Notebookcheck Logo

Japończycy lądują na Księżycu, podczas gdy amerykański lądownik Peregrine zawodzi

Źródło obrazu: Zrzut ekranu JAXA/YouTube
Źródło obrazu: Zrzut ekranu JAXA/YouTube
Japonia z powodzeniem wylądowała swoim statkiem kosmicznym Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) na powierzchni Księżyca, co czyni ją dopiero piątym krajem, który dokonał tego wyczynu. Statek kosmiczny ma jednak problemy z zasilaniem z powodu awarii baterii słonecznej.
Science

Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), japoński statek kosmiczny, osiągnął w sobotę miękkie lądowanie na Księżycu. Agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że nawiązała łączność ze sondą SLIM, która ze względu na swoją dokładność znana jest również jako Moon Sniper. Statek kosmiczny ma jednak ograniczone zasilanie z powodu awarii ogniw słonecznych.

SLIM jest jednym z niewielu statków kosmicznych, które przeprowadziły miękkie lądowanie na Księżycu. Schodził w dół przez 20 minut, zanim wylądował na powierzchni Księżyca.

Jednak moc statku kosmicznego wyczerpuje się, ponieważ jego bateria słoneczna nie działa prawidłowo, według urzędnika JAXA Hitoshi Kuninaka. Powiedział on, że SLIM będzie miał zasilanie tylko przez kilka godzin, chyba że kąt padania promieni słonecznych zmieni się i naładuje baterie. Naukowcy JAXA starają się uzyskać jak najwięcej danych, dopóki trwa zasilanie.

SLIM jest częścią fali ostatnich misji księżycowych, które zostały uruchomione przez kraje i firmy prywatne, 50 lat po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu. Tylko cztery inne kraje dotarły wcześniej na Księżyc: Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Chiny i Indie.

Tymczasem, Lądownik Peregrine, amerykański statek kosmiczny finansowany ze środków publicznych/prywatnychnie zdołał wylądować na Księżycu i w czwartek ponownie wszedł w ziemską atmosferę. Firma z siedzibą w Pittsburghu Astrobotic Technologyktóra opracowała lądownik w ramach kontraktu NASA powiedziała, że otrzymała potwierdzenie ponownego wejścia Peregrine na południowym Pacyfiku.

Lądownik Peregrine był w trakcie 10-dniowej podróży na Księżyc, gdzie miał dostarczyć ładunki od kilku krajów i firm prywatnych.

Szef NASA, Bill Nelson, pogratulował Japonii na Twitterze bycia piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu.

Omega Speedmaster Professional, znany jako "Moonwatch", jest związany z misjami kosmicznymi NASA. Jest on obecnie dostępny na Amazon za $4,950.

Źródło(a)

Wyniki lądowania na Księżycu przez inteligentny lądownik do badania Księżyca (SLIM)

20 stycznia 2024 r. (JST)

Japońska Agencja Badań Kosmicznych

japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) potwierdza, że 20 stycznia 2024 r. o godz. 0:20 (JST) Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) pomyślnie wylądował na powierzchni Księżyca. Po lądowaniu nawiązano komunikację ze statkiem kosmicznym.
jednak ogniwa słoneczne nie generują obecnie energii, a priorytetem jest pozyskiwanie danych z SLIM na Księżycu.
szczegółowa analiza uzyskanych danych zostanie przeprowadzona w przyszłości, a my będziemy nadal udostępniać wszelkie aktualizacje dotyczące sytuacji.

Konferencja prasowa na temat lądowania na Księżycu inteligentnego lądownika do badania Księżyca (SLIM) (JAXA Channel)
小型月着陸実証機(SLIM)の月面着陸にかかる記者会見(JAXA Channel)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 01 > Japończycy lądują na Księżycu, podczas gdy amerykański lądownik Peregrine zawodzi
Robert Gelo, 2024-01-20 (Update: 2024-05-28)