Notebookcheck Logo

Recenzja Dell Pro 2K Webcam WB5023: Kamera internetowa z certyfikatem Zoom i Teams z HDR i AI Auto Framing

Nowa kamera internetowa Dell Pro 2K jest pełna funkcji i zapewnia wyjątkową jakość obrazu. Funkcja AI Auto Framing, HDR, redukcja szumów 3D i wiele innych technologii sprawiają, że kamera USB zapewnia wysoki poziom wydajności przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów.
Accessory Camera

Najnowsza kamera internetowa firmy Dell oferuje mnóstwo pikseli i funkcji. Dzięki rozdzielczości 2K i wyjątkowej mocy obliczeniowej upakowanej w niewielkim cylindrze, kamera internetowa imponuje przede wszystkim jakością obrazu i jest w stanie zapewnić świetne rezultaty nawet w słabym lub trudnym oświetleniu. Kamera internetowa osiąga to dzięki przetwornikowi obrazu Sony STARVIS w połączeniu z szybkim obiektywem ƒ2.0. Do ochrony obiektywu i prywatności użytkownika służy magnetyczna osłona obiektywu. Można ją również przymocować do tylnej części kamery internetowej, gdy urządzenie jest w użyciu

Konstrukcja tej kamery USB jest bardzo podobna do Dell Ultrasharp Webcam. W przeciwieństwie jednak do Ultrasharpa, nowa kamera internetowa 2K posiada wbudowany mikrofon.

Dane techniczne

[1] 44 mm (1,73") [2] 92 mm (3,62") [3] uniwersalny klips montażowy ≈ 50 mm (1,97")
[1] 44 mm (1,73") [2] 92 mm (3,62") [3] uniwersalny klips montażowy ≈ 50 mm (1,97")

Dell Pro 2K Webcam WB5023 posiada maksymalną rozdzielczość 2,560 × 1,440 przy 30 Hz. Istnieje wiele zaawansowanych funkcji technicznych, dzięki którym kamera tworzy wyraźne i pozbawione szumów obrazy. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał kamery, potrzebny jest program Dell Peripheral Manager, który jest dostępny zarówno dla systemu macOS, jak i Windows. Niestety oznacza to, że użytkownicy Linuksa są w stanie wykorzystać tylko podstawowe funkcje kamery.

Konstrukcja i obudowa - Nie jest mała, ale wciąż dość przenośna

Dell Pro 2K jest stosunkowo duży jak na kamerę internetową, ale oferuje doskonałą jakość obrazu. Mimo to, w kształcie szarego walca, kamera USB wygląda dość niedopracowanie. Firma Dell zadbała o to, aby kamerę internetową można było łatwo przechowywać. Po zakończeniu korzystania z kamery wystarczy złożyć klips mocujący, owinąć kabel wokół kamery i zabezpieczyć go klipsem. Jest też magnetyczna osłona obiektywu, którą można założyć na obiektyw, aby go chronić. Uważamy jednak, że magnes mógłby być nieco mocniejszy, ponieważ w niektórych sytuacjach osłona może nie pozostać na obiektywie. Podczas naszych testów osłona obiektywu niespodziewanie odpadła, gdy nosiliśmy kamerę w plecaku. Osłonę można przymocować do tyłu urządzenia, gdy kamera jest używana.

Kamera internetowa może być łatwo zamontowana na różnych urządzeniach za pomocą zintegrowanego klipsa montażowego i przez większość czasu siedzi stabilnie. Zauważyliśmy jednak, że w przypadku niektórych laptopów i monitorów istnieje pewne ograniczenie, jeśli chodzi o sposób montażu. W laptopach z fazowaną krawędzią wokół wyświetlacza, klips montażowy może być nieco chybotliwy. Ponadto trudno jest też zamontować kamerę na grubszych monitorach. Jeśli monitor ma więcej niż 4 cm grubości, trudno będzie dostosować kąt ustawienia kamery.

Jakość obrazu i wideo - Świetny obraz, akceptowalny dźwięk

Kamera internetowa Dell 2K może wyświetlać obrazy w rozdzielczości do 2560 × 1440. Jednak przy nagrywaniu filmów z częstotliwością 60 Hz jesteś ograniczony do rozdzielczości Full HD - szybkość transferu danych USB 2.0 po prostu nie jest w stanie obsłużyć więcej. Rozdzielczość czujnika nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu; obiektyw kamery powinien również oferować odpowiedni poziom jakości. Szerokokątny obiektyw w kamerze internetowej wydaje się spełniać to kryterium. Nie zaobserwowaliśmy żadnego znaczącego efektu rybiego oka ani aberracji chromatycznej.

Przy wystarczającym oświetleniu otoczenia, kamera Dell Pro 2K Webcam zapewnia ostre obrazy o wysokim poziomie szczegółowości. Kolory są naturalne, a funkcje takie jak automatyczny balans bieli i HDR działają bez zarzutu. Szkoda tylko, że autofokus nie działa nieco szybciej.

Dzięki HDR kamera internetowa Dell dobrze radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Na przykład prawie nie ma problemów, gdy obiekt znajduje się przed jasnym oknem. Dell Pro 2K może być również wykorzystywana jako kamera do dokumentów lub makro. Jego ostry kontrast i wysoka rozdzielczość sprawiają, że obrazy sfotografowanych dokumentów są bardzo czytelne.

Kamera nadal jest w stanie zapewnić dobre zdjęcia w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Światło z wyświetlacza laptopa jest wystarczające dla kamery internetowej Dell.

Jakość dźwięku z kamery nie jest zbyt dobra. Mimo że osoba na drugim końcu powinna być w stanie wyraźnie Cię zrozumieć, mały mikrofon brzmi naprawdę cienko. W przeciwieństwie do Dell Ultrasharp Webcam, nowa Pro 2K Webcam jest przynajmniej wyposażona w mikrofon.

Karta testowa aparatu fotograficznego
Karta testowa aparatu fotograficznego
Dokument
Wykonane bez HDR
Uchwycone z HDR

Opcje poprawy jakości obrazu - Dell Peripheral Manager

Dell Peripheral Manager - sterowanie kamerą
Dell Peripheral Manager - sterowanie kamerą
Dell Peripheral Manager - kolor i obraz
Dell Peripheral Manager - kolor i obraz

Menedżer urządzeń peryferyjnych firmy Dell odblokowuje wiele opcji poprawy obrazu i innych funkcji kamery internetowej firmy Dell, w tym balans bieli, HDR i automatyczne kadrowanie AI. Wygląda na to, że ustawienia te są zapisywane w kamerze, ponieważ pozostają włączone nawet wtedy, gdy Menedżer urządzeń peryferyjnych Dell nie jest uruchomiony.

Podczas naszych testów nie byliśmy jednak zachwyceni niektórymi opcjami obrazu. Na przykład funkcja AI Auto Framing działa, ale jest dość powolna. Nie można się zbytnio poruszać, jeśli chce się pozostać w centrum kadru. Między poruszeniem się obiektu a dostosowaniem kadrowania przez aparat jest kilka sekund opóźnienia.


Zapis HDR oferuje znaczne korzyści w wielu sytuacjach oświetleniowych, które mogą przytłoczyć inne kamerki. Źródła światła w tle nie powodują już prześwietlenia całego obrazu, co skutkuje znacznie lepszą prezentacją obiektów. Podobnie, ciemne obiekty w tle są znacznie bardziej rozpoznawalne na tle światła. Funkcja HDR przestaje dobrze działać dopiero przy wyjątkowo słabym oświetleniu. Pojawiają się wtedy irytujące efekty smużenia na krawędziach o wysokim kontraście, gdy tylko coś poruszy się w kadrze


Firmware kamery był dwukrotnie aktualizowany w czasie, gdy ją testowaliśmy. W przypadku firmware'u 0.0.2.9 rozmycie obrazu zostało znacznie zredukowane. Nie ma już sytuacji, w których ghosting byłby tak widoczny jak na poniższym przykładzie.

Wykonane bez HDR
Wykonane bez HDR
Wykonane z użyciem HDR
Wykonane z użyciem HDR
Zdjęcie wykonane w technice HDR - przykład efektów ghostingu
Zdjęcie wykonane w technice HDR - przykład efektów ghostingu

Pobór mocy - zgodny ze specyfikacją USB

Ponieważ kamera podłączana jest przez USB 2.0, powinna również spełniać specyfikacje określone w tym standardzie. Jednym z wymogów jest to, że urządzenia nie mogą pobierać więcej niż 0,5 A prądu. Przy nominalnym napięciu 5,0 V przekłada się to na maksymalny pobór mocy na poziomie 2,5 W.

W stanie bezczynności, Dell Pro 2K Webcam wymaga 0,7 wata przy napięciu USB 5 V. Stwierdziliśmy, że pobór prądu zmienia się drastycznie w zależności od włączonych funkcji kamery oraz wybranej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Podczas naszych testów kamera zużywała najwięcej energii podczas nagrywania filmów Full HD z włączoną funkcją HDR (2,1 W). Z kolei najmniej energii zużywała podczas nagrywania filmów HD przy 30 Hz z wyłączonym HDR (1,7 W). Wskazuje to, że Dell Pro 2K Webcam działa w granicach maksymalnej mocy wyjściowej USB 2.0.

Werdykt - Nie tylko aparat do świetnych warunków oświetleniowych

Kamera Dell Pro 2K Webcam WB5023 została dostarczona przez firmę Dell
Kamera Dell Pro 2K Webcam WB5023 została dostarczona przez firmę Dell

Wiele kamer internetowych jest w stanie zapewnić wysokiej jakości obraz przy odpowiednim oświetleniu. Jednak Dell Pro 2K Webcam WB5023 jest w stanie poradzić sobie z bardzo niekorzystnymi warunkami oświetleniowymi i dostarczyć obrazy, które są więcej niż tylko użytkowe. W rzeczywistości nie ma prawie żadnej sytuacji oświetleniowej, z którą ta kamera internetowa USB by sobie nie poradziła. Jakość obrazu z kamery od razu zrobiła na nas wrażenie. Kamera internetowa działa prawidłowo nawet bez menedżera urządzeń peryferyjnych firmy Dell, co czyni ją prawdziwym urządzeniem typu plug-and-play.

W dobrych warunkach oświetleniowych kamera internetowa Dell Pro 2K Webcam zapewnia ostry jak brzytwa obraz o wysokim kontraście i świetnym odwzorowaniu kolorów. Nie tylko to, jakość zdjęć i wideo jest więcej niż wystarczająca nawet przy słabym oświetleniu.

Oprócz świetnej jakości obrazu, kamera jest całkiem funkcjonalna. Chociaż zintegrowany klips montażowy ma swoje ograniczenia, to ogólnie jest w stanie utrzymać kamerę mocno na miejscu na wielu różnych monitorach i laptopach. Istnieje również otwór gwintowany, jeśli chcesz zamontować kamerę internetową jeszcze bardziej bezpiecznie. Ogólnie rzecz biorąc, Dell Pro 2K jest doskonałą kamerą internetową z praktycznymi funkcjami i wyjątkową jakością obrazu.

Cena i dostępność

W chwili publikacji tej recenzji kamera Dell Pro 2K Webcam WB5023 jest dostępna w cenie około 130 euro (110 USD) w sklepie internetowymDell.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Pro 2K Webcam WB5023: Kamera internetowa z certyfikatem Zoom i Teams z HDR i AI Auto Framing
Marc Herter, 2022-09-29 (Update: 2022-09-29)