Notebookcheck

Mikro Mesa: matryce micro LED po nowemu

Postępy w technikach produkcji matryc micro LED są imponujące.
Sylwester Cyba,

Firma Mikro Mesa Technology, we współpracy z chińskim producentem wyświetlaczy o nazwie Nanjing CEC Panda LCD Technology, opracowała nową metodę na wytwarzanie matryc micro LED. Jedna dioda ma u nich rozmiar zaledwie trzech mikronów (sto razy mniej, niż zwykle; w laboratorium uzyskano rozmiar jednego mikrona). Postęp uzyskano na etapie mass transfer, czyli to, co u konkurencji jest problemem (długotrwałym i kosztownym). Za jednym razem maszyna daje radę z kilkoma milionami diod micro LED. Proces odbywa się w niskiej temperaturze i bez użycia siły.

Co zmienia trik z niską temperaturą? Matryce micro LED stają się konkurencyjne dla wyświetlaczy AMOLED (tańsze od nich, co dotąd było poza zasięgiem). Wszystko za sprawą ograniczenia liczby wadliwych egzemplarzy (wysoka efektywność procesu produkcyjnego bez strat lądujących w koszu; obecnie ok. 90% z potencjałem do poprawy po automatyzacji kontroli jakości).

Tytułowa technologia (rozmiar diody zależny od późniejszego zastosowania) pozwala na uzyskanie zagęszczenia pikseli równego 1800 dpi. Rozmiar wyświetlacza mieści się w zakresie od tego w zegarku  (tym zajmuje się Mikro Mesa) aż po 55" do montażu w telewizorze (tu działają technicy z Nanjing CEC Panda).

Tajwański zakład produkcyjny firmy Mikro Mesa na teraz celuje krótkie serie (10 tys. wafli z matrycami micro LED rocznie).

Źródło: DigiTimes

#optional DFP tag ol_midmainframe2
#optional DFP tag ol_midmainframe3

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 10 > Mikro Mesa: matryce micro LED po nowemu
Sylwester Cyba, 2019-10- 3 (Update: 2019-10- 3)