Notebookcheck Logo

Nvidia Max-Q i WhisperMode

Nvidia Max-Q
Nvidia Max-Q
Wysoka wydajność i cicha praca? Nie da się ukryć, że to dwie najważniejsze cechy udanego laptopa do gier. Teraz ten termin może nabrać nowego znaczenia dzięki technologiom Nvidia Max-Q i Nvidia WhisperMode.

Karta grafiki Nvidia GeForce GTX 1080 w tablecie Microsoft Surface Book czy w ultrabooku Asus Zephyrus GX501 (poziom hałasu 39 dBA, chłodzenie Active Aerodynamic System, obudowa mierzy 18 mm wysokości)? To robi wrażenie nie tylko na entuzjastach nowinek technologicznych.

We wspomnianym Asusie GX501 z Max-Q (matryca Full HD z G-Sync, 120 Hz) po odchyleniu klapy ekranu zwiększa się powierzchnia wymiany powietrza o 20% a sam przepływ ciepła jest większy o 30%. Oczywiście ma to przełożenie na to, że można dłużej i bardziej komfortowo grać w wymagające tytuły.

Kolejny laptop z Max-Q to Clevo P950HR z kartą GeForce GTX 1070. Ten "naleśnik" ma obudowę o wysokości 19 mm i matrycę 1920 x 1080 lub 3840 x 2160 pikseli.

Mowa jest jeszcze o tym, że ta technologia trafiła do MSI GS63 z GTX-em 1070 (obudowa mierzy 18 mm). Tu też kupujący będzie miał do wyboru ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 lub 3840 x 2160 pikseli (im wyższa rozdzielczość, tym większe wymagania względem układu graficznego).

Te trzy nowości z Nvidia Max-Q (optymalizacja CPU, GPU, samych gier oraz poprawiony przepływ powietrza i udoskonalone zarządzanie energią) jak i inne nowe konstrukcje zaczną się pojawiać w sklepach po 27 czerwca 2017 roku.

Jeśli idzie o WhisperMode (w tłumaczeniu: "tryb cichej pracy"), to rozwiązanie to opiera się w pełni o sterowniki i będzie dostępne za pośrednictwem Nvidia GeForce Experience. Nie tylko dla nowych komputerów, ale dla wszystkich laptopów z kartą grafiki opartą o mikroarchitekturę Nvidia Pascal.

Jak działa tryb WhisperMode? Przede wszystkim ma sprawiać, że podłączony do gniazdka elektrycznego laptop w czasie gry (duże obciążenie podzespołów) jest wyraźnie cichszy. Odbywa się to za sprawą dynamicznego dostosowywania ustawień karty grafiki wpływającego na pobór energii oraz dzięki inteligentnemu operowaniu liczbą klatek na sekundę w uruchomionej grze.

Relacja z targów Computex, traktująca o tych nowościach, jest dostępna na stronie internetowej firmy Nvidia (oczywiście tekst jest napisany po angielsku).

Źródło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2017-05-30 (Update: 2017-05-30)