Notebookcheck Logo

RDNA 5 może być momentem Zen Radeona z zupełnie nową architekturą, ponieważ RDNA 4 jest podobno sprawą naprawiania błędów

AMD może wprowadzić zmianę marki wraz z RDNA 5. (Źródło: AMD)
AMD może wprowadzić zmianę marki wraz z RDNA 5. (Źródło: AMD)
Oczekuje się, że AMD wyda nowe procesory graficzne RDNA 4 jeszcze w tym roku. Oparty na układach Navi 48 i Navi 44, RDNA 4 podobno nie będzie miał żadnej wysokiej klasy oferty, ponieważ firma koncentruje się przede wszystkim na RDNA 5. Nowa plotka opublikowana na Chiphell twierdzi, że RDNA 5 jest podobny do serii Zen w swoich ambicjach projektowych.
AMD Gaming GPU Leaks / Rumors Radeon

Nie jest tajemnicą, że procesory graficzne RDNA 3 nie spełniły oczekiwań. Przed oficjalną premierą kart Radeon RX 7000, wiele raportów przedstawiało RDNA 3 jako duży krok naprzód dla AMD zarówno pod względem wydajności, jak i efektywności. Jednak rzeczywiste procesory graficzne RX 7000 nie spełniły obietnic złożonych w przeciekach. Jednak zgodnie z nową plotką opublikowaną na Chiphell przez wjm47196aMD planuje naprawić błędy RDNA 3 za pomocą RDNA 4.

Przeciek sugeruje, że RDNA 4 jest tylko poprawką błędu dla RDNA 3, który nie okazał się taki, jak oczekiwało AMD ze względu na czynniki takie jak "podział kosztów badań i rozwoju". Przeciek podaje również zużycie energii i koszty jako powody, dla których RDNA 3 nie zawiera 192 MB pamięci Infinity Cache, pozostawiając topową ofertę RDNA 3, czyli RX 7900 XTXz zaledwie 96 MB Infinity Cache(proszę kupić RX 7900 XTX na Amazon).

Jednak nawet z poprawkami, RDNA 4 prawdopodobnie nie przyniesie rewolucyjnych korzyści, ponieważ przeciek twierdzi, że poziom wydajności RX 7900 XT z lepszym ray tracingiem. RDNA 4 przynosząca lepszą wydajność RT wydaje się być w tym momencie oczywista, ponieważ wiele raporty jako takie.

RDNA 5: moment "Zen" dla Radeona

Oczekuje się, że po wysiłkach związanych z niskim i średnim zakresem z RDNA 4, AMD powróci na flagową arenę gry z procesorami graficznymi Procesorami graficznymi RDNA 5. I firma może to zrobić w spektakularny sposób.

Wjm47196 twierdzi, że RDNA 5 to zupełnie nowa architektura o "czystej konstrukcji podobnej do serii Zen". W tym celu przeciek nazywa brak flagowców RDNA 4 niezbędną luką do celów badawczo-rozwojowych. Jest to zgodne z wcześniejszym raportem Moore's Law Is Dead w którym stwierdzono, że anulowanie wysokiej klasy kart RDNA 4 miało na celu skupienie się na rozwoju RDNA 5.

Podsumowując, podczas gdy RDNA 4 odda rynek high-end NVIDIA na tacy, RDNA 5 może być pretendentem GeForce, na którego czekali fani AMD.

Informacje RDNA 4 i RDNA 5. (Źródło: wjm47196 na Chiphell)
Informacje RDNA 4 i RDNA 5. (Źródło: wjm47196 na Chiphell)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > RDNA 5 może być momentem Zen Radeona z zupełnie nową architekturą, ponieważ RDNA 4 jest podobno sprawą naprawiania błędów
Fawad Murtaza, 2024-05-13 (Update: 2024-05-13)