Notebookcheck Logo

Microsoft, Qualcomm i ich producenci OEM ogłosili do tej pory ponad tuzin urządzeń Snapdragon X

W momencie premiery do wyboru będzie 16 urządzeń z serii Snapdragon X. (Źródło obrazu: Microsoft)
W momencie premiery do wyboru będzie 16 urządzeń z serii Snapdragon X. (Źródło obrazu: Microsoft)
I tak po prostu, pojawiło się kilkanaście urządzeń napędzanych Snapdragonem X. Biorąc pod uwagę ilość urządzeń Snapdragon X Plus i Snapdragon X Elite pierwszej generacji, które zostały zaprezentowane w ciągu ostatnich 24 godzin, zebraliśmy wszystkie zapowiedzi w jednym artykule.
ARM Windows Laptop / Notebook Convertible / 2-in-1

Wczoraj w końcu zaprezentowano nam pierwszy zestaw laptopów wyposażonych w układ Snapdragon X. Ostatecznie, XPS 13 9345 i Galaxy Book4 Edge bazują na istniejących modelach. Jednak lepsze przyjęcie chipsetów ARM przez producentów OEM z systemem Windows skłoniło Daniela Rubino z Windows Central do przedstawienia dziwacznych prognoz, takich jak wczorajszy "wielki reset PC".

Odkładając na bok wielkie zapowiedzi, poniedziałkowe ogłoszenie stanowi rzadką okazję, w której wielu producentów OEM z systemem Windows ogłosiło urządzenia jednocześnie podczas tego samego wydarzenia. W szczególności Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft i Samsung zaprezentowały do tej pory 16 urządzeń, z których wszystkie oprócz jednego to konwencjonalne laptopy. Dla porównania, dziwnym urządzeniem jest Surface Pro (obecnie 999,99 USD na Amazon), który Microsoft nazywa również Surface Pro Copilot + PC i Surface Pro 11th Edition.

(Źródło obrazu: Qualcomm)
(Źródło obrazu: Qualcomm)

Jak pokazuje powyższy obrazek, Qualcomm reklamuje, że dostępnych jest siedem urządzeń z chipsetem Snapdragon X Plus. Oficjalnie seria składa się tylko z X1P-64-100. Wygląda na to, że przynajmniej ASUS uważa, że Qualcomm stworzył mniejszy wariant X1P-42-100jednak. Natomiast Snapdragon X Elite występuje w konfiguracjach X1E-78-100, X1E-80-100 i X1E-84-100. Niestety, nie wszyscy producenci OEM systemu Windows ujawniają, z którego wariantu korzystają, w tym Microsoft.

W każdym razie, Copilot+ będzie początkowo dostępny wyłącznie dla maszyn z procesorami Qualcomm, ponieważ Microsoft wymaga, aby chipset był wyposażony w procesor NPU, który może wykonać do 40 bilionów operacji na sekundę (TOPS). Mówiąc to, Microsoft sugeruje że Recall będzie dostępny dla urządzeń nie wyposażonych w chipset z serii Snapdragon X, ale tylko po zainstalowaniu bliżej nieokreślonej aktualizacji systemu Windows. Co więcej, zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od wypuszczenia przez AMD i Intela procesorów nowej generacji, których zapowiedź o tematyce Lunar Lake Intel zaprezentował wczoraj. Pełna lista pierwszych urządzeń z procesorami Snapdragon X i linki do naszych artykułów przedstawiają się następująco:

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > Microsoft, Qualcomm i ich producenci OEM ogłosili do tej pory ponad tuzin urządzeń Snapdragon X
Alex Alderson, 2024-05-22 (Update: 2024-05-22)