Notebookcheck Logo

Intel zaprzestaje działalności w zakresie przełączników sieciowych oraz programu Pathfinder RISC-V po ponurych wynikach za IV kwartał 2022 r

Kłopoty finansowe Intela mogą przedłużyć się do I kwartału 2023 r. (Źródło obrazu: datacenterknowledge.com)
Kłopoty finansowe Intela mogą przedłużyć się do I kwartału 2023 r. (Źródło obrazu: datacenterknowledge.com)
Q4 2022 przyniósł drugą w historii największą kwartalną stratę Intela w wysokości 664 mln USD, a sytuacja w ujęciu YoY również jest ponura, co zmusiło CEO Peta Gelsingera do wycięcia kilku kolejnych, nie związanych z działalnością firmy biznesów w celu zaoszczędzenia kapitału.
Business Intel

Intel jest zmuszony przerwać wsparcie dla niektórych swoich firm, ponieważ jego sytuacja finansowa nie wygląda zbyt dobrze po wynikach za 4 kwartał 2022 roku. Przychody spadły o 32%, a marża brutto jest również o 39,2% niższa w porównaniu do Q4 2021. Dodatkowo firma odnotowała stratę w wysokości 664 mln USD, niemal dorównując największej stracie 687 mln USD odnotowanej jeszcze w IV kwartale 2017 roku. Dane roczne również oberwały, ponieważ przychody spadły o 20%, marża brutto spadła z 55,4% do 42,6%, a dochód netto odnotował gwałtowny spadek z 19,9 do 8 mld USD. Przewiduje się, że I kwartał 2023 roku przyniesie jeszcze niższe przychody, co będzie wynikiem słabego popytu na komputery konsumenckie i edukacyjne, a także redukcji zapasów OEM i spadku popytu w centrach danych.

Te problemy finansowe skłaniają CEO Pat Gelsinger do rygorystycznej ponownej oceny całego portfolio, w szczególności skupiając się na biznesach nie związanych z podstawową działalnością. Gelsinger zauważył w ostatnim raporcie o wynikach, że był w stanie zapewnić 1,5 mld USD oszczędności poprzez wyjście z siedmiu biznesów. Siódmym biznesem, który trafił na deski jest gałąź przełączników sieciowych, gdyż Gelsinger zapowiedział, że Intel nie będzie już inwestował w NEX, jednak utrzyma pełne wsparcie dla istniejących produktów i klientów.

Choć Gelsinger nie wspomniał o innych podobnych działaniach, wygląda na to, że Intel zaprzestaje także produkcji m.in RISC-V Pathfinder program zainicjowany w zeszłym roku. To zaskakujące posunięcie zostało ogłoszone jedynie na oficjalnej stronie Pathfinder która teraz wita odwiedzających komunikatem o treści: "Z przykrością informujemy, że Intel zaprzestaje realizacji programu Intel® Pathfinder for RISC-V ze skutkiem natychmiastowym. Ponieważ Intel nie będzie dostarczał żadnych dodatkowych wydań ani poprawek błędów, zachęcamy do szybkiego przejścia na narzędzia programowe RISC-V innych firm, które najlepiej spełniają potrzeby programistyczne."

Nadal nie wiadomo, czy Intel chce kontynuować współpracę z m.in SiFive nad platformą "Horse Creek, która obejmuje procesor RISC-V planowany do produkcji na węzłach Intela 4 w tym roku. Tom's Hardware zwraca uwagę, że Intel poczynił kilka innych inwestycji w RISC-V, które wiszą na włosku, w tym fundusz Foundry Services o wartości 1 miliarda dolarów przeznaczony na pomoc innym firmom w projektach X86 lub RISC-V, a także inwestycja o wartości 426 milionów dolarów w Barcelona Supercomputing Center, której celem jest rozwój superkomputerów w skali zetta i Aplikacji AI.

 

Kup procesor desktopowy Intel Core i9-13900K na Amazon

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 01 > Intel zaprzestaje działalności w zakresie przełączników sieciowych oraz programu Pathfinder RISC-V po ponurych wynikach za IV kwartał 2022 r
Bogdan Solca, 2023-01-28 (Update: 2023-01-28)