Notebookcheck Logo

Gigaset Plug 2.0 One X w recenzji: Inteligentne gniazdo z potencjałem rozwojowym

Gigaset ponownie wprowadził na rynek swoje inteligentne gniazdo zasilania i obiecuje szerszą kompatybilność, a nawet oferuje opcję pomiaru zużycia energii przez podłączone urządzenia. Dowiemy się, czy Plug 2.0 One X dostarcza to, co obiecuje.
Android Gadget Internet of Things (IoT) iOS Smart Home Accessory

Wraz z modelem Plug 2.0 One X, inteligentne gniazdo zasilania Gigaset wchodzi w kolejną rundę, jednak nie zastępuje bezpośrednio swojego poprzednika, a raczej uzupełnia portfolio firmy z Bocholt. Dużą różnicą między nimi jest to, że nowy model może również rejestrować zużycie energii przez podłączone urządzenia. Ponadto wspierane jest przełączanie za pośrednictwem Amazon Alexa i Google Home.

Aby uruchomić gniazdko, obowiązkowe jest posiadanie Gigaset Smart Home Base. Zarządza ona wszystkimi produktami smart home, łączy je ze sobą i umożliwia ich konfigurację. Konfigurację bazy opisywaliśmy już w naszej recenzji m.in Termostatów grzewczych Gigaset i można tam przeczytać o niej bardziej szczegółowo.

Ponieważ Gigaset wykorzystuje połączenie DECT-ULE między urządzeniami a bazą, użytkownik może wpaść na pomysł, że jest ona kompatybilna z produktami innych producentów. Na przykład urządzenia FritzBox, produkty Magenta firmy Telekom czy Becker, między innymi, również opierają się na DECT-ULE. Są one jednak na innym protokole, więc nie są ze sobą kompatybilne. Inteligentne zamki do drzwi od Nuki można jednak łatwo zintegrować za pomocą aplikacji Elements, a połączenie z Google Home lub Home Connect Plus umożliwia także bezpośrednio Gigaset. Możliwe jest także podłączenie dostępnego w sieci mostka Hue. Gigaset nie podaje żadnych konkretnych informacji na temat wsparcia Apple's Homekit lub standardu Matter, a ani jedno, ani drugie nie jest możliwe w czasie testów.

Konfiguracja - gniazdo Gigaset jest łatwe do skonfigurowania

Konfiguracja Gigaset Plug 2.0 One X jest szybka. Wystarczy podłączyć go do gniazdka elektrycznego i uruchomić aplikację Elements (Android / iOS). W sekcji Elements dotknij znaku plusa w prawym górnym rogu, a następnie dotknij "plug" w menu Add. Potem wystarczy wybrać odpowiedni wariant gniazdka i postępować zgodnie z instrukcjami. W naszym teście zajęło to mniej niż pięć minut i byliśmy gotowi do pracy.

Ze względu na grubość gniazda może być nieco ciasno za szafkami, ale dotyczy to również konkurencyjnych produktów. Mały przycisk przyłączeniowy z boku wtyczki może być również używany do ręcznego sterowania zasilaniem. W przeciwnym razie gniazdo jest sterowane za pomocą aplikacji i może być również zintegrowane z rutynami lub można zdefiniować reguły dla automatyzacji.

Plug 2.0 jest przeznaczony do użytku wewnętrznego, ponieważ nie ma wyznaczonej ochrony przed wodą rozpryskową.

1. W menu aplikacji dotknij opcji Elementy.
2. wybierz wtyczkę.
3. Wybierz właściwą wersję. W tym przypadku wersja 2 na górze.
4. Postępuj zgodnie z instrukcjami.

Gigaset Plug 2.0 może mierzyć zużycie energii

Gigaset Plug 2.0 ONE X potrafi także mierzyć zużycie energii przez podłączone do niego urządzenia i rejestrować je w aplikacji. W teście działa to bardzo rzetelnie i dość dokładnie. Odchylenia stają się jednak widoczne przy mniejszych ilościach prądu, co wynika również z tego, że nie są wyświetlane miejsca po przecinku. Przykładowo, gniazdo sieciowe określiło pobór mocy dla pracującego notebooka na 21 watów, podczas gdy nasz multimetr zmierzył 21,9 watów. Ta ostatnia wartość obejmuje również pobór mocy przez inteligentne gniazdo, który wynosi 0,34 wata, gdy jest ono włączone i 0,2 wata, gdy jest wyłączone.

Zapis działa dość dobrze i nadaje się do określania ponoszonych kosztów, bo można też wprowadzić cenę za kilowatogodzinę i na jej podstawie gniazdko szacuje poniesione koszty. Niestety okres ten jest ograniczony do ostatnich 30 dni i nie ma możliwości eksportu zarejestrowanych danych poza zrzutem ekranu.

Podobnie można odwrócić funkcję pomiaru, by określić produkcję prądu, a nie jego zużycie.

Podsumowanie - inteligentne gniazdo Gigaset przekonuje

W trakcie testu: Gigaset Plug 2.0 One X. Urządzenie testowe dostarczone przez Gigaset.
W trakcie testu: Gigaset Plug 2.0 One X. Urządzenie testowe dostarczone przez Gigaset.

Plug 2.0 One X firmy Gigaset to udany dodatek do oferty inteligentnych domów. Oferuje prawdziwą wartość dodaną dzięki możliwości rejestrowania zużycia prądu i produkcji energii, a jego dokładność była przekonująca w teście.

Inteligentne gniazdko Gigaset Plug 2.0 One X przekonuje w teście, ale nie jest do końca tanie.

Dzięki ręcznemu przełączaniu gniazdko można obsługiwać także wtedy, gdy smartfona nie ma pod ręką. Życzylibyśmy sobie jednak szerszego wsparcia dla platform. Szczególnie należy tu wymienić brak wsparcia dla Apple's Homekit. Nadal brakuje również kompatybilności z Matterem.

Cena i dostępność

Gigaset Plug 2.0 One X można kupić bezpośrednio w sklepie producenta (RRP: 50 Euro/~54$), ale jest również dostępny u wielu popularnych sprzedawców, takich jak Amazon.

Ujawnienie: Testowany tutaj produkt został dostarczony autorowi nieodpłatnie przez producenta.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Gigaset Plug 2.0 One X w recenzji: Inteligentne gniazdo z potencjałem rozwojowym
Daniel Schmidt, 2023-01-30 (Update: 2023-01-30)