Notebookcheck Logo

Potężne APU AMD Strix Point z 9 TFLOP RDNA 3+ iGPU i hybrydowym procesorem Zen 5 może sprawić, że low-endowe dyskretne GPU staną się "nieistotne"

APU AMD Strix Point mają rzekomo posiadać rdzenie CPU Zen 5 i Zen 4D. (Źródło: AMD, RedGamingTech - przyp. red.)
APU AMD Strix Point mają rzekomo posiadać rdzenie CPU Zen 5 i Zen 4D. (Źródło: AMD, RedGamingTech - przyp. red.)
APU AMD Strix Point mają zostać wydane w 2024 roku. Układy te mają podobno posiadać hybrydową architekturę poprzez połączenie dużych i małych rdzeni CPU. Seryjny leaker Paul z RedGamingTech twierdzi, że iGPU Strix Point ma potencjał, by rzucić wyzwanie dyskretnym kartom graficznym z niższej półki.
AMD Leaks / Rumors GPU Radeon Ryzen (Zen)

AMD zamierza wypuścić desktopowe procesory Zen 5 "Granite Ridge" oraz APU Strix Point w 2024 roku. Podczas gdy firma nie ujawniła wielu szczegółów na temat APU Strix Point, wiemy, że APU będą zbudowane na niezidentyfikowanym "Zaawansowanym Węźle", wyposażonym w rdzenie CPU Zen 5 i GPU RDNA 3+. Plotki wspomniały że APU Strix Point będzie wykorzystywać hybrydową architekturę z rdzeniami Zen 5 i Zen 4D, tak jak w przypadku12 i13 generacji układów Intela.

Teraz, Paweł z RedGamingTech podzielił się kolejnymi informacjami dotyczącymi APU. Leaker twierdzi, że układy będą miały konstrukcję przypominającą big.LITTLE z 8 rdzeniami Zen 5, co jest zgodne z wcześniejszymi raportami. Co więcej, wspomina on, że AMD Zen 5 ma mieć 8 rdzeni na CCX, tak jak Zen 4. Paul nie podaje żadnych szacunków dotyczących wydajności procesorów, ale sugeruje, że procesory Ryzen 8000 Zen 5 mogą cieszyć się 25% średnim wzrostem IPC w stosunku do procesorów Ryzen 7000 Zen 4.

Ponadto Paul twierdzi, że otrzymał "mieszane informacje" od swoich źródeł na temat tego, czy Infinity Cache (IC) pojawi się w APU Strix Point. Jeśli jednak IC się pojawi, to według niektórych źródeł leakera, może ona wynosić nawet 32 MB.

Przechodząc do tematu RDNA 3+ iGPU w Strix Point, Paul sugeruje, że procesor graficzny może posiadać do 24 jednostek obliczeniowych i prędkość zegara 3 GHz+. Liczba jednostek CU nie jest jednak ostateczna. Co ciekawe, Paul uważa, że procesor iGPU może sprawić, że płyty dyskretne z niższej półki cenowej staną się "nieistotne" dzięki mocy obliczeniowej wynoszącej co najmniej 9 TFLOPs, jeśli AMD spełni założenia dotyczące wydajności.

Jako że ostatnie Premiery GPU uświadomiły nam, że zawsze należy podchodzić do takich przecieków z ogromną ostrożnością. Może się okazać, że te plotki i szacunki dotyczące wydajności się zmaterializują lub nie.

Kup XFX Speedster MERC310 AMD Radeon RX 7900XT na Amazon

(Źródło: RedGamingTech)
(Źródło: RedGamingTech)

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 01 > Potężne APU AMD Strix Point z 9 TFLOP RDNA 3+ iGPU i hybrydowym procesorem Zen 5 może sprawić, że low-endowe dyskretne GPU staną się "nieistotne"
Fawad Murtaza, 2023-01-17 (Update: 2023-01-17)