Qualcomm przewiduje, że centrum danych przestrzeń ma zamiar pójść na całość niestandardowe qualcomm przewiduje, że przestrzeń centrów danych wkrótce pójdzie na całość z niestandardowymi procesorami i zamierza być tam z wyprzedzeniem z niezbędnym krzemem z pomocą nowej spółki zależnej.
Alphawave Semi jest firmą uważaną za światowego lidera w tworzeniu chipów i chipletów które powinny zapewnić solidny transfer danych przy dużych prędkościach, ale przy zmniejszonym zużyciu energii.
Qualcomm wierzy również, że jego własność intelektualna (IP) może usprawnić Wnioskowanie AI do przetwarzania danych na dużą skalę.
W związku z tym może zamierzać wykorzystać IP Alphawave do rozszerzenia przyszłych wersji Oryon Oryon CPU i Hexagon NPU które obecnie znajdują się w smartfonach i komputerach PC, zaprojektowanych specjalnie z myślą o włączeniu ich do centrów danych (a być może także serwerów i sieci) w najbliższej przyszłości.
Przejęcie wyceniane jest na 2,4 mld USD i ma zostać sfinalizowane w pierwszym kwartale 2026 roku, w oczekiwaniu na zatwierdzenie fuzji przez brytyjskie władze.