Notebookcheck Logo

Recenzja Fitbit Charge 6: Fitness tracker z EKG ujawnia mocne i słabe strony

Google Wearable. Nowy fitness tracker Google Fitbit Charge 6 posiada szereg usprawnień w porównaniu do poprzedniej generacji. W teście urządzenie z aplikacją EKG musiało pokazać, jak dobre jest naprawdę - i ujawniło nie tylko mocne strony, ale także pewne problemy.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Recenzja Fitbit Charge 6

Charge 6 to najnowszy tracker fitness w portfolio Fitbit. Następca około trzyletniego Fitbit Charge 5 (ok. 100 euro na Amazon) niewiele różni się wizualnie od swojego poprzednika i po raz kolejny oferuje rozbudowane funkcje, w tym aplikację EKG.

Nowe dodatki obejmują odrodzenie fizycznego przycisku, natywną obsługę aplikacji Google oraz płatności zbliżeniowe za pośrednictwem NFC i Portfela Google. Mówi się również, że czujnik tętna jest dokładniejszy. Czy to prawda i co jeszcze ma do zaoferowania opaska fitness, dowiedzą się Państwo z naszej recenzji.

Fitbit Charge 6
Matryca
1.04 cali, , capacitive touchscreen, AMOLED, refleksująca: tak
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: optical heart rate monitor, three-axis accelerometer, Red and infrared blood oxygen saturation sensors, temperature sensor, Multi-purpose electrical sensors compatible with ECG app and EDA scanning app
Łączność
Bluetooth 5.0, GPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 11.2 x 23.09 x 36.73
Akumulator
litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 168 h
Charging
wireless charging
Inne
bracelet (sizes S & L), charging cable, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
30 g, zasilacz: 20 g
Cena
159 PLN

 

Obudowa i funkcje: Monitor fitness o znajomym wyglądzie

Monitor fitness Fitbit Charge 6, który jest wodoodporny do 5 ATM, jest dostępny w trzech kolorach: obsydian/czarny, porcelana/srebrny i koral/szampańskie złoto. Dodatkowe opaski są opcjonalnie dostępne do zakupu. My testowaliśmy wersję czarną.

Obudowa Fitbit Charge 6 wykonana jest z aluminium, szkła i żywicy i ma klasyczny i znajomy design. Google dostarcza dwie opaski o różnych długościach (S dla nadgarstków o obwodzie od 130 do 170 mm i L dla nadgarstków o obwodzie od 170 do 211 mm) wykonane z silikonu i aluminiowej klamry.

Podczas zakładania wymagana jest pewna wprawa, ponieważ pozostała część paska jest wsuwana pomiędzy pasek a nadgarstek przez drugą klamrę za małym bolcem do regulacji szerokości. Zapobiega to przynajmniej przytrzaśnięciu wystającego paska.

Fitbit nie instaluje głośnika i mikrofonu w obudowie, która jest dość kompaktowa o wymiarach około 37 x 23 mm i grubości nieco ponad 11 mm.

Konfiguracja i obsługa: Przymus Google i rozbudowana aplikacja

Do konfiguracji wymagana jest aplikacja Fitbit, która jest dostępna bezpłatnie dla Android i iOS. Procedura jest standardowa. W aplikacji należy dodać nowe urządzenie, a następnie wybrać pozycję dla modelu "Charge 6". Instrukcje na ekranie poprowadzą Państwa przez kilka kroków, które w teście zostały wykonane szybko i łatwo.

Oprócz szczegółowego przeglądu wszystkich danych pomiarowych, aplikacja Fitbit oferuje również różne opcje zarządzania trackerem. Między innymi, aplikacje mogą być instalowane i odinstalowywane w ustawieniach, Google Wallet do płatności zbliżeniowych (nie działa ze wszystkimi bankami - przegląd można znaleźć tutaj), a także Google Maps do nawigacji), a także Google Maps do nawigacji i YouTube Music do sterowania odtwarzaniem (wymaga płatnej subskrypcji Premium) i oczywiście użytkownik może zmienić tarczę zegarka. Kolory i wyświetlane dane można dostosować, a nowe wzory można wybrać spośród około 40 szablonów. Wstępna konfiguracja aplikacji EKG odbywa się również za pośrednictwem smartfona - więcej na ten temat poniżej.

Konfiguracja
Konfiguracja
prace
prace
w
w
kilka
kilka
Kroki
Kroki
Standardowa tarcza zegarka
Standardowa tarcza zegarka

Monitor fitness obsługiwany jest za pomocą przycisku na lewej krawędzi obudowy, który może być używany do odblokowywania i blokowania wyświetlacza oraz powrotu do ekranu startowego, a także zwykłych gestów na ekranie dotykowym. Przeciągnięcia we wszystkich czterech kierunkach prowadzą przez menu urządzenia do noszenia, przy czym struktura różni się nieco od innych producentów, takich jak Huawei, Xiaomi i inni.

Przeciągnięcia w lewo i w prawo prowadzą użytkownika przez różne aplikacje, w tym ponad 40 trybów sportowych, powiadomienia, budzik i minutnik, a także skan EDA i aplikację EKG. Przesunięcie w dół powoduje przejście do ustawień, a przesunięcie w górę powoduje wyświetlenie bieżących pomiarów, takich jak kroki, tętno, SpO2 i sen.

Telefonia i powiadomienia

Fitbit Charge 6 bez problemu wyświetla powiadomienia ze smartfona. Za pomocą aplikacji można wybrać rodzaj wiadomości (połączenia, wiadomości tekstowe, kalendarz i szczegółowy wybór aplikacji), które mają pojawiać się na urządzeniu do noszenia. Nie ma funkcji telefonii Bluetooth, ani oddzielnego połączenia z telefonem komórkowym.

Asystent głosowy

Charge 6 nie ma na pokładzie asystenta głosowego, co nie miałoby większego sensu ze względu na brak mikrofonu i głośnika.

Zdrowie i kondycja: Bogate wyposażenie, ale...

Funkcje premium
Funkcje premium

Monitorowanie zdrowia jest podstawową kompetencją Fitbit Charge 6, dla którego Google zainstalowało szereg czujników. Oprócz optycznego czujnika tętna, z tyłu znajdują się czerwone i podczerwone czujniki do monitorowania nasycenia krwi tlenem (SpO2), czujnik temperatury skóry oraz elektryczne czujniki wielofunkcyjne dla aplikacji EKG do kontroli rytmu serca i aplikacji EDA Scan do zarządzania stresem. Możliwa jest również synchronizacja danych z Apple Health, a Google Fit jest oczywistością.

Fitbit ukrywa niektóre funkcje za subskrypcją premium za 79,99 euro rocznie lub 8,99 euro miesięcznie. Kupując Charge 6, otrzymują Państwo sześć miesięcy Fitbit Premium za darmo. Poniższe treści są ukryte za barierą płatności:

  • Dzienny indeks formy do planowania treningów
  • Profil snu z miesięcznymi trendami snu
  • Indeks zarządzania stresem
  • Indeks snu ze szczegółowymi informacjami na temat faz i jakości snu
  • Treningi z przewodnikiem i kondycją
  • Medytacja i ćwiczenia uważności
  • Przepisy na zdrowe, pożywne posiłki
  • Raport zdrowotny z miesięcznymi trendami

Wiele funkcji nie jest niezbędnych dla zwykłych użytkowników, ale nadal zapewnia interesujące spostrzeżenia. Jeśli chcą Państwo nadal z nich korzystać po zakończeniu fazy testowej, po zakupie urządzenia będą Państwo musieli zapłacić.

Również irytujące: podczas korzystania z aplikacji na iPhonie 15 Pro zauważyliśmy kilka brakujących tłumaczeń, które nie były dostępne na Android.

Cele działalności

Jednym z podstawowych zadań opaski fitness jest monitorowanie codziennej aktywności. Indywidualne cele, takie jak kroki, pokonany dystans, spalone kalorie i minuty w strefie aktywności, można ustawić jako główny dzienny cel za pośrednictwem aplikacji, a urządzenie do noszenia informuje o postępach.

Fitbit wykorzystuje również okręgi, które są znane i można je znaleźć w urządzeniach wielu producentów, ale nie są połączone w jednej grafice. Aplikacja może być również używana do ustawiania wielu innych celów zdrowotnych, takich jak waga, czas trwania snu i inne. Odznaki mają na celu zapewnienie dodatkowej motywacji do aktywnego stylu życia.

Ekran główny
Ekran główny
z
z
Aplikacja Fitbit
Aplikacja Fitbit

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Oprócz całodobowego pomiaru tętna w czasie rzeczywistym, którego wartości mogą być teraz również wyświetlane na kompatybilnych urządzeniach treningowych przez Bluetooth, Fitbit Charge 6 obsługuje również pomiar EKG i nasycenia krwi tlenem (SpO2).

Czujnik tętna Fitbit Charge 6
Czujnik tętna Fitbit Charge 6
Pomiar tętna Opaska na klatkę piersiową Polar H10 (urządzenie referencyjne)
Pomiar tętna Opaska na klatkę piersiową Polar H10 (urządzenie referencyjne)
Aplikacja EKG
Aplikacja EKG

Producent obiecuje poprawę dokładności monitorowania pulsu dzięki nowej generacji trackera. Możemy to potwierdzić. Nowy tracker fitness zapewnia znacznie dokładniejsze wyniki pomiarów. Zarówno w przypadku tętna spoczynkowego, jak i wyczynowego, odchylenia od paska na klatkę piersiową Polar H10 jako urządzenia referencyjnego wyniosły zaledwie około 1 procent. Przebieg krzywych zawartych powyżej jest również dość podobny. Fitbit wywiązuje się więc z obietnic

Charge 6 jest również wyposażony w aplikację EKG. Powinna ona być w stanie wskazać nieregularny rytm serca. Niestety, funkcja ta nie działała na naszym urządzeniu testowym. Nawet po wielu próbach i błędach zarówno pod Android, jak i iOS, zawsze pojawiał się komunikat o błędzie informujący, że funkcja musi zostać skonfigurowana i że nie można znaleźć smartfona (pomimo aktywnego połączenia). Niestety, w związku z tym nie jest możliwa ocena funkcji EKG.

Śledzenie snu

Osoby, które noszą monitor fitness również w nocy, mogą korzystać z funkcji śledzenia snu. Opaska monitoruje sen pod względem czasu trwania i faz snu (czuwanie, REM, lekki, głęboki) oraz ocenia jakość snu. Funkcję uzupełnia kilka wskazówek dotyczących poprawy.

Urządzenie posiada również zintegrowany budzik, który w razie potrzeby może inteligentnie obudzić użytkownika w optymalnej fazie snu w określonym przedziale czasowym.

Śledzenie snu
Śledzenie snu
na urządzeniu do noszenia
na urządzeniu do noszenia
i w aplikacji
i w aplikacji

Zapis szkolenia

Fitbit oferuje ponad 40 trybów sportowych. Jest to znacznie mniej niż w przypadku wielu innych producentów, ale obejmuje najpopularniejsze sporty, takie jak chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, golf, crossfit i wiele innych.

W zależności od sportu gromadzone są różne dane. Tętno, minuty strefy treningowej i spalone kalorie są zawsze uwzględniane. Ponadto rejestrowane są również dane specyficzne dla sportu, takie jak kroki, dystans, średnia prędkość i historia trasy dla aktywności na świeżym powietrzu z aktywowanym GPS.

Śledzenie aktywności podczas chodzenia
Śledzenie aktywności podczas chodzenia
i trening podstawowy
i trening podstawowy

GPS i nawigacja

Fitbit Charge 6 ma zintegrowany GPS. Nawiązanie połączenia podczas testu trwało dość długo, a odbiór nie zawsze był tak niezawodny, jak byśmy chcieli.

Niektóre z zarejestrowanych tras były dość ryzykowne, a także wystąpiły pewne odchylenia w odległości, średniej prędkości i pokonanych metrach wysokości w porównaniu do Garmin Venu 2 jako urządzenia referencyjnego. Chcielibyśmy, aby Fitbit skupił się na poprawie dokładności GPS w następnej generacji - tak jak zrobił to z czujnikiem tętna w obecnym modelu. Z drugiej strony, fakt, że tracker może być również używany do nawigacji za pośrednictwem Google Maps, jest praktyczny i stanowi plus. Nie ma już za to aplikacji pogodowej.

Nawigacja GNSS wokół jeziora
Nawigacja GNSS wokół jeziora
Trasa GNSS
Trasa GNSS
Podsumowanie GNSS
Podsumowanie GNSS

Wyświetlacz: Mniejszy niż oczekiwano

Wyświetlacz Fitbit Charge 6 mierzy 1,04 cala, podobnie jak jego poprzednik. Google po raz kolejny zainstalowało panel AMOLED, którego dokładna rozdzielczość nie została podana. Zapewnia on wystarczająco szczegółowy obraz i nadal jest dość czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym, ale ogólnie mógłby być jaśniejszy.

Ekran (jaśniejszy obszar na środku poniższego zdjęcia) nadal otoczony jest dość grubymi krawędziami, które uniemożliwiają większy obszar wyświetlania.

Fitbit Charge 6 w wieczornym słońcu
Fitbit Charge 6 w wieczornym słońcu
Wyświetlacz z grubymi krawędziami
Wyświetlacz z grubymi krawędziami

Kolejnym negatywnym aspektem jest to, że zauważyliśmy migotanie ekranu przy bardzo niskiej częstotliwości 25 Hz.

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 25 Hz

The display backlight flickers at 25 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 25 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17933 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas działania: Fitness tracker musi być ładowany co kilka dni

Google nie podaje szczegółowych informacji na temat chipsetu i zainstalowanej pamięci. Działanie jest płynne, więc nie ma powodów do krytyki.

Żywotność baterii

Według producenta, nieokreślona bateria Charge 6 wytrzymuje do 7 dni na jednym ładowaniu. Inni producenci obiecują znacznie więcej. Zależy to jednak oczywiście od intensywności użytkowania i ustawień. Na przykład GPS, zawsze włączony tryb wyświetlania i stałe śledzenie SpO2 zużywają więcej energii.

Z naszego doświadczenia wynika, że czas działania od czterech do sześciu dni jest realistyczny w przypadku normalnego lub intensywnego użytkowania - inne modele mogą działać znacznie dłużej. Oznacza to, że tracker musi być ładowany co kilka dni za pomocą dostarczonego kabla ładującego USB, który mocuje się magnetycznie z tyłu. Proces ładowania trwa około dwóch godzin.

Ładowanie Fitbit Charge 6
Ładowanie Fitbit Charge 6

Za

+ dokładniejszy pomiar tętna
+ Aplikacja EKG (ale problemy w teście)
+ Mapy Google, Muzyka YouTube i Portfel Google (ale z pewnymi ograniczeniami)
+ dwa rozmiary opasek na rękę w zestawie

Przeciw

- niedokładne śledzenie GPS
- niektóre funkcje za opłatą
- mały wyświetlacz z grubymi ramkami

Werdykt: Fitbit Charge 6 również wykazuje słabości w teście

Fitbit Charge 6 został dostarczony przez producenta do recenzji.
Fitbit Charge 6 został dostarczony przez producenta do recenzji.

Należąca do Google marka Fitbit robi wiele rzeczy dobrze ze swoim Charge 6. Monitor fitness oferuje dość szeroki zakres funkcji, w tym GPS i aplikację EKG, chociaż w naszym praktycznym teście z naszym urządzeniem powinien był śledzić dokładniej lub tego nie robić.

Czujnik tętna jest dokładniejszy niż jego poprzednik. Jest to z jednej strony godne pochwały, ale z drugiej strony konieczne. Wyniki w naszym teście pokazują tylko niewielkie odchylenia.

Inne nowe funkcje obejmują nawigację w Mapach Google i sterowanie muzyką z YouTube Music, chociaż działa to tylko z płatną subskrypcją YouTube Music Premium. W tym przypadku chcielibyśmy, aby Google pomyślał nieco bardziej nieszablonowo i wspierał również inne usługi przesyłania strumieniowego.

Oprócz rzeczy takich jak grube krawędzie wyświetlacza, jest też powód do krytyki ukrywania niektórych funkcji za barierą płatności Fitbit Premium, nawet jeśli prawdopodobnie będziemy musieli coraz bardziej przyzwyczajać się do takich procedur. Konto Google również jest obowiązkowe. Fitbit Charge 6 jest bardzo dostosowany do świata Google, co znajduje również odzwierciedlenie w czasami niechlujnej nawigacji w aplikacji na iOS.

Ogólnie rzecz biorąc, Fitbit Charge 6 to solidny tracker dla tych, którzy są już w ruchu w kosmosie Google. Funkcja EKG, w szczególności (gdy działa), jest punktem sprzedaży, który rzadko oferują inne trackery fitness. Jednak te zwykle kosztują znacznie mniej niż Fitbit Charge 6.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna Fitbit Charge 6 wynosi około 160 dolarów. Jednak monitor fitness jest obecnie dostępny w sklepach za około 130 euro, np. Amazon, MediaMarkt, Galaxus lub Cyberport.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fitbit Charge 6: Fitness tracker z EKG ujawnia mocne i słabe strony
Marcus Schwarten, 2024-03-19 (Update: 2024-03-19)