Notebookcheck Logo

NayuOS: alternatywa dla Chrome OS

Teaser
Francuska firma Nexedi przygotowała system operacyjny o nazwie NayuOS, który jest przeznaczony do instalowania na komputerach z Chrome OS (Chromebooki).

Zacząć należy od tego, że nie jest to pierwszy projekt tego typu. Na Chromebooku można zainstalować m.in. Bodhi Linux (instrukcja instalacji), który opiera się o dystrybucję Ubuntu LTS. Z racji współpracy jedynie z SeaBIOS lista kompatybilnych komputerów była wyjątkowo krótka: Acer C720 Chromebook i HP Chromebook 14.

Jeśli idzie o NayuOS (Open Source, licencja GPL), to tak jak Chrome OS wywodzi się on z Chromium OS i dystrybucji Linuksa o nazwie Gentoo. Odpowiednikiem SeaBIOS, koniecznym do uruchomienia systemu, jest tu coreboot (strona projektu). Oprogramowanie jest kompilowane wprost z kodu źródłowego i wykorzystuje SlapOS (zdecentralizowana chmura, jeden z projektów firmy Nexedi).

Podstawowa korzyść sprowadza się do tego, że nie jest wymagane konto Google (unika się każdorazowego logowania, związania z usługami w chmurze i ciągłego przekazywania danych o aktywności). System NayuOS działa na Chromebooku w trybie "Guest mode".

Źródło: OSNews

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2016 01 > NayuOS: alternatywa dla Chrome OS
Sylwester Cyba, 2016-01-30 (Update: 2016-01-30)