Notebookcheck Logo

Plextor M9Pe M.2 PCIe SSD

To dopiero zapowiedź, ale warto wiedzieć, że pod koniec roku do sklepów trafi seria dysków SSD o nazwie Plextor M9Pe.

Na wstępie należy się wyjaśnienie, że dysk ten będzie sprzedawany przede wszystkim jako atrakcyjny dodatek do komputera stacjonarnego (jako karta na złączu PCIe 3.0 x4 o rozmiarach zbliżonych do karty graficznej). Użytkowników laptopów interesuje miniaturowy odpowiednik, czyli wariant w formacie M.2 (posiada modne ostatnio odprowadzenie ciepła). Seria w obu wariantach została zaprezentowana na targach Computex 2017 (największa i najpoważniejsza taka impreza związana z komputerami).

Tytułowe dyski obsługują NVMe 1.1 (pod koniec roku wejdzie do użytku NVMe 1.3). Będą dostępne w wariantach o pojemności 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Jak wspomniałem na wstępie, trzeba na nie zaczekać do końca roku. Co za tym idzie, za wcześnie jeszcze, aby mówić o cenach. Jako ciekawostkę można podać, że prawa do marki Plextor, po wykupieniu licencji w 2010 roku, posiadają firmy Philips i Lite-On (tak, sprzedaje dyski SSD także pod własną marką).

Wiadomo natomiast, że wykorzystano tu pamięć 3D TLC NAND pochodzącą z zakładów firmy Toshiba (technologia BiCS Flash, 64 warstwy). Spoiwem jest zaś trzyrdzeniowy kontroler Marvell 88SS1093 BTB2 (obsługuje korekcję błędów ECC i LDPC).

Deklarowane osiągi to maksymalnie 3100 MB/s przy sekwencyjnym odczycie danych i około 2300 MB/s przy zapisie. W tym miejscu przypominam, że może się to odnosić do modelu przygotowanego do montażu w komputerach stacjonarnych (zajmuje więcej miejsca, więc jest tam mniejszy problem z zapewnieniem chłodzenia).

Źródło: AnandTech

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2017-06- 4 (Update: 2017-06- 4)