Notebookcheck Logo

ASML: dobry rok dzięki sieci 5G

Holenderska firma ASML notuje dobre wyniki sprzedaży dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na sprzęt obsługujący sieć 5G.

Firma ASML to gigant notowany na holenderskiej giełdzie. Mało znany w Polsce, ale dobrze rozpoznawany w branży elektronicznej, bo dostarcza maszyny dla takich firm, jak Intel, Samsung czy TSMC (tu pisałem też o maszynach od firmy AMEC, które odpowiadają za to samo - litografię).

Tytułowa holenderska spółka była na dobrej drodze ku tarapatom, bo popyt na wyspecjalizowane maszyny zgłaszany przez wytwórców pamięci komputerowej może być w tym roku niższy nawet o 30%. Ratunkiem okazało się jednak zakupowe szaleństwo związane ze sprzętem sieci 5G. Do tego stopnia, że prezes firmy ASML stwierdził, że rok 2019 będzie dobry dla zarządzanej przez niego spółki. Doskonały ma być w szczególności IV kw. 2019 (wg analityków z banku ING).

W firmie ASML w II kw. 2019 spodziewają się sprzedać siedem maszyn najnowszej generacji (do litografii EUV) z widokami na dalsze 10 zamówień (to bardzo drogi sprzęt, więc w dużym stopniu wpływa na wyniki firmy; marża wynosi ok. 42%). Ma się to przełożyć na przekazanie aż 30 maszyn EUV w 2019 roku, w tym 12 w IV kw. 2019 roku.

Źródło: Reuters

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 07 > ASML: dobry rok dzięki sieci 5G
Sylwester Cyba, 2019-07-18 (Update: 2019-07-18)