Notebookcheck Logo

Cienkie napędy optyczne nie za wszelką cenę

Producenci napędów optycznych odpowiedzieli na zapotrzebowanie zgłoszone przez Intela. Nie chcą jednak ponosić zbyt wysokich kosztów dalszych badań i rozwoju.

Niepewność co do przyszłości rynku komputerów osobistych hamuje inwestycje w coraz to smuklejsze konstrukcje napędów optycznych (ODD). Do tej pory udało się uzyskać jednostki o grubości 9,5, 9 i 8,5 mm (te najbardziej rozpowszechnione mają 12,7 mm). Część z nich trafiła już do ultrabooków, a te cieńsze są jeszcze w fazie adaptacji przez konstruktorów laptopów.

W planach były jeszcze napędy optyczne o grubości 7 mm. Szacuje się, że badania i rozwój pochłonęłyby od dwóch do trzech razy więcej środków, aniżeli miało to miejsce w przypadku już opracowanych modeli o grubości 9,5 mm. Ostatecznie wygrał rachunek ekonomiczny i wstrzymano prace rozwojowe nad napędami 7-milimetrowymi, koncentrując się na dużo tańszych ODD 9 i 8,5 mm.

Źródło: Digitimes

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2012 09 > Cienkie napędy optyczne nie za wszelką cenę
Sylwester Cyba, 2012-09-13 (Update: 2012-09-13)