Notebookcheck Logo

Navimow i105E w teście praktycznym: Niedroga zrobotyzowana kosiarka Segway radzi sobie bez przewodu granicznego dzięki EFLS 2.0

Bez przewodów. Dzięki Navimow i105E i i108E Segway prezentuje nową i dość niedrogą kosiarkę automatyczną, która dzięki EFLS 2.0 i kamerze radzi sobie całkowicie bez przewodu granicznego i rozpoznaje przeszkody przy wsparciu sztucznej inteligencji. Nasza recenzja pokazuje, jak dobrze Navimow i105E sprawdza się w praktyce.
Smart Home
Testowa zrobotyzowana kosiarka Segway Navimow i105E bez przewodu granicznego

W samą porę na sezon ogrodniczy 2024, Segway wprowadził na rynek wprowadził na rynek swoją drugą zrobotyzowaną kosiarkę do trawy pod marką Navimow, po debiucie serii H dwa lata temu. Ściśle mówiąc, istnieją dwa modele o nazwie Navimow - i105E i Navimow i108E - które są przeznaczone do mniejszych ogrodów o powierzchni koszenia odpowiednio 500 i 800 metrów kwadratowych.

Oba roboty koszące mają identyczną konstrukcję, z wyjątkiem pojemności akumulatora, a tym samym czasu koszenia. W teście praktycznym mamy mniejszy model Navimow i105E, czyli wersję przeznaczoną do 500 metrów kwadratowych. Początkowo przetestowałem zrobotyzowaną kosiarkę bez przewodu granicznego w małym tarasowym ogrodzie, aby uzyskać wstępne spostrzeżenia. Później Navimow i105E będzie również w stanie udowodnić swoje umiejętności na większym i bardziej pochyłym obszarze. Wówczas odpowiednio zaktualizuję niniejszą recenzję.

Cechy: Co oferują Navimow i105E i i108E

Zacznijmy od zakresu dostawy Navimow i105E. Oprócz kosiarki automatycznej w zestawie znajduje się obowiązkowa stacja ładująca, zasilacz i śruby uziemiające do mocowania. W zestawie znajduje się również antena GNSS z dwuczęściowym prętem i kolcem uziemiającym, a także przedłużacze do zasilania i anteny oraz niektóre akcesoria w postaci wymiennych ostrzy, instrukcji itp.

Zakres dostawy Navimow i105E
Zakres dostawy Navimow i105E

Przejdźmy do parametrów technicznych Navimow i105E, które poza baterią są identyczne jak w Navimow i108E. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj EFLS 2.0 do nawigacji. Jest to wzbogacony o sztuczną inteligencję system pozycjonowania GNSS, który w połączeniu z dostarczoną anteną i połączeniem z satelitami GPS odpowiada za orientację w ogrodzie.

Segway zainstalował również kamerę VisionFence z przodu. Pomaga ona w nawigacji, a dzięki 140-stopniowemu polu widzenia służy również do wykrywania i omijania przeszkód. Według producenta, sztuczna inteligencja działa również tutaj, aby automatycznie wykrywać i omijać ponad 20 różnych przeszkód. W poniższym teście Navimow i105E pokazujemy, jak dobrze sprawdziło się to w praktyce.

Na górze znajduje się okrągła płyta z pokrętłem, za pomocą którego można ręcznie regulować wysokość cięcia tarczy tnącej o szerokości 18 cm na spodzie w zakresie od 20 do 60 cm. Nie ma automatycznej regulacji, jak w przypadku serii H, ale byłoby to zbyt wiele w cenie serii i. Navimow zainstalował również pierścień LED pod dyskiem, który dostarcza informacji o różnych stanach i jest łatwo widoczny z daleka. Na przykład kolor wskazuje, czy robot się ładuje, czy ma słaby odbiór GPS.

Oprócz małego wyświetlacza, na samej kosiarce znajdują się trzy przyciski do podstawowej obsługi oraz duży, czerwony przycisk stop do zatrzymania awaryjnego. Połączenie ze smartfonem za pomocą aplikacji Navimow odbywa się przez Bluetooth i WLAN. W przypadku dużych ogrodów Segway Navimow oferuje opcjonalne akcesorium Navimow Access+. Za 99,99 euro RRP, moduł rozszerza robotyczną kosiarkę o mobilne radio 4G (dołączone na rok), jeśli w ogrodzie nie ma pełnego zasięgu Wi-Fi, a także ochronę przed kradzieżą (geofencing).

Konfiguracja: Najpierw należy sterować kosiarką automatyczną, a następnie zrelaksować się

Okablowanie stacji
Okablowanie stacji

Najpierw należy umieścić stację w ogrodzie. W tym miejscu należy podłączyć tylko dwa kable - jeden do zasilania i jeden do anteny RTK. Do obu dołączone są przedłużacze, aby móc pokonać większe odległości do żądanej lokalizacji anteny i gniazdka elektrycznego.

Kosiarka automatyczna umieszczona na stacji ładującej musi być następnie połączona z aplikacją Navimow, która jest dostępna bezpłatnie dla Android i iOS. Aplikacja jest bardzo pomocna i nie tylko prowadzi użytkownika przez początkową konfigurację, ale także wyjaśnia wiele rzeczy. Moim zdaniem nie ma tu powodów do krytyki. Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają kilka wrażeń z pierwszych kroków w procesie konfiguracji.

Pierwszy
Pierwszy
konfiguracja
konfiguracja
z
z
Aplikacja
Aplikacja

Navimow i150E nie wymaga czasochłonnego układania przewodu granicznego. Dzięki temu początkowa instalacja jest znacznie łatwiejsza i szybsza. Zamiast tego robot jest sterowany raz wzdłuż granic za pośrednictwem aplikacji, podobnie jak zdalnie sterowany samochód, aby stworzyć wirtualną mapę.

Sterowanie zrobotyzowaną kosiarką za pomocą wirtualnych joysticków, funkcja gumki do korekty
Sterowanie zrobotyzowaną kosiarką za pomocą wirtualnych joysticków, funkcja gumki do korekty

W praktyce działa to całkiem dobrze, ale wymaga trochę zręczności i praktyki, aby pokryć trawnik w najlepszy możliwy sposób (tj. do wszystkich krawędzi). W tym miejscu przydaje się funkcja gumki, jeśli się zgubisz. Zapewnia ona, że robot automatycznie cofnie się nieco wzdłuż poprzednio przejechanej trasy. Korekty można również dokonać w dowolnym momencie

Segway oferuje również nową funkcję mapowania wspomaganego przez sztuczną inteligencję. W tym przypadku robot samodzielnie rozpoznaje granice trawnika, jeśli są one zauważalnie podniesione (np. przy przejściu na chodnik lub płyty tarasowe). Pomoc sztucznej inteligencji może być również wykorzystywana tylko w przypadku sekcji podczas tworzenia mapy, ale było to możliwe tylko w ograniczonym zakresie na działce testowej. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo później, na drugiej działce testowej.

 

 

Wynik jako wirtualna mapa w aplikacji Navimow
Wynik jako wirtualna mapa w aplikacji Navimow

Gdy obszar do skoszenia zostanie pokryty - możliwe jest również utworzenie kilku oddzielnych stref dla podzielonego trawnika, a także obszarów zablokowanych - wirtualna mapa zostanie zapisana w aplikacji. Teraz mogą Państwo rozpocząć pierwsze koszenie trawnika za pomocą Navimow i105E.

Oprócz konfiguracji i obsługi, aplikacja oferuje również różne opcje i ustawienia. Oprócz instalacji najnowszych wersji oprogramowania układowego, gdy dostępne są aktualizacje, aplikacja zapewnia również przegląd procesów, opcję tworzenia harmonogramu koszenia w celu automatycznego koszenia o określonych porach oraz zmianę różnych ustawień, takich jak dźwięk lub światło. Dostępne są również filmy pomocy, instrukcje i dane kontaktowe działu obsługi klienta Segway Navimow.

Przegląd
Przegląd
Ustawienia
Ustawienia
Tworzenie planu koszenia
Tworzenie planu koszenia
Recepcja
Recepcja
Pomoc
Pomoc

Koszenie: Bezprzewodowe i systematyczne, ale powszechne problemy na obrzeżach

Aplikacja pokazuje postęp podczas koszenia
Aplikacja pokazuje postęp podczas koszenia

W przeciwieństwie do poprzednich modeli, Navimow i105E oferuje zaletę inteligentnej nawigacji jako zrobotyzowana kosiarka nowej generacji bez przewodu granicznego. Oznacza to, że kosi trawniki systematycznie, a nie chaotycznie. Jest to znacznie bardziej wydajne, a tym samym oszczędza czas i energię, a także zapewnia koszenie w każdym miejscu.

W teście nawigacja i koszenie w liniach działały doskonale. Robot poruszał się po trawniku ścieżka po ścieżce. Zmienia kierunek w ogrodzie od koszenia do koszenia, co powinno być korzystne dla trawnika.

Godne uwagi jest również to, jak dokładnie robot Segway trzyma się wirtualnych granic, które zostały zapisane podczas konfiguracji. Maksymalne odchylenie wynosi kilka centymetrów, więc zgodnie z naszymi wrażeniami z testów działa to dobrze i niezawodnie. Dopiero okaże się, jak poradzi sobie na większych powierzchniach, a tym samym w większych odległościach od własnej anteny. Zdolność wspinania się do 30 procent i koła, które są szczególnie odpowiednie do użytku w terenie dzięki rozmiarowi 24,5 cm, nie mogły jeszcze zostać przetestowane w obszarze testowym. Więcej na ten temat w późniejszej aktualizacji.

Navimow i105E w pracy
Navimow i105E w pracy

Jeśli trawnik płynnie łączy się ze ścieżkami, tarasami lub innymi płaskimi obszarami na tej samej wysokości, może jechać bezpośrednio po wirtualnej granicy, a tym samym kosić bez pozostawiania krawędzi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale wymaga odpowiednio wyposażonego ogrodu

 

Jednak Segway Navimow i105E pozostawia również dość dużą lukę wzdłuż podniesionych granic klombów lub innych przeszkód, co wynika głównie z centralnie umieszczonego agregatu koszącego. Jego odległość od zewnętrznej krawędzi kosiarki automatycznej wynosi około 10 cm plus odległość podczas przejeżdżania obok, co oznacza, że albo bardzo szerokie krawędzie trawnika muszą być układane wzdłuż krawędzi, które nie znajdują się na poziomie gruntu, albo muszą być regularnie przerabiane ręcznie.

 

Kilka innych modeli z kosiarką przesuniętą w bok lepiej rozwiązuje ten problem. Ostatecznie jednak problem z koszeniem krawędzi występuje także w przypadku niemal wszystkich innych kosiarek automatycznych. Nie jest to na przykład tak proste jak w przypadku robotów odkurzających, gdzie obecnie na rynku pojawia się coraz więcej modeli z wysuwanym mopem lub wysuwaną szczotką boczną do odkurzania i mopowania bez krawędzi. W przypadku zrobotyzowanych kosiarek nie jest to takie proste. Ogród musi być odpowiednio ustawiony lub musi być przerobiony ręcznie.

Wykrywanie przeszkód: Segway Navimow i105E nie ma serca do puszystych jeży

Oprócz bezprzewodowej i systematycznej nawigacji, wykrywanie i unikanie przeszkód jest jedną z flagowych funkcji Navimow i105E i i108E. Według producenta, zrobotyzowana kosiarka rozpoznaje znacznie więcej przeszkód niż jej konkurenci. Oprócz naturalnych przeszkód, takich jak jeże i kretowiska, obejmuje to również wiele typowych obiektów, które można znaleźć w ogrodach, np. krasnale ogrodowe, trampoliny i bramki do piłki nożnej, narzędzia ogrodowe i inne.

Oczywiście trzeba to udowodnić w teście praktycznym. I na początku był mały szok i rozczarowanie. Zrobotyzowana kosiarka rzeczywiście zauważyła dość realistycznie wyglądającego pluszowego jeża - przynajmniej zatrzymała się na chwilę w niektórych miejscach - po czym bezlitośnie przejechała po miękkiej zabawce.


Z drugiej strony, figurka jeża ogrodowego, która wygląda jeszcze bardziej realistycznie niż pluszowy towarzysz, zawsze była niezawodnie rozpoznawana. Prawdziwy jeż nie pojawił się na prawdziwym teście - i niestety Sonic the Hedgehog również nie miał czasu.


Navimow i105E z powodzeniem wykrył i ominął również wszystkie inne przeszkody umieszczone przed kamerą kosiarki, takie jak grabie, mała doniczka i inne. Ogólnie rzecz biorąc, wykrywanie przeszkód działa niezawodnie, jeśli pominiemy małą wpadkę z miękką zabawką.

Jeśli kosiarka Segway wykryje przeszkodę w jednym punkcie, zawraca i kontynuuje koszenie w przeciwnym kierunku. Później wraca na miejsce, aby osiągnąć pełne pokrycie, jeśli przeszkoda została w międzyczasie usunięta.

Pro

+ prosta konfiguracja bez kabla granicznego
+ systematyczne koszenie
+ koszenie bez granic na płaskich przejściach
+ wykrywanie przeszkód
+ wszechstronna i zaawansowana aplikacja
+ może być opcjonalnie doposażony w 4G i ochronę przed kradzieżą
+ niska cena

Contra

- dość szeroka krawędź koszenia dla przejść nie na poziomie gruntu
- drobne wątpliwości co do wykrywania jeży

Werdykt: Inteligentny, niedrogi, dobry

Segway Navimow i105E został dostarczony przez producenta do testu.
Segway Navimow i105E został dostarczony przez producenta do testu.

Nasze wrażenia z testu praktycznego Navimow i105E są w przeważającej mierze pozytywne. Robot koszący jest szybki w konfiguracji, nawiguje systematycznie i rozpoznaje prawie wszystkie przeszkody. Aplikacja również robi dobre wrażenie i zawsze zapewnia przegląd aktualnej pozycji robota i przetwarzanych obszarów, na przykład podczas koszenia.

Kolejnym dużym plusem jest cena Navimow i105E. Za 999 euro RRP, Segway oferuje ekscytujący pakiet dla mniejszych ogrodów w przystępnej cenie.

Istnieją pewne problemy, zwłaszcza podczas koszenia wzdłuż krawędzi, jeśli nie znajdują się one na tym samym poziomie. Jednak tak jest mniej więcej w przypadku wszystkich robotów koszących.

Naszym zdaniem Navimow i105E (lub Navimow i108E) jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań na rynku dla wszystkich właścicieli ogrodów, którzy nie chcą poświęcać czasu na układanie przewodu obwodowego, szczególnie w przypadku mniejszych ogrodów.

Cena i dostępność Segway Navimow i105E

Sugerowana cena detaliczna Navimow i105E dla 500 metrów kwadratowych od Segway wynosi 999 euro. Sugerowana cena detaliczna Navimow i108E dla powierzchni do 800 metrów kwadratowych wynosi 1299 euro. Mniejszy model jest dostępny bezpośrednio od producenta ale wkrótce będzie również dostępny u innych sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon. Na Obidostępny jest już Navimow i105E. Większy model jest dostępny u wyspecjalizowanych sprzedawców. (Aktualizacja 25.3.2024)

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Navimow i105E w teście praktycznym: Niedroga zrobotyzowana kosiarka Segway radzi sobie bez przewodu granicznego dzięki EFLS 2.0
Marcus Schwarten, 2024-03-30 (Update: 2024-03-30)