleciałości innych kolorów. Rozświetlenie matrycy nie jest równomierne. Dolna część jest trochę ciemniejsza, ale mankament ten jest ledwo dostrzegalny.

196
cd/m²
221
cd/m²
193.7
cd/m²
194
cd/m²
216.3
cd/m²
193
cd/m²
179.5
cd/m²
177.9
cd/m²
184.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 221 cd/m² (Nits) średnia: 195.1 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
kontrast: 216:1 (czerń: 1 cd/m²)

Kąty widzenia są bardzo wąskie w obydwu płaszczyznach. Jakakolwiek zmiana położenia ekranu względem oczu wymaga korekty ustawienia pokrywy - w innym przypadku prawie na pewno będziemy oglądać obraz o pogorszonej jakości.

HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw

Osiągi

Testowany HP G62 był wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i3-330M o taktowaniu 2,13 GHz. Jest to najsłabszy model z rodziny Core i3 o standardowym napięciu. I tak jednak ma on sporo wyższą wydajność niż większość procesorów poprzedniej generacji z rdzeniem Penryn. Jak wszystkie procesory Core ix, posiada on funkcję Hyper-Threading, dzięki czemu obsługuje on do 4 wątków jednocześnie.

Do wyświetlania grafiki służy Intel GMA HD, czyli układ, którego rdzeń wykonano jest w procesie 45 nm i zintegrowano z procesorem. W trakcie działania konsumuje on małe ilości energii i nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Nie pozwala on wprawdzie na odpalenie nowych (a także wielu starszych) gier z powodu niskiej wydajności. W większości pozostałych zastosowań spisuje się jednak bardzo dobrze. Dotyczy to także odtwarzania filmów HD, którą to czynność wspiera sprzętowo.

3DMark 05 Standard
2263 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
1312 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2359
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5509
Cinebench R10 Shading 32Bit
1342
Pomoc
320 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 27.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 74 MB/s
przesył danych (średnio): 54.8 MB/s
czas dostępu: 16.7 ms
szybkość interfejsu: 80.7 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wentylator w HP G62 nie jest szczególnie cichy. To pewne rozczarowanie, zwłaszcza w obliczu faktu, że laptop ten nie posiada bardzo prądożernych układów, wymagających do zachowania odpowiednio niskiej temperatury silnego przepływu powietrza.

Emisja hałasu na poziomie nawet 35,4 dB w spoczynku i 41,1 dB pod obciążeniem poniekąd zatem dziwi. W końcu wiele modeli z wydajnymi podzespołami hałasuje w podobnym stopniu; źle to świadczy o G62. Drobnym pozytywem jest jedynie to, że wydobywający się szum jest nie dotkliwy dla uszu.

Hałas

luz
34.3 / 34.5 / 35.4 dB
DVD
37.9 / 48.1 dB
obciążenie
39.1 / 41.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Osiąganie pod obciążeniem temperatury powyżej tej, którą ma ludzkie ciało (36,6°C), byłoby akceptowalne w przypadku obudowy G62 (laptopa bez niezależnej karty grafiki), ale na małym obszarze. W tym modelu ma to jednak miejsce na bardzo dużej części od spodu i w okolicach wylotu układu chłodzenia na wierzchu.

W spoczynku na wierzchu jest odczuwalnie chłodniej, choć tylko niewielki obszar ma temperaturę niewiele poniżej 30°C. Spód i w tym trybie robi się bardzo ciepły (osiąga maksymalnie 37,6°C) i trzymanie notebooka na kolanach nie jest komfortowe. To niepomyślna okoliczność dla laptopa HP i jego posiadacza, bo w końcu podczas niewymagających czynności w większości konkurencyjnych modeli nie ma z tym problemu.

Procesor pod obciążeniem nagrzał się maksymalnie do 79°C, a w spoczynku osiągnął temperaturę 62°C. Są to wartości zbliżone do odczytów prezentowanych przez notebooki, których pojedynczy układ chłodzenia zajmował się również drugim gorącym układem.

Uzyskane w wyniku testów dane świadczą o tym, iż HP G62 nie radzi sobie dobrze z odprowadzaniem ciepła i to w sumie głównie z procesora, bowiem to tam właśnie znajduje się także rdzeń graficzny.

w stresie
 38.2 °C33.7 °C29.2 °C 
 37.9 °C33.3 °C28.1 °C 
 30.7 °C30.3 °C23.5 °C 
maks. w ogóle: 38.2 °C
średnia: 31.7 °C
31.2 °C38.7 °C39.5 °C
28.1 °C39.6 °C36.7 °C
26.4 °C28.8 °C28.6 °C
maks. w ogóle: 39.6 °C
średnia: 33.1 °C
zasilacz  45.6 °C | temperatura otoczenia 20.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.7 °C / 89 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.2 °C / 101 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.6 °C / 103 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.8 °C / 89 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.1 °C / 89.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-4.3 °C / -7.8 F).

Głośniki

W HP G62 głośniki stereo znajdują się za klawiaturą i są one sygnowane emblematem Altec Lansing. Grają one czysto, ale na logo uznanej marki nie zasługują. Można się zastanowić, dlaczego, skoro z jakością dźwięku nie jest najgorzej.
 
Niestety, maja one inną bardzo istotną wadę. Są mianowicie bardzo ciche. Jeśli G62 byłby  minilaptopem, wszystko byłoby w porządku. Tak niska maksymalna głośność w notebooku tej wielkości jest jednak nie do zaakceptowania.

Wydajność akumulatora

Akumulator HP G62 posiada 6 komór i pojemność 47 Wh. Jak na swoje parametry, zapewnia on bardzo dobre czasy pracy bez dostępu do zewnętrznego zasilania. 
 
Ponad 5 h w spoczynku nie powstydziłyby się konstrukcje z mniejszymi, potrzebującymi mniej energii matrycami. W czasie trzech godzin bez kwadransa obejrzy się większość filmów dostępnych na DVD. Bardzo zbliżony czas przy korzystaniu z Wi-Fi nie jest zły.

Z uzyskanych przebiegów na akumulatorze można wywnioskować, że techniki oszczędzania energii przez nową platformę Intela spisują się wzorowo, a zintegrowana grafika bardzo im sprzyja.

Wydajność akumulatora
luz
5h 11min
sieć przez WLAN
2h 41min
DVD
2h 44min
obciążenie
1h 18min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 11 / 15 / 21 W
obciążenie midlight 32 / 49 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

HP G62 posiada stylistykę, która nie wszystkim musi się podobać, i to pomimo niezaprzeczalnej praktycznej zalety, jaką jest mała podatność na zabrudzenia. Szkoda tylko, że konstrukcja nie jest zbyt solidna (z zastrzeżeniem, że ta konstatacja nie dotyczy metalowych zawiasów).

Urządzenia wejścia w tym modelu nie są najwyższych lotów. Pomimo swojego nie najgorszego układu klawiatura irytuje głośnym dźwiękiem klikania, a także niefortunnie umieszczonymi przyciskami dodatkowymi. Gładzik z dość komfortową powierzchnią stracił  natomiast w moich oczach ze względu na brak wyczuwalnego wydzielenia z pulpitu pod nadgarstki i mierne przyciski mu towarzyszące.

Kultura pracy G62 jest słaba, zarówno jeśli chodzi o radzenie sobie z ciepłem, jak i za sprawą emisji nadmiernie głośnego szumu podczas pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że posiada on nowoczesny procesor Core i3 i nie ma oddzielnej karty graficznej, trochę to dziwi.

G62 nie wykazuje się niczym szczególnym w zastosowaniach multimedialnych. Przeszkadzają mu w tym niska wydajność układu odpowiedzialnego za grafikę, ekran o wąskich katach widzenia i ciche głośniki.

Pozytywnie należy za to ocenić dość długie przebiegi na baterii. Dzięki temu model ten spisuje się dobrze jako tani i lekki notebook ze sporym ekranem, dość wydajnym procesorem, notebook, dla którego nie trzeba natychmiast szukać gniazdka zasilającego.

HP G62-110sw
HP G62
Please share our article, every link counts!
HP G62-110sw
z bliska: HP G62

Specyfikacja techniczna

HP G62-110sw
Procesor
Intel Core i3-330M 2 x 2.1 GHz, Arrandale
Pamięć
3072 MB 
, DDR3-1066, 1 GB (Micron) + 2 GB (Hynix), maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Chimei Innolux BT156GW01_V.3, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
320 GB - 7200 rpm, 320 GB 
, 7200 obr/min, Toshiba MK3256GSY
Karta dźwiękowa
Realtek HD Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Realtek PCIe FE Family Controller GigaBit (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4)
Napęd optyczny
HP CDDVDW TS-L633N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 374 x 246
Akumulator
47 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: F.07, zasilacz: 65 W, 18,5 V, 3,5 A
Waga
2.502 kg, zasilacz: 255 g
Cena
2364 PLN

 

Sprzęt dostarczył

eMobilne.pl
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw
HP G62-110sw

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP 630
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6200
Recenzja Dell Vostro 1540
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 370M
Recenzja Lenovo B560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6100
Recenzja Dell Latitude E5510
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i7 640M
Recenzja Fujitsu LifeBook A530
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 430M
Recenzja Lenovo ThinkPad L512
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M
Recenzja Lenovo G560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 350M

Za

+trudno brudząca i nie palcująca się obudowa
+solidne metalowe zawiasy
+długie przebiegi na akumulatorze
 

Przeciw

-niewystarczająco sztywna obudowa
-zarówno klawiatura jak i gładzik są niewygodne w codziennym użyciu
-spore nagrzewanie się jak na laptopa ze zintegrowanym układem graficznym
-ciche głośniki
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)