Podczas gdy większość sektorów szybko się autonomizuje, branża opieki zdrowotnej jest jednym z sektorów pozostających w tyle i to z oczywistych powodów - praktycznie nikt nie chciałby powierzyć swojego życia "lekarzowi-robotowi", zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że modelom uczenia maszynowego wciąż brakuje prawdziwej inteligencji.
Teraz grupa naukowców chce wypełnić tę lukę odważnym nowym rozwiązaniem. Zespół opracował nowy system sztucznej inteligencji, który toruje drogę do autonomicznej chirurgii. Ich robot, nazwany SRT-H, z powodzeniem ukończył krytyczną fazę usuwania pęcherzyka żółciowego, osiągając 100% wskaźnik sukcesu w wielu eksperymentach. Zespół przeprowadził 8 testów ex vivo z wykorzystaniem tkanki narządu świni.
Naukowcy wytrenowali model sztucznej inteligencji na filmach z operacji wykonywanych przez ludzkich chirurgów, które wzmocnili podpisami tekstowymi. Pozwala to sztucznej inteligencji nie tylko wykonywać zadania, ale także rozumieć procedurę chirurgiczną i reagować na polecenia głosowe, podobnie jak rezydent chirurgii uczący się od mentora.
Ten postęp przenosi nas od robotów, które mogą wykonywać określone zadania chirurgiczne, do robotów, które naprawdę rozumieją procedury chirurgiczne - Axel Krieger, robotyk medyczny z Johns Hopkins University.
Aby przetestować odporność systemu, naukowcy wprowadzili nieoczekiwane wyzwania. Dodali barwniki przypominające krew, aby zaciemnić pole chirurgiczne i zmienili pozycję początkową robota. W każdym przypadku system SRT-H z powodzeniem dostosowywał się do zmieniających się warunków i korygował swój kurs bez interwencji człowieka.
Podczas gdy robot działa obecnie wolniej niż człowiek, osiągnął wyniki porównywalne z wynikami doświadczonego chirurga. To nowe osiągnięcie może utorować drogę dla autonomicznych chirurgii robotycznej u ludzico mogłoby zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami, czyniąc elitarne umiejętności chirurgiczne bardziej spójnymi i dostępnymi.
Źródło(a)
Nauka Robotyka przez The Guardian i New Atlas