Notebookcheck Logo

Intel Silvermont

O Silvermont, nowej mikroarchitekturze procesorów Atom, wiadomo od maja 2011 roku. Wnosi wiele przełomowych nowości (do tej pory Atomy bazowały na tym, co zaprezentowano w 2008 roku) i roczny, w miejsce pięcioletniego, cykl wprowadzania odświeżonej architektury procesora.

Intel będzie wytwarzał układy SoC Intel Silvermont w procesie technologicznym 22 nm (P1271, 3-D Tri-Gate).

Intel Silvermont jest przede wszystkim zoptymalizowany do pracy w smartfonach (pierwsze trafią do sprzedaży w 2014 roku), a także w tabletach (premiera spodziewana jeszcze pod koniec 2013 roku). Będzie jednak stosowany również w tanich laptopach, w tym ultrabookach z Windows 8.1/Blue.

Czterordzeniowy układ Atom Silvermont taktowany zegarem 2,4 GHz ma wykręcać wyniki procesora Penryn z zegarem 1,2 GHz. Slajd z prezentacji Intela mówi o trzykrotnym wzroście wydajności względem dotychczasowych odpowiedników z rodziny Intel Atom.

Jeżeli wierzyć zapowiedziom, Intel ma szansę nawiązać konkurencję z Apple i Qualcomm czy Samsungiem.

Coroczna premiera nowej mikroarchitektury (Intel nazywa cykl jej zmian tick-tock) dla procesorów Atom ma zostać utrzymana co najmniej przez kolejne trzy lata. Oznacza to m.in. tyle, że Silvermont zostanie zastąpiona przez bazującą na litografii 14 nm mikroarchitekturę Airmont w 2014 lub w 2015 roku.

Źródło: AnandTechDigitimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
Sylwester Cyba, 2013-05- 8 (Update: 2013-05- 8)