Notebookcheck Logo

Lofree Flow: klawiatura mechaniczna wykazuje doskonałe wyczucie podczas pisania, a jej słabe strony zostały szczegółowo opisane w krótkim teście

Mały profil, duże ambicje. Lofree Flow to klawiatura mechaniczna z metalową obudową, podświetleniem, Bluetooth i zupełnie nowymi przełącznikami Kailh Full POM, które obiecują doskonałe wyczucie podczas pisania. W teście przełączniki wypadły przekonująco, ale klawiatura nie do końca.
Accessory

Dobrze wyposażona dzięki metalowej obudowie i przełącznikom Kailh POM

Klawiatura Lofree Flow może pochwalić się solidną metalową obudową, która sprawia, że klawiatura jest solidna i zapobiega jej skręcaniu nawet przy użyciu dużej siły. Stabilność klawiszy jest doskonała. Jedną z najważniejszych cech Lofree Flow są przełączniki Kailh Full POM, których podobno nie ma obecnie w żadnej innej klawiaturze.

Mechaniczne przełączniki o niskim profilu są wykonane w całości z polioksymetylenu (POM), tworzywa termoplastycznego, które jest często używane do zamków błyskawicznych, kół zębatych w maszynach lub śrub paintballowych ze względu na wysoką sztywność i niskie wartości tarcia. Próbka testowa jest wyposażona w dotykowe przełączniki fantomowe, a na życzenie klawiatura jest również dostępna z liniowymi przełącznikami fantomowymi. Nasadki klawiszy PBT mają matowe wykończenie, co przyczynia się do wysokiej jakości odczuć płynących z użytkowania klawiatury.

Wrażenia z pisania są doskonałe, niski opór w połączeniu z wyraźnym, dotykowym sprzężeniem zwrotnym predestynuje klawiaturę do częstego pisania. Istnieją jednak niewielkie odchylenia między poszczególnymi klawiszami pod względem punktu nacisku, dźwięku i oporu. Jest to ledwo zauważalne podczas pisania, ale ci, którzy przywiązują szczególną wagę do równomiernego sprzężenia zwrotnego, powinni na razie pozostać przy ustalonych przełącznikach.


Fantazyjne, ale mało przydatne podświetlenie

Białe podświetlenie może być aktywowane za pomocą klawiszy funkcyjnych i kontrolowane przez system operacyjny, aby dezaktywować diody LED po minucie bezczynności, na przykład w celu oszczędzania energii. Jednak podświetlenie jest użyteczne tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ oświetlony jest tylko obszar między klawiszami, a nie same symbole na klawiszach. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku klawiatur mechanicznych, ale nakładki na klawisze z częściowo przezroczystymi symbolami rozwiązałyby ten problem.

Na lewej i prawej krawędzi spodu znajduje się pasek LED RGB, który odbija się od stołu. Oświetlenie można kontrolować za pomocą klawisza Fn i klawiszy strzałek, ale nie za pomocą oprogramowania, więc diod LED nie można zsynchronizować z resztą systemu. Podczas gdy diody LED dodają ładny, stosunkowo dyskretny akcent kolorystyczny do stołu, przynajmniej prawy pasek LED jest również widoczny na górze próbki testowej - rozpraszające i znak, że kontrola jakości nie jest jeszcze bezbłędna w modelach przedprodukcyjnych.

Napisy na klawiszach nie są czytelne przy słabym oświetleniu, nawet przy aktywnym podświetleniu.
Napisy na klawiszach nie są czytelne przy słabym oświetleniu, nawet przy aktywnym podświetleniu.

Dobrze połączona dzięki Bluetooth i USB-C, ale nie idealnie przypisana do każdego systemu

Klawiaturę Lofree Flow można podłączyć do komputera, tabletu lub smartfona przez USB-C lub Bluetooth. Możliwe jest utrzymanie połączenia Bluetooth z trzema urządzeniami jednocześnie i przełączanie się między nimi w dowolnym momencie za pomocą kombinacji klawiszy Fn + 1, 2 lub 3. Szkoda: klawiatura nie zapamiętuje, który układ klawiszy jest preferowany dla danego urządzenia. Jeśli regularnie przełączasz się między urządzeniem z systemem Windows a komputerem Mac lub iPadem, będziesz musiał również użyć kombinacji klawiszy Fn + M (dla urządzeń Apple ) lub Fn + N (dla systemu Windows), ponieważ w przeciwnym razie klawisze takie jak cmd, klawisz Windows lub klawisze funkcyjne nie działają zgodnie z oznaczeniem.

Ogólnie rzecz biorąc, układ klawiszy pozostawia wiele do życzenia. Trzy z klawiszy funkcyjnych nie mają żadnej funkcji w konfiguracji Apple, w tym klawisz mikrofonu, co nie ma sensu, ponieważ klawiatury Apple mają odpowiedni klawisz do uruchamiania Siri. Fakt, że klawisz domowy na urządzeniach z iOS nie ma żadnej funkcji, jest również niezrozumiały, ponieważ dedykowane klawiatury iPad mają odpowiedni klawisz do powrotu do ekranu głównego.


Tylko ANSI, bez ISO lub QWERTY

Klawiatura jest oferowana tylko z układem ANSI. Użytkownicy, którzy są przyzwyczajeni do układu ISO, prawdopodobnie będą tęsknić za większym klawiszem Enter, klawiszem Alt Gr, a także klawiszem <> obok lewego klawisza Shift, chociaż ten ostatni jest znacznie większy. Domyślnie oferowany jest tylko układ QWERTY, ale ponieważ nasadki klawiszy można zamieniać, można je przynajmniej częściowo dostosować do QWERTY. Jak zwykle, układ QWERTY można przekonwertować za pomocą oprogramowania, ale w tym przypadku wiele etykiet na klawiszach nie jest już poprawnych.

Lofree obiecuje żywotność baterii na poziomie 40 godzin, gdy jest używana przez Bluetooth, czas pracy zależy głównie od użycia podświetlenia RGB i białego podświetlenia klawiatury. W okresie testowym czas pracy klawiatury nie mógł zostać zweryfikowany w standardowych warunkach, ale jedno ładowanie mogło wystarczyć tylko na około dwa dłuższe dni pracy bez podświetlenia RGB, z podświetleniem klawiatury aktywowanym przy maksymalnej jasności. Ci, którzy nie chcą całkowicie zrezygnować z podświetlenia, będą musieli ładować klawiaturę kilka razy w tygodniu.

Aby otworzyć klawiaturę w celu ewentualnej naprawy, wystarczy odkręcić jedenaście śrub wokół ramy, a następnie zdjąć płytę podstawy. Użytkownicy mają wówczas bezpośredni dostęp do baterii, małej płytki drukowanej z portem USB-C oraz płyty głównej klawiatury. W naszym egzemplarzu testowym kabel łączący port USB-C z płytą główną nie był podłączony, więc klawiatury nie można było włączyć - jest to kwestia kontroli jakości, którą można przynajmniej stosunkowo łatwo naprawić.

Za

+ wysokiej jakości metalowa obudowa
+wytrzymałe klawisze
+ Połączenie Bluetooth z 3 urządzeniami
+wygodne przełączniki niskoprofilowe

Contra

- punkt nacisku nie jest spójny
-nieprzypisane klawisze w systemie macOS
-dostępne tylko z układem ANSI
- napisy mało czytelne z podświetleniem

Werdykt

Klawiatura Lofree Flow w krótkim teście
Klawiatura Lofree Flow w krótkim teście

Klawiatura Lofree Flow wyróżnia się prostą konstrukcją i niezwykle solidną metalową obudową. Przełączniki POM zapewniają przyjemne pisanie w testowanej, dotykowej wersji, ale perfekcjonistom może przeszkadzać fakt, że nie wszystkie klawisze są identyczne.

Mniej popularny w Niemczech format ANSI, częściowo niefunkcjonalne klawisze w przypadku korzystania z Maca, iPhone'a lub iPada oraz mniej efektywne podświetlenie to kompromisy, które kupujący zdecydowanie powinni wziąć pod uwagę. Ci, którzy nie przejmują się tymi ograniczeniami, otrzymają doskonale wykonaną, solidną klawiaturę o wysokiej jakości w uczciwej cenie.

Ceny i dostępność

Klawiatura Lofree Flow oferowana jest w sugerowanej cenie detalicznej 199 USD. W momencie premiery klawiaturę można zamówić w przedsprzedaży bezpośrednio przez Indiegogo za równowartość około 116 euro (~127 USD) plus podatek importowy i cło, z wyborem białych lub czarnych klawiszy, a także przełączników liniowych lub dotykowych

.Alternatywy

Jeśli szukasz klawiatury mechanicznej z niskim profilem, Bluetooth i podświetleniem, ale nalegasz na układ ISO QWERTY, Keychron K3 (około 122 euro/~134 USD na Amazon) jest dobrym wyborem. Keychron zawiera nakładki na klawisze dla systemów Windows i macOS, co pozwala uniknąć problemu częściowo nieprawidłowego mapowania klawiszy Lofree.

Ciekawą alternatywą jest również Logitech MX Mechanical Mini, która jest oferowana w wersjach dla Windows i macOS i która osiąga znacznie dłuższą żywotność baterii wynoszącą dziesięć miesięcy bez podświetlenia. Szczególną cechą jest to, że podświetlenie może aktywować się automatycznie, gdy zbliżają się ręce użytkownika.

Logitech MX Mechanical Mini oferuje mniej innowacyjnych przełączników, ale dłuższy czas pracy niż Lofree Flow.
Logitech MX Mechanical Mini oferuje mniej innowacyjnych przełączników, ale dłuższy czas pracy niż Lofree Flow.
Keychron K3 prezentuje się jako alternatywa dla Lofree Flow.
Keychron K3 prezentuje się jako alternatywa dla Lofree Flow.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Lofree Flow: klawiatura mechaniczna wykazuje doskonałe wyczucie podczas pisania, a jej słabe strony zostały szczegółowo opisane w krótkim teście
Hannes Brecher, 2023-08- 2 (Update: 2023-08- 2)