Notebookcheck Logo

Chiński silnik odrzutowy wydrukowany w 3D pomyślnie zakończył lot testowy

Zrzut ekranu z filmu przedstawiającego proces montażu silnika odrzutowego. (Źródło obrazu: AECC)
Zrzut ekranu z filmu przedstawiającego proces montażu silnika odrzutowego. (Źródło obrazu: AECC)
Obiecujący pierwszy test wydrukowanego w 3D mikro silnika turboodrzutowego położył solidne podwaliny pod dalszy, bardziej wydajny rozwój w lotnictwie. Szczegóły dotyczące silnika są obecnie skąpe, ale niezależnie od tego jest to duże osiągnięcie.
3D Printing

Nie jest tajemnicą, że druk 3D przeszedł długą drogę. Niezależnie od tego, czy jest to drukowany w 3D plastik, żywica, czy nawet mocniejsze materiały, takie jak beton lub stal, technologia ta pokazała swoje zalety w porównaniu ze standardowymi procesami produkcyjnymi. Chińska firma, która niedawno z powodzeniem ukończyła lot testowy przy użyciu wydrukowanego w 3D mikro silnika turboodrzutowego, dosłownie przenosi druk 3D na jeszcze wyższy poziom.

Jak donosi Global Timeschińska firma Aero Engine Corporation of China (AECC) zaprojektowała i wyprodukowała drukowany w 3D mikro silnik turboodrzutowy, pierwszy w swoim rodzaju, i zakończyła swój pierwszy lot testowy w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Silnik był w stanie osiągnąć poziom ciągu 160 kg, osiągając maksymalną wysokość 4 000 metrów lub nieco ponad 13 100 stóp.

Oczywiście jest to znacznie mniej niż standardowa wysokość lotu samolotów komercyjnych, która wynosi od 30 000 do 40 000 stóp. Jednak dla mniejszych samolotów typowa wysokość lotu wynosi od 5 000 do 10 000 stóp. Niezależnie od tego, wydrukowany w 3D mikrosilnik turboodrzutowy zilustrował postęp w technologii produkcji addytywnej, a także rewolucyjną integrację z projektem silnika lotniczego.

Dzięki drukowi 3D, AECC było w stanie znacznie zmniejszyć wagę silnika, a udany test wykazał niezawodność i stabilność silnika w rzeczywistych warunkach lotu. Organizacja przeprowadziła wszystkie krytyczne testy naziemne przed dziewiczym lotem. Położy to podwaliny pod bardziej zaawansowane silniki lotnicze.

Należy zauważyć, że AECC nie podzieliło się szczegółami na temat tego, jaki materiał lub jaka część silnika została wydrukowana w 3D. Możliwe, że nie cały silnik, ale niektóre kluczowe komponenty zostały wydrukowane w 3D. Nie jest również jasne, jakiego rodzaju drukarki 3D zostały użyte w tym procesie. Biorąc jednak pod uwagę, że pierwsza próba zakończyła się sukcesem, powinniśmy spodziewać się dalszego rozwoju i badań nad drukiem 3D i lotnictwem, zwłaszcza w Chinach.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2025 07 > Chiński silnik odrzutowy wydrukowany w 3D pomyślnie zakończył lot testowy
Vineet Washington, 2025-07- 8 (Update: 2025-07- 8)