Notebookcheck Logo

Mniej zasobożerna przeglądarka Chrome

Przeglądarka internetowa to w obecnych czasach najpopularniejszy typ aplikacji w użytku domowym i w zastosowaniach biznesowych. Często jednak rozwój aplikacji tego typu odbywał się z pominięciem kwestii laptopów a dokładniej czasu pracy na akumulatorze.

W firmie Google zdecydowano o tym, że przeglądarka Chrome 57 jest pierwszą z serii, gdzie położono nacisk na obniżenie obciążenia procesora a tym samym wydłużenie czasu pracy na akumulatorze.

Pierwsze, co zaimplementowano, to dławienie zakładek będących w tle (ang. throttling policy). Polega to na tym, że to, co w danej chwili nie jest na tapecie, jest "wyciszane". Tak, aby średnie obciążenie jednego z rdzeni procesora było jak najbardziej zbliżone do 1%. Jednocześnie odtwarzanie muzyki, WebSockets (mechanizm wykorzystywany np. przez oprogramowanie forum o nazwie NodeBB) czy WebRTC (Web Real-Time Communication, czyli coś podobnego do WebSockets) są wykrywane jako coś, czego nie można zatrzymać, i należy zachować aktywność tych kart.

Zespół pracujący nad przeglądarką Chrome ustalił w przeprowadzonych testach, że takie spowalnianie w danej chwili zapomnianych zakładek ogranicza liczbę procesów obciążających procesor nawet o 25% (wszystko zależy od sposobu korzystania z przeglądarki i tego, co jest akurat wczytane).

Kolejnych zmian należy się spodziewać w nadchodzących wydaniach przeglądarki Google Chrome. Cały czas była mowa o tej pracującej w systemach Windows 7, 8.1 i 10.

Źródło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2017 03 > Mniej zasobożerna przeglądarka Chrome
Sylwester Cyba, 2017-03-15 (Update: 2017-03-15)