Notebookcheck Logo

Raspberry-Pi alternatywą Zimaboard w praktyce: Wszechstronne urządzenie jednopłytkowe X86 zaprasza do wypróbowania i nauki

Łatwy w obsłudze serwer domowy. Raspberry Pi jest teraz zbyt mainstreamowe, zbyt drogie, zbyt słabe, zbyt skomplikowane, zbyt gołe bez radiatora i obudowy? Podnieś kurtynę na Zimaboard, alternatywę all-in-one z dwoma portami LAN i SATA, a nawet slotem PCIe, w pełni konfigurowalną, z mocniejszym procesorem X86 zamiast ARM i niemal nieograniczonymi możliwościami rozbudowy. Dzięki temu chce podbić serca twórców, majsterkowiczów i konsumentów.
Accessory DIY Intel Internet of Things (IoT) Mini PC Single-Board Computer (SBC)

"Zimaboard to niedrogi serwer jednopłytkowy dla twórców i geeków" - czytamy na stronie producenta. "Pierwszy na świecie serwer jednopłytkowy z możliwością hakowania" jest napisane na opakowaniu. Określenie "niedrogi" może być dyskusyjne (3 modele, od 120 do 200 dolarów).

Zimaboard chce być alternatywą X86 dla Raspberry Pi i zaprosić użytkowników do eksperymentowania. W tym celu producenci polegają na nieskomplikowanym pakiecie all-in-one z jednej strony, który zapewnia komputer jednopłytkowy (SBC) z radiatorem, obudową i różnymi praktycznymi połączeniami z drugiej strony. I nie należy o tym zapominać: To nie jest ARM SBC, ale system Intel X86, więc masz znacznie większą kompatybilność oprogramowania. Nawet jeśli procesor ma już kilka lat za sobą, Windows działa na tej małej płytce dzięki czterordzeniowemu procesorowi.

Z drugiej strony zachowano otwarte podejście dla twórców i konsumentów, dlatego Zimaboard w pełni opiera się na otwartym oprogramowaniu i rozszerzeniach.

To połączenie pozwala na skonfigurowanie SBC z Intel Celeron Apollo Lake jako domowego serwera, serwera multimediów, routera lub wszelkiego rodzaju innych projektów, w zależności od życzeń użytkownika. Ważne w tym względzie jest z pewnością również zużycie energii, które ma wynosić zaledwie 6 W. Podobnie jak w przypadku Raspberry Pi, istnieje tylko kilka ograniczeń dla własnych pomysłów.

Obudowa i jakość wykonania - stylowe metalowe żeberka chłodzące zamiast gołego Pi

Opisalibyśmy projekt Zimaboard jako dość interesujący. Gdybyś nie wiedział, o co chodzi w Zimaboard, na początku byłbyś zaskoczony. Ze względu na slot PCIe z boku, na pierwszy rzut oka można go łatwo pomylić ze stylową kartą rozszerzeń.

Płyta mierzy około 13,8 cm długości, ma około 7,4 cm szerokości (~ 5,4 x 2,9 cala) w większości miejsc, a slot PCIe wystaje z boku o kolejne 0,65 cm (~ 0,3 cala).

Górna strona składa się prawie w całości z metalowych żeberek chłodzących, dzięki czemu można tu zastosować czysto pasywne chłodzenie, a większość portów może być jednocześnie chroniona z przodu. Szary design z pomarańczowymi akcentami sprawia, że duże żeberka chłodzące wyglądają całkiem stylowo. Z przodu, gdzie metal zakrywa porty, napis "Zimaboard" jest również w kolorze pomarańczowym.

Na spodzie mamy częściowo przezroczysty plastik lub przyciemniane na czarno pleksi. Spód jest prawie całkowicie płaski, tylko 4 małe czarne śruby krzyżakowe przebijają się przez gładką płytę podstawy, co również ułatwia otwieranie płyty. Tutaj również znajdziemy nazwę produktu w kolorze pomarańczowym, a także trzy białe paski, które biegną równolegle wzdłuż obudowy. Zimaboard nie jest gołą płytką jak Raspberry Pi.

Górna strona z metalowymi żeberkami chłodzącymi
Górna strona z metalowymi żeberkami chłodzącymi
Spód z przyciemnianym na czarno akrylem
Spód z przyciemnianym na czarno akrylem

Zimaboard jest dobrze zbudowany. Górna i dolna strona, a także płytka drukowana są ściśle połączone, nie ma żadnych szczelin. Zwłaszcza metalowa górna strona wydaje się bardzo stabilna i chroni przed uszkodzeniami. Nie należy jednak wywierać zbyt dużego nacisku na płytkę, plastikowy spód szybko wydaje groźne odgłosy pękania, ale wszystko pozostaje stabilne na górze.

Na prawo od slotu PCIe znajduje się otwór, przez który do środka może dostać się brud. Otwór jest jednak celowy, ponieważ znajdują się tutaj styki, które można przylutować do dalszych połączeń, na przykład zasilania, przełączników, diod LED i tym podobnych.

Mały otwór nad slotem PCIe na styki lutownicze
Mały otwór nad slotem PCIe na styki lutownicze
Potencjalne styki lutownicze do dalszego majsterkowania (Zdjęcie: IceWhale)
Potencjalne styki lutownicze do dalszego majsterkowania (Zdjęcie: IceWhale)

Wyposażenie i właściwości techniczne - 3 warianty Zima

Producent IceWhale Tech oferuje trzy warianty Zimaboard, których oznaczenia bazują na wyposażeniu pamięci i są tym samym łatwe do zapamiętania. I tak, najmniejszy Zimaboard 216 oferuje tylko 2 GB RAM i 16 GB pamięci eMMC. Zimaboard 432 ma już 4 GB RAM i 32 GB eMMC, a największy Zimaboard 832 ma 8 GB RAM i również 32 GB eMMC. Łączność jest taka sama, ale konfiguracja procesora i pamięci się różni. Producent podesłał nam topowy model.

Każdy Zimaboard jest wyposażony w procesor X86 Celeron, najmniejszy model Zimaboard 216 z dwurdzeniowym procesorem N3350cPU, pozostałe dwa z czterordzeniowymN3450. Wszystkie trzy mają zintegrowany układ Intel HD Graphics 500, który jest taktowany o 50 MHz niżej w modelu o niskiej specyfikacji.

Sprzęt/ModelZimaboard 216Zimaboard 432Zimaboard 832
ProcesorIntel Celeron N3350, dwurdzeniowyIntel Celeron N3450, czterordzeniowyIntel Celeron N3450, Quad Core
GrafikaIntel HD Graphics 500, 200 MHz bazowo, 650 MHz burstIntel HD Graphics 500, 200 MHz bazowo, 700 MHz burstIntel HD Graphics 500, 200 MHz bazowo, 700 MHz burst
PAMIĘĆ RAM2 GB4 GB8 GB
Wbudowana pamięć MMC16 GB32 GB32 GB
TDP/Zużycie energii6 W
Złącza2x SATA 6.0 Gb/s, 2x GbE LAN (Realtek 8111H), 2x USB 3.0, 1x PCle 2.0 x4, 1x Mini-DisplayPort 1.2 (4k@60Hz), Zasilanie DC 12V 5.5 x 2.5mm
CechyPasywne chłodzenie; Wirtualizacja: Intel VT-d, VT-x; Bezpieczeństwo: AES-NI; Transkodowanie: Obsługa filmów 1080P, Dekodowanie: H.264 (AVC), H.265 (HEVC), MPEG-2, VC-1
Rozmiar i waga138.7 x 81,4 x 34,9 mm; 278 g

Jednak SBC staje się naprawdę wszechstronny dopiero dzięki swoim połączeniom: Dwa porty GbE LAN za pośrednictwem Realtek 8111H zapewniają potencjał serwerowy, dwa porty SATA 6.0 Gb/s pozwalają Zimaboard stać się pamięcią masową w chmurze za pośrednictwem podłączonej pamięci masowej SATA. Do tego dochodzą dwa porty USB-A 3.0 i mini DisplayPort 1.2 z 4k@60Hz. Jednak najbardziej interesującą funkcją jest prawdopodobnie gniazdo PCle 2.0 x4. Za jego pośrednictwem można podłączyć niemal dowolną liczbę kart rozszerzeń, których producent sam oferuje kilka na swojej stronie domowej. Na przykład karty z dodatkowymi portami LAN lub karty z portami M.2 i tak dalej.

Przód: 2x Gigabit-LAN, 2x USB-A 3.0, miniDP, zasilanie
Przód: 2x Gigabit-LAN, 2x USB-A 3.0, miniDP, zasilanie
Tył: 2x SATA 6 Gb/s (wymagany kabel SATA Y dla drugiego dysku - 3,90 USD na stronie internetowej)
Tył: 2x SATA 6 Gb/s (wymagany kabel SATA Y dla drugiego dysku - 3,90 USD na stronie internetowej)
Strona: PCIe 2.0 x4
Strona: PCIe 2.0 x4

Oprogramowanie - CasaOS i Docker definiują Zimaboard

Oprogramowanie jest jednym z najważniejszych elementów Zimaboard, choć oczywiście można je zastąpić własnymi pomysłami na system operacyjny, podobnie jak w przypadku Raspberry Pi. Preinstalowany CasaOS z Debianem jako bazą jest graficzny i oparty na sieci, dzięki czemu można go wygodnie kontrolować z poziomu przeglądarki i może być używany dość łatwo i intuicyjnie nawet przez początkujących. Na przykład pulpit nawigacyjny zapewnia dobry przegląd wykorzystania procesora i pamięci, wykorzystania pamięci masowej, wszystkich zainstalowanych aplikacji itp.

Wystarczy wpisać "casaos.local" w przeglądarce
Wystarczy wpisać "casaos.local" w przeglądarce
Pulpit nawigacyjny CasaOS
Pulpit nawigacyjny CasaOS

Najważniejszym elementem oprogramowania opracowanego przez producenta Zimaboard, IceWhale, jest to, że zarządza ono wszystkimi innymi aplikacjami w kontenerach Docker. Za pośrednictwem "App Store" można zainstalować dużą liczbę aplikacji w kontenerach wstępnie skonfigurowanych za naciśnięciem jednego przycisku, w tym dobrze znane oprogramowanie, takie jak Jellyfin, Proxmox, NexCloud, pfsense, OpenNAS i wiele innych.

Zarządzanie Docker ułatwia również jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji na Zimaboard, każda w swoim własnym, podzielonym środowisku, bez wpływu na siebie nawzajem, jeśli jest to pożądane.

App Store: są tam najpopularniejsze aplikacje, ale mogłoby być ich więcej
App Store: są tam najpopularniejsze aplikacje, ale mogłoby być ich więcej
Dodatkowe aplikacje/kontenery można zainstalować za pomocą opcji "Niestandardowe"
Dodatkowe aplikacje/kontenery można zainstalować za pomocą opcji "Niestandardowe"

Test praktyczny - cudownie nieskomplikowana i wszechstronna alternatywa dla Raspberry Pi

Pierwsza konfiguracja jest bardzo prosta: Podłączasz Zimaboard do zasilania i routera za pomocą kabla LAN, a następnie możesz połączyć się z płytą za pośrednictwem przeglądarki i CasaOS. Pierwsze oprogramowanie można następnie zainstalować za pośrednictwem App Store.

Alternatywnie można podłączyć monitor i klawiaturę/mysz i używać płyty jako komputera. My jednak wolimy używać jej jako wszechstronnego serwera. Windows działa, ale wydajność nie jest do tego przystosowana.

Kabel LAN od routera i zasilanie, niewiele więcej potrzeba
Kabel LAN od routera i zasilanie, niewiele więcej potrzeba
Zainstaluj np. aplikację HomeAssistant z App Store
Zainstaluj np. aplikację HomeAssistant z App Store

Największa trudność: podjęcie decyzji na początku, który projekt faktycznie chcesz wdrożyć - serwer multimediów do odtwarzania własnych filmów, własny magazyn w chmurze, serwer WWW, firewall, router, serwer do gier.... Ahh, tak wiele możliwości!

Jeśli masz wątpliwości, po prostu zaimplementuj kilka projektów jednocześnie, używając na przykład maszyn wirtualnych z Proxmox. Aplikacja nie jest dostępna w sklepie, ale można ją również zainstalować za pomocą pamięci USB. W tym celu należy podłączyć monitor i klawiaturę oraz wejść do BIOS-u (tak, komputer Intela), aby zmienić kolejność rozruchu (rozruch z pamięci USB). Ale potrzebna jest też zewnętrzna pamięć masowa, wewnętrzna pamięć eMMC nie jest wystarczająca dla Proxmox.

I tak krok po kroku zaczynasz myśleć o większych projektach, ale pierwsze projekty są również dość proste dzięki temu, co oferuje Zimaboard.

Na przykład skonfigurowanie lokalnego serwera multimediów, na którym można oglądać własne filmy i wideo. Na przykład można zainstalować Jellyfin z App Store w CasaOS za pomocą zaledwie dwóch kliknięć. Następnie uruchamiasz aplikację, konfigurujesz dane dostępu, przesyłasz kilka filmów na Zimaboard, określasz folder w Jellyfin i gotowe. Filmy można oglądać z dowolnego komputera w sieci. To samo dotyczy łatwego udostępniania plików między kilkoma urządzeniami w sieci. Jeśli masz domenę lub ją otrzymasz, możesz również uzyskać do niej dostęp w podróży.

Jellyfin można szybko zainstalować za pośrednictwem App Store
Jellyfin można szybko zainstalować za pośrednictwem App Store
Biblioteka jest utworzona, mam serwer multimediów
Biblioteka jest utworzona, mam serwer multimediów

Drobne problemy

Większość z nich działała i była cudownie prosta. Natknęliśmy się na kilka drobnych błędów. Pierwszym z nich był przycisk aktualizacji. Aktualizacja nie działała za pomocą przycisku w ustawieniach. Kilka poleceń terminalowych od dostawcy ("curl -fsSL get.casaos.io/update | sudo bash") ujawniło, że niektóre nazwy w repozytorium git uległy zmianie i przycisk aktualizacji nie mógł połączyć się z poprawnymi wersjami. Ale proste "sudo apt update" mogło rozwiązać wszystko ręcznie.

Aktualizacja w ustawieniach, stara wersja v0.3.6 do v0.4.3
Aktualizacja w ustawieniach, stara wersja v0.3.6 do v0.4.3
Aktualizacja zawiesza się na wiele minut, poszukaj błędu w dzienniku
Aktualizacja zawiesza się na wiele minut, poszukaj błędu w dzienniku
Nazwy kodowe repozytoriów uległy zmianie
Nazwy kodowe repozytoriów uległy zmianie
Aktualizacja zakończyła się sukcesem
Aktualizacja zakończyła się sukcesem

Instalacja kart PCIe nie jest całkowicie bezproblemowa. Ponieważ są one zwykle przeznaczone do komputerów stacjonarnych, zwykle są dostarczane ze wspornikiem gniazda, co może utrudniać instalację. W zależności od modelu, wspornik slotu znajduje się dokładnie na obudowie Zimaboard, przez co karta nie może być łatwo włożona. Jeśli otrzymasz kartę, w której wspornik slotu nie dotyka bezpośrednio, to przynajmniej zakrywa port MiniDP. W razie wątpliwości należy albo usunąć wspornik slotu, albo odgiąć go na bok.

Ramki gniazd kart PCIe mogą przeszkadzać
Ramki gniazd kart PCIe mogą przeszkadzać
W rezultacie nie można łatwo używać karty poprawnie
W rezultacie nie można łatwo używać karty poprawnie

Emisje i energia - Chłodzenie pasywne i oszczędność

Temperatura

Płyta Zimaboard nie potrzebuje aktywnego wentylatora, jest chłodzona pasywnie, dzięki czemu jest bezgłośna. Duże, metalowe żebra chłodzące są odpowiedzialne za rozpraszanie ciepła odpadowego, które również nadają płycie niepowtarzalny wygląd. Ponieważ cała górna strona jest pokryta żeberkami chłodzącymi, temperatury powierzchni w Zimaboard są bardzo ograniczone. Podczas bezczynności zmierzyliśmy temperaturę około 32 °C (89,6 °F) na górnej stronie.

Przy bardziej wymagających zadaniach, takich jak transkodowanie wideo (obsługa Intel Quicksync) lub inne obciążenia, płyta naturalnie nagrzewa się bardziej. Po około 5 minutach transkodowania wideo w Jellyfin, zmierzyliśmy do 43 °C (109,4 °F) na górnej stronie, podczas gdy spód pozostał nieco chłodniejszy na poziomie 38 °C (100,4 °F) .

Najwyższy poziom podczas transkodowania wideo
Najwyższy poziom podczas transkodowania wideo
Dno podczas transkodowania wideo
Dno podczas transkodowania wideo

Zużycie energii

Pulpit nawigacyjny pokazuje obciążenie procesora na poziomie 2% w stanie bezczynności bez aktywnej aplikacji lub innego obciążenia. System zużywa nieco poniżej 2 W.

Podczas odtwarzania wideo MKV, w tym transkodowania, wyświetlane jest obciążenie procesora na poziomie 55%. Zużycie energii wzrasta do około 8 W.

Ogólnie rzecz biorąc, zużycie nie przekracza 10 W nawet przy większym obciążeniu. Odpowiada to również temu, co IceWhale podaje dla Zimaboard.

Zużycie na biegu jałowym
Zużycie na biegu jałowym
Zużycie podczas odtwarzania wideo wraz z transkodowaniem w Jellyfin
Zużycie podczas odtwarzania wideo wraz z transkodowaniem w Jellyfin

Za

+ praktyczna konstrukcja typu "wszystko w jednym
+ wiele połączeń
+ pasywne chłodzenie
+ niskie zużycie energii
+ przejrzysty CasaOS z Dockerem
+ zachęca również początkujących do eksperymentowania

Przeciw

- mało aplikacji w sklepie
- Gniazdo PCIe nie pasuje optymalnie do wielu kart
- Transkodowanie sprzętowe tylko do 1080p

Werdykt - X86 SBC do wielu zastosowań domowych

Zimaboard, dostarczony przez IceWhale'a
Zimaboard, dostarczony przez IceWhale'a

Zimaboard spodoba się eksperymentatorom, a nawet początkującym. Oferuje niesamowitą liczbę możliwości, które zachęcają do zabawy i wypróbowywania różnych rzeczy, ponieważ projekty można wdrażać stosunkowo szybko i łatwo. Przy minimalnych barierach można również wiele nauczyć się z Zimaboard, po prostu próbując różnych rzeczy, bariera wejścia jest niska. W ten sposób prawie każdy, kto ma trochę badań, może wdrożyć serwer multimediów, serwer w chmurze, serwer gier lub różne inne projekty z Zimaboard.

Zimaboard jest cichy, stylowy, elastyczny, łatwy w użyciu i zachęca do eksperymentowania. Dzięki prostemu CasaOS można szybko wdrożyć własne projekty serwerowe.

Oczywiście procesor nie jest już aktualny, nawet jeśli wydajność jest znacznie lepsza niż w Raspberry Pi. Ale procesor jest jeszcze z 2016 roku, IceWhale mógłby zaktualizować swoją płytę, być może wkrótce pojawi się nowa generacja Zimaboardów (według IceWhale prawdopodobnie pod koniec roku). A slot PCIe nie jest optymalnie ustawiony, przez co wspornik slotu koliduje z różnymi kartami rozszerzeń i trzeba go zdejmować, również po to, by nie zasłaniać portu MiniDP.

Cena i dostępność

Zimaboard jest dostępny w trzech wariantach na stronie Zimaboard.com. Najsłabszy z nich zaczyna się od około 120 USD, średnia wersja kosztuje około 160 USD, a nasz testowy model z najlepszymi funkcjami kosztuje około 200 USD.

Ceny trzech wariantów
Ceny trzech wariantów

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Price comparison

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Raspberry-Pi alternatywą Zimaboard w praktyce: Wszechstronne urządzenie jednopłytkowe X86 zaprasza do wypróbowania i nauki
Christian Hintze, 2023-06-26 (Update: 2023-06-26)