Notebookcheck Logo

Luminar Neo Upscale AI vs. Topaz Gigapixel AI: Jak dobra jest nowa aplikacja Skylum do upscalingu AI?

Firma Skylum zaprezentowała niedawno Upscale AI - rozszerzenie dla Luminar Neo. Przedpremierowo sprawdziliśmy rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji i porównaliśmy je z uznanym konkurentem Gigapixel AI.
Software AI

W czwartek, 10 listopada o godzinie 17:00, firma Skylum udostępniła cztery nowe rozszerzenia dla Luminar Neo: Focus Stacking AI, Supersharp AI, Background Removal AI oraz Upscale AI. Skylum dało nam możliwość przedpremierowego zapoznania się z oprogramowaniem i przyjrzenia się sztucznej inteligencji przed premierą.

Głęboka integracja z Luminar Neo z (dla) łatwością obsługi

Upscale AI ma za zadanie zmieniać rozmiar zdjęć do wyższej rozdzielczości i wypełniać szczegóły przy użyciu sztucznej inteligencji, podobnie jak w przypadku znanego miłośnikom gier Nvidia Deep Learning Super Sampling (DLSS). Aby korzystać z oprogramowania na macOS lub Windows, potrzebna będzie subskrypcja, która kosztuje 14,95 euro (16 dolarów) miesięcznie lub 9,08 euro (9 dolarów) miesięcznie, jeśli wykupimy plan roczny.

Istnieje również możliwość zakupu dożywotniej licencji w specjalnej cenie pod adresem https://skylum.com/checkout/luminar-neo/sub-special-offer - Luminar Neo kosztuje teraz 119 euro (123 dolary), a pakiet rozszerzeń z siedmioma wtyczkami to kolejne 269 euro (279 dolarów).

Podobnie jak wszystkie inne rozszerzenia, Upscale AI jest zintegrowany bezpośrednio z Luminar Neo. Aby upscale zdjęcia, wystarczy przeciągnąć je do odpowiedniego panelu po prawej stronie. Użytkownicy mogą wybrać, czy chcą zwiększyć rozdzielczość poziomą i pionową o dwa, cztery lub sześć razy. W sumie, zdjęcia mogą być upscaled do maksymalnie 36 razy ich oryginalnej rozdzielczości.

W porównaniu z prawdopodobnie najbardziej znanym konkurentem, Gigapixel AI firmy Topaz Labs (pokazanym na poniższym zrzucie ekranu), Luminar Upscale AI oferuje znacznie mniej opcji - użytkownicy Luminar Neo nie mogą wybrać zastosowanego modelu AI, ani dostroić współczynnika upscalingu czy parametrów redukcji szumów. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, Gigapixel AI zapewnia podgląd w wysokiej rozdzielczości, pasek ładowania, który szacuje, ile czasu zajmie obliczenie, oraz kilka opcji układu. Gigapixel AI kosztuje 99,99 USDjako samodzielna aplikacja wraz z wtyczkami do Photoshopa i Lightrooma.

Testy w warunkach rzeczywistych - od 0,1 do 368 megapikseli

Jednym z najważniejszych zastosowań oprogramowania jest skalowanie zdjęć o stosunkowo wysokiej rozdzielczości do jeszcze wyższej, dzięki czemu można odtworzyć więcej szczegółów na bardzo dużym wydruku. Aby to sprawdzić, przeskalowaliśmy poniższe zdjęcie krajobrazu z 23 MP do 368 MP.

W tym porównaniu, zdjęcie przeskalowane przez Gigapixel AI ma nieco więcej szczegółów i, co najważniejsze, znacznie mniej szumów, co wyraźnie widać na niebie. Luminar Neo oferuje osobne narzędzie do denoisingu AI, dając tym samym użytkownikom możliwość niezależnej redukcji szumów obrazu. Na MacBooku Pro Apple z M1 Max obie aplikacje potrzebowały mniej więcej 25 sekund na wykonanie obliczeń.


W tym momencie napotkaliśmy problem techniczny. Luminar Neo wykorzystał ponad 50 GB pamięci RAM podczas eksportu tego 368 MP zdjęcia i zdołał nawet rzucić na kolana M1 Maxa wyposażonego w 32 GB RAM i 400 GB/s przepustowości pamięci. Gigapixel AI wymagał znacznie mniej pamięci RAM podczas przetwarzania tego samego zdjęcia.


Innym zastosowaniem, które jest co najmniej równie ważne, jest przeskalowanie zdjęcia o bardzo niskiej rozdzielczości do rozdzielczości użytkowej. Wbudowane poniżej zdjęcie zostało przeskalowane z 800 x 534 do 4800 x 34204 pikseli. Dla takich przypadków, Gigapixel AI oferuje osobną opcję uszlachetniania twarzy.

Na zdjęciu upscalowanym za pomocą Gigapixel AI, twarz wyglądała mniej ostro, ale też miała mniej artefaktów wyostrzających. Tę rundę można uznać za remis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Zdjęcie wykonane przez Luminar Neo Upscale AI wygląda lepiej w niektórych obszarach, podczas gdy zdjęcie wykonane przez Gigapixel AI wygląda lepiej w innych miejscach.


Szczególnie ważne dla edytorów Notebookcheck jest posiadanie zdolności do uczynienia użytecznymi renderów o ekstremalnie niskiej rozdzielczości. W końcu wyciekłe zdjęcia nowych smartfonów często dostępne są tylko w fatalnych rozdzielczościach.

Pod tym względem opcja wyboru modelu AI procentuje w Gigapixel AI. Jak wyraźnie pokazują poniższe zdjęcia, rezultat wygląda znacznie lepiej, gdy korzystamy z modelu AI, który został zoptymalizowany dla obrazów o bardzo niskiej rozdzielczości.

Oryginał
Oryginał
Luminar Neo
Luminar Neo
Gigapikselowa Sztuczna Inteligencja
Gigapikselowa Sztuczna Inteligencja


W poniższym porównaniu Luminar Neo Upscale AI nie zniekształcił zbytnio twarzy, ale wynikowy obraz ma znacznie więcej szumów niż ten przetworzony przez Gigapixel - wąskie zwycięstwo Luminar Neo.


Przeskalowaliśmy poniższy portret z rozdzielczości 1,800 x 1,200 do 10,800 x 7,212 pikseli, aby sprawdzić, które oprogramowanie jest w stanie zachować więcej szczegółów, gdy zdjęcie zostało przycięte tak bardzo, że jego rozdzielczość nie jest już wystarczająco wysoka, aby można było je wydrukować w większym formacie. Gigapixel AI firmy Topaz Labs wygrywa to porównanie zdecydowanie. Widać to wyraźnie w okolicach brwi i, zwłaszcza, ust.

Werdykt: Upscale AI jest praktyczne, ale nie doskonałe

W tym (pierwszym, być może) starciu, Upscale AI firmy Skylum okazuje się nie być w stanie przewyższyć konkurencji. Jednak jedną z zalet tego oprogramowania jest jego bezproblemowa integracja z Luminar Neo. Osoby, które korzystają już z tej stosunkowo nowej alternatywy dla Lightrooma, zyskują dzięki Upscale AI kolejne praktyczne narzędzie. Z drugiej strony Gigapixel AI pozostaje lepszym wyborem dla osób, które chcą najlepszej jakości upscalingu AI i największej elastyczności możliwej już teraz.

Cena i dostępność

Upscale AI firmy Skylum został udostępniony w czwartek, 10 listopada o godzinie 17:00. Do korzystania z oprogramowania potrzebny będzie Luminar Neo, alternatywa Lightrooma z wieloma funkcjami AI. Luminar Neo jest obecnie dostępny w specjalnej cenie https://skylum.com/checkout/luminar-neo/sub-special-offer wynoszącej 119 euro (123 dolary). Pakiet rozszerzeń zawierający siedem wtyczek (w tym Upscale AI) kosztuje 269 euro (279 dolarów). Można też wykupić subskrypcję pakietu oprogramowania z rozszerzeniami za 14,95 Euro miesięcznie (16$) lub 109 Euro rocznie / 9,08 Euro miesięcznie (9$).

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Luminar Neo Upscale AI vs. Topaz Gigapixel AI: Jak dobra jest nowa aplikacja Skylum do upscalingu AI?
Hannes Brecher, 2022-11-12 (Update: 2022-11-12)