Plotki na temat Handhelda PlayStation (nie Portal 2) krążyły przez ostatni rok. Kepler_L2, znany przeciek, ujawnił, że będzie on zasilany przez 15-watowy chip produkowany na nieokreślonym węźle 3 nm. Teraz analityk półprzewodników Jukanlosrevepowołując się na swoje źródła, twierdzi, że tak nie jest.
Handheld nosi wewnętrzną nazwę "Jupiter", a jego SoC będzie produkowany w najnowocześniejszym węźle 2 nm (SF2P) Samsunga. Jednak do masowej produkcji wejdzie dopiero w 2028 roku, co jest nieco późno, ponieważ handheld ma pojawić się wraz z PlayStation 6. Siedmioletnia kadencja Sony sugeruje, że konsola powinna zadebiutować w 2027 roku.
Jeśli chodzi o rzeczywistą specyfikację chipa, trudno jest wyzerować cokolwiek, ponieważ spekulacje szaleją. Jedna z plotek głosi, że może on być wyposażony w 3D V-cachei inna twierdziła, że liczba procesorów wyniesie od 20 do 40. Nikt nie przewidział, jakie rdzenie CPU zostaną zastosowane, ale Zen 5 wydaje się być prawdopodobnym kandydatem.
A wcześniejsza mapa drogowa przewidywała, że SF2P będzie w pełni funkcjonalne w 2026 roku. Daje to Samsungowi wystarczająco dużo czasu na rozwiązanie problemy z wydajnością przed podjęciem próby wyprodukowania układu scalonego dla konsoli PlayStation. Trzy strony (Sony, AMD, Samsung Foundry) nie osiągnęły jeszcze porozumienia, więc nic nie jest przesądzone.
Jednak AMD i TSMC nawiązały głęboką współpracę na przestrzeni lat. AMD nie ma powodu, by wybierać Samsung Foundry zamiast swojego wieloletniego partnera, chyba że koreańska firma zaoferowałaby mu doskonałą ofertę. W końcu nawet Nintendo wykorzystało swój węzeł 8N dla Switch 2 Tegra T239.
Istnieje też możliwość, że AMD/Sony przetestowało SF2P i stwierdziło, że jest on lepszy niż jakikolwiek węzeł klasy N3 (N3B/N3E/N3P/N3X), który TSMC ma do zaoferowania. Rodzina N2 TSMC mogła być ich pierwszym wyborem, ale zaporowo wysokie ceny wafli ceny płytek mogły zmusić ich do przyjrzenia się innym alternatywom.