Notebookcheck Logo

Adlink przygotowuje Pocket AI - przenośny procesor graficzny Nvidia w rozmiarze dłoni, przeznaczony do aplikacji AI

Rozmiar palmowy, ale nieszczególnie wydajny dla zaawansowanych zastosowań AI (Źródło obrazu: Adlink)
Rozmiar palmowy, ale nieszczególnie wydajny dla zaawansowanych zastosowań AI (Źródło obrazu: Adlink)
Przenośne akceleratory AI mogą przynieść masom łatwy rozwój AI, jeśli Adlink wymyśli przyzwoitą cenę. Przenośny akcelerator Pocket AI firmy Adlink jest napędzany przez profesjonalny procesor graficzny RTX A500 firmy Nvidia, który jest mniej więcej tak szybki jak procesor graficzny RTX 3050 w laptopie i wyposażony w 4 GB pamięci VRAM GDDR6. Ta konfiguracja może stanowić przyzwoite wprowadzenie do AI dla początkujących, ale Adlink powinien rozważyć bardziej wydajne opcje, jeśli koncepcja rzeczywiście zobaczy popyt.
Geforce GPU Laptop / Notebook

Wraz z szybkim rozwojem, jaki przyniósł ChatGPT i text-to-image renderersaI naprawdę nabiera teraz rozpędu, prawdopodobnie bardziej niż metaverse koncepcja lub kryptowaluty. Ten aspekt jest częściowo możliwy dzięki łatwości użycia i demokratyzacji AI, nawet jeśli sprzęt z obsługą AI nie jest jeszcze szczególnie przystępny dla ogółu konsumentów. Procesory graficzne dla graczy mogłyby się zmieścić w tej kategorii, ale obecne ceny zdecydowanie to potwierdzają. Adlink może mieć rozwiązanie w tym sensie, ponieważ stara się wprowadzić przenośne, zewnętrzne procesory graficzne oparte na rozwiązaniach graficznych z niższej średniej półki.

Firma Adlink zaprezentowała przenośny procesor graficzny Pocket AI na targach GTC Nvidii w zeszłym tygodniu. Ten pierwszy model bazuje na układzie 25 W Nvidia RTX A500 profesjonalnym GPU z zaledwie 4 GB GDDR6 VRAM i mieści się w obudowie o wymiarach dłoni 106 x 72 x 25 mm, która łączy się z komputerami za pośrednictwem Thunderbolt 3 port. Patrząc na specyfikację, Pocket AI wydaje się być na tym samym poziomie co np RTX 3050 GPU do laptopów. Ma służyć jako urządzenie wprowadzające dla studentów i początkujących w dziedzinie AI, ale profesjonaliści nadal mogą korzystać z Pocket AI, ponieważ RTX A500 jest zoptymalizowany pod kątem aplikacji CAD i renderowania 3D.

RTX A500 wewnątrz Pocket AI wydaje się być wyposażony w MXM formatu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości Adlink zintegruje niektóre ze swoich mocniejszych modułów MXM z tego typu produktem. Aplikacje AI naprawdę korzystają z większej ilości pamięci VRAM, więc coś z co najmniej 8 GB znacznie zwiększyłoby wydajność. Na przykład Adlink mógłby zaoferować zaawansowaną Pocket AI opartą na RTX 5000 wbudowany moduł MXM z 16 GB, który ma w swoim portfolio. Oczywiście wymagałoby to dodatkowego zasilania i Adlink najprawdopodobniej będzie musiał dostarczyć osobny zasilacz.

Podczas gdy Pocket AI ma trafić do zamówień przedpremierowych w kwietniu tego roku i zostać wysłany później w czerwcu, dokładna cena nie jest jeszcze znana. MSRP nie powinna przekroczyć 250 dolarów, biorąc pod uwagę stosunkowo skromną wydajność RTX A500.

 

Kup kartę graficzną PNY GeForce RTX 3050 Verto 8GB na Amazon

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 03 > Adlink przygotowuje Pocket AI - przenośny procesor graficzny Nvidia w rozmiarze dłoni, przeznaczony do aplikacji AI
Bogdan Solca, 2023-03-31 (Update: 2023-03-31)