Notebookcheck Logo

Apple iPhone 15 Pro Max: 43% droższa tytanowa ramka i 280% droższy teleobiektyw wpływają na marżę Apple

Peryskopowy teleobiektyw iPhone'a 15 Pro Max kosztuje Apple znacznie więcej. (Zdjęcie: Yianni Mathioudakis)
Peryskopowy teleobiektyw iPhone'a 15 Pro Max kosztuje Apple znacznie więcej. (Zdjęcie: Yianni Mathioudakis)
Apple iPhone 16 Pro i Pro Max mają stać się droższe, przynajmniej według najnowszych informacji analityków z Nikkei Asia. Po tym, jak marże Apple na iPhonie 15 i iPhonie 15 Pro spadły z powodu znacznie wyższych kosztów produkcji przy tej samej amerykańskiej cenie detalicznej, producent iPhone'a podobno planuje podwyżkę cen w przyszłym roku.
Apple iPhone Leaks / Rumors

Po analizie analizie "Bill of Materials" wykazała ostatnio, że koszty produkcji iPhone'a 15 i iPhone'a 15 Pro są znacznie wyższe niż w przypadku bezpośrednich poprzedników, analitycy Nikkei Asia doszli do wniosku, że Apple planuje podwyżkę cen w przyszłym roku.

Podczas gdy seria iPhone 15 kosztuje tyle samo, co seria iPhone 14 w USA, nowe flagowce stały się nawet tańsze w Niemczech ze względu na silniejsze euro. I to pomimo faktu, że iPhone 15 Pro Max, z kosztami produkcji w wysokości 558 USD, jest o 12% droższy w produkcji niż jego poprzednik.

Te wyższe koszty wynikają z 1) tytanowej ramki, która za 50 USD kosztuje 43% więcej niż ramka ze stali nierdzewnej iPhone'a 14 Pro Max; 2) 130 USDApple A17 Proktóry kosztuje 27% więcej niż wcześniej ze względu na zaawansowany proces produkcyjny TSMC 3 nm oraz; 3) teleobiektyw peryskopowy, który według doniesień kosztuje 30 USD, 280% więcej niż teleobiektyw poprzednika.

Z drugiej strony, pamięć flash stała się tańsza w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, więc Apple płaci mniej więcej tyle samo za 256 GB pamięci masowej w podstawowym modelu iPhone'a 15 Pro Max, co za 128 GB iPhone'a 14 Pro Max - jeden z powodów, dla których nowy model zaczyna się od większej ilości pamięci masowej, ponieważ przy 128 GB modelu podstawowym w cenie jego poprzednika, marża brutto Apple spadłaby jeszcze bardziej.

Ponieważ rynek smartfonów zmagał się już w 2023 r. Z powodu okoliczności makroekonomicznych, takich jak wysoka inflacja, wydaje się, że Apple powstrzymał się od podniesienia cen serii iPhone 15, aby nie zagrozić sprzedaży. Nikkei Asia zakłada jednak, że wzrost cen nastąpi w przyszłym roku w przypadku iPhone'a 16.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 10 > Apple iPhone 15 Pro Max: 43% droższa tytanowa ramka i 280% droższy teleobiektyw wpływają na marżę Apple
Hannes Brecher, 2023-10-25 (Update: 2023-10-25)