Notebookcheck Logo

Doogee AJ01 (nie)inteligentne okulary hands-on: Ciekawy nowy produkt z przestarzałym podejściem do projektowania

Okulary Doogee AJ01 Bluetooth (Źródło: własne)
Okulary Doogee AJ01 Bluetooth (Źródło: własne)
Reklamowany jako "inteligentne okulary audio", Doogee AJ01 sport łączność Bluetooth 5.0 i może być używany do zastąpienia przewodowych lub bezprzewodowych telefonów zwykle używane z telefonów i tabletów. Nie ma jednak izolacji dźwięku i jest kilka innych wad, które muszą być brane pod uwagę przez potencjalnych nabywców.
Accessory Smartphone Phablet Tablet Chinese Tech

Chociaż okulary przeciwsłoneczne audio są dalekie od tego, co zwykle dostarczają w pełni funkcjonalne inteligentne okulary, oba są nadal produktami niszowymi. Po jasnej stronie, musimy podkreślić, że fani wysokiej jakości dźwięku mogą uzyskać okulary przeciwsłoneczne audio od najlepszej marki, takiej jak BOSEale te zwykle pochodzą z tagów cenowych ponad 200 USD. Na szczęście istnieją również produkty poniżej 100 USD, takie jak Doogee AJ01, które są skierowane do świadomych nabywców.

Doogee AJ01 to para polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych z wbudowanymi głośnikami i mikrofonami, które mogą zastąpić słuchawki, przynajmniej w niektórych scenariuszach. Dziś rzucamy okiem na to akcesorium i podkreślamy, co jest w nim dobre, a co nie.

Zawartość pudełka, wygląd, jakość wykonania

Doogee AJ01 i wszystkie akcesoria znajdują się wewnątrz ochronnego etui, które jest umieszczone w czarnym pudełku, które pokazuje wszystkie istotne specyfikacje i funkcje z tyłu i na dole. Oprócz okularów przeciwsłonecznych, etui ochronne zawiera również kabel do ładowania, miękkie etui do przenoszenia/ochrony, ściereczkę do czyszczenia i instrukcję obsługi.

Dla mnie projekt jest nieco przestarzały, a podejście do głośnika z otwartymi uszami pozwala wszystkim wokół noszącego usłyszeć wszystko, więc rozmowy telefoniczne mogą być wykluczone w większości scenariuszy na zewnątrz i wewnątrz, gdy inni ludzie są w pobliżu. Oczywiście to samo dotyczy słuchania muzyki, gdy osoby znajdujące się w pobliżu mogą być przez nią zakłócane. Do sterowania służą dwa przyciski skierowane w dół na każdym ramieniu, obok magnetycznych złączy do ładowania.

Okulary są wystarczająco solidne, ale kabel do ładowania jest dość cienki i to samo można powiedzieć o etui ochronnym. Ogólnie mogę powiedzieć, że Doogee AJ01 jest nieco poniżej oczekiwań pod względem budowy i jakości materiałów, biorąc pod uwagę jego cenę ponad 50 USD (w zależności od sprzedawcy i braku rabatów, może nawet przekroczyć 100 USD).

Specyfikacja, funkcje, rzeczywiste użytkowanie

Wykonana w TR90 ramka mieści głośniki stereo i dwie baterie o pojemności 90 mAh, a także cały układ potrzebny do obsługi głośników i mikrofonów. Bluetooth 5.0 powinien wystarczyć większości użytkowników, a obsługiwany kodek AAC zapewnia niespodziewanie dobry dźwięk (spodziewałem się katastrofy na podstawie kilku recenzji, które udało mi się przeczytać przed wyjęciem Doogee AJ01 z pudełka).

Słuchałem muzyki przez kilka dobrych godzin, wykorzystując YouTube jako źródło dźwięku i byłem zaskoczony jakością dźwięku w porównaniu z tym, czego się spodziewałem. Korzystając z maksymalnej głośności dozwolonej przez telefon, uzyskałem ponad 6 godzin autonomii na pełnym ładowaniu, czyli więcej niż reklamuje Doogee. Jednak kiedy wykonałem kilka połączeń telefonicznych, jakość dźwięku przychodzącego była dość zła, ponieważ głosy miały metaliczny, zniekształcony dźwięk. O dziwo, muzyka skupiona na głosie brzmi świetnie. Z drugiej strony, mikrofony wydają się działać świetnie, jak donosiły osoby, z którymi rozmawiałem. Nagrywanie mojego głosu na telefonie przez Doogee AJ01 również dało bardzo dobre rezultaty.

Jeśli chodzi o część dotyczącą okularów przeciwsłonecznych, nie byłem pod wrażeniem, a kolory niektórych wyświetlaczy telefonu były mocno modyfikowane przez obiektyw. Z drugiej strony, soczewki można wymienić, więc nie powinno to być uznane za wielką wadę, a także może to mieć coś wspólnego ze sposobem, w jaki postrzegam kolory.

Czas potrzebny do pełnego naładowania to około 90 minut, a waga poniżej 50 gramów nie powinna być dla nikogo problemem. Jednowymiarowe podejście może jednak nie załatwić sprawy osobom z małą lub dużą głową, zwłaszcza że nie ma tu żadnych nosków do regulacji.

Dobro, zło i prawda

Doogee AJ01 brzmi dobrze podczas odtwarzania muzyki, a mikrofony zaskakująco dobrze wywiązują się ze swoich zadań. Czas pracy na baterii okazuje się być powyżej oficjalnych wartości. Łączność jest solidna i, w zależności od gustu użytkownika, strona z okularami przeciwsłonecznymi również może być świetna.

Etui nie jest wystarczająco pojemne, aby wygodnie umieścić okulary i sprawia wrażenie taniego. Jako że tylko IPX4-doogee AJ01 powinny być chronione przed silnym deszczem i zanurzeniem w wodzie. Biorąc pod uwagę otwartą konstrukcję głośnika, Doogee AJ01 nie zapewnia żadnego stopnia prywatności dźwięku. Nie ma szans na dostosowanie jego dopasowania w zależności od rozmiaru nosa/uszu/głowy. Kabel do ładowania jest felerny, nie wspominając o instrukcji obsługi (niektóre strony po prostu wyleciały przy pierwszym otwarciu). Jakość dźwięku przychodzącego podczas rozmów jest poniżej średniej.

Chociaż byłem mile zaskoczony niektórymi obszarami Doogee AJ01, nie mogę polecić tego produktu, nie pamiętając o jego cenie. Za mniej niż 50 USD na pewno warto spróbować. W przypadku cen bliższych progowi 100 USD, być może trzeba będzie poczekać na kolejną próbę Doogee. W końcu początek wygląda obiecująco, muszą tylko sprawić, że okulary przeciwsłoneczne audio nowej generacji będą mniej generyczne.

Disclaimer: Autor tej recenzji otrzymał okulary przeciwsłoneczne Doogee AJ01 audio od Doogee bezpłatnie w celu przeprowadzenia testów.

Źródło(-a)

Doogee (oficjalna strona produktu)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Doogee AJ01 (nie)inteligentne okulary hands-on: Ciekawy nowy produkt z przestarzałym podejściem do projektowania
Codrut Nistor, 2022-10-12 (Update: 2022-10-12)