Notebookcheck Logo

Praktyczna recenzja Kioxia Exceria Plus: Zewnętrzny dysk SSD o szybkości przesyłania danych do 1000 MB/s

Była pamięć przenośna Toshiba. Zewnętrzny dysk SSD Kioxia Exceria Plus oferuje prędkość transferu do 1000 MB/s za pośrednictwem USB 3.2. Dostępny jest w wersjach o pojemności 500 GB, 1 TB i 2 TB. Przetestowaliśmy średnią edycję na komputerze PC z systemem Windows, komputerze Mac i smartfonie Android. Jest również kompatybilny z PS4 i 5, a także Xbox. Czy może być również używany do przechowywania gier, czy tylko do przechowywania danych?
Accessory Storage

W 2019 roku firma Kioxia zmieniła nazwę z Toshiba Memory. Laptopy, które testowaliśmy z dyskami SSD Kioxia, obejmują Lenovo ThinkPad P17 G2 i Alienware m18 R1 (lub Alienware m16 R1).

Kioxia wyposaża swój zewnętrzny nośnik pamięci Exceria Plus portable SSD w pamięć flash NAND produkowaną w Japonii. Producent podkreśla również rzekomo odporną na wstrząsy aluminiową obudowę i kieruje swój produkt do twórców treści.

Dodatek "przenośny dysk SSD" jest tutaj ważny, ponieważ Kioxia sprzedaje również wewnętrzny dysk SSD NVMe pod nazwą Exceria Plus.

Obudowa i funkcje - Srebrna aluminiowa obudowa

Obudowa Exceria Plus wykonana jest w całości z aluminium w kolorze srebrnym, co pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła. Narożniki są mocno zaokrąglone, a biały napis "KIOXIA" jest wyraźnie widoczny na środku górnej części.

Kioxia ma około 14,5 mm grubości w środku, zwężając się w kierunku wszystkich krawędzi i mierząc tylko 8,5 mm na zewnętrznej krawędzi. Ogólnie rzecz biorąc, format jest bardzo kompaktowy i lekki, ważąc zaledwie 76 gramów.

Mały i poręczny
Mały i poręczny
USB-C i mały wskaźnik LED
USB-C i mały wskaźnik LED

Na płaskich bokach obudowy dysku SSD widoczna jest linia podziału, wskazująca, że obudowa składa się z górnej i dolnej połówki. Od spodu widoczne jest sześć śrub Torx, które zabezpieczają obudowę.

Po odkręceniu tych śrub, obudowę można łatwo otworzyć, odsłaniając dysk SSD M.2 2280 i płytkę USB-C w plastikowej ramce. Podkładki chłodzące znajdują się na obu połówkach obudowy, z małą dla układu USB i rzędem dla dysku SSD. Te ostatnie są połączone z chipami pamięci SSD za pomocą płynnej pasty.

Dwie części obudowy
Dwie części obudowy
6 śrub Torx
6 śrub Torx
Wszystko otwarte
Wszystko otwarte
Płytka modelu
Płytka modelu

Pudełko detaliczne

Kioxia dostarcza tylko dwa kable USB w opakowaniu jako dodatki: jeden z USB-C na USB-C i drugi z USB-C na USB-A. Długość kabla, łącznie ze złączem, wynosi około 30 centymetrów. Jest też tylko skrócona instrukcja obsługi.

Dysk Exceria Plus jest fabrycznie sformatowany w systemie exFAT i pusty. Choć producent udostępnia oprogramowanie dla dysku SSD, nie jest ono dołączone do urządzenia magazynującego i w razie potrzeby należy je pobrać ze strony internetowej firmy. Narzędzie SSD Utility oferuje takie funkcje jak szyfrowanie zawartości dysku SSD, wyświetlanie szacowanej żywotności pamięci, bezpieczne czyszczenie danych i pobieranie aktualizacji oprogramowania układowego.

Wewnątrz pudełka: USB-C na C, USB-C na A, skrócona instrukcja obsługi, dysk SSD
Wewnątrz pudełka: USB-C na C, USB-C na A, skrócona instrukcja obsługi, dysk SSD

Specyfikacja techniczna - USB 3.2 Gen 2

Kioxia oferuje Exceria Plus w trzech różnych rozmiarach pamięci masowej: 500 GB, 1 TB lub 2 TB. Interfejs obsługuje USB 3.2 Gen 2 z prędkością do 1000 MB/s i jest wstecznie kompatybilny z USB 2.0.

Exceria Plus jest również kompatybilna z praktycznie wszystkimi systemami, w tym konsolami takimi jak PS4, PS4 Pro, PS5 i Xbox Series X/S.

Przenośny dysk SSD Kioxia Exceria Plus
Pojemność 500 GB, 1 TB, 2 TB
Interfejs USB3.2 Gen2 / USB3.2 Gen1 / USB2.0
Protokół interfejsu Tryb UASP
Waga 76 g
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 105 x 45 x 14,7/8,5 mm
Odporność na wstrząsy Zgodność z MIL-STD-810H 516.8 procedura IV
Gwarancja 3 lata gwarancji producenta

Wydajność - mniej więcej obiecana prędkość

Obiecane przez Kioxia prędkości transferu na poziomie 1000 MB/s odnoszą się do CrystalDiskMark 8.0.1 x64, Q=8, T=1, zgodnie ze stroną internetową. Przetestowaliśmy i zmierzyliśmy zewnętrzny dysk SSD Kioxia o pojemności 1 TB na następujących platformach:

  • Windows-PC 1: Alienware 13 R3 z 1x Thunderbolt 3 i 1x USB-C 3.1
  • Windows-PC 2: Aorus 15G z 1x Thunderbolt 3
  • Windows-PC 3: Medion Erazer Crawler E40 z 1x USB-C 3.2 Gen 2
  • mac: MacBook Air M1 z USB-C 3.2 Gen 2
  • Android: Huawei Mate 20 Pro z USB-C 3.1 OTG

Zastosowane oprogramowanie do testów porównawczych to AS SSD i CrystalDiskMark na komputerach z systemem Windows, AmorphousDiskMark i Blackmagicdesign Disk Speed Test na MacBooku Air M1 oraz Cross-Platform Disk Test (CPDT) na smartfonie Android.

W zależności od oprogramowania do testów porównawczych, połączenia i urządzenia, osiągnęliśmy różne wartości w testach sekwencyjnych w systemie Windows. Pod Thunderbolt 3 na PC 1, wartości wynosiły około 840 MB/s, na PC 2, również z Thunderbolt 3, wartości były bliższe średniej 700 MB/s. Na PC 3, najnowszym laptopie z USB-C 3.2 Gen 2 i bez Thunderbolt, wartości były najbliższe oczekiwanemu poziomowi (około 965 MB/s).

Na komputerach Mac wartości wahały się od 800 do 820 MB/s, co jest dobrą średnią. Na smartfonie Android szybkość transferu była naturalnie słabsza ze względu na USB 3.1 (5 Gb/s) (około 450 MB/s).

Oznacza to, że ogólna wydajność jest mniej więcej na obiecanym poziomie, dlatego pamięć masowa powinna być również odpowiednia dla graczy lub, w ograniczonym zakresie, dla twórców treści. W zależności od urządzenia i połączenia, nawet przy tych samych wartościach na papierze (Thunderbolt 3), wartości mogą się znacznie różnić. Należy jeszcze raz podkreślić, że nasze pomiary odnoszą się do modelu 1 TB; wersje 500 GB lub 2 TB mogą działać inaczej.

AS SSD: Windows PC 1, Thunderbolt 3
AS SSD: Windows PC 1, Thunderbolt 3
AS SSD: Windows PC 2, Thunderbolt 3
AS SSD: Windows PC 2, Thunderbolt 3
AS SSD: Windows PC 3, USB 3.2 Gen2
AS SSD: Windows PC 3, USB 3.2 Gen2
Crystaldiskmark 8: Windows PC 1, Thunderbolt 3
Crystaldiskmark 8: Windows PC 1, Thunderbolt 3
Crystaldiskmark 8: Windows PC 1, USB-C 3.1
Crystaldiskmark 8: Windows PC 1, USB-C 3.1
Crystaldiskmark 8: Windows PC 2, TB 3
Crystaldiskmark 8: Windows PC 2, TB 3
ArmorphousDiskMark: Mac, USB-C 3.2 Gen 2
ArmorphousDiskMark: Mac, USB-C 3.2 Gen 2
Mac: Test szybkości dysku Blackmagicdesign
Mac: Test szybkości dysku Blackmagicdesign
Android USB 3.1 OTG: test międzyplatformowy dysku (CPDT)
Android USB 3.1 OTG: test międzyplatformowy dysku (CPDT)

Wydajność w dłuższym okresie jest czasami bardziej istotna. Używamy do tego h2testw i mamy łącznie 100 GB zapisanych i odczytanych w plikach 1 GB.

Na PC 1 z szybkim portem Thunderbolt 3, prędkości transferu zaczęły się dobrze, ale dysk SSD nagrzał się tak bardzo, że test został zatrzymany, ponieważ się wyłączył.

Ten sam test na PC 2, również z portem Thunderbolt 3, przebiegł bez żadnych problemów. AS SSD osiągnął jednak transfery poniżej średniej.

Na PC 3 bez Thunderbolt, ale z USB-C 3.2 Gen 2, żaden z tych problemów nie wystąpił; test przebiegł bez nadmiernego nagrzewania i z dobrymi prędkościami transferu. AS SSD i CrystalDiskMark określiły bardzo wysokie prędkości transferu zbliżone do komunikowanego optimum.

Przeprowadziliśmy test ponownie na PC 1. Tym razem nie doszło do przegrzania. Wydaje się więc, że jest to raczej rzadkie i niezbyt powtarzalne zjawisko.

Przegrzewanie się portu PC-1 Thunderbolt pod ciągłym obciążeniem
Przegrzewanie się portu PC-1 Thunderbolt pod ciągłym obciążeniem
Wszystko w porządku na PC 2 z Thunderbolt 3
Wszystko w porządku na PC 2 z Thunderbolt 3
Wszystko w porządku na PC 3 z USB-C 3.2 Gen 2
Wszystko w porządku na PC 3 z USB-C 3.2 Gen 2

Za

+ dobra wydajność USB 3.2 Gen 2
+ solidna aluminiowa obudowa
+ stosunkowo niedrogi
+ 2 kable w zestawie

Przeciw

- w rzadkich przypadkach może się przegrzać

Werdykt - Szybki, zewnętrzny dysk SSD może się przeciążyć

Przenośny dysk SSD Kioxia Exceria Plus, dostarczony przez firmę Kioxia
Przenośny dysk SSD Kioxia Exceria Plus, dostarczony przez firmę Kioxia

Przenośny dysk SSD Kioxia Exceria Plus obiecuje wydajność do 1000 MB/s i ją zapewnia. Dzięki temu dysk SSD nadaje się do różnych zastosowań: Na przykład, aby odciążyć gry zajmujące dużo miejsca, ponieważ prędkości SATA są zwykle wystarczające do gier, a Kioxia je przewyższa. Twórcy treści mogą również cieszyć się szybkim i nieskomplikowanym (nie wymaga zewnętrznego zasilania) nośnikiem USB.

Niestety jest podatny na przegrzanie i wyłączenie, gdy jest poddawany dużemu ciągłemu obciążeniu. Zdarzyło się to jednak tylko raz podczas eksperymentów i nie było powtarzalne.

Przenośny dysk SSD Kioxia Exceria Plus to bardzo szybki i łatwy w użyciu zewnętrzny nośnik pamięci USB. Temperatura powinna być monitorowana, ponieważ mogą wystąpić przypadki przegrzania.

Cena i dostępność

Ceny dysków Kioxia Exceria Plus zostały właśnie obniżone. Model o pojemności 500 GB jest dostępny na Amazon za 102 USD. Model o pojemności 2 TB kosztuje 247 USD.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja Kioxia Exceria Plus: Zewnętrzny dysk SSD o szybkości przesyłania danych do 1000 MB/s
Christian Hintze, 2023-12- 6 (Update: 2023-12- 6)