Notebookcheck Logo

Nieprzyjemny zapach, dobra dokładność kolorów: Lenovo Smart Projector L-PJT100 (Xiaoxin 100) - praktyczna recenzja

Ogromny ekran za niewielkie pieniądze. Za około 200 dolarów, inteligentny projektor Lenovo brzmi jak kradzież. Wi-Fi 6, rozdzielczość 1080p, Miracast, autofokus, przyzwoita jasność, tryb inteligentnego głośnika, obsługa pendrive'ów USB, kilka opcji kolorystycznych do wyboru. Niestety, z tym projektorem nie jest tak dobrze, jak mogłoby się wydawać.
Accessory Home Theater

Kino to miejsce, do którego ludzie przychodzą oglądać filmy. Może to być parking na obrzeżach miasta, może to być ogromny budynek, a może to być również dedykowany pokój w Państwa domu. Jeśli ta ostatnia opcja sprawia, że Państwa serce przyspiesza i żołądek mdleje z niecierpliwości, Lenovo ma dla Państwa rozwiązanie. Smart Projector L-PJT100 spełnia wiele wymagań, a przy tym kosztuje znacznie mniej niż iPad.

W witrynie Lenovo nie ma strony produktu dla tego projektora. Wiemy na pewno, że został uruchomiony w 4 kwartale 2022 roku i że ma do dyspozycji 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci ROM. Produkt ma zapewniać jasność do 700 lumenów; nie jest do końca jasne, czy Smart Projector jest oparty na technologii LCD, czy na technologii DLP. Kilka źródeł podaje, że L-PJT100 napędzany jest czterordzeniowym układem HiSilicon 352. W celu zapoznania się z dalszymi specyfikacjami, proszę przeczytać poniższą tabelę.

Xiaoxin 100: Specyfikacje w skrócie
Rozdzielczość 1920 x 1080
Podświetlenie Dioda LED (do 30 000 godzin)
Jasność Do 700 ANSI lumenów
Współczynnik kontrastu Do 2,000:1
Współczynnik rzutu 1,25 do 1
Pamięć, pamięć 16 GB, 2 GB
Połączenia Wi-Fi 6 (w tym Miracast), BT 5
Wejścia USB 2.0, HDMI
Wymiary produktu, dane Lenovo 252 x 256 x 107 mm (9,92 x 10,08 x 4,21 cala)
Waga produktu, dane Lenovo 2,3 kg (5,07 funta)

Proszę pamiętać, że nie jest to projektor krótkiego rzutu, co oznacza, że produkt musi znajdować się dość daleko od powierzchni, na którą wyświetlany jest obraz, aby obraz był wystarczająco duży. Umieszczając Smart Projector w odległości jednego metra i dziesięciu centymetrów od ściany, otrzymaliśmy obraz o szerokości 77 cm.

Obudowa - solidna jakość wykonania dla L-PJT100

Smart Projector, który został wysłany do Notebookcheck do recenzji jest w kolorze ciemnoszarym. Udało mu się wyglądać nowocześnie i hi-tech pomimo umiarkowanej ceny. Nie jest też mały, a przy wymiarach 14,7 x 3,4 x 6,7 cm, zewnętrzny zasilacz 110 W jest również dość nieporęczny. Lenovo wykorzystuje tyle plastiku, ile tylko może, a materiały premium, takie jak szkło, metal i włókno węglowe, są wyraźnie nieobecne.

Pilot jest kompaktowy, lekki i bardzo, bardzo wygodny w użyciu. Działa najlepiej, gdy osoba trzymająca go znajduje się za projektorem. Proszę pamiętać, że sam projektor ma tylko jeden przycisk (przycisk włączania/wyłączania), więc najlepiej obchodzić się z pilotem ostrożnie. Jeśli zostanie on uszkodzony lub zgubiony, projektor może stać się bezużyteczny do czasu podłączenia alternatywnego urządzenia wejściowego. Na przykład mysz USB.

Port USB 2.0 znajdujący się z tyłu Lenovo Smart Projector może być używany do ładowania smartfona, dopóki projektor jest włączony.

Tył: Wejście zasilania, wyjście audio 3,5 mm, USB, HDMI, odbiornik podczerwieni
Tył: Wejście zasilania, wyjście audio 3,5 mm, USB, HDMI, odbiornik podczerwieni
Przycisk zasilania. Projektor można również włączyć/wyłączyć za pomocą pilota zdalnego sterowania
Przycisk zasilania. Projektor można również włączyć/wyłączyć za pomocą pilota zdalnego sterowania
Z przodu znajduje się kamera, która pomaga projektorowi dostosować ostrość obrazu i zastosować korekcję zniekształceń trapezowych w razie potrzeby
Z przodu znajduje się kamera, która pomaga projektorowi dostosować ostrość obrazu i zastosować korekcję zniekształceń trapezowych w razie potrzeby

Oprogramowanie - Android 9 dla Xiaoxin 100

Smart Projector potrzebuje około pół minuty na uruchomienie. Po uruchomieniu systemu operacyjnego projektor sprawdza, czy wyświetlany obraz jest wystarczająco ostry za pomocą kamery znajdującej się z przodu; trwa to zaledwie trzy lub cztery sekundy i towarzyszą temu głośne dźwięki. Automatyczna korekcja geometrii obrazu jest domyślnie aktywna, ale można ją wyłączyć, jeśli użytkownik sobie tego życzy. Jeśli projektor zostanie przesunięty o więcej niż kilka centymetrów, automatycznie dostosuje obraz, a na pilocie znajduje się dedykowany przycisk, który użytkownik może nacisnąć, aby osiągnąć ten sam cel.

Interfejs użytkownika Lenovo Xiaoxin 100 będzie wyglądał znajomo dla każdego, kto wcześniej korzystał ze Smart TV. Nie jest to nic wyszukanego, ale jest zdecydowanie użyteczne. Przełączanie się między ekranami i aplikacjami zawsze zajmuje sekundę lub dwie, co jest normalne, biorąc pod uwagę, że L-PJT100 jest zasilany przez powolny układ, który jest połączony z zaledwie 2 GB pamięci RAM. Dostępnych jest kilka języków, z domyślnie włączonym angielskim; wygląda na to, że zastosowano tutaj tłumaczenie maszynowe, więc czasami może być niejasne, co robią niektóre opcje menu, w zależności od języka. (Przetestowano język rosyjski)

Klawiatura ekranowa wyskakuje w razie potrzeby, jednak nawet coś tak trywialnego jak wpisanie hasła Wi-Fi może być wyczerpującym zadaniem, jeśli wszystko, co mamy, to klawisze w górę, w dół, w lewo, w prawo, w tył i Enter znajdujące się na pilocie. Podobnie jak w przypadku większości telewizorów Smart TV, dobrym pomysłem jest zakup klawiatury Bluetooth i/lub myszy Bluetooth, aby znacznie ułatwić interakcję z interfejsem użytkownika. Jest absolutnie możliwe, aby poradzić sobie z samym pilotem w dłoni, ale nie będzie to przyjemne.

Odwiedzenie podmenu aktualizacji systemu nie przyniosło żadnych rezultatów. Podobno jednostka testowa korzysta z najnowszej dostępnej wersji oprogramowania układowego.

Sekundę po naciśnięciu przycisku zasilania użytkownik zostanie powitany następującym komunikatem
Sekundę po naciśnięciu przycisku zasilania użytkownik zostanie powitany następującym komunikatem
Początkowy ekran startowy zostanie wkrótce zastąpiony innym ekranem
Następnie przeprowadzona zostanie kontrola ostrości
Warto połączyć się z Wi-Fi przed wykonaniem jakichkolwiek innych czynności
Usługi streamingowe, takie jak YouTube i Disney+, są naprawdę łatwo dostępne. Zdjęcie zrobione w ciemnym pomieszczeniu
Aplikacja RTVE. Zdjęcie zrobione w ciemnym pomieszczeniu
Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Podmenu Ustawienia. Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Pendrive z systemem plików FAT32 został rozpoznany natychmiast. Zdjęcie zrobione w ciemnym pomieszczeniu
Prognoza pogody wygląda niesamowicie. Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Aby włączyć Miracast, należy przejść do podmenu Aplikacje. Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Lista obsługiwanych języków jest naprawdę długa. Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu
Po naciśnięciu przycisku zasilania użytkownik będzie miał możliwość wyłączenia L-PJT100 lub włączenia trybu inteligentnego głośnika. Zdjęcie zrobione przy dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu

Podłączanie projektora do Acer Swift 5 SF514 przez Miracast było dziecinnie proste. Zaraz po uruchomieniu aplikacji Miracast na Xiaoxin 100, wykonano następujące kroki na laptopie:

Windows 11 Ustawienia → Bluetooth i urządzenia → Dodaj monitor bezprzewodowy lub stację dokującą

Projektor zaczął odzwierciedlać ekran laptopa, a głośniki projektora stały się domyślnym urządzeniem wyjściowym dźwięku dla laptopa. Przez kilka sekund wszystko wyglądało świetnie. Następnie uruchomiłem YouTube i otworzyłem ten teledysk w przeglądarce Opera na pełnym ekranie.

Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem, była bardzo niska liczba klatek na sekundę. Zamiast 60 klatek na sekundę, z jakimi działa wyświetlacz Swift 5, lub 25 klatek na sekundę, z jakimi renderowano wideo, otrzymywałem około 15 klatek na sekundę, przez co wideo 25 klatek na sekundę wyglądało bardziej jak GIF. Raz lub dwa razy widziałem, że obraz został dość mocno zdeformowany na sekundę lub dwie.

Jakby tego było mało, projektor zaczął wyświetlać komunikat "Network Connected" co kilka sekund. Ustało to dopiero, gdy wyłączyłem Miracast około dziesięć minut później.

Na szczęście żaden z tych dwóch problemów nie pojawił się podczas odtwarzania plików MP4 (AVC + AAC) i AVI (XVID + MP3) zapisanych na pendrive. Przesyłanie strumieniowe filmów z YouTube za pośrednictwem wbudowanej aplikacji YouTube również przebiegło bez zarzutu, bez żadnych problemów z oprogramowaniem i bez problemów z liczbą klatek na sekundę.

Naciśnięcie przycisku zasilania, gdy projektor jest włączony, powoduje wyświetlenie ekranu z dwiema opcjami. Pierwszą opcją jest oczywiście wyłączenie Xiaoxin 100. Druga jest o wiele bardziej ekscytująca - okazuje się, że Smart Projector może również służyć jako inteligentny głośnik! Podłączenie telefonu Android do jednostki testowej przez Bluetooth zajęło zaledwie kilka sekund. Następnie projektor zapytał, czy powinien wyłączyć lampę. Ma to sens, aby zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć żywotność produktu.

Akcesoria

Smart Projector został zapakowany w kartonowe pudełko, które z kolei zostało zapakowane w kolejne kartonowe pudełko. W zestawie z projektorem znajduje się zasilacz, bardzo szczegółowa anglojęzyczna instrukcja obsługi oraz pilot zdalnego sterowania. Do zasilania pilota potrzebne są dwie baterie AAA, które nie są dołączone do zestawu. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że kabel HDMI do HDMI również nie jest dołączony.

Pudełko zewnętrzne
Pudełko zewnętrzne
Wewnętrzne pudełko
Wewnętrzne pudełko
Zasilacz jest duży, ale nie tak duży jak sam projektor
Zasilacz jest duży, ale nie tak duży jak sam projektor
Instrukcja jest bardzo długa i bardzo szczegółowa
Instrukcja jest bardzo długa i bardzo szczegółowa

Jakość obrazu - prawdziwa atrakcja Xiaoxin 100, biorąc pod uwagę jego cenę

Jakość obrazu jest dobra, o ile obraz jest mniejszy niż 2 metry (6,56 stopy) szerokości. Kolory są dość realistyczne, nawet jeśli nie są tak wyraziste, jak w modelu Swift 5w 100% sRGB. Rozmyte zdjęcia wykonane smartfonem nie oddają w pełni kolorów.

Pod względem kontrastu jednostka testowa zauważalnie ustępuje Swift 5, ale różnica nie jest tak uderzająca, jak mogłoby się wydawać.

Podczas gdy Lenovo Xiaoxin 100 jest z pewnością wystarczająco jasny, aby można go było używać w świetle dziennym, działa najlepiej, gdy naturalne oświetlenie jest ograniczone do minimum i nie ma sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu. To właśnie wtedy projektor naprawdę się sprawdza, dzięki czemu można cieszyć się filmem lub programem telewizyjnym tak samo, jak w prawdziwym kinie.

Jedną z moich obaw jest to, że tak naprawdę nie jest oczywiste, że jest to projektor 1080p. Podczas gdy ostrość obrazu była dobra niezależnie od przypadku użycia (odtwarzanie plików zapisanych na pendrive, dublowanie ekranu laptopa przez Miracast, strumieniowanie filmów z YouTube), obraz był pozbawiony drobnych szczegółów, których można by się spodziewać. Rzeczy takie jak cyfry i litery na tablicy rejestracyjnej samochodu powoli poruszającego się z daleka są bardzo trudne do rozróżnienia. Nie jest tak w przypadku Swift 5, pomimo faktu, że jego ekran jest znacznie mniejszy i włączone jest 150% skalowanie systemu Windows. Kilka razy złapałem się na myśli - "to nie tak powinno wyglądać 1080p". filmy 1080p na YouTube nie wyglądają lepiej niż filmy 720p, co jest zadziwiające. Wręcz przeciwnie, podczas strumieniowania filmów z YouTube'a w rozdzielczości 720p na krawędziach większości obiektów pojawiają się poważne artefakty związane z nadmiernym wyostrzaniem - wyglądają one jak białe paski - a w rozdzielczości 1080p stają się jeszcze bardziej wyraźne.

Chociaż obsługa HDR jest podobno wbudowana, nie mogłem znaleźć wiarygodnego sposobu, aby to przetestować.

www.youtube.com/watch?v=IT4reovDNXE&t=931s
www.youtube.com/watch?v=IT4reovDNXE&t=931s

Emisje

Hałas i zapach

Kiedy po raz pierwszy włączyłem projektor Xiaoxin, byłem zdumiony jego głośnością. Wewnętrzny wentylator zawsze pracuje z tą samą prędkością, a prędkość ta jest zdecydowanie zbyt wysoka, co sprawia, że produkt jest o wiele głośniejszy niż Acer Swift 5 SF514 pracujący na pełnych obrotach (czyli około 35 dB(A)).

Następnie pojawił się zapach. Po około minucie od włączenia urządzenia poczułem bardzo znajomy zapach. Najlepiej można go opisać jako powolne spalanie opon, a moja kuchenka indukcyjna Mijia Induction Cooker Youth Edition wytwarza dokładnie ten zapach, ilekroć używam jej dłużej niż pół minuty. Podsumowując, ci, którzy znają dokładne znaczenie słowa "alergia", a także ci, którzy mieszkają w ciasnych, słabo wentylowanych mieszkaniach, powinni trzymać się z daleka od tego projektora Lenovo.

Temperatura

Jednostka testowa nigdy nie robi się ciepła w dotyku. Tego samego nie można powiedzieć o zasilaczu; po pół godzinie ciągłej pracy niebezpiecznie zbliżył się do przekroczenia granicy 50 °C (121 °F).

Wylot ciepłego powietrza projektora Smart Projector znajduje się z tyłu, więc umieszczenie go blisko ściany nie byłoby najlepszym pomysłem.

Głośniki

Dwa głośniki o mocy 5 W w Lenovo Xiaoxin 100 zapewniają dość solidny dźwięk. W bezpośrednim porównaniu do Sony SRS-XB13, który jest kompaktowym głośnikiem Bluetooth za 50 USD, brakuje im wyrazistości i definicji; basy nie są tak obecne, a wysokie tony nie są tak wyraźne. A jednak w jakiś sposób Smart Projector wytwarza lepszy niż oczekiwano dźwięk, który sprawia, że oglądanie filmów jest przyjemnym doświadczeniem. Mogą być naprawdę głośne; poziom głośności 35% jest całkowicie wystarczający dla małego pokoju, a przy 65% Smart Projector jest głośniejszy niż SRS-XB13 działający z pełną mocą.

Szkoda, że włączenie trybu inteligentnego głośnika nie sprawia, że wentylator pracuje ciszej, nawet jeśli lampa jest wyłączona.

Plusy

+ dobra ostrość obrazu
+ dobra dokładność kolorów
+ niezawodny autofokus i automatyczna korekcja zniekształceń trapezowych
+ mocne głośniki
+ pilot jest kompaktowy i wygodny w użyciu
+ Wi-Fi 6

Wady

- pachnie
- głośny wentylator
- powolny SoC
- przestarzały system operacyjny oparty na Android 9
- niewystarczająco szczegółowy obraz
- Miracast nie działa prawidłowo
- brak kabla HDMI w zestawie

 

 

Werdykt

W recenzji: Lenovo Smart Projector L-PJT100 (Xiaoxin 100)
W recenzji: Lenovo Smart Projector L-PJT100 (Xiaoxin 100)

Lenovo Smart Projector L-PJT100 może nie wydawać się świetnym produktem. Nie miałby szans w starciu z projektorem za 700 USD lub 1000 USD wyprodukowanym przez uznaną firmę. Śmierdzi, działa wolno i jest zbyt głośny. Tak naprawdę nie zapewnia wyrazistych kolorów ani dźwięku, który powaliłby kogokolwiek. Jest duży, ciężki i przez to wcale nie przenośny. Heck, jest nawet dostarczany bez kabla HDMI!

Jednak projektory kosztujące od 100 do 250 USD mają zwykle znacznie bardziej kłopotliwy zestaw problemów, które często obejmują między innymi rozmyty obraz, okropny dźwięk, słabą lampę i niską jakość wykonania. L-PJT100 na szczęście nie ma żadnego z powyższych. Jest również wystarczająco wszechstronny, aby być przydatnym zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm. Dla osoby, która ma do wydania tylko 200 USD lub nieco więcej, może to być najlepszy zakup roku. Wszystko zależy od sytuacji - i oczywiście od Państwa oczekiwań.

Jeśli absolutnie, całkowicie potrzebują Państwo projektora i mają do wydania tylko około 200 USD, ten produkt Lenovo/Xiaoxin może być właśnie podstawową opcją, której Państwo szukali. To głównie zapach i hałas powstrzymują Smart Projector. Żadna z tych dwóch wad nie będzie miała znaczenia, jeśli projektor zostanie zakupiony do użytku w dużych, odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach.

Cena i dostępność

Projektor można nabyć za około 200 dolarów na Aliexpress. Geekbuying ma Xiaoxin 100 na liście za 250 euro.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Nieprzyjemny zapach, dobra dokładność kolorów: Lenovo Smart Projector L-PJT100 (Xiaoxin 100) - praktyczna recenzja
Sergey Tarasov, 2024-02- 8 (Update: 2024-02- 8)