Notebookcheck Logo

GeForce Analiza topnienia złącza zasilania RTX 4090 wskazuje na niewłaściwe włożenie i zanieczyszczenia wewnątrz złącza jako głównych winowajców

Stopione złącze zasilania 12VHPWR. (Źródło: Laboratorium igora)
Stopione złącze zasilania 12VHPWR. (Źródło: Laboratorium igora)
Po dokładnym przeanalizowaniu i przetestowaniu złączy 12VHPWR, Gamers Nexus opublikował szczegółowy film wyjaśniający potencjalne przyczyny topnienia kabli RTX 4090. Z ustaleń wynika, że kable 12VHPWR mogą stopić się z powodu obcych zanieczyszczeń wewnątrz kabla, wadliwego włożenia przez użytkowników końcowych lub obu tych czynników.
Desktop Geforce GPU

Niedługo po premierze RTX 4090, Nvidia znalazła się wplątana w spore kontrowersje: niektóre ze złącz zasilających 12VHPWR, które zadebiutowały we flagowcu Lovelace, topiły się, uszkadzając przy okazji GPU warte 1600 USD. Nvidia zareagowała wzywając firmy AIB do wysłania dotkniętych kart bezpośrednio do siedziby Team Green w celu przeprowadzenia dalszych badań

Nvidia nie była jednak jedynym zespołem badającym sprawę, ponieważ osoby trzecie, takie jak igor's Lab, również zaczęły testować adaptery 12VHPWR dołączane do płyt RTX 4090. Ludzie z Gamers Nexus (GN), popularnego kanału YouTube poświęconego sprzętowi PC, również testowali kable. GN opublikował teraz https://www.youtube.com/watch?v=ig2px7ofKhQ&t=507s&ab_channel=GamersNexus swoje ustalenia dotyczące wadliwych złączy zasilających RTX 4090.

Według GN, awaryjność złączy zasilających 12VHPWR jest dość mała, bo mieści się jedynie w przedziale 0,05-0,1%. Liczba ta oparta jest na danych użytkowników, informacjach dostarczonych przez AIB oraz danych od dostawców kabli. GN twierdzi, że wszystkie adaptery 12VHPWR niezależnie od dostawcy, a nawet rodzime kable PSU mogą ulec awarii w zależności od kilku czynników.

Po pierwsze, "obce przedmioty (FOD)" są wymieniane jako możliwa przyczyna wadliwego działania kabli. Według GN, FOD może być wynikiem błędów produkcyjnych i/lub skrobania nierówności złącza, które mogą dostarczyć zanieczyszczeń do wnętrza złącza. Problem jest dodatkowo nasilony ze względu na wysoki poziom prądu, który przepływa przez cienkie złącza i mniej-idealny kontakt

Pamiętajmy, że choć RTX 4090 FE ma TDP na poziomie 450 W, podkręcone modele przy tak wysokim poborze mocy, wszelkie zanieczyszczenia tkwiące wewnątrz plastikowej obudowy mogą się dość mocno nagrzewać z powodu złych punktów styku, potencjalnie powodując topnienie.

Po drugie, niewłaściwe osadzenie złącza może być również główną przyczyną topnienia złącza zasilania, zwłaszcza jeśli kabel jest włożony pod kątem. GN wyjaśnia, że ponieważ kable 12VHPWR nie posiadają zatrzasku zabezpieczającego je na miejscu, użytkownikom łatwiej jest nie włożyć kabli do końca.

Podczas gdy pełne wideo zawiera znacznie więcej szczegółów na temat przyczyn problemu, oto co musisz wiedzieć, jeśli masz RTX 4090 lub planujesz go kupić: upewnij się, że złącza są osadzone prawidłowo, bez żadnych wyraźnych zgięć kabla pod stosunkowo ekstremalnymi kątami, a najprawdopodobniej wszystko będzie w porządku.

Kup ZOTAC Gaming GeForce RTX 3080 Trinity OC na Amazon

Foreign Object Debris w złączu zasilania. (Źródło: Gamers Nexus)
Foreign Object Debris w złączu zasilania. (Źródło: Gamers Nexus)
Niedoskonałe włożenie kabla. (Źródło: Gamers Nexus)
Niedoskonałe włożenie kabla. (Źródło: Gamers Nexus)
Wkładanie kabli pod kątem. (Źródło: Gamers Nexus)
Wkładanie kabli pod kątem. (Źródło: Gamers Nexus)
Podsumowanie autorstwa Steve'a Burke'a z GN. (Źródło: Gamers Nexus na Reddit)
Podsumowanie autorstwa Steve'a Burke'a z GN. (Źródło: Gamers Nexus na Reddit)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2022 11 > GeForce Analiza topnienia złącza zasilania RTX 4090 wskazuje na niewłaściwe włożenie i zanieczyszczenia wewnątrz złącza jako głównych winowajców
Fawad Murtaza, 2022-11-18 (Update: 2022-11-18)