Alchemicy starożytnego świata byli przekonani, że możliwe jest przekształcenie zwykłego ołowiu w bardziej wartościowe złotona podstawie podobieństw w ich właściwościach.
Przekonania te zostały potwierdzone przez późniejsze odkrycia, że te dwa pierwiastki mają bardzo podobne właściwości pod względem struktury atomowej: na przykład ołów (Pb) ma 82 protony, podczas gdy złoto (Au) ma 79.
Mimo to, przekształcenie jednego pierwiastka w drugi pozostawało niemożliwe - aż do teraz. Fizycy z detektora ALICE (lub A Large Ion Collider Experiment) w CERN twierdzą, że zaobserwowali zjawisko w akcji że zaobserwowali to zjawisko w akcji.
Doszło do niego w wyniku realizacji własnego celu grupy ALICE, którym jest zderzanie ze sobą ciężkich jonów ołowiu w celu zbadania powstałej plazmy kwarkowo-gluonowej, stanu materii powstałego w wyniku tytułowych zderzeń eksperymentu.
Te"ekstremalnie wysokoenergetyczne" (mogące obejmować biliony elektronowoltów lub teraelektronowoltów (TeV)) zdarzenia są najwyraźniej zdolne do wybijania protonów z jąder jonów w celu przekształcenia ich w jądra innych pierwiastków - niektóre z nich to po prostu złoto.
Grupa ALICE donosi, że ich protokoły mogły doprowadzić do pojawienia się około 86 miliardów jąder złota na raz... co odpowiada około 2,9 × 10-11 gramów (g) tego metalu.
Ponadto, złoto istnieje"tylko przez niewielki ułamek sekundy" po zderzeniu.
W związku z tym, chociaż transmutacja ołowiu w złoto (lub chryzopozę) mogła w końcu zostać osiągnięta, może nie spełniać marzeń proto-naukowców przez tysiąclecia.
Źródło(a)
Physical Review C przez CERN