Notebookcheck Logo

MS: nowy format instalatora

Firma Microsoft zrobiła krok ku unifikacji instalatorów oprogramowania.

Firma Microsoft przygotowała nowość o nazwie MSIX, która jest częścią dużej aktualizacji o nazwie Windows 10 October 2018 Update. Sprawa sprowadza się do tego, o czym napisałem we wstępie. Twórcy oprogramowania otrzymają nowe narzędzie do pakowania plików (właściwie to programów).

Kolejna kluczowa kwestia jest taka, że po zmianie rozszerzenia pliku instalatora na .zip będzie można zobaczyć zawartość, jak każdego innego archiwum. To bardzo dobry krok i pomysł, bo najbardziej intuicyjny i już wyuczony odruch u wielu zaawansowanych użytkowników systemu Windows.

Mało? To ucieszę grono fanów Windows 7 i Windows 8.1, że systemy te będą kompatybilne z nowym formatem plików. Będzie można korzystać z jego dobrodziejstw także na nowym sprzęcie.

Oczywiście są i inne cechy tytułowego oprogramowania. Od wymuszania na użytkownikach końcowych aktualizacji programu przed jego użyciem (jak przeglądarka internetowa Chrome) przez bezproblemowe aktualizacje samego mechanizmu MSIX (będzie otrzymywał kwartalne poprawki i nie jest mocno związany z bibliotekami systemowymi) po obsługę starszych rozwiązań tego typu (Win32, WPF, WinForm, UWP, itp.). Będzie też można łatwo przeskoczyć ze starego formatu na nowy.

Narzędzie, w fazie poglądowej, jest dostępne za darmo w sklepie Microsoft Store.

Źródło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
Sylwester Cyba, 2018-09-27 (Update: 2018-09-27)