Notebookcheck Logo

Laptopy do gier z Linuksem mogą w końcu otrzymać wsparcie Nvidia Advanced Optimus w najbliższej przyszłości

Laptopy do gier, takie jak Alienware x15 R2, mogą pewnego dnia wykorzystać dynamiczne przełączanie MUX-ów podczas pracy z Linuksem
Laptopy do gier, takie jak Alienware x15 R2, mogą pewnego dnia wykorzystać dynamiczne przełączanie MUX-ów podczas pracy z Linuksem
Laptopy z systemem Linux do tej pory przegrywały ze swoimi odpowiednikami z systemem Windows pod względem takich funkcji jak Advanced Optimus firmy Nvidia. Teraz Nvidia proponuje nowe API przestrzeni użytkownika dla jądra Linuksa, które pozwala na dynamiczne przełączanie multiplekserów (MUX) poza możliwościami obecnej implementacji vga-switcheroo, która ma kilka ograniczeń.
Laptop / Notebook Linux / Unix Software GPU

Nvidia najwyraźniej rozważa wprowadzenie nowego API przestrzeni użytkownika (uAPI) do dynamicznego przełączania multiplekserów (MUX) w laptopach z systemem Linux. Obecnie przełączanie MUX-ów jest obsługiwane przez infrastrukturę vga-swicheroo w jądrze Linuksa. Nvidia uważa jednak, że vga-switcheroo nie jest przystosowane do dynamicznego przełączania MUX-ów, znanego również jako Advanced Optimus.

Dla tych, którzy nie są świadomi, nowoczesne laptopy z systemem Windows wykorzystują automatyczne przełączanie pomiędzy niskim poborem mocy zintegrowanej grafiki w CPU i bardziej energochłonnym dyskretnym GPU (jeśli jest dostępny) w celu zminimalizowania zużycia energii podczas nieintensywnych zadań. Nazywa się to MSHybrid lub, w języku Nvidii, Optimus. Podczas gdy Optimus przynosi korzyści związane z czasem pracy na baterii, wszystkie klatki generowane przez dGPU będą musiały przejść przez iGPU, co może stać się potencjalnym wąskim gardłem w zależności od obciążenia.

Przełącznik MUX pozwala użytkownikowi na fizyczną zmianę routingu i całkowite ominięcie iGPU. Powinno to zapewnić odczuwalną poprawę klatek, a także umożliwić korzystanie z innych funkcji, takich jak przechwytywanie Nvidia ShadowPlay dla pulpitu Windows czy technologia zmiennej częstotliwości odświeżania, taka jak G-Sync. Laptopy takie jak np Asus ROG Strix Scar 15 pozwalają użytkownikowi na zmianę MUX-a z poziomu systemu Windows, ale wymaga to każdorazowego restartu systemu.

Z drugiej strony laptopy takie jak np Alienware x15 R2 oferują coś, co nazywa się Advanced Optimus lub dynamiczne przełączanie MUX, które może zmieniać routing MUX w locie. Nvidia twierdzi że Advanced Optimus może zaoferować poprawę liczby klatek na sekundę, zmniejszenie opóźnień i wsparcie dla wyświetlaczy G-Sync automatycznie, bez konieczności martwienia się o ręczne zmienianie opcji MUX w BIOS-ie lub restartowanie komputera za każdym razem, gdy następuje zmiana ustawień.

Teraz Nvidia chce wprowadzić te możliwości do jądra systemu Linux. Inżynier oprogramowania Nvidii Daniel Dadap zamieścił na stronie freedesktop.org propozycję "RFC-DRM-based uAPI for Dynamic Mux Switching". Według inżyniera Nvidii, vga-switcheroo nie nadaje się do przełączania MUX-ów, gdy wyświetlacz jest aktywny. Dzieje się tak dlatego, że obecna implementacja zakłada, że przełączanie MUX-ów jest możliwe tylko wtedy, gdy żaden z GPU nie obsługuje wyświetlacza.

Jednym z podejść byłoby rozszerzenie funkcjonalności vga-switcheroo, ale wymagałoby to również dodania możliwości w przestrzeni użytkownika. Vga-switcheroo zakłada także, że w systemie może być tylko jeden MUX pomiędzy iGPU a dGPU. Choć w dużej mierze jest to prawda, Nvidia zauważa, że założenie to może utrudniać niektóre istniejące i przyszłe projekty, które mogą wykorzystywać wiele MUX-ów (np. jeden dla panelu wewnętrznego i jeden dla zewnętrznego). Nvidia wewnętrznie testuje, a nawet opracowała wczesny prototyp X11/GLX dla dynamicznych MUX-ów, jak podaje Dadap.

Propozycja wymaga nowego uAPI, jednocześnie mocniej sprzęgając MUX z Linux Direct Rendering Manager (DRM)-Kernel Mode Setting (KMS). Zasadniczo, funkcja dynamicznego sterowania MUX-em będzie musiała być przypisana do klienta ustawiającego tryb, takiego jak serwer X lub kompozytor Wayland, który ma już kontekst tego, co jest rysowane na ekranie.

Więcej informacji technicznych i potencjalnych blokad na temat propozycji Nvidii dotyczącej zaoferowania Advanced Optimus w systemie Linux można znaleźć pod poniższym linkiem Source. Obecnie Nvidia zabiega o komentarze ze strony społeczności. Jeśli ta propozycja rzeczywiście się zmaterializuje, hybrydowe doświadczenie graficzne na Linuksie może wreszcie dorównać temu, co już dziś jest dostępne w laptopach z Windowsem.

Kup Alienware x15 R2 z Core i9-12900H i RTX 3080 Ti na Amazon

Nvidia Advanced Optimus łagodzi konieczność ręcznej zmiany routingu MUX w kompatybilnych laptopach. (Źródło obrazu: Nvidia)
Nvidia Advanced Optimus łagodzi konieczność ręcznej zmiany routingu MUX w kompatybilnych laptopach. (Źródło obrazu: Nvidia)

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2022 11 > Laptopy do gier z Linuksem mogą w końcu otrzymać wsparcie Nvidia Advanced Optimus w najbliższej przyszłości
Vaidyanathan Subramaniam, 2022-11-12 (Update: 2022-11-12)