Notebookcheck Logo

Dell i Wistron razem po złoto

Firmy Dell (USA) i Wistron (Tajwan) chcą odzyskiwać złoto z elektroniki przeznaczonej na śmieci.

Nie jest tajemnicą, że telefon czy komputer to skarbnica surowców ziem rzadkich a także złota. Do tej pory taniej jednak było kupić świeżo pozyskane surowce, niż sięgać po ich odzysk ze śmieci.

Tytułowa inicjatywa połączyła firmy Dell (producent laptopów, czyli zamawiający produkcję) i Wistron (wytwórca OEM/ODM koordynujący też podwykonawców). Co ciekawe, nie jest to start współpracy a poszerzenie już zawiązanej w 2012 roku. Wtedy chodziło o recykling plastiku i podobnych surowców.

Wcześniej wspomniane plastiki odzyskiwano z przechodzonych komputerów marki Dell. Teraz ma być podobnie, czyli źródłem złota ma być szrot elektroniczny (złoto poza płytą główną jest też np. w końcówkach kabli komputerowych).

Co się dzieje z odzyskanym złotem? Co ciekawe, nie idzie na sprzedaż a jest wykorzystywane przy produkcji nowych laptopów. Przykładem jest laptop Dell Latitude 5285 2 w 1, który zadebiutował na targach CES 2018 a u klientów na dobre zagości w drugim kwartale 2019 roku.

Złoto, jeszcze jako element złomu elektronicznego, trafia do zakładu przeróbki firmy Wistron w Teksasie w USA. Przy okazji z płyt głównych są odzyskiwane miedź i srebro. Obiekt ten przerabia rocznie do 13 tys. ton odpadów elektronicznych pochodzących z USA i Europy.

Drugi etap wymaga podróży do Chin, gdzie w zakładzie firmy Wistron w Kunshan są odzyskiwane wspomniane wcześniej plastiki. To, co da się odzyskać, trafia do wytwórców OEM/ODM i też jest sprzedawane w nowych produktach (pisaliśmy kiedyś o obudowach z recyklingowanego włókna węglowego w laptopach Dell i Alienware).

Współpraca między firmami Dell i Wistron ma potrwać co najmniej kolejne 10 lat.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
Sylwester Cyba, 2018-10- 8 (Update: 2018-10- 8)