Notebookcheck Logo

Trwały, przenośny, niszowy. | Przenośny panel słoneczny SunJack w rękach

Teaser
Składane panele słoneczne SunJack o mocy 60 W zostały zaprojektowane z myślą o miłośnikach techniki w podróży. Dzięki portom ładowania USB-A, USB-C i DC, panel może naładować większość gadżetów niemal w każdym miejscu na Ziemi... o ile tylko jest wystarczająco dużo światła słonecznego. W tym celu pozostają one produktem niszowym.
Accessory

Intro

Świat zmierza w kierunku energii odnawialnej lub "zielonej". Podczas gdy ogromne baterie słoneczne i farmy wiatrowe zasilają coraz więcej obszarów miejskich i podmiejskich na całym świecie, istnieją firmy skupiające się na zasilaniu rzeczy mniejszych niż miasto, dzielnica czy dom. SunJack produkuje małe, składane panele słoneczne do użytku w obszarach wiejskich lub odległych lub dla tych poszukiwaczy przygód, którzy chcą naładować swoje gadżety w wielkim plenerze. Ich sztandarowym produktem (w momencie oddawania do druku) jest czteropanelowa matryca, która zapewnia do 60 W mocy. SunJack wysłał mi jeden z nich do recenzji. Oto moje przemyślenia

Jakość projektowania i budowy

Panele SunJack (wymienione na ich stronie jako "SunJack 60 Watt Foldable ETFE Monocrystalline Solar Panel Charger") sprawiają solidne pierwsze wrażenie dzięki, cóż, solidnej jakości wykonania. Panele i ich przyległe ramki są pokryte etylenem tetrafluoroetylenu (ETFE). ETFE jest tworzywem odpornym na wysokie temperatury i promieniowanie UV, co czyni go solidnym wyborem dla paneli słonecznych.

W praktyce panele Sunjack są wytrzymałe. Nawet po rzuceniu na kamienne cegły z wysokości około 4 stóp, panele nie wykazują żadnych śladów zadrapań ani pęknięć. Jako takie, panele powinny wytrzymać rygorystyczne użytkowanie na zewnątrz. Są one również wodoodporne; strumień wody zrasza je i spływa po nich bez złego wpływu

Jedyną słabością, jaką zauważyłem w panelach jest ich ekstremalna sztywność. Poszczególne panele nie są elastyczne, a kiedy próbowałem zgiąć jeden z nich, usłyszałem wiele małych pęknięć. Nie ma widocznych uszkodzeń, a układ paneli wydaje się działać bez problemu, ale nie zalecałbym zginania paneli.

Pełna tablica rozkłada się
Pełna tablica rozkłada się
Z tyłu znajduje się woreczek na zamek błyskawiczny....
Z tyłu znajduje się woreczek na zamek błyskawiczny....
...w którym znajduje się stacja dokująca.
...w którym znajduje się stacja dokująca.

Panele Sunjack zostały zaprojektowane z myślą o przenośności. W tym celu odnoszą sukces. Cała matryca składa się do rozmiarów 37 x 30 cm (14,5 x 11,75 cala). Po rozłożeniu, matryca mierzy 118 x 30 cm (46 x 11.5 cala). Na wszystkich czterech rogach tablicy znajdują się przelotki, a do paneli dołączone są dwa klipsy karabinkowe. Dzięki nim użytkownicy mogą przymocować panel do plecaka i schować swoje gadżety w torbie, aby naładować je w podróży.

Mówiąc o przechowywaniu gadżetów, panele mają siatkową kieszeń na zamek błyskawiczny z tyłu jednego z zewnętrznych paneli. Mieści się tam stacja dokująca do ładowania i może być używana do przechowywania telefonu lub kabli do ładowania. Etui ma wymiary 25 x 29 cm (9,5 x 11,5 cala) i jest dość płytkie, więc tablet prawdopodobnie się nie zmieści.

Stacja dokująca zawiera port USB-A, który może ładować z mocą do 18 W, port USB-C z mocą do 45 W oraz wyjście DC z mocą do 60 W. Porty te są łatwo dostępne. Porty te są łatwo dostępne. Sunjack dorzuca do kabla zasilającego DC szereg końcówek kompatybilnych z kilkoma markami laptopów. Należą do nich:

  • 4.0 x 1,7 mm
  • 4.8 x 1,65 mm
  • 5.5 x 1,7 mm
  • 5.5 x 2,5 mm
  • 5.5 x 3.0 mm
  • 6.0 x 3.0 mm
  • 6.5 x 4,4 mm
  • 7.4 x 5.0 mm
  • 7.7 x 5,5 mm
  • 7.9 x 5,5 mm
Etui na zamek błyskawiczny pomieści kable, a nawet smartfon,...
Etui na zamek błyskawiczny pomieści kable, a nawet smartfon,...
...ale większe gadżety się nie zmieszczą.
...ale większe gadżety się nie zmieszczą.
Sunjack zawiera garść porad dotyczących ładowania laptopów
Sunjack zawiera garść porad dotyczących ładowania laptopów

Właściwości i ładowanie

Tak więc matryca paneli słonecznych jest trwała, dobrze wygląda i ma spory wybór opcji ładowania. Czy może coś naładować?

Jednym słowem: tak. Panele, które przysłał mi SunJack są przystosowane do ładowania prądem o mocy do 60 W i w większości przypadków udaje im się to osiągnąć. Nie ma co ukrywać: panele słoneczne mają problemy z wydajnością i spójnością mocy. Nawet duże elektrownie słoneczne mogą mieć problemy z dostarczeniem wystarczającej ilości energii, aby odpowiednio obsłużyć swój obszar

Panele SunJack są dość spójne i były w stanie naładować każde urządzenie, które im rzuciłem, ale nie jestem pewien, czy są w stanie w pełni dostarczyć 60 watów. Niestety nie mam sposobu, aby zmierzyć, ile dokładnie mocy one dostarczają. Jednakże, próbowałem paneli z iPhone 13 (przez USB-A i USB-C), z iPad Air 2020 (przez USB-A i USB-C) oraz Laptopem Teclast F7 Air (przez USB-C i DC)

Pozwólcie, że przedstawię trochę kontekst mojego doświadczenia z panelami słonecznymi SunJack. Mieszkam w środkowym Teksasie, daleko na wsi, na około 3 akrach dość otwartego terenu. Położyłem panele słoneczne na moim podwórku, które jest około pół akra płaskiej trawy bez żadnych drzew w zasięgu wzroku. To było w słoneczny dzień bez chmur na niebie w środku suchej fali ciepła (około 25% wilgotności, 43 ° C lub 110 ° F). Dało to panelom słonecznym najlepszą możliwą szansę na działanie.

Panele były w stanie szybko naładować mojego iPhone'a 13 zarówno przez port USB-A, jak i USB-C (przy użyciu autentycznych kabli Apple ) w mniej więcej takim samym tempie, jak moja wewnętrzna szybka ładowarka, którą jest 18-watowa ładowarka MFi USB-C. Nie ma żadnych problemów.

Mój iPad Air 2020 napotkał jednak pewne trudności. Zarówno porty USB-A, jak i USB-C ładowały iPada, ale w zauważalnie wolnym tempie. Panele słoneczne zdawały się ładować tablet z mocą gdzieś pomiędzy 5 a 10 W; iPad ładował się w tempie nieco mniejszym niż połowa tego, co robi z 20-watową ładowarką Apple. Mogło to być spowodowane problemami z ciepłem; iPad i panele znajdowały się bezpośrednio w gorącym słońcu. Przetestowałem to później w bardziej pochmurny, nieco chłodniejszy dzień (32° lub 90° F), ale nie było żadnej różnicy. Panele ładowały tablet powoli.

Panele odpowiednio naładowały również laptop Teclast. Zazwyczaj używam z nim 45-watowej ładowarki USB-C, a panele ładowały laptopa w mniej więcej takim samym tempie zarówno przez kabel USB-C, jak i wyjście DC. Zauważyłem, że laptop ładował się przez kilka minut, a następnie zatrzymywał się na około minutę przed ponownym rozpoczęciem ładowania. Ten cykl trwał przez pół godziny, kiedy miałem go podłączonego do paneli. W sumie panele naładowały laptopa z 50% do 65% w ciągu pół godziny, czyli mniej więcej tak szybko, jak normalnie się ładuje (mniej więcej 1% co 1,5-2 minuty)

Panele były w stanie naładować laptopa w dość przyzwoitym tempie
Panele były w stanie naładować laptopa w dość przyzwoitym tempie
W cieniu ładowanie znacznie zwalnia.
W cieniu ładowanie znacznie zwalnia.
Panele mogą ładować dwa urządzenia jednocześnie, choć może to powodować problemy
Panele mogą ładować dwa urządzenia jednocześnie, choć może to powodować problemy
Ładowanie trzech urządzeń to nie przelewki
Ładowanie trzech urządzeń to nie przelewki

Wady

Poza wymienionymi powyżej jest jeszcze kilka dodatkowych wad. Największa z nich dotyczy ładowania wielu urządzeń jednocześnie. Panele SunJack nie są stworzone do ładowania wielu urządzeń, a podłączenie dwóch lub trzech gadżetów może powodować pewne problemy. Na przykład podłączyłem iPada Air i iPhone'a 13 do paneli w jasnym świetle dziennym. IPhone ładował się tak samo szybko, jak podczas wcześniejszych testów, ale iPad zaczynał i przestawał się ładować z przerwami. Wydawało się, że nie jest w stanie uzyskać stałego dopływu energii z paneli, co sprawiło, że nie było to możliwe.

Następnie wypróbowałem wszystkie trzy urządzenia (iPhone'a, iPada i laptopa) jednocześnie. IPhone i laptop zaczął ładować, choć na znacznie niższe stawki (tak niskie, że trudno było dokładnie zmierzyć je), ale oni wyciąć losowo. IPad nigdy nie zarejestrował ładowania. Dotarłem do SunJack o tym. Oto ich odpowiedź:

Panel 60W może ładować wiele urządzeń. Jednak dzieje się to tylko przy tym samym poziomie napięcia. Kluczem jest napięcie, niekoniecznie całkowita moc dostarczana z panelu. Aby ładować wiele urządzeń, urządzenia muszą być ładowane przy tym samym napięciu. Ponadto, panel będzie traktował priorytetowo niższe napięcie, aby zapewnić wydajne ładowanie. Ponieważ port DC ładuje się przy napięciu około 19 V, port DC i porty USB nie mogą być ładowane w tym samym czasie, z wyjątkiem portu USB-C, gdy port USB-C jest w stanie dorównać napięciu portu DC. Jednakże, jeśli ładujesz urządzenie z portu DC, a następnie próbujesz ładować urządzenie z portu USB-A lub USB-C przy innym napięciu, panel przestanie dostarczać ładunek z portu DC i rozpocznie ładowanie z portu USB. Jeśli chodzi o porty USB, mogą one być używane jednocześnie, o ile napięcie jest takie samo. Zależy to jednak od ładowanych urządzeń i komunikacji między urządzeniami a panelem słonecznym. Jeśli istnieje porozumienie co do napięcia, wówczas oba urządzenia będą ładowane jednocześnie. Jeśli urządzenia/panel słoneczny nie mogą się porozumieć i uzgodnić tego samego napięcia, to jedno z nich przestanie się ładować

Nie zamierzam ganić paneli za brak obsługi wielu urządzeń. Nie są do tego zaprojektowane, a SunJack nie reklamuje tego jako funkcji. Jest to jednak coś, na co należy zwrócić uwagę.

Być może największą wadą jest pytanie o przypadek użycia. Kiedy ktoś potrzebowałby użyć tych paneli? Oczywistą odpowiedzią jest, gdy są na zewnątrz i potrzebują naładować urządzenie. Jednak panele SunJack (i wszystkie panele słoneczne) działają najlepiej w jasne, słoneczne dni. Ale to wprowadza dwa czynniki, które mogą być katastrofalne dla urządzeń elektronicznych: ciepło i ekspozycję na promieniowanie UV. Pozostawienie paneli na słonecznym polu oznacza pozostawienie wszelkich urządzeń ładujących w tym samym miejscu. Jeśli jest to gorący dzień, może to potencjalnie uszkodzić telefon lub tablet. Wszechstronność paneli jest więc nieco ograniczona przez konieczność ochrony osobistej elektroniki przed trudnym środowiskiem

Zaznaczę, że chyba najlepszym sposobem ładowania urządzenia jest pozostawienie go w plecaku lub tylnej saszetce na suwak (czyli z dala od słońca) i przypięcie paneli do plecaka podczas wędrówki. Problem wystawiania swoich gadżetów na trudne warunki tylko po to, by je naładować, należy rozważyć przed zakupem czegoś takiego jak przenośne panele słoneczne

W recenzji: Składane panele słoneczne SunJack. Urządzenie do recenzji dostarczone przez SunJack.
W recenzji: Składane panele słoneczne SunJack. Urządzenie do recenzji dostarczone przez SunJack.

Przenośne panele słoneczne SunJack są świetnym pomysłem dla miłośników techniki outdoorowej. Przenośne zasilanie jest zawsze brane pod uwagę dla obozowiczów, wędrowców i tym podobnych, a panele SunJack mają na celu wypełnienie tej niszy. Jednak w wykonaniu, nie spełniają one swojej roli. Chociaż wydają się spełniać swoją obietnicę ładowania 60 W i z pewnością mogą szybko ładować telefony i dostarczać wystarczającą ilość soku do większości laptopów, ich rzeczywista użyteczność w każdym środowisku jest nieco wątpliwa

Mimo to, jeśli szukasz bardziej ekologicznej metody ładowania swoich gadżetów, gdy jesteś na zewnątrz, składane panele słoneczne SunJack są trwałym i przenośnym sposobem, aby to zrobić. Upewnij się tylko, że słońce nie jest zbyt gorące podczas twojej wędrówki.

Disclaimer: Autor tej recenzji otrzymał składane panele słoneczne SunJack za darmo w celu przeprowadzenia testów.

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Przenośny panel słoneczny SunJack w rękach
Sam Medley, 2022-10- 1 (Update: 2022-10- 1)