Notebookcheck Logo

Anker Powerhouse 555 z modułami słonecznymi recenzja praktyczna: Awaryjna elektrownia?

Sprawia, że waty są trwałe Powerstation 555 od Ankera ma 1000 W i reprezentuje klasę średnią z oferty producenta. Nasz hands-on pokazuje, czy Powerstation to złoty środek, czy może czegoś mu brakuje.
Accessory Gadget

Anker dostarcza nie tylko poręczne power banki, ale także znacznie większe magazyny energii - mobilne stacje ładowania. Producent nazywa swoje własne urządzenia Powerhouse. Urządzenia dostępne są w różnych poziomach mocy od 256 do wkrótce 2048 Wh pojemności.

Testowane urządzenie nosi nazwę Powerhouse 555 i oferuje pojemność 1024 Wh. Może dostarczyć maksymalnie 1000 W i może być ładowane za pomocą paneli słonecznych. W teście wykorzystano dwa panele słoneczne Anker 625, które mogą dostarczyć do 100 W każdy.

Moc i funkcje - Anker Powerhouse 555 o mocy 1000 W

Anker montuje w Powerhouse 555 akumulatory z fosforanu żelaza (LiFePO4). Mają one być z jednej strony bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, a z drugiej trwalsze od akumulatorów litowo-jonowych. Anker obiecuje, że ogniwa są przystosowane do 3000 cykli ładowania.

Powerstation ma pojemność 1024 Wh i może dostarczyć maksymalnie 1000 watów. Waży 13,37 kg, a więc w połączeniu z dużym uchwytem jest w sam raz do transportu bez bólu pleców.

Obszary zastosowań - elektrownia Anker ma wszechstronne zastosowanie

Po bokach Powerhouse 555 znajdują się wentylatory, które są wyraźnie słyszalne pod obciążeniem
Po bokach Powerhouse 555 znajdują się wentylatory, które są wyraźnie słyszalne pod obciążeniem

Istnieje wiele możliwych przypadków użycia stacji energetycznej. Z jednej strony urządzenie może służyć jako zasilanie awaryjne w przypadku awarii prądu. Za jego pomocą można obsługiwać urządzenia domowe, takie jak lodówka, czajnik czy kuchenka. Można też oczywiście ładować urządzenia techniczne, takie jak smartfony czy laptopy

Ponadto, ze względu na swoją formę i wagę, zasilacz nadaje się również na biwaki. W tym kontekście przydatne jest również gniazdo samochodowe, ponieważ niektóre urządzenia kempingowe są przystosowane do zasilania poprzez zapalniczkę w samochodzie. Opcja ładowania przez to złącze w samochodzie jest również przydatna na tym polu. Również zintegrowana lampa Powerhouse 555 przekonuje do tego zastosowania.

Trzeci scenariusz to zasilanie w miejscach, w których brakuje gniazdka, np. w ogrodzie. Magazyn energii może być wykorzystany do obsługi narzędzi, które są zależne od energii elektrycznej. Bębny kablowe i wielokrotne przedłużacze mogą pozostać w piwnicy dzięki Anker Powerhouse 555.

Wreszcie, Powerstation w połączeniu z panelami słonecznymi oferuje sposób na oszczędzanie energii elektrycznej, podobny do elektrowni balkonowej. Chociaż wytworzona energia nie może być wprowadzona do sieci domowej, urządzenia mogą być obsługiwane za pośrednictwem akumulatora, który jest ładowany w tym samym czasie lub przy następnej okazji.

Powerhouse 555 może być ładowany maksymalnie 200 watami przez panele słoneczne
Powerhouse 555 może być ładowany maksymalnie 200 watami przez panele słoneczne

Połączenia - Szeroki wybór na potęgę

Anker Powerhouse 555 oferuje z przodu łącznie osiem portów, które można wykorzystać do zasilania urządzeń. Pięć portów USB jest zawsze aktywnych. Dwa gniazda AC i gniazdo samochodowe mogą być aktywowane lub dezaktywowane za pomocą przycisku w celu oszczędzania energii. Gdy tryb oszczędzania energii jest włączony, Powerhouse automatycznie odłącza zasilanie od portów, gdy nie są one używane.

Maksymalna moc 1000 W może być dostarczona tylko przez gniazda AC. Dwa porty USB-A dostarczają maksymalnie po 12 watów każdy. Trzy porty USB-C różnią się mocą. Dwa z nich wyprowadzają maksymalnie 60 watów. Trzeci dostarcza maksymalnie 100 watów, a za jego pośrednictwem można również ładować stację zasilania. Przez 12-woltowe gniazdo samochodowe można dostarczyć maksymalnie 120 watów.

Wyświetlacz informuje o mocy dostępnej na poszczególnych portach. Wskazany jest tam aktualny poziom naładowania elektrowni, ale także to, ile watów jest obecnych przy jakim typie wtyczki. Urządzenie wskazuje, ile watów jest aktualnie ładowane. Jeśli urządzenie jest podłączone, wyświetlacz informuje również, jak długo bateria wytrzyma przy aktualnej mocy lub jak długo będzie się ładować, aż do pełnego naładowania.

Dane wyjściowe i wykorzystanie

Urządzenia mogą być ładowane bezpośrednio na panelu przez USB-A i USB-C z maksymalną mocą 15 watów
Urządzenia mogą być ładowane bezpośrednio na panelu przez USB-A i USB-C z maksymalną mocą 15 watów

W sumie Powerhouse 555 może dostarczyć 1000 watów przez swoje osiem portów. Nie ma priorytetu między portami.

Nie tylko elektrownia ma wyjścia, ale także panele słoneczne. Każdy panel ma zarówno wyjście XT-60, ale także port USB-A i USB-C. Oznacza to, że urządzenia końcowe mogą być ładowane bezpośrednio, bez konieczności pokonywania drogi pośredniej przez elektrownię. Bezpośrednio na panelu można uzyskać maksymalnie 15 watów mocy.

Wejścia i ładowanie

Powerhouse 555 jest ładowany przez port DC7909 z tyłu lub port USB-C z przodu. Istnieją trzy opcje ładowania: domowe gniazdko, połączenie 12 V w samochodzie lub panele słoneczne.

Dołączony do zestawu zasilacz jest duży i waży 826 gramów, a jego maksymalna moc wynosi 200 watów. Anker podaje, że 80-procentowe naładowanie osiągane jest po 4,1 godzinach. Baterię można ładować z maksymalną mocą 100 watów przez port USB-C z przodu.

Jeśli świeci słońce, Powerhouse 555 może być również ładowany za pomocą paneli słonecznych. Anker podaje, że Powerhouse może być obsługiwany przez każdą ładowarkę słoneczną, która pracuje z napięciem od 11 do 28 V i ma wtyczkę DC 7909. W teście wykorzystano dwa panele Anker 625, każdy o mocy 100 W. Do paneli dołączony jest kabel adaptera XT-60 do DC 7909. Aby móc korzystać z dwóch paneli jednocześnie, w zakresie dostawy elektrowni znajduje się rozdzielacz Y

Panel składa się z czterech równych obszarów o wymiarach 36 na 53 centymetry. Rozłożony panel ma wymiary 145 na 53 centymetry, co stanowi powierzchnię około 0,77 metra kwadratowego. Jednak ze względu na połączenia tkaninowe pomiędzy panelami, obszar, który generuje energię elektryczną jest mniejszy.

Kieszeń na kabel jest zintegrowana z podstawą panelu słonecznego Anker
Kieszeń na kabel jest zintegrowana z podstawą panelu słonecznego Anker
Jeśli cień punktu znajduje się w środku okręgu, to panel jest idealnie wyrównany
Jeśli cień punktu znajduje się w środku okręgu, to panel jest idealnie wyrównany
Dzięki rozdzielaczowi, Powerhouse może być ładowany dwoma panelami jednocześnie
Dzięki rozdzielaczowi, Powerhouse może być ładowany dwoma panelami jednocześnie
Po rozłożeniu jeden panel ma powierzchnię 0,77 m²
Po rozłożeniu jeden panel ma powierzchnię 0,77 m²

Doświadczenie praktyczne - Wiele rzeczy jest możliwe z Powerhouse, ale nie wszystko

Podczas oglądania telewizji wentylator Powerhouse 555 jest szczególnie odczuwalny. Po około 15 minutach z podłączonym działającym telewizorem, Chromecastem Ultra i lampą podłogową, wentylator zasilacza zaczyna pracować w sposób słyszalny. Szum nie jest natrętny i nie trzeba podkręcać dźwięku filmu, ale szum wentylatora jest obecny, nawet w scenach z szumem tła. Prędkość obrotowa wentylatora zmienia się podczas pracy, nawet gdy zużycie energii pozostaje na stałym poziomie.

Maksymalną moc osiągnęliśmy z płytą grzejną zużywającą 1000 W. Płyta nagrzewa się szybko i nie odpada. Według wyświetlacza praca jest możliwa przez godzinę.

Wypróbowaliśmy również inne urządzenia i narzędzia domowe. Thermomix TM5 działa bez problemów po podłączeniu do Powerhouse 555. Zarówno mieszanie, jak i podgrzewanie nie stanowią problemu dla Powerhouse, a Thermomix pobiera maksymalnie 957 watów.

Jednak w pełni automatyczny ekspres do kawy Delonghi Dynamica doprowadził elektrownię do granic możliwości. Urządzenie włączyło się, wyświetlacz Powerhouse przez kilka sekund pokazywał 1355 watów, po czym ekspres znów się wyłączył.

Obraz jest również podzielony, jeśli chodzi o narzędzia. O ile młotowiertarka Bosch Professional GBH 2-20 działa bez problemu, o tyle duża szlifierka kątowa uruchamia się, dwa razy trochę podkręca obroty, ale potem umiera. Jednak wspomniany Flex również potrzebuje 2000 W do pełnej mocy.

Powerhouse z łatwością ładuje akumulator e-bike'a za pomocą energii słonecznej i jednocześnie obsługuje telewizor wraz z kijem do streamingu
Powerhouse z łatwością ładuje akumulator e-bike'a za pomocą energii słonecznej i jednocześnie obsługuje telewizor wraz z kijem do streamingu
Powerhouse 555 kapituluje wobec w pełni automatycznego ekspresu do kawy
Powerhouse 555 kapituluje wobec w pełni automatycznego ekspresu do kawy
Maszyna do cięcia uruchamia się, ale nie pracuje przez
Maszyna do cięcia uruchamia się, ale nie pracuje przez
Młot Bosch nie stanowi problemu dla Powerstaion
Młot Bosch nie stanowi problemu dla Powerstaion
Thermomix TM5 może być używany z Powerhouse 555 bez żadnych problemów
Thermomix TM5 może być używany z Powerhouse 555 bez żadnych problemów

Podoba nam się to, że Powerhouse może być ładowany przez panele słoneczne i jednocześnie zasilać inne urządzenia. Jeśli moc wyjściowa jest wyższa od mocy wejściowej, to po prostu wykorzystywana jest pojemność baterii. W ten sposób w teście ładowaliśmy akumulatory e-bike'ów za pomocą Powerhouse, podczas gdy sama stacja była podłączona do paneli słonecznych. Wyświetlacz zapewnia dobry przegląd odpowiedniej mocy w czasie rzeczywistym.

Panele słoneczne Anker 625 zachwycają swoją formą. Po złożeniu są łatwe do przenoszenia dzięki zintegrowanemu uchwytowi, mimo że nie są szczególnie lekkie - 5,3 kg każdy. Podoba nam się mały panel kontrolny, który można wykorzystać do wyrównania paneli. Celem jest, aby cień punktu padał w środku okręgu, wtedy padanie światła słonecznego jest optymalne, według Ankera

W każdy panel wbudowane są trzy podpory, które pomagają w ustawieniu. Na gładkiej lub śliskiej powierzchni - np. na tarasie z drewnianymi deskami podłogowymi - regulacja jest jednak trudna, ponieważ nóżki łatwo przesuwają się z powrotem do maksymalnej pozycji.

Zauważalne jest również, że panele muszą być często przesuwane, aby podążać za pozycją słońca, jeśli chcesz osiągnąć maksymalną moc. W teście nigdy nie osiągnęliśmy arytmetycznie możliwych 200 watów; w październikowym słońcu Powerhouse został naładowany maksymalnie 194 watami. Wpływ orientacji jest ładnie wizualizowany dzięki odpowiedniemu wskazaniu watów na wyświetlaczu. W przeważająco słoneczny dzień Powerhouse 555 można w pełni naładować tylko za pomocą paneli słonecznych.

Panele słoneczne Anker 625 zachwycają niewielkim rozmiarem opakowania
Panele słoneczne Anker 625 zachwycają niewielkim rozmiarem opakowania

Werdykt - przekonujący wszechstronny pomocnik firmy Anker

W recenzji: Anker Powerhouse 555. Urządzenie testowe zostało zakupione przez autora.
W recenzji: Anker Powerhouse 555. Urządzenie testowe zostało zakupione przez autora.

Powerhouse 555 od Anker może być wieloma rzeczami. Ratownikiem w czasie przerwy w dostawie prądu, pomocnikiem w ogrodzie, czy komfortem plus podczas biwaku. Ten magazyn energii jest szczególnie atrakcyjny w połączeniu z panelami słonecznymi. Dzięki swoim rozmiarom i wadze jest jeszcze poręczny, a mimo to oferuje wystarczającą moc dla wielu urządzeń.

Jeśli planowany jest stały scenariusz użytkowania, należy w każdym razie wcześniej sprawdzić, ile energii zużywają poszczególne urządzenia do prawidłowego funkcjonowania. Wiele urządzeń elektrycznych wymaga dużej mocy rozruchowej, której elektrownia częściowo nie jest w stanie zapewnić. Powerhouse 555 jest również zbyt mały dla podwójnej płyty grzewczej. Dlatego przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. W przeciwieństwie do Powerstation 757, w modelu 555 brakuje również funkcji szybkiego ładowania.

Jeśli potrzebna jest duża moc, na przykład dla narzędzi, Powerhouse 555 osiąga swoje granice. Z kolei codzienne zadania, takie jak ładowanie smartfonów, laptopów czy akumulatorów e-bike'ów, nie stanowią problemu.

Przekonująca jest opcja jednoczesnego ładowania elektrowni podczas korzystania z niej. Wyświetlacz jest również dobrze zaprojektowany. Jest czytelny i w czasie rzeczywistym informuje o wartościach wydajności i prognozach dotyczących ładowania lub czasu pracy.

Powerhouse 555 jest udanym urządzeniem uniwersalnym do większości zadań. Jeśli potrzebna jest większa moc, Anker dostarcza również większe alternatywy, takie jak Powerhouse 757 lub 767, które dostarczają do 2400 watów, ale są również znacznie większe. Większą moc zapewnia również Bluetti AC200Maxale również gra w innej klasie wagowej.

Cena i dostępność

Anker pobiera 1300 euro za Powerhouse 555 - bez paneli słonecznych. Każdy panel 625 kosztuje dodatkowo 370 euro, a maksymalnie można podłączyć dwa. Anker oferuje zestaw składający się z Powerstation i dwóch paneli słonecznych, za który producent pobiera we własnym sklepie 1.900 euro. Stacja zasilania jest dostępna nie tylko u producenta, ale także u innych sprzedawców, np. Amazon

Anker udziela na Powerhouse 5-letniej gwarancji. Moduły słoneczne mają 18-miesięczną gwarancję.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Anker Powerhouse 555 z modułami słonecznymi recenzja praktyczna: Awaryjna elektrownia?
Benedikt Winkel, 2022-11-23 (Update: 2022-11-23)