Notebookcheck Logo

Praktyczna recenzja Casiris Tech Omnistar L80: projektor 1080p potyka się na linii mety

Brak zapłonu w większości cylindrów. Omnistar L80 to nowy projektor firmy Casiris. Zapowiadany jako "najjaśniejszy projektor LCD na świecie", Omnistar L80 jest kompetentnym projektorem z jasnym, wyraźnym obrazem. Jednak kilka drobnych błędów składa się na ogólnie rozczarowujący pakiet.
Accessory Gadget Monitor Android

Casiris działa w branży projektorów od nieco ponad dekady, a katalog firmy obejmuje całą gamę stylów projektorów. Od kompaktowych projektorów do podróży po duże urządzenia 4K o ultrakrótkim rzucie przeznaczone do kina domowego, Casiris obejmuje większość przypadków użycia. Najnowszy projektor chińskiej firmy to OmniStar L80, standardowy projektor o długim rzucie, który według Casiris jest "najjaśniejszym projektorem LCD na świecie" Przyjrzyjmy się dobrym i złym stronom najnowszego urządzenia OmniStar.

Dane techniczne
Typ projektora LCD long-throw (podświetlenie LED)
Maksymalna rozdzielczość Wyświetlany obraz: Full HD (1920x1080)
Rozmiar obrazu: 40-200 cali
Współczynnik projekcji 1,31:1
System operacyjny Android TV 9.0
Procesor 4x Cortex-A53
GPU ARM Mali-G31 MP2
PAMIĘĆ RAM 1 GB
Pamięć 8 GB
Złącza 2x HDMI 2.0m 2x USB 2.0, 1x USB-C 2.0, audio 3,5 mm, Ethernet, DC IN
WLAN 802.11 (2,4 i 5 GHz)
Bluetooth 5.0, BLE
Wbudowane głośniki 2x 15 W Stereo
Jasność 1,500 ANSI lumenów
Żywotność lampy 30 000 godzin (3,42 roku ciągłego użytkowania)
Pobór mocy maks. 220 W
Wymiary i waga 28,71 x 28,96 x 18,03 cm (11,3 x 11,4 x 7,1 cala), 5,08 kg (11,2 funta)
Inne funkcje Auto-focus, Auto-keystone

Konstrukcja i obudowa - Masywny, solidny plastik

OmniStar L80 jest duży. To pierwsza rzecz, którą zauważyłem po wyjęciu go z pudełka. Chociaż nie jest to nieoczekiwane w przypadku projektora 1080p, jest on nieco większy niż konkurenci, tacy jak Xgimi Horizon. Projektor zajmuje znaczną ilość miejsca (około 831,4 cm2 lub 128,8 cala2). Dodatkowo, dołączony zasilacz o mocy 239,75 W jest również duży i ciężki. Okablowanie zasilacza jest bardzo krótkie i wynosi zaledwie 2 metry. Jest to zdecydowanie projektor typu "ustaw i zapomnij", który nie jest przeznaczony do zbyt częstego przenoszenia.

Jakość wykonania jest dobra. Projektor jest owinięty w ciemnoszarą matową plastikową obudowę z perforacjami wentylacyjnymi po obu stronach i na spodzie. Przód i tył urządzenia są pokryte przyjemnym materiałem, który jest dobrze wykonany i wydaje się, że wytrzyma przez długi czas bez strzępienia. Przycisk zasilania znajduje się na górze i ma uspokajające kliknięcie. Wszystkie porty znajdują się w górnej części tylnej ścianki. Ogólnie rzecz biorąc, konstrukcja jest prosta z odrobiną polotu, ale projektor jest dość duży. OmniStar L80 będzie dobrze pasował do domu lub biura.

OmniStar L80 posiada klasę odporności na kurz IP5X.

Pod przednią częścią urządzenia znajduje się mała wbudowana podstawka, która wysuwa się za pomocą zatrzasku. Niestety, podstawka mojego egzemplarza testowego była bezużyteczna; gdy tylko ustawiłem projektor na powierzchni z rozłożoną podstawką, waga urządzenia okazała się zbyt duża i podstawka zapadła się z powrotem do projektora. W związku z tym nie mogłem w ogóle podnieść obrazu. Stojak został zaprojektowany tak, aby podnieść kąt wyświetlanego obrazu o maksymalnie 15°, ale mój nie działał.

Ponadto, nie ma łatwego sposobu na zamontowanie OmniStar L80 na niezależnym statywie lub trójnogu. Podczas gdy niektóre projektory, takie jak te od Xgimi, mają standardowy gwintowany otwór, który pasuje do większości statywów, OmniStar L80 nie. Zamiast tego, w gumowych nóżkach na spodzie projektora znajdują się cztery gwintowane otwory. Teoretycznie L80 można zamontować na płycie, którą następnie można zawiesić pod sufitem lub zamontować na stojaku, ale nie byłem w stanie tego potwierdzić.

Połączenia z tyłu są solidne, w tym dwa porty HDMI 2.0, dwa porty USB-A 2.0, pojedynczy port USB-C 2.0, gniazdo audio 3,5 mm, gniazdo Ethernet i wejście DC. Projektory obsługują również Bluetooth 5.0 (więcej na ten temat poniżej) i mogą łączyć się przez WiFi zarówno z urządzeniami Android, jak i Apple (poprzez Mirror Cast).

Jakość obrazu - jasny, ale mulisty

OmniStar L80 twierdzi, że jest "najjaśniejszym projektorem LCD" Jego jasność oceniana jest na 1500 ANSI lumenów, co jest zauważalnie jaśniejsze niż w przypadku innych projektorów Full-HD w tym przedziale cenowym (które zwykle mają 800-1000 ANSI lumenów). Obraz jest rzeczywiście bardzo jasny i można go oglądać przy włączonym oświetleniu. Istnieją jednak pewne małe wady.

Przy pełnej jasności projektor generuje żywy obraz, który rozmywa się, szczególnie w jasnych kolorach, takich jak zielony, biały i żółty. Szczegóły mogą zostać utracone w tych kolorach. Ogólny obraz jest przyzwoity, ale piksele są widoczne, nawet z normalnej odległości oglądania 2,5 m (8,2 stopy). To nieco zaciemnia ogólny obraz, ponieważ poszczególne piksele mają trudności z mieszaniem się ze sobą, a kolory mogą rozmazywać się w grupach pikseli. Jest to najbardziej zauważalne w przypadku włosów i roślinności, gdzie subtelne szczegóły tekstury definiują granice. L80 nieco rozmywa te granice, tworząc bardziej mulisty obraz niż na przykład Xgimi Elfin. Mimo to filmy wyglądają dobrze na projektorze, choć krawędzie tekstu są rozmazane.

Obraz jest bardzo jasny, ale to sprawia, że jasne kolory są wyblakłe.
Obraz jest bardzo jasny, ale to sprawia, że jasne kolory są wyblakłe.
Przy niższej jasności szczegóły stają się bardziej wyraźne.
Przy niższej jasności szczegóły stają się bardziej wyraźne.
Zwróć uwagę na halo wokół obszarów o wysokim kontraście, takich jak plecy, włosy i laska Gandalfa. (Obraz z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Zwróć uwagę na halo wokół obszarów o wysokim kontraście, takich jak plecy, włosy i laska Gandalfa. (Obraz z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Szczegóły na drzewach po prawej stronie giną w jaśniejszych drzewach po lewej stronie. (Zdjęcie za pośrednictwem Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Szczegóły na drzewach po prawej stronie giną w jaśniejszych drzewach po lewej stronie. (Zdjęcie za pośrednictwem Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)

OmniStar L80 wykorzystuje 5,7-calowy moduł LCD. Moduł ten obsługuje rozdzielczość do Full HD (1080p) i 16,8 miliona kolorów. Projektor może przetwarzać sygnał wejściowy 4K, ale wypluje obraz 1080p w pomniejszeniu. Nie karmiłbym go wideo 4K, ponieważ zmaga się z treściami o wyższej rozdzielczości (więcej na ten temat poniżej), ale technicznie może obsługiwać filmy 4K. Projektor może wyświetlać obraz o przekątnej do 200 cali (5,1 m), choć zalecałbym utrzymywanie obrazu poniżej 80 cali, ponieważ ma on tendencję do rozpadania się po przekroczeniu tego rozmiaru.

OminStar L80 nie obsługuje treści HDR i nie posiada żadnych funkcji wygładzania ruchu (takich jak MEMC). Nie jest to niespodziewane w tej cenie, ale za nieco więcej gotówki można znaleźć projektor, który ma te funkcje i powiedziałbym, że są one warte dodatkowych pieniędzy.

L80 ma odpowiednie funkcje autofokusa i automatycznej korekcji geometrii obrazu. Ustawienie ostrości zajmuje około 10-15 sekund i jest dokładne; ani razu nie czułem potrzeby ręcznej regulacji autofokusa. Auto-keystone jest również doskonały; po uruchomieniu projektor skoryguje obraz i zwykle wykonuje świetną robotę. Ręczna regulacja keystone jest łatwa dzięki elementom opisowym na ekranie korekcji. Inne firmy produkujące projektory powinny dołączyć wartości regulacji dla każdego rogu, aby użytkownicy mogli lepiej dostosować obraz.

Ogólnie rzecz biorąc, OmniStar L80 generuje przyzwoity obraz. Nie jest świetny, ale wystarczająco dobry do zwykłego oglądania filmów i akceptowalny do prezentacji biurowych. Brakuje kontrastu, a wspomniany wcześniej problem z rozmazaniem pikseli powoduje, że obraz jest bardziej mętny niż bym chciał, ale jest adekwatny do ceny. Z pewnością jest jednak jasny.

Granice o wysokim kontraście, takie jak miejsce, w którym włosy Froda stykają się z jego skórą, mają tendencję do rozmazywania się lub rozmazywania. (Zdjęcie z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Granice o wysokim kontraście, takie jak miejsce, w którym włosy Froda stykają się z jego skórą, mają tendencję do rozmazywania się lub rozmazywania. (Zdjęcie z filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Haloing nadal jest zauważalny. Wystarczy spojrzeć na krawędź ramienia Golluma (zdjęcie za pośrednictwem The Lord of the Rings: Powrót Króla od New Line Cinema)
Haloing nadal jest zauważalny. Wystarczy spojrzeć na krawędź ramienia Golluma (zdjęcie za pośrednictwem The Lord of the Rings: Powrót Króla od New Line Cinema)
Jasne sceny tracą szczegóły w granicach, takich jak włosy rodziny Gamgee. (Zdjęcie za Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)
Jasne sceny tracą szczegóły w granicach, takich jak włosy rodziny Gamgee. (Zdjęcie za Władca Pierścieni: Powrót Króla od New Line Cinema)

Jakość dźwięku - zbyt głośna, by była wyraźna

Casiris podkreśla jakość dźwięku OmniStar L80, zachwalając jego podwójne 15-watowe głośniki. Projektor jest bardzo głośny, średnio 81 dB z odległości 1 metra i maksymalnie 100 dB. To więcej niż wystarczająco głośno, aby wypełnić dużą salę kinową lub biuro, ale największą wadą głośników jest ich czystość (a raczej jej brak).

Przy 50% głośniki osiągają średnio około 72 dB, ale tutaj zaczynają się problemy. Obudowa zaczyna grzechotać przy tym poziomie głośności i jest to zauważalne w głośniejszych momentach. Przy pełnej głośności obudowa konsekwentnie trzęsie się i wibruje, nawet gdy spoczywa na ręczniku lub innym materiale tłumiącym. Jest to bardzo rozpraszające i nieco niepokojące; mam wrażenie, że głośniki są o jedną kroplę basu od wysadzenia.

Co ciekawe, dzieje się tak tylko w przypadku multimediów odtwarzanych bezpośrednio z wbudowanej pamięci urządzenia lub przesyłanych strumieniowo za pośrednictwem aplikacji (np. YouTube, Prime Video). Podczas odtwarzania multimediów za pośrednictwem źródła HDMI lub dysku USB poziom dźwięku jest znacznie cichszy, osiągając wartość szczytową nieco poniżej 70 dB.

Wentylator jest bardzo głośny i stale pracuje, osiągając poziom 40-42 dB.
Wentylator jest bardzo głośny i stale pracuje, osiągając poziom 40-42 dB.
Głośność na poziomie 50%. Po przekroczeniu tej wartości głośniki i obudowa zaczynają grzechotać.
Głośność na poziomie 50%. Po przekroczeniu tej wartości głośniki i obudowa zaczynają grzechotać.
Głośnik jest dość głośny przy 100% głośności, ale zniekształcenia dźwięku i grzechotanie obudowy są tak duże, że nie da się z niego korzystać.
Głośnik jest dość głośny przy 100% głośności, ale zniekształcenia dźwięku i grzechotanie obudowy są tak duże, że nie da się z niego korzystać.

Casiris podkreśla również możliwości Bluetooth OmniStar L80. Urządzenie jest reklamowane jako głośnik Bluetooth oprócz standardowego projektora. Niestety, nie mogłem przetestować tej funkcji; bez względu na to, co próbowałem podłączyć do Bluetooth L80, nie mogłem niczego odtwarzać bezprzewodowo. Z powodzeniem sparowałem i podłączyłem iPhone'a 13, telefon Android (Doogee S99 z systemem Android 12), laptopa z systemem Windows 10 i Arch Linux oraz Chromebook. Wszystkie te urządzenia sparowały się z L80 i pokazały, że urządzenie jest podłączone jako głośnik, ale multimedia po prostu nie były odtwarzane przez L80. Casiris powiedział mi, że był to prototyp i że ostateczny model detaliczny może mieć pewne zmiany, więc miejmy nadzieję, że jest to jedna z nich.

Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk z OmniStar L80 jest rozczarowujący. Tak, jest bardzo głośny, ale trzaski i zniekształcenia (oprócz grzechotania obudowy) paraliżują wrażenia dźwiękowe. Zalecałbym utrzymywanie głośności na poziomie 50% lub niższym.

Z drugiej strony, wewnętrzny wentylator jest bardzo głośny. Waha się między 45-50 dB i jest zauważalny z odległości około 1 m, nawet podczas odtwarzania multimediów. Wentylator pracuje cały czas, nigdy nie zwalniając. Może to wynikać z faktu, że mój egzemplarz testowy był prototypem, ale jest to coś, na co należy zwrócić uwagę.

Oprogramowanie i funkcje - ograniczony wybór i utrudniony streaming

OmniStar L80 działa na zmodyfikowanej wersji Android 9, która w tym momencie jest bardzo przestarzała. Modyfikacje Casiris nie są korzystne dla starszego systemu operacyjnego; aplikacje są ograniczone do wstępnie zainstalowanego wyboru, a sklep Google Play nie jest obsługiwany, o ile mi wiadomo. Ustawienia są również dość prymitywne, koncentrując się głównie na prostych rzeczach, takich jak poziomy jasności, zachowanie podczas uruchamiania i które aplikacje pojawiają się na ekranie głównym.

Na korzyść L80 przemawia jego interfejs użytkownika, który jest płynny i prosty w obsłudze. Dzieje się tak jednak dlatego, że jest to barebone. Mimo to, prosty i nieskomplikowany system jest lepszy niż skomplikowany i niezgrabny. L80 to dobry projektor typu "plug-and-play"; każdy powinien być w stanie podłączyć urządzenie i wyświetlać obraz bez większego zamieszania.

Ekran główny jest prosty.
Ekran główny jest prosty.
OmniStar L80 obsługuje funkcję Mirror Cast z iPhone'a, która bezprzewodowo przesyła obraz z wyświetlacza telefonu z pewnym umiarkowanym opóźnieniem.
OmniStar L80 obsługuje funkcję Mirror Cast z iPhone'a, która bezprzewodowo przesyła obraz z wyświetlacza telefonu z pewnym umiarkowanym opóźnieniem.
Jest to aplikacja aparatu w systemie iOS.
Jest to aplikacja aparatu w systemie iOS.
Podstawowe opcje ustawień.
Podstawowe opcje ustawień.
Preinstalowanych jest tylko kilka aplikacji.
Preinstalowanych jest tylko kilka aplikacji.
Niektóre menu są całkowicie puste.
Niektóre menu są całkowicie puste.

OmniStar L80 obsługuje strumieniowe przesyłanie multimediów za pośrednictwem serwisów YouTube, Netflix i Prime Video. Może również odzwierciedlać ekran smartfona lub tabletu (iOS lub Android). Streaming, w skrócie, nie jest świetny. Przesyłanie strumieniowe popularnego filmu z Kostaryki w rozdzielczości 4K ujawnia, że około 20-30% klatek jest porzucanych, nawet gdy projektor przesyła strumieniowo tylko w rozdzielczości 1080p60. Wideo zacina się jak trójnogi żółw, a wrażenia są okropne. Prime Video regularnie porzucał strumień wideo (jeśli w ogóle mógł załadować wideo), a Netflix nie był dużo lepszy. Mówiąc najprościej, zewnętrzna pamięć strumieniowa lub laptop są wymagane do płynnego przesyłania strumieniowego. Odtwarzanie z dysku USB jest płynne i bezproblemowe.

Niektóre ustawienia i funkcje są dobre, takie jak ręczna korekcja geometrii obrazu.
Niektóre ustawienia i funkcje są dobre, takie jak ręczna korekcja geometrii obrazu.
Streaming nie jest tak naprawdę opłacalny na OmniStar L80. Strumieniowanie wideo z Kostaryki w rozdzielczości 1080p60 powodowało utratę prawie jednej trzeciej klatek, co powodowało zacinanie się obrazu.
Streaming nie jest tak naprawdę opłacalny na OmniStar L80. Strumieniowanie wideo z Kostaryki w rozdzielczości 1080p60 powodowało utratę prawie jednej trzeciej klatek, co powodowało zacinanie się obrazu.
Kontrola jakości jest również nieco podejrzana; nie wszystkie menu i opcje zostały przetłumaczone na język angielski.
Kontrola jakości jest również nieco podejrzana; nie wszystkie menu i opcje zostały przetłumaczone na język angielski.

Pros

+jasna lampa 1500 ANSI lumenów
+prosty i łatwy w użyciu interfejs użytkownika
+ solidna konstrukcja

Kons

- głośniki grzechoczą przy 50% głośności i więcej
- krwawienie pikseli i efekty halo
-strumieniowanie zacina się zbyt mocno, aby można je było oglądać (niektóre filmy nawet się nie ładują)
-ograniczony wybór aplikacji

Wnioski

W recenzji: Projektor LCD Casiris OmniStar L80. Urządzenie do recenzji dostarczone przez Casiris.
W recenzji: Projektor LCD Casiris OmniStar L80. Urządzenie do recenzji dostarczone przez Casiris.

Casiris OmniStar L80 to prosty, tradycyjny projektor, który próbuje być inteligentnym urządzeniem i ostatecznie potyka się o przeciętność. Dobrze sprawdza się jako projektor biurowy do prezentacji lub projektor domowy do dedykowanego streamingu lub urządzenia. Jego obraz jest jasny, ale nie jest tak wyraźny, jak w przypadku innych projektów w przedziale cenowym 500 USD. Jego głośniki są bardzo głośne, ale dźwięk zniekształca się powyżej 50%, a obudowa głośno grzechocze.

Z drugiej strony, odwzorowanie kolorów jest dość dobre; kolory pojawiają się (choć jasne kolory mają tendencję do wydmuchiwania), a kontrast jest akceptowalny. Ponadto jest to prosty w obsłudze projektor, co może sprawić, że będzie on atrakcyjny dla sali konferencyjnej lub do użytku publicznego.

Istnieją jednak poważne wady. Po pierwsze, funkcje przesyłania strumieniowego są, szczerze mówiąc, żałosne. Projektor nie może płynnie przesyłać strumieniowo treści FHD i regularnie zrzuca klatki. Mniej więcej w połowie przypadków zawartość strumieniowa ulega awarii lub w ogóle się nie ładuje. Głośniki są słabo dostrojone i brzmią, jakby mogły się wysadzić. Sam projektor jest masywny jak na to, co oferuje i może być trudny do umieszczenia w konfiguracji kinowej.

Największą zaletą OmniStar L80 jest jego cena. Sugerowana cena detaliczna projektora wynosi 499 USD, choć obecnie można go zamówić w przedsprzedaży na Kickstarterze za 239 USD. W tej cenie, L80 to prawdziwa okazja. Trudno jest znaleźć przyzwoity projektor poniżej 250 USD, nie mówiąc już o takim, który wyświetla tak jasny obraz 1080p z użytecznymi głośnikami i obsługą wejść, jaką ma L80.

Przy sugerowanej cenie detalicznej 499 USD, rynek staje się znacznie bardziej konkurencyjny. Alternatywą dla OmniStar L80 jest Elfin firmy Xgimi, który jest bardzo kompaktowym i lekkim projektorem FHD. Elfin osiąga tylko 800 ANSI lumenów (mniej więcej o połowę mniej niż 1500 w L80), ale obraz jest wyraźny i żywy, bez problemów z przebarwieniami kolorów w L80. Głośniki Elfina są mniejsze (dwa głośniki stereo o mocy 3 W), ale biorąc pod uwagę, że głośniki L80 zniekształcają tak bardzo, Elfin może generować wyraźniejszy dźwięk, który staje się mniej więcej tak głośny jak 50% głośności w L80. Elfin jest również kompetentnym inteligentnym projektorem, a korzystanie z niego jest płynne.

Inne firmy, takie jak BenQ i Anker, oferują świetne projektory w tym przedziale cenowym, które nie mają tak wielu przeszkód jak OmniStar L80. Podczas gdy Casiris OmniStar L80 pokazuje wiele obietnic na papierze, ostatecznie jest rozczarowujący. Radziłbym zrezygnować z tego modelu, chyba że uda się go kupić na wyprzedaży.

Ceny i dostępność

Kamera Casiris OmniStar L80 jest obecnie dostępna na stronie Kickstarter.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja Casiris Tech Omnistar L80: projektor 1080p potyka się na linii mety
Sam Medley, 2023-07-16 (Update: 2023-07-16)