Notebookcheck Logo

Podgląd pamięci CAMM: Rewolucja Dell SODIMM

Teaser
Plusy i minusy CAMM. Przyglądamy się z pierwszej ręki technologii, w którą Dell włożył lata pracy, aby zastąpić SODIMM. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, przyszłe laptopy całkowicie porzucą SODIMM, podobnie jak M.2 skutecznie zastąpiło 2,5-calowe gniazdo SATA.
Laptop / Notebook

Z przecieków z początku tego roku wynikało, że Dell od kilku lat pracuje nad kolejną generacją pamięci DDR o nazwie Compression Attached Memory Module (CAMM), która ma zastąpić SODIMM w laptopach. Początkowe raporty twierdziły, że jest to rozwiązanie zastrzeżone, które Dell chciał wcisnąć konsumentom i producentom OEM za te lukratywne opłaty licencyjne, ale jest coś więcej niż to. Dell przesłał nam do recenzji pierwszy komercyjny produkt sportowy CAMM - Precision 7670 - a także wyjaśnił nam swoje intencje związane z CAMM i powody, dla których opracował tę technologię w pierwszej kolejności

Co jest nie tak z SODIMM?

Sprawdzony standard SODIMM ma w tym momencie ponad dwie dekady i zaczynamy docierać do jego granic. Dokładniej mówiąc, prędkość pamięci RAM większa niż 6400 MT/s nie jest możliwa w obecnym standardzie. Ten pułap staje się problemem w bardzo high-endowych laptopach i stacjach roboczych, podczas gdy większość laptopów klasy konsumenckiej jeszcze nie osiągnęła tego limitu. Naturalnie, w nadchodzących latach więcej laptopów osiągnie ten pułap, ponieważ prędkości pamięci RAM stają się coraz szybsze.

Warto zauważyć, że CAMM wykorzystuje te same układy scalone DRAM, które można znaleźć w modułach SODIMM, ale z innym interfejsem do PCB. Tak więc, to właśnie ten interfejs czyni CAMM wyjątkowym i jest sercem patentów pod Dell.

Jakie są główne zalety CAMM?

CAMM został zaprojektowany specjalnie w celu przezwyciężenia wspomnianych wcześniej ograniczeń wydajności SODIMM, przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości Z i redukcji śladów na PCB, aby ostatecznie umożliwić laptopom zarówno szybszą pamięć RAM, jak i cieńsze profile. Oszczędność wysokości Z ma oczywiste implikacje, jeśli chodzi o rozmiar i chłodzenie, ale zmniejszona powierzchnia na PCB pod modułem CAMM oszczędza również cenne miejsce dla innych komponentów płyty głównej. Na przykład, może być możliwe wciśnięcie modułu M.2 1216 WLAN pomiędzy moduł CAMM a PCB, podczas gdy jest to obecnie niemożliwe w przypadku SODIMM.

CAMM jest również skalowalny z quad-channel do dual-channel lub single-channel, jeśli jest to potrzebne do osiągnięcia różnych celów cenowych. Planowana jest obsługa ECC.

SODIMM zajmuje ślady trasowania na PCB i dlatego żadne inne komponenty płyty głównej nie mogą wykorzystać tej przestrzeni pod slotami SODIMM. W przeciwieństwie do tego, CAMM zajmuje znacznie mniej miejsca na PCB, co zwalnia miejsce dla innych komponentów płyty głównej
SODIMM zajmuje ślady trasowania na PCB i dlatego żadne inne komponenty płyty głównej nie mogą wykorzystać tej przestrzeni pod slotami SODIMM. W przeciwieństwie do tego, CAMM zajmuje znacznie mniej miejsca na PCB, co zwalnia miejsce dla innych komponentów płyty głównej

Jak duże są moduły CAMM?

W tym miejscu robi się podstępnie. W przeciwieństwie do modułów SODIMM, moduły CAMM będą miały różne rozmiary w zależności od pojemności pamięci RAM. Na przykład dwa moduły SODIMM 16 GB są tej samej wielkości co dwa moduły SODIMM 8 GB, ale jeden moduł CAMM 32 GB może być dłuższy lub szerszy niż jeden moduł CAMM 16 GB. Dla porównania, moduł 128 GB w naszym egzemplarzu Precision ma wymiary mniej więcej 9,8 x 6,8 cm. Jeśli chodzi o inne pojemności, Dell twierdzi, że ich konkretne wymiary nie zostały jeszcze ustalone, ponieważ standardy projektowania CAMM są wciąż w trakcie prac.

Przód modułu CAMM o pojemności 128 GB
Przód modułu CAMM o pojemności 128 GB
Tylna strona modułu CAMM o pojemności 128 GB. W razie potrzeby możliwe jest dodanie kolejnych układów DRAM IC z tyłu
Tylna strona modułu CAMM o pojemności 128 GB. W razie potrzeby możliwe jest dodanie kolejnych układów DRAM IC z tyłu

Czy różnice w rozmiarach pomiędzy pojemnościami CAMM nie będą problemem dla aktualizacji?

Mogą to być. Chociaż CAMM jest krótszy w Z, może być większy w X i Y w porównaniu do SODIMM w zależności od pojemności. Dlatego może nie być możliwe uaktualnienie laptopa z CAMM z 16 GB do 32 GB lub 64 GB, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na płycie głównej, aby wspierać fizycznie większe moduły CAMM. To, ile fizycznie miejsca jest dostępne na modernizację, będzie prawdopodobnie zależało od producenta laptopa. W rzeczywistości, OEMs prawdopodobnie będzie musiał przeprojektować całe płyty główne wokół nowego standardu CAMM, ponieważ obecne projekty są tak zoptymalizowane wokół SODIMM; nie można po prostu wymienić SODIMM na CAMM, jak byś dla rocznej aktualizacji CPU, na przykład.

moduł CAMM 128 GB (po lewej) vs. moduł DDR4 SODIMM 16 GB (po prawej)
moduł CAMM 128 GB (po lewej) vs. moduł DDR4 SODIMM 16 GB (po prawej)
Długość modułu CAMM 128 GB jest trzykrotnie większa niż modułu SODIMM, co nieuchronnie wpłynie na konstrukcję płyt głównych w przyszłości
Długość modułu CAMM 128 GB jest trzykrotnie większa niż modułu SODIMM, co nieuchronnie wpłynie na konstrukcję płyt głównych w przyszłości

Czy upał będzie problemem?

Wiele modułów DIMM do komputerów stacjonarnych ma już rozpraszacze ciepła, a Dell twierdzi, że w najbliższej przyszłości będzie to prawdopodobny scenariusz także dla pamięci RAM do laptopów, zwłaszcza w przypadku CAMM. Obecne prędkości, jak w naszym Precision 7670, nie wymagają rozpraszacza ciepła, ale to może się zmienić w przyszłych modelach, gdy szybsze moduły CAMM staną się dostępne.

Jak uaktualnić moduły CAMM na laptopie?

Moduły SODIMM są przymocowane do PCB za pomocą zacisków na obu końcach, natomiast moduły CAMM są przymocowane za pomocą sześciu śrubek Philipsa. Piny modułu CAMM stykają się z szarym interkonektem pomiędzy PCB a CAMM, jak widać na poniższych zdjęciach.

Dell twierdzi, że będzie tylko jedno połączenie modułu CAMM na płytę główną, podczas gdy laptopy wykorzystujące SODIMM mogą mieć do czterech. Będzie to stanowić wyzwanie dla użytkowników końcowych, ponieważ oryginalny moduł CAMM będzie musiał być całkowicie usunięty podczas aktualizacji. Na przykład laptop z dwoma gniazdami SODIMM i jednym modułem 8 GB pamięci RAM może zostać rozbudowany do 16 GB poprzez dodanie drugiego modułu 8 GB. Jednak w laptopie z modułem CAMM oryginalny moduł 8 GB musi zostać całkowicie zastąpiony modułem 16 GB CAMM

Moduł CAMM zainstalowany tak jak na stronie Precision 7670
Moduł CAMM zainstalowany tak jak na stronie Precision 7670
Moduł CAMM usunięty, aby odsłonić szary interkonekt pomiędzy CAMM a PCB
Moduł CAMM usunięty, aby odsłonić szary interkonekt pomiędzy CAMM a PCB
Szary interkonekt można zdemontować w celach serwisowych
Szary interkonekt można zdemontować w celach serwisowych
Moduł CAMM jest umieszczony nieco powyżej płytki drukowanej
Moduł CAMM jest umieszczony nieco powyżej płytki drukowanej

Ile będą kosztować moduły CAMM?

Nowsze technologie prawie zawsze mają wyższe koszty początkowe niż poprzedni standard, który zastępują. Na przykład dyski SSD M.2 PCIe były znacznie droższe niż 2,5-calowe dyski SSD SATA na początku, zanim ceny się wyrównały. Dell twierdzi, że moduły CAMM kosztują w tym momencie o 1 USD więcej za GB niż standardowe moduły SODIMM.

Czy będzie przejściówka z CAMM na SODIMM?

Dell planuje udostępnić adaptery CAMM do SODIMM przynajmniej na początku dla użytkowników Precision, którzy nie są jeszcze gotowi na przeskok do CAMM. Oczywiście adaptery te będą miały te same ograniczenia wydajności co SODIMM.

Nasza opinia na temat CAMM

CAMM bezpośrednio rozwiązuje trzy główne niedociągnięcia SODIMM: gruby profil, duża powierzchnia płytki drukowanej i ograniczona wydajność. Wprowadza jednak również trzy istotne wady: różne rozmiary fizyczne, na które trzeba zwracać uwagę podczas modernizacji, ogólnie większe wymiary L x W w porównaniu z pojedynczym modułem SODIMM oraz droższe modernizacje, ponieważ na jednym laptopie znajduje się tylko jeden moduł CAMM.

CAMM staje się mniej kuszący dla tańszych laptopów, gdzie wydajność pamięci RAM nie ma tak dużego znaczenia. W tym scenariuszu producent laptopa może zdecydować, że SODIMM będzie wystarczająco dobry dla grupy docelowej, zwłaszcza że jest nadal tańszy w produkcji. Jeśli CAMM miałby się rozprzestrzeniać, najprawdopodobniej zajmie rynek laptopów z wyższej półki cenowej i high-end, pozostawiając zakres budżetowy dla SODIMM lub nawet lutowanego LPDDR.

Przyszłość CAMM będzie zależała od tego, czy JEDEC i inni producenci OEM zdecydują się na stadardyzację technologii. Jeśli tak, to CAMM może stać się tak wszechobecny jak dyski SSD M.2, a Dell zyska na swoich patentach CAMM. Jeśli nie, to jest szansa, że technologia zostanie zamieciona pod dywan, podobnie jak Dell DGFF. Dell ma jednak co najmniej jednego członka w komitecie normalizacyjnym JEDEC, plus poparcie Intela dla dalszego rozwoju CAMM. Jak na razie wygląda to dla nich dobrze, ale prawdopodobnie minie kilka lat, zanim cokolwiek zacznie przynosić efekty. Do tego czasu Dell będzie nadal wdrażał CAMM w wybranych laptopach, takich jak obecny Precision 7670, aby udowodnić jego zalety.

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Podgląd pamięci CAMM: Rewolucja Dell SODIMM
Allen Ngo, 2022-10- 1 (Update: 2022-10- 1)